Mennyibe kerül a bútorfelújítás? Szábály szerint a régi, használt bútordarabok amellett, hogy szépek és értékesek, minőségesebb kidolgozásúak is. Amennyiben nem tudja, hogy mennyit ér a lakásban lévő bútor és hogy érdemes-e restaurálni, elviheti régiségboltba értékelésre. Az autentikus megjelenés és az értékesség megőrzése érdekében szem előtt kell tartani azt a tényt, hogy az antik darabok restaurálását régi technikákkal, természetes anyagokkal, klasszikus módszerekkel végezik, de a restaurálás ár mindig a darab méretétől függ, valamint az anyag állapotától, a munka terjedelmétől, a szükséges eljárások számától és nem utolsó sorban a restaurátortól. A bútorjavítás, anyagköltséggel óránként kb. 8 000 Forintba kerül.
Kire bízza a bútorfelújítást? Az alábbi adatlap kitöltésével, ajánlatot kérhet az Ön környékén dolgozó, értékelt és megfelelő restaurátorainktól – díjmentesen, kötelezettség nélkül!
Régi bútor textilanyaggal történő restaurálásának óradíja.
az Ön mennyisége
mértékegység
Hozzávetőleges ár
az Ön ára
Az antik bútorok olyan darabok, amelyek évtizedekkel vagy akár évszázadokkal ezelőtt, azaz egy másik történelmi korszakban készültek. Az antik bútorok elvileg olyan darabok, amelyek legalább 40 évesek vagy annál idősebbek. A régi bútorok gyakran különleges szentimentális értékkel bírnak, és nemzedékről nemzedékre öröklődnek. Egyes antik darabok koruk mellett különleges történelmi jelentőséggel is bírnak, ami csak növeli értéküket és fontosságukat. Az ilyen bútorok gyakran megtalálhatók múzeumokban és kastélyokban, de magánházakban már ritkábban, kivételt képez a szenvedélyes régiséggyűjtők otthona.
A bútort akkor kell restaurálni, ha a használathoz túl rossz állapotban van vagy ha az eredeti állapot helyreállítására vágyik, de úgy, hogy értékes patinája ne sérüljön meg. A bútorrestaurálás igényes folyamat, amely sokéves tapasztalatot és asztalosipari szaktudást igényel, és a restaurátornak nagy érzékkel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a bútorokat a készítésük korának eredeti gyártási technikáinak megfelelően restaurálja. Ezért javasoljuk, hogy ezt a munkát bízza szakemberekre. Ha önmaga vállalja a restaurálást, és a bútor megsérül, helyrehozhatatlan károk keletkezhetnek, amelyeket lehetetlen helyreállítani, és a tárgy végleg tönkremehet.
Ha a helyreállítást precízen és megfelelően végzik, akkor az adott darab élettartama is hosszabb lesz. Ez nagyon fontos, mert csak így lehet megóvni a további romlástól és a negatív hatásoktól. Másodsorban, a darab megfelelő és szakszerű restaurálásával visszaadja eredeti megjelenését, szépségét és patináját, amely évek, évtizedek alatt keletkezett. Az ilyen érték és jelentőség pótolhatatlan és megismételhetetlen, mert arról az időszakról beszél, amelyből a tárgy származik. A patina különleges varázst kölcsönöz és ez az, ami alapján megkülönböztethető az új bútortól. A megfelelő restaurálás tehát növeli a bútor értékét. Végül, de nem utolsósorban, a restaurálás visszaállítja a darab használati értékét is, amelyet aztán tovább lehet használni.
Mint minden anyag, a fa is egy idő után tönkremehet. A fa korhadásához elsősorban a kedvezőtlen éghajlati tényezők járulnak hozzá, különösen a magas páratartalom, amely felgyorsítja a rothadást, a rovarok és a fagomba szaporodását. A további károsodás megelőzése érdekében a fát a lehető leggyorsabban helyre kell állítani, a sérült részeket ki kell javítani, majd megfelelő védőszerrel kell kezelni.
A bútorfelújítást javítást olyan alapvető műveletekkel kell kezdeni, mint amilyen a mosás és tisztítás. Ezután a másodlagos bevonatok eltávolítása következik, de erre a műveletre teljes figyelmet kell fordítani annak érdekében, hogy az eredeti patina ne sérüljön. A régi darabok helyreállításakor mindig olyan anyagokat: vasalatokat, ragasztót és bevonatokat kell használni, mint amilyeneket az adott bútordarab készítése során használtak. Csak így érhető el az eredetihez legközelebbi megjelenés és állapot. A visszafordíthatóság szabályát szintén be kell tartani, ami azt jelenti, hogy minden felhasznált anyag, vegyszer és eljárás könnyen és azonos módon eltávolítható kell, hogy legyen. Nem szabad elfelejteni, hogy a restaurálás valójában a bútor megőrzését és konzerválását foglalja magába, és nem olyan elemek hozzáadását, amelyek az eredeti darabon soha nem is voltak. Ezért a műveletek és beavatkozások számát minimalizálni kell.
A régi bútorok csiszolása helyrehozhatatlan károkat okozhat azáltal, hogy eltűnik a patina, amely különleges minőséget és értéket kölcsönöz. Így örökre elveszíti az eredeti varázsát, ami a régi bútorokat különlegessé és értékessé teszi. Ha például a bútordarabról eltávolítjuk a furnért, amely morzsolódik vagy hámlik a bútor teljesen tönkretehető és megjelenését is megváltoztatható. A tömörfa bútorok csiszolása ismét gondot okozhat, másrészt pedig a felületi réteg eltávolításával megjelenhetnek a férgek és más kártevők által kialakított lyukak.
Valamikor a bútorelemeket állati eredetű ragasztóval rögzítették. Amennyiben azt szeretné, hogy a bútordarab minél jobban hasonlítson eredeti állapotához, akkor a ragasztó is olyan kell, hogy legyen, mint amilyet az első mester a kidolgozás folyamán használt. Csak így tartható meg az eredeti megjelenés. Több állati eredetű ragasztó létezik, amelyek közül a hal és nyúl enyv a legismertebb és legtartósabb. Ezek a ragasztók különleges folyamatokkal készülnek, mint amilyen például az állati zsírok, bőrök párán történő kifőzése.
A sellak a fa védelmére szolgál. Hangsúlyozza és még inkább kiemeli a fa természetes szépségét. A sellak lakk növényi eredetű gyanta, és egy tetűfaj váladékából nyerik, amelyek egyes indiai fafajok leveleivel táplálkoznak. A tetűváladékból nyert gyanta restaurátor és művészellátó szaküzletekben kapható, pelyhek, levelek vagy már etanolban feloldott csomagolásokban. Ezekből speciális lakkok, fixálószerek készíthetők, amelyeket a fa bútorok utolsó védőrétegeként kell felhordani. Amennyiben pelyhek formájában vásárolt bevonatot, használat előtt alkoholban kell oldani, majd ezt a pamuttal vagy lennel fedett fafelületre gyapjú ronggyal kell felhordani. Ez a sellak vagy politúr mellett a felületet finom habkőporral és olajjal polírozzak. A sellak felhordásához tapasztalat és szaktudás szükséges, amely ma már egyre ritkább, hiszen az egész folyamat során lehet, hogy a sellak felhordása a legfontosabb művelet. A túl vékony réteg lehet, hogy nem fogja szolgálni a célt, a túl vastag pedig megsemmisíti a bútor minden szépségét. A múlt század hetvenes éveitől kezdve egyre kevesebb az olyan asztalos, aki bútorrestaurálással is foglalkozik és a sellak technikát is elsajátította.
A felületen lévő kis lyukak faférgek (szú) és rovarok jelenlétét jelzik a bútorban. A lyukakból azonban nem lehet megállapítani, hogy a szú benne van-e még a fában, vagy csak régi, rovarmentes lyukakról van szó. A bútorok felületén és az alatta lévő porhalmaz megfigyelésével megtudhatja, hogy élő férgek vannak-e a bútorokban, de néha hallani is lehet a szú jellegzetes percegését. Ha a bútort több évig nem takarították, a szú által hátrahagyott finom por maradványok mozgás vagy áthelyezés során a felületre juthatnak, ami nem utal aktív rovarok jelenlétére. Ha kiderül, hogy aktív szú van a fán, több lehetőség közül választhat. Ha a férgek csak bizonyos, könnyen azonosítható helyeken vannak jelen, rovarirtó befecskendezésével elpusztíthatók. De, ha túl sok lyukacska van és ha minden esetre az egész bútort megszeretné tisztítani, a legjobb, ha az egész bútort lefújja vagy átkeni rovartalanítóval, majd fóliába tekeri és legalább egy hónapig állni hagyja. A darab kicsomagolása után ajánlatos először a szabadban, a tető alatt hagyni még néhány napig, ahol jól kiszellőzhet a méreganyagoktól, majd ez után bevihető a lakásba és a kívánt helyre helyezhető. A rovarirtó szerek használata előtt figyelmesen olvassa el a gyártó használati utasítását, majd ezzel összhangban védekezzen, mert ezek a kártevők nagyon károsak lehetnek az egészségre is.
A szú által kialakított járatokat nem kell gittelni. Ezek a lyukak különleges varázst kölcsönöznek, ami igen kívánatos hiszen vonzóbbá teszi a bútordarabot. Valamikor régen az asztalosok az ilyen lyukakat lemásolták és rekonstruálták, így a bútor még idősebbnek tűnt és ezáltal értékesebb is volt. Ezért ezeket a járatokat és lyukakat nem kell eltüntetni, hiszen a termék valódiságáról tanúskodnak.
Homokfújással eltávolítható a fa legfelső rétege. Mivel ez a felület tisztítási eljárás által az eredeti patina és a felületi minták is eltűnnek a felső réteggel együtt, ez a technika antik bútorok esetében nem előnyös. Homokfúvással a profilok, faragott bútorok vagy bevágott részek és egyéb dekorációk is elveszítik formájukat. A másik ok, amiért a régi bútorok homokfúvását nem javasoljuk, az az, hogy a kezelés után a felület rendkívül érdessé, durvává válik, ami felgyorsítja az egyébként nagyon nehezen tisztítható por és szennyeződés felhalmozódását. Emellett a bútorok további feldolgozása, restaurálása folyamán is gondok jelentkezhetnek, hiszen a homokozott felületekről nehezebben lehet eltávolítani a bevonatot. Tehát a homokfúvás sok kárt okozhat, emiatt jobb elkerülni.
Abban az időszakban, amikor az ilyen típusú bútorok készültek, még nem léteztek a maihoz hasonló modern fűtési rendszerek. Ezért mindig ügyelni kell arra, hogy a bútorok ne legyenek túl száraz helyen. Ellenkező esetben a fa idővel teljesen tönkremegy. Másrészt a helyiség páratartalma se lehet túl magas, mert a fa rothadni kezd, ami felgyorsítja a bútorok károsodását.
A bútorokat egyébként is erre a célra szolgáló ronggyal kell törölni. Ezek általában mikroszálas anyagból készülnek és vonzzák a porszemcséket. Erre a célra használhatunk régi pamut pólókat is, de ezekre a por nem tapad olyan hatékonyan. Miután letörölte a port a bútorról, a ruhát erőteljesen ki kell rázni, majd ki kell mosni.
A bútort csak nedves törlőkendővel kell áttörölni és semmiképpen sem más vegyszeres folyadékokkal, majd ez után egyszerű száraz pamut ronggyal is át kell törölni. Feltétlenül kerülje a különböző típusú permetezőszerek vagy más népszerű tisztítószerek használatát, mivel ezek túl agresszívak a kényes, régi bútorokhoz.
Ha egy bútor valóban súlyosan sérült, először fel kell tennie a kérdést, hogy a helyreállításnak van-e egyáltalán értelme. Amennyiben kulcsfontosságú elemek is hiányoznak, lehet, hogy a legügyesebb restaurátor sem tudja eredeti állapotába visszahozni. Elméletileg és technikailag mindig van ilyen lehetőség, de előfordulhat, hogy az eredmény nem lesz kielégítő, és maga a helyreállítás folyamata is sokkal drágább lesz. A helyreállításnak vagy a javításnak nincs értelme, ha maga a folyamat többe kerülne, mint amennyi végül a restaurált bútordarab értéke lenne. A nagymértékben megrongálódott antik bútorok csak akkor kerülnek felújításra, ha rendkívül ritka és történelmi jelentőségű darabról van szó, vagy ha a bútornak kivételes szentimentális értéke van, így a tulajdonos nem sajnálja a pénzt, bármennyit is kér a mester.
Sokan aggódnak amiatt, hogy a mai kifinomult restaurálási technikák, akárcsak más műalkotások esetében, megnehezítik a hamis és az eredeti darabok megkülönböztetését. Pontosan minden modern technológiai és műszaki eredmény, felszerelés és szerszám miatt a tapasztalt hamisítók bármit utánozhatnak, és még a többéves tapasztalattal rendelkező szakembereknek is gondot okozhatnak. Egyes darabok sokkal idősebbnek tűnhetnek, mint amilyenek valójában. Ez a fajta aggodalom természetesen releváns és helyénvaló, mert néha nagyon nehéz megkülönböztetni az eredetit a hamistól. Ezért, ha nem biztos benne, és nem rendelkezik megbízható adatokkal a darab készítésének idejéről és eredetéről akkor javasoljuk, hogy forduljon szakértőhöz. A gyakorlatban azonban az eredeti darabokat bizonyos korszakra jellemzői technikák és sajátosságok, valamint egyéb tárgyi vagy közvetett bizonyítékok alapján azonosítják. A bútoroknál nagyon hasznos hitelességi mutató a furnér felületének kezelése, amely a barokk korban 5 mm vastag volt, majd fokozatosan 0,5 mm-re csökkent. Ha valaki azt állítja, hogy a bútor barokk korban készült, és csak 1 mm vastag furnérréteg van rajta, az egyértelműen hamis. A furnér vastagsága a technológia fejlődésének köszönhetően fokozatosan csökkent, de a barokk korban még nem ismertek ilyen technológiákat.
Az, hogy mennyibe kerül a bútorok helyreállítása, számos tényezőtől függ, amelyek közül a legfontosabb minden bizonnyal a jelenlegi állapot. A súlyosabban sérült darabokat nehezebb helyreállítani, és az egész folyamat sokkal drágább. nagyobb igénybevételt jelentenek a javítás és a feldolgozás során, és jelentősen megnövelik az egész folyamat költségeit. Ha a helyreállítás költsége meghaladja az épület végső értékét, akkor egyszerűen nem éri meg. További fontos tényező a bútor szerkezetének vagy szerelvényeinek állapota. Ha instabil és rossz állapotban van előfordulhat, hogy teljesen ki kell cserélni, ami természetesen megdrágítja a restaurálás teljes folyamatát.
Daibau.hu - segítünk a beruházás felmérésében, a költségek becslésében és a kivitelező kiválasztásában otthona számára.
Faragott asztal és székek felújítása
Szükség van bútor felújításra, csiszolásra, lakkozásra.
332424 Ft - 554040 Ft
Székek átfestése és kárpitozása
Szükség van 6 db, kb. 20 éves szék fa részének átfestésére más színre, valamint az ülőfelület kárpitozására. A székek mérete 93 cm magas és 47 cm széles.
73872 Ft - 123120 Ft
Fa bejárati ajtó felújítás
Szükség van az UV sugárzás által okozott károsodások javítására és festésére.
40629.6 Ft - 67716 Ft
Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.
Ügyfélszolgálatunk hétköznapokon 8:00 és 16:00 között elérhető. Miben segíthetünk?