A fát és az agyagot ősidők óta építőanyagként használják. A modern technológiák és építési technikák révén számos lehetőséget nyitnak meg a modern építés előtt. A domboldalon épült ház lucfenyő gerendákból áll, míg a falak agyagból készültek, amelybe szalmát és préselt agyagot kevertek. Különösen lenyűgöző, hogy a mindenütt jelenlévő vasbetont csak az alapokhoz használtak.
Az agyag az építéstől a bontásig környezetbarát anyag marad. A feltárástól a beépítés helyéig szállítást nem igényel, mivel a beépítés helyszínen ássák ki, de maga a beépítési technológia is környezetbarát, hiszen nem igényel semmilyen feldolgozást. Ezáltal az anyag szénlábnyoma gyakorlatilag nulla. Még akkor is, ha a ház már teljesíttette eredeti célját, teljes mértékben újrahasznosítható mindenféle környezeti hatás nélkül. Bizonyos értelemben tehát az agyagból készült ház áll legközelebb a nyugaton egyre népszerűbb "biológiailag teljesen lebomló termékekhez".
Az agyag nagyon jó épületfizikai tulajdonságokkal rendelkezik, hiszen megfelelően tárolja a hőt és a nedvességet, felhalmozza azokat, majd fokozatosan leadja a helyiségbe. Ez egy erősen diffúziós anyag, ami azt jelenti, hogy a levegő és a nedvesség még inkább áthalad rajta, mint a téglán. Ahogy az építész mondja, a tégla és az agyag valójában hasonló anyagok, de van egy fontos különbség: a téglát égetik, míg az agyagot nyers, kezeletlen állapotban használják. Az agyag tűzálló, azaz nem éghető anyag.
Az agyagház építésének folyamata a következő: először egy bizonyos hőmérsékleten elkészítik az agyag és víz keverékét, hogy nedves masszát kapjanak, amelyet aztán a zúzott téglába fújnak. Az agyagfalak száradása akár hat hónapig is eltarthat, de ez elriaszthatja a türelmetlen vásárlókat, akik ezért inkább más építőanyagokat választanak.
A lejtőn lévő ház, ahogy a neve is sugallja, egy gyönyörű domb tetején áll, ahonnan még szebb kilátás nyílik a környező dombokra. Maga az épület egy kompakt objektumként elképzelt, hosszú volumenű, amelyben a lakó- és hálószobák egymás után sorakoznak. Az építésznek így sikerült maximálisan kihasználnia az minden teret, csak annyit hagyva a folyosókra, amennyi szükséges. A déli homlokzaton egy hosszú süllyesztett veranda található, amely némileg tompítja a nyári nap ragyogását és melegét, ezáltal fedett kültéri nappalit kínál.
A ház alaprajza egyszerű és modern. A nappali kétszintes, átfolyó térként van kialakítva, amely a konyhából az étkezőn keresztül a kandallós nappaliba folyik. A földszinten egy hálószoba és egy fürdőszoba, míg az emeleten gyerekszobák és galéria található. A ház talán leglenyűgözőbb eleme a mászófal, amely összeköti a nappalit a tető alatti rejtekhellyel, amit a tulajdonos gyerekei egyszerűen imádnak.
Az anyaghasználat követi a fenntartható anyagok használatának követelményét, és világos szerkezeti hierarchiát hoz létre: a mennyezetet és a válaszfalakat fa deszkákkal burkolták, míg a vályog tartófalakat a természetes agyagszín tompa fényében hagyják ragyogni.
Projekt adatok: |
Projekt neve: Domboldali ház |
Tervező: RVA, Robert Veselko építész |
Tervezés éve: 2009-2010 |
Építés éve: 2015 |
Alapterület: 145 m2 |
Megrendelő: magánszemély |
Fényképek: Matej Lozar, RVA arhívum |
Galéria: