Folytatásban:
1. Gipszrost lemez
Ezeknek a lapoknak a homogén szerkezetét gipsz, üvegszál, cellulóz és különféle vízszigetelő adalékok biztosítják. Az őrölt cellulózhoz gipszet adnak, és addig keverik, amíg a keverék teljesen homogénné nem válik. A kapott keveréket ezt követően speciális hengerekkel a kívánt vastagságra préselik, és további hőkezelés által addig formálják a lemezt, míg fel nem veszi a kívánt formát. A speciális összetétel nagy szilárdságot és stabilitást biztosít ezeknek a gipszrostlemezeknek. Ennél is fontosabb, hogy a panelek víz- és tűzállóak. A gipszrost lapok nem károsítják az egészséget, mert nem tartalmaznak káros vegyszereket.
Elmondható, hogy a gipszrostlemezek univerzálisak az építőiparban. Leggyakrabban száraz építkezésekhez, válaszfalakhoz, padlásokhoz, burkolatként és hasonlókhoz használják. Favázas szerkezetek megerősítésére és panelházaknál is használatosak, a panelszerkezetek merevségének növelése érdekében.
2. Gipszkarton lapok
A gipszkartonok szerkezete teljesen más; a kartonlapok fő eleme a speciális papír, azaz olyan papírrétegek, amelyek között gipsz van. E lapok sem károsak az emberi egészségre vagy a környezetre, hang- és hőszigetelőként kiválóak, tömörek, kemények és tűzállóak. Sajnos nem vízállóak, bár további kezeléssel vízállóvá tehetők. Azokban a helyiségekben, ahol rögzítve vannak, kellemes, friss és meleg légkört biztosítanak.
Bár ezeket a gipszkartonokat is többféle célra használják, elsősorban száraz építkezés, szárazvakolás során használatosak. Leggyakrabban a panelházak gyártói használják őket, bár beépítésük kérdéses lehet, mert a gipszkarton lapok meglehetősen sérülékenyek. A gipszkarton falak, mennyezetek burkolására és terek elválasztására is kiváló választás.
3. Vízálló, fermacell lapok
A gipszkarton lapok nem vízállóak, ezért kültérben fermacell lapokat használnak. Ezek víz- és a tűzállóak. Kemények, szilárdak, kiváló hang- és hőszigetelők. Természetes anyagokból - gipszből, papírrostból és vízből - készülnek, ezért befolyásolják hőérzetet ott, ahova telepítik őket. A Fermacell lapokat szárazpadló kialakítására is használják.
4. Gipszkarton, vízálló- és gipszrost építőlemezek
A gipszrost lapok jobban ellenállnak a sérüléseknek, mint a karton. A gipszrostlemezek keményebbek, stabilabbak és tűzállóbbak. Ezenkívül kisebb a sérülés lehetősége a telepítés során. Ezenkívül a ideálisak az épület belső vagy külső burkolására. Ezek a lapok vízállóak is. A Fermacell lapok a gipszrost lapokhoz hasonló különleges tulajdonságokkal rendelkeznek, de keményebbek, és járófelületekre, sőt száraz esztrich kialakítására is használhatók.
5. Gipszkarton szerelése
5.1. Gipszkartonozás ára
A szárazépítési munkák az építkezés befejeztével kezdődnek. A gipszkarton lapok különféle aljzatokra és alépítményekre történő rögzítése a festés előtti kiegyenlítést és előkészítést szolgálja. Mivel nem szükséges semmilyen nedves anyag hozzá, a gipszkarton rögzítése nagyon gyorsan elvégezhető. Egy tapasztalt és képzett szárazépítőnél a gipszkartonozás ára 2000-5000 forint.
5.2. Gipszkarton rögzítése fa szerkezetre
A gipszkarton fa szerkezetre való rögzítése igényesebb feladat, mint a falazott falak burkolása, mert a fa jobban tágul a melegben. Ezért hosszabb csavarokat kell használni a rögzítés során és hézagerősítő szalagot kell használni, hogy a fa mozgása következtében ne repedjenek meg a falak, a vakolat.
5.3. Gipszkarton rögzítése a mennyezetre
A gipszkarton mennyezetre való rögzítésével könnyen kiegyenlíthetjük azt. Egy fémrács keret segítségével álmennyezetet készíthetünk, ami így a plafon alatt található gépészeti egységek takarására, a számítástechnikai, hálózati eszközök elrejtésére és a kábelcsatornák takarására szolgál, valamint a beépített világítás megfelelő elrejtésére, és az egyedi plafonformák kialakítására használható. A mennyezetre történő rögzítés 600-4500 forintba kerül négyzetméterenként a mennyezet elérhetőségétől és az alszerkezet vastagságától függően.
5.4. Gipszkarton hézagolása
A gipszkartonok nagyméretű monolit elemek, így az egyes táblák közötti illesztések különösen problémásak lehetnek. Teljesen egyenesnek kell lenniük, és ellenállniuk kell a hő hatására bekövetkező tágulásnak. A hézagok megfelelő elvégzése érdekében először megerősített hézagerősítő szalagokat kell ragasztani rájuk. Ez az úgynevezett hézagolás, ami biztosítja, hogy a lapok egyben maradjanak, miközben a hő által kiváltott tágulás miatt továbbra is mozoghatnak. A gipszkarton hézagolása ára általában 600 forintba került négyzetméterenként.
5.5. Gipszkarton lapok glettelése
A gipszkarton lapok beszerelése és hézagolása után a glettelés következik, amellyel az esetleges egyenetlenségeket és a hézagokat töltik ki. A gipszkarton glettelése kb. 900 forintba kerül négyzetméterenként. A lapok így készenállnak a festésre.
6. Gipszkarton lapok ára
Mennyibe is kerülnek a gipszkarton lapok? A 12,5 mm vastag gipszkarton ára 3.000 forintnál kezdődik négyzetméterenként. Ezek a legolcsóbbak falak, mennyezetek burkolására és egyéb száraz építési munkákra.
7. Gipszrost lapok ára
A gipszrostlemezek majdnem kétszer drágábbak, és kb. 6.000 forintba kerülnek négyzetméterenként.
8. Fermacell vízálló lapok ára
A kültéri burkolásra vagy szárazépítésre szánt tűz- és vízálló Fermacell lapok arányosan drágábbak, ára 9.000 forint/m2 körül mozog.