Folytatásban:
- 1. Konyha típusok
- 2. Egyedi konyhabútor
- 3. Bemutatótermi konyhák
- 4. Konyhabútor anyag árak
- 5. Ötletek a konyhához: építészek, lakberendezők és szakértők
- 6. Konyha tervezés, lépésről lépésre
- 7. Konyhai berendezés
- 8. A konyha kialakítása és a helyiségbe való illesztése
- 9. Összeszerelés ára
- 10. Modern konyhák – trendek 2020-ban.
1. Konyha típusok
1.1. Konyha a lakásban vagy családi házban
Időnk jelentős részét a konyhában töltjük. Ezért nemcsak a főzéssel és ételkészítéssel kapcsolatos funkcionális igényeinket kell kielégítenie, hanem az otthon gyönyörűen kialakított, elegáns és kellemes része is kell, hogy legyen, ahol az emberek találkoznak, barátkoznak és vacsoráznak. A konyha bizonyos értelemben a háztartás tükre. Gondos, részletes és körültekintő tervezést, összeszerelést és elrendezést igényel, ezért választáskor ne csak az ár legyen a döntő szempont. Kérjen fel egy építészt vagy lakberendezőt, hogy segítsen megvalósítani és kialakítani álmai konyháját.
Egy egyedi konyha ára 60 000 és 160 000 Ft/m2 között mozog gépek nélkül. A kész előregykonyhák valamivel olcsóbbak: 40 000-120 000 Ft/m2.
A konyha ma már nem csak ételkészítésre szolgál, hanem társalgásra és kikapcsolódásra is.
1.2. Nyári konyhák
A nyári konyhák a házon vagy lakáson kívüli helyek (erkélyen, teraszon, kertben), amelyek nemcsak főzésre, étkezésre, társalgásra szolgálnak, hanem a családtagokkal vagy barátokkal való szórakozásra is. A nyári konyhában a rendelkezésre álló helytől és lehetőségektől függően egy vagy több tűzhely, égő, kandalló vagy grillező, sütő helyezhető el. Ennek a konyhának a legnagyobb előnye a szabadban való élvezet mellett az, hogy a szagok a lakótéren kívül maradnak, és a takarítás is sokkal egyszerűbb.
Egy egyedi gyártású nyári konyha négyzetméterenkénti ára 100 000 Ft körül van, míg egy normál konyhához 400 000 Ft/m körüli összegre lehet számítani.
1.3. Klasszikus konyhák
Stílus szerint a konyhák hagyományos és kortárs konyhákra oszthatók. A klasszikus konyhák mindig divatosak. Otthonosak és melegek, itt a kényelemre helyezik a hangsúlyt, időtlen hangulatot teremtve bármely otthonban. A klasszikus konyhák minden elemén sok, általában világos színű tömörfa burkolat jelenik meg. A krém, a szürke és a pasztell árnyalatok népszerűek, a kőből készült falburkolatok és a klasszikus minták mellett. A főzőlap a központi elem, és a konyhában rengeteg szekrény és konyhaelem található, hogy minden konyhai eszköz könnyen tárolható legyen. A konyhai kisgépek általában szabadonálló és látható berendezések. A hagyományos konyha népszerű és mindig divatos választás.
1.4. Modern konyhák
A modern konyhák stílusosak és divatosak, és megfelelőek azok számára, akik azt szeretnék, hogy konyhájuk egy közös, nyitott terű élettér része legyen. Funkcionális és divatos: a modern stílus éles, egyenes vonalakat és szögletes formákat használnak, mig a hagyományos konyhákban gyakoriak az ívekkel és organikus formák. A modern konyhák minimalista, letisztult vonalúak, a hangsúly a funkcionalitáson és a legújabb konyhai berendezéseken van, amelyek be vannak építve. A szekrényajtók (általában) fogantyú nélküliek, ami takaros és elegáns megjelenést kölcsönöz. A modern konyhaajtó felülete a hagyományos konyhával ellentétben sima, dombornyomott betétek és minták nélküli. A modern konyhában a szekrények és tárolók többsége zárt, és ritkák az olyan elemek, mint a vitrinek és a nyitott polcok. A modern konyhabútorok megjelenésben jobban hasonlítanak a modern nappali és étkező bútorokhoz, ezért kialakításuk kivállóan alkalmasak egy nyitott közös térbe.
2. Egyedi konyhabútor
Az előregyártott konyha vagy az asztalosműhelyben készülő egyedi konyha közötti választás fontos döntés, hiszen egy új konyhába való beruházás nem elhanyagolható, és valószínűleg évekig, sőt évtizedekig nem tervezi majd lecserélni. Ma már sokféle lehetőség van arra, hogy hol rendeljen vagy vásároljon új konyhát. Hogy segítsünk Önnek dönteni az egyik és a másik között, leírtuk mindkettő előnyét és hátrányát.
A személyre szabott konyha egy tág fogalom. Még a szériakonyhákat is bizonyos mértékig elkészíthetik a konyhagyártók a kívánt méretek szerint, de az egyedi konyhasorok keretein belül. A méretre szabott vagy bútorasztalos konyha azonban korlátlan lehetőségeket kínál a méretek, formák és anyagok tekintetében.
Egyedi bútorok
Egy asztalos által készített egyedi konyha minden tekintetben az Ön kívánságai és igényei szerint, korlátozás nélkül elkészíthető. Ha olyan különleges elemekre vágyik, amelyek általában nem találhatók meg a konyhában, mint például egy kandalló, akkor az egyedi kivitelezés az egyetlen lehetőség. Ugyanígy lehetséges a tetőtérben vagy a manzárdlakásban lévő, ferde falú vagy egyéb sajátosságokkal rendelkező lakás díszítése is, többnyire adott méretek szerint készült bútorokkal, beleértve a konyhát is.
Stilusos megfelelőség
Az egyedi konyha megfelelő választás azok számára, akik azt szeretnék, hogy a konyha anyagában, formájában és színében illeszkedjen a többi bútorhoz, különösen, ha az étkezővel és a nappalival egyedi egységet alkot. Egy építész vagy egy lakberendező készíthet vázlatokat, terveket, amelyek alapján az asztalos elkészíti a kívánt darabokat.
Egyediség
Az építész tervei alapján, vagy az Ön kívánságai szerint kézzel készített konyha egyedi termék, és mint ilyen, nemcsak kivitelezés tekintetében egyedi, hanem az Ön stílusának és életmódjának tükre is. Ezér a világon senkinek nem lesz ugyanolyan konyhája mint Önnek.
Minőség
Ha egy elismert és ismert műhelyben rendeli meg a konyha kivitelezését, a csúcsminőségű kiszolgálás mellett a legmagasabb minőségű anyagokat és szerelvényeket is megkapja. Meghibásodás vagy hiba esetén a szállítótól vagy gyártótól eltérően a mester gyorsan és hatékonyan helyreállitja az esetleges meghibásodást.
2.1. Egyedi konyha ára
Mennyibe kerül egy ilyen konyha? A kézzel készített konyháért fizetett pénz az asztaloshoz és az anyagszállítóhoz kerül, míg a szalonokban a kereskedelmi árrést, a forgalmazást, a szállítást és a tőkenyereséget is kifizeti. Egy egyedi méretű és elemszámú, gép nélküli konyha ára számításaink szerint 120 000 és 280 000 Ft/m2 között mozog. A kézzel készített konyhák körülbelül 30%-kal drágábbak, mint a bútorszalonokban kínált konyhabútorok.
3. Bemutatótermi konyhák
A bútorszalonokban a legegyszerűbb konyhát választani. A jól ismert márkák sorozatgyártású konyhái kiváló minőségűek, praktikusak, hatásosak és megfizethetőbbek. Ma már rengeteg konyhagyártó van a piacon, akik különböző árkategóriában és stílusban kínálják termékeiket.
Alkalmazkodóképesség
A jól ismert gyártók konyhái ma már nagyobb egyéni igényekhez való alkalmazkodást, vagyis személyre szabást tesznek lehetővé. Az egyedi gyártású elemeken kívül lehetőség van egyedi alkatrészek kiválasztására is, mint például fogantyúk, csúszkák, különféle kiegészítők, világítás és hasonlók.
Egyszerűség
A sorozatkonyha választása jelentős idő-, energia- és némi pénzmegtakarítást is jelent, hiszen nem kell építészt alkalmazni, azaz terveket készíteni, vagy megfelelő asztalost keresni, és várni a kiszállítására. A speciális szalonokban professzionális segítséget és 3D-s konyhai látványterveket kaphat. Ezenkívül végig vezetik Önt a rendelés, vásárlás, szállítás és összeszerelés teljes folyamatán.
Kiszállítás
Egyre kevesebb asztalos van és a várólisták is egyre hosszabbak. Az asztalos műhelyek többnyire kicsik és több munkát végeznek egyszerre. Ezért nagy a valószínűsége, hogy a kiszállítással is késni fognak. A gyárban pedig körülbelül két hónap alatt készül el a konyhabútor.
Szemelyre szabott bútorok
Híres gyártók konyhái ma már hihetetlenül sok változatban – stílusban, színben, méretben, anyagban kaphatók, ezért könnyen illeszthetők minden igényhez és kívánsághoz, bármiről is legyen szó. Kivételt képeznek a szabálytalan alakú helyiségek, például a padlástér. Ráadásul a gyári konyhák nem a legjobb megoldás annak, aki azt szeretné, hogy minden bútor anyaga és kivitele teljesen egyforma legyen.
Minőség
Ellentétben a közhiedelemmel, miszerint a gyári termékek sokkal rosszabbak, mint a kézzel készültek, a sorozatgyártású konyhák minden tekintetben sokkal jobbak. Természetesen a minőség függ az árkategóriától, bár ugyanez vonatkozik a kivitelezésre az anyagválasztás és a munka összetettségére is. A gyári konyhák azonban mindig a legjobb alapanyagokból készülnek. A gyártás egy ötlettel indul, amelyet a művészi és a műszaki területek legjobb szakemberei irányítanak, és minden részletet minden oldalról átgondolnak. Ezek a részletek és gyártásuk általában sokkal összetettebb és jobb minőségű, mint az asztalos által készített bútordarab. Ez azért történik, mert a gyárakban olyan korszerű gépek vannak, amelyeket a mesterek nem engedhetnek meg maguknak. Végül a gyári elemek minőségét és tartósságát szükségszerűen tesztelik a garanciák biztosítása érdekében.
3.1. Konyabútor árak szalonokban
Az ilyen típusú konyhák olcsóbbak, mint a megrendelésre készültek. Az asztalos az Ön kívánsága szerint készít bútorokat, mindegyiket egyedileg, ami több időt és munkát igényel. A gyártási folyamatban a termelés sokkal gyorsabb, mert sorozatban, a gyártósoron zajlik. Az asztalos által vásárolt anyagok drágábbak, mert kisebb mennyiségben készülnek, míg a gyártók nagyban vásárolják őket. Természetesen a szalonban az árrést, a szállítást és a nyereséget is a vásárló fizeti. A gyári konyhák durván 30%-kal olcsóbbak. Így a kész konyhabútorok szabványos számú elemmel, készülékek nélkül, 80 000 és 200 000 Ft/m között vannak.
3.2. Ismert gyártók
Ismerje meg a márkás konyhabutorokat ár szerint felosztva olcsóbb, közepes, drága és luxus.
Dipo, IKEA, Mömax, Maros, Igen...
Középárkategóriás konyhák: Miton, Ewe, Danküchen, Svea, Nolte, Alples, Alno, Intuo, Bauformat, Maros,...
A csúcskategóriás és luxuskonyhák esetében: Arclinea, Arrital, Binova, Boffi, Bulthaup, Copenhagen asztalosműhely, Dada, Lagos, Poggenpohl, Scavolini, Schiffini, SieMatic, Snaidero, Strato, Riva 1920, Valcucine, Varenna, Vipp....
4. Konyhabútor anyag árak
4.1. Konyhai elemek anyaga
4.1.1. MDF lapok
A konyhai elemek különböző anyagokból készülhetnek. Az ajtólapok és az oldalak látható felületei általában közepes sűrűségű, matt, fényes vagy magasfényű lakkal bevont farostlemezből (MDF) készülnek. Ezeket a paneleket a gyártási folyamat során úgy kezelik és vonják be, hogy a panelek illesztései szinte láthatatlanná válnak. Ezeket a paneleket jobbnak tartják, mint a forgácslapot, de leginkább olyan oldalakra alkalmasak, amelyek nem lehetnek kitéve az időjárás viszontagságainak, mivel intenzív használat esetén nagyon gyorsan tönkremennének. Az MDF előnye, hogy lakkozott, és egységes, sima felületűvé válik, illesztések nélkül, ami eleganciát és kifinomultságot kölcsönöz a konyhának.
Mennyibe kerül a közepes bútorlap? A 18 mm-es MDF lap ára 6000 Ft/m2 körül van, lakkozás nélkül.
4.1.2. Lmininált forgácslap
A közép- és alsó árkategóriás anyagok közé sorolható a melamin borítású forgácslap (laminált forgácslap). Ezek a lapok különböző színűek vagy fa tónusúak lehetnek. Elsősorban látható oldalakra és ajtólapokra használják, bár az alacsony ár miatt a konyhai elemek egyéb részei is elkészíthetők belőlük. A forgácslap előnye a dizájnok, színek, árnyalatok és tónusok széles választéka, valamint ultrapasztára, vagy más anyagra is tehető, amelyet elsősorban pultokhoz, étkezőasztalokhoz használnak. A forgácslap lemezek széleit a felületekkel megegyező színű ABS szalaggal borítja, így minden összeolvadt és egységesnek tűnik.
Mennyibe kerül a forgácslap? A 18 mm-nél vastagabb laminált forgácslap ára 6000/m2-től kezdődik.
4.1.3. Furnér
A furnérozott faforgácslapok valójában olyan panelek, amelyekre nyomás alatt egy falapot préselnek, így úgy néznek ki, mintha valódi fából lennének. Ez a benyomás fokozható matt lakkozással. A furnérozott konyhák teljesen egyediek, hiszen nincs két egyforma fa szerkezet. A furnér előnye, hogy egyedi és meleg, természetes megjelenést kölcsönöz a konyhának.
4.1.4. Üveg
Az üvegfrontos konyhák a magas ára miatt nem tartoznak a legkeresettebbek közé. Az üveg előnye, hogy könnyen tisztítható és karbantartható, átlátszóság, tisztaság és elegancia benyomását kelti. Az üvegezett ajtók nehezebbek, mint a forgácslapból és rétegelt lemezből készültek, bár minőségi szerelvényekkel kombinálva ez sem jelent problémát.
4.1.5. Fa
A fa, vagy háromrétegű bútorlap a magasabb árkategóriájú klasszikus vagy rusztikus konyhák készítéséhez használt anyag. Ezeket a táblákat teli- vagy tömörfa néven ismerik, és a front keretek és néha kitöltések készítésére használják. A tömörfa lélegzik, ezért nem a legalkalmasabb olyan konyhákba, ahol sokat főznek (a gőz és a füst miatt). A megfelelő tisztítás és karbantartás érdekében a felületnek a lehető legsimábbnak kell lennie. A tömörfából készült frontoldalak előnye, hogy időnkénti csiszolással és olajozással könnyen helyreállíthatók.
4.1.6. Magasfényű
A magasfényű konyhabútorok végső, felülete miatt egyre népszerűbb választás. A legkeresettebb szín a fehér, de más színekben is kaphatók. Erről a kivitelezők véleménye nagyon eltérő; van, aki divatos részletnek tartja, és van, aki igazi, tiszta minimalista megjelenésűnek. Az ilyen kivitelezésű anyagok választéka nagy. A legdrágább és a legjobb minőségű az MDF, amelyet többször lakkoznak, amíg a kívánt magas fényt el nem érik. Az ilyen előlapok könnyen tisztíthatók, így az ujjlenyomatok nem látszanak rajtuk, az ára pedig nagyon kedvező. A magasfényű változata az akril panelek, amelyeket a kívánt méretre vágnak, és úgy ragasztanak, hogy a szélek szinte láthatatlanok legyenek. Az ára pedig elég kedvező. A harmadik típus a magasfényű fóliák alkalmazása, amelyeket a panelek ragasztására használnak. Itt is alig látszanak az illesztések, előnyük, hogy nedves ruhával könnyen tisztíthatók.
A magasabb és legmagasabb árkategóriában az egyéb, különleges anyagokból, például a kőből és a legújabb generáció legkülönfélébb kompozit anyagaiból készült konyhák tartoznak.
4.1.7. Konyhai elemek belseje
A forgácslapot leggyakrabban konyhai elemek polcaihoz használják; drágább konyhákhoz furnérozott forgácslap vagy tömörfa ajánlott.
4.2. Konyhapult
A konyha legkiszolgáltatottabb és leginkább igénybevett felületének számító pultok anyagai, vagyis a konyhai munkalapok is meglehetősen eltérőek lehetnek - vannak erősebbek és gyengébbek, olcsóbbak és drágábbak.
4.2.1. Laminált pultok
A laminált a legolcsóbb munkalapokhoz használt anyag; valójában a forgácslapokat 6 mm vastag laminált lap borítja. Bár ez az anyag nagyon érzékeny a hőre és a sérülésekre, nagy az igény rá.
Mennyibe kerül egy laminált konyhapult? Ára 4 000-10 000 Ft/m2 között mozog.
4.2.2. Kőpultok
A természetes vagy mesterséges kőből készült munkalapok ütésállóak és a magas hőmérséklettel szemben ellenálónak kell lenniük, és nem szívhatják magukba a folyadékokat. A gránitot főleg természetes kőből készült munkalapokhoz használják, mert szilárd és ellenálló, és ellenáll a foltoknak. A műkövek viszont olyan kompozit anyagok, amelyek őrölt kőzetekből és műgyantából állnak. Míg a természetes köveket jellegzetes szemcsés megjelenésükről lehet azonosítani (gránit szemcsés), addig a mesterséges kövek lehetnek teljesen egyszínűek is, vagy utánozhatják a természetes kövek szemcsézettségét, keménységét stb. (pl. márvány).
Mennyibe kerülnek a kőből készült munkalapok? Egy műkő munkalap ára kivágások nélkül 40 000 és 260 000 Ft/m2 között mozog, míg egy gránit konyhai munkalap ára beépítés nélkül 35 000 Ft/m2-nél kezdődik.
4.2.3. Kerrock konyhapult
A mesterséges kompozit anyagok antibakteriálisak és nem porózusak, nagyon ellenállóak és tartósak. A kerrock is közéjük tartozik; nagyon könnyen formázható és vágható még az asztalosok által használt gépeken is. Sőt úgy is megmunkálható és elhelyezhető, hogy az illesztések és az élek egyáltalán nem látszanak, és monolitnak tűnnek; Például a mosogató és a fal egységesnek tűnhet, mintha egy darabból lennének. A kerrock olyan, hogy organikus formákat, térbeli elemeket lehet belőle készíteni. Egyetlen gyengéje, hogy nem bírja a meleget, és nem szabad rá forró edényeket tenni.
Mennyibe kerül egy kerrock pult? Ára a vastagságtól függ, így átlagosan 12 mm-es ára 40 000 Ft/m2 körül van.
4.2.4. Fából készült pultok
A fából készült munkalapok melegséget kölcsönöznek a helyiségnek, puhítják, otthonos és meghitt hangulatot teremtenek; amelyről mindenkinek először a gyerekkora és a nagyszülei konyhája jut eszébe. A fa azonban porózus, megreped, a pára és a nedvesség deformálja és az ételfoltok is megmaradnak rajta. Rendszeres tisztítást, karbantartást és nagy odafigyelést igényelnek. Minden kiömlött anyagot azonnal fel kell törölni. Gyakran van szükség csiszolásra és olajozásra. A konyhapultra ragasztott bükk vagy nyír panelek, tölgy és akác a legjobbak. Vannak olyan fafajták, mint például a fenyő, amelyeket egyáltalán nem szabad pultra használni, mivel olajjal, nedvességgel és bizonyos élelmiszerekkel érintkezve gyantát bocsátanak ki, vagy egyszerűen túl puha faanyagnak számítanak.
4.2.5. Üvegpultok
Az üveg jól néz ki és higiénikus, de nagyon sérülékeny és könnyen törik, és általában nem ajánlott igazi konyhákba.
4.2.6. Inox konyhák
Az inox konyhákat általában ipari és éttermi konyhákban használják, mivel szinte minden vegyszernek és hőmérsékletnek, különféle sérüléseknek és terheléseknek ellenáll, higiénikus és könnyen karbantartható. Azonban karcolások és ujjlenyomatok maradtak rajta.
4.3. Fogantyúk és sinek
Ha a konyhák minőségéről beszélünk, a fogantyúkat és a síneket nem lehet kiküszöbölni, mert nagyban befolyásolják a felhasználói élményt. A fogantyúk megjelenésre ugyanolyan fontosak, mint a tapintásra. A modern konyhákban a minimalista stílus miatt sokszor nincsenek fogantyúk, vagyis az előlapokba vannak beépítve és nem látszanak. Ma már ezek az ajtók és fiókok egyre népszerűbbek, hiszen az érintéssel történő nyitás nagyon praktikus. Ennél a nyitástípusnál a sinek és vezetősinek nagyon fontosak, mivel az ajtók és fiókok zökkenőmentes és zajtalan nyitása és zárása közvetlenül tőlük függ. A csúszkák ütközőkkel is rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a teljes belső betekintést anélkül, hogy a fiók kiesne a tálcából. Különféle mechanizmusok léteznek a függőelemek ajtóinak nyitására és csukására.
Mennyibe kerülnek a sinek és a fogantyúk? A jó minőségű Blum szerelvények ára egy átlagos méretű konyhába 40 000 és 80 000 forint között van, a kilincsek ára 800-4000 Ft/db.
4.4. Falburkolatok
Évekig szinte az egyetlen konyhai falburkolat a csempe volt, amely látszólag nagyon praktikus, de egyáltalán nem könnyen tisztítható. Ha mégis úgy dönt, hogy újra megvásárolja őket, javasoljuk, hogy a nagyobb formátumúakat válassza. Ma már XXL-es méretben is kaphatóak, a falak egyes részei pedig "egy darabban" is letakarhatók. Azért ajánljuk ezt a formátumot, hogy minél kevesebb hézag legyen, ahol a szennyeződés a legkönnyebben összegyűjthető és visszatartható, és a legnehezebben tisztítható. Ha azonban marad a szabványos méreteknél, ügyeljen arra, hogy a hézagokat epoxi fugázóval töltse ki, mert ez a legellenállóbb.
Ami a tervezési megoldásokat illeti, egyre keresettebbek azok a falburkolatok, amelyek abból az anyagból készülnek, amelyből a konyhapult készül. Ha a munkalap laminált anyagból van, akkor a falburkolatnak ugyanolyannak kell lennie, mert ez sima és egyenletes megjelenést biztosít. De egyre népszerűbb a könnyen tisztítható és karbantartható, különböző színekben kapható konyhai üveg is.
5. Ötletek a konyhához: építészek, lakberendezők és más szakértők
Ha többet szeretne kapni, vagyis minél jobban kihasználni a rendelkezésére álló konyhateret, akkor egy építész vagy lakberendező segítsége pótolhatatlan lesz, és javasoljuk, hogy keressen fel egy szakembert, vagy legalább egy bemutatóteremben dolgozó szakértőt. Aki szakmai tudása és tapasztalata által okos és innovatív ötleteket ajánlhat, amelyekre egyedül nem is gondolt volna. Az építészek és belsőépítészek mindig naprakészek a legújabb anyagokkal és termékekkel, amelyek tökéletesek lehetnek az Ön számára. Nem számít, hogyan alakul, a konyha minden bizonnyal praktikus és szép lesz a végén.
Az ajánlat elkészítése előtt az építész helyszíni felmérést végez, megnézi a lakást vagy házat, és beszél Önnel. Utána felvázolja a helyiségeket, és minden mérettel együtt műszaki rajzot készít, hogy legyen alapja, amelyből kiindulhat. Majd az Ön kívánságai szerint elkészíti a koncepciótervet. Ha minden részletben megállapodott, eljött a projekt ideje, vagyis a szalon vagy asztalos végleges terve. Attól függően, hogy hogyan állapodnak meg, egy építész vagy egy lakberendező irányíthatja a teljes folyamatot az elejétől a végéig. Abban az esetben, ha egyedi bútor mellett döntött, ő vázlatokat készít és megrendel minden szükséges anyagot, a végén pedig felügyeli az összeszerelést és a telepitést. Ami a pénzt illeti, legyen őszinte a kezdetektől fogva, és mondja meg, mekkora költségvetéssel rendelkezhet az építész vagy belsőépítész. Ez különösen fontos, ha kisebb helyiségről van szó, mert ő tanácsot ad, hogy miben lehet és miben nem szabad spórolni. Például a polcok olcsóbbak, mint a zárt elemek; a nagyobb alsó elemek helyettesíthetik a függő elemeket; a konyhapult a konyha legkiszolgáltatottabb és leginkább igénybe vett része, és nem jó lenne, ha a legolcsóbb anyagból készülne; a lakozott ajtók helyett adjon előnyt a laminált előlapoknak, hiszen olcsóbbak és tartósabbak. Nem árt észben tartani, hogy a költségvetés legalább 10%-át el kell különíteni olyan előre nem látható kiadásokra, amelyek valahogy mindig megjelennek.
6. Konyha tervezés, lépésről lépésre
6.1. Lista
Készítsen egy ellenőrzőlistát, tulajdonképpen egy listát a konyhában minden szükséges elemről, amit szeretne, vagy amire szüksége van, hogy ne felejtsen el semmit a folyamat során.
HÁZTARTÁS | Hány tagú a háztartás? | |
Hány gyermek van a háztartásban? | ||
Hányan dolgoznak a konyhában? | ||
ÁRKATEGÓRIA | Mennyit fizetne az új konyháért? | |
Megtartja-e a meglévő gépeket? | ||
SZOMSZÉDOS HELYISÉGEK | Van-e külön tároló? | |
Mással is tervez foglalkozni a konyhában? | ||
STíLUS | Milyen stílusú konyhát szeretne? | Modern konyha |
Klasszikus konyha | ||
Egybe van-e a nappali szobával? | ||
Szeretne-e magas szekrénykéket? | ||
Szeretne-e vitrint? |
CSATLAKOZÁSOK ÉS A HELYISÉG ELŐKÉSZíTÉSE | Milyen energiaforrás tervezi használni? | gáz |
áram | ||
mindkettő | ||
Felújítást tervez? | új vezetékek | |
új padló | ||
új falburkolatok | ||
teljes felújítás | ||
HŰTŐSZEKRÉNY/FAGYASZTÓ | Beépített hűtő? | magas szekrényben |
pult alatt | ||
padlótól megemelt | ||
szabadonálló | ||
Fagyasztó? | hűtővel együtt | |
pult alatt | ||
szabadonálló | ||
padlótól megemelt | ||
fagyasztó nélkül | ||
magas szekrényben | ||
KIEGÉSZíTŐ ELEMEK | Alacsony, teljesen kihúzható tálcákkal ellátott sarokelem | |
Alacsony, kihúzható tálcákkal ellátott sarokelem | ||
Kihúzható kosarakkal ellátott bútorelem | ||
Alacsony sarokelem, mozgatható fiókokkal | ||
Drótkosarak | ||
Kihúzható éléskamra | ||
Kihúzható alsószekrény kosár | ||
Kerekeken gördíthető zsúrkocsi | ||
Alacsony kiegészítőelem forgatható kosarakkal | ||
Alacsony kiegészítő elem polcokkal | ||
Evőeszköz tálca | ||
Elválasztott evőeszköztartó | ||
Hulladéktároló az aló konyhaszekrényben | ||
Asztal | ||
ÉTEL ELŐKÉSZíTÉS | Mit használna ételkészítéskor: | konyhapult |
vágódeszka | ||
késtartó a fiókban | ||
asztal | ||
HÁZTARTÁSI GÉPEK |
A konyhában a következő kisgépek lesznek használva: | Vízforraló |
Gyümölcsprés | ||
Kávéfőző gép | ||
Tojásfőző gép | ||
Robotgép | ||
Botmixer | ||
Gyümölcsfacsaró | ||
Rádió | ||
Kenyérsütő | ||
Időzítő óra | ||
Konzervnyitó | ||
FŐZÉS, SÜTÉS | Sütő (hagyományos, párásítóval, mikróval, melegítővel) | Főzőlappal együtt |
Főzőlap nélkül | ||
Magas beépítés | ||
Főzőlap (indukciós, üveg-kerámia, gázégős, elektromos, kombinált): | Pult széléig | |
Mélyebb beépítés | ||
Sarokban | ||
Szigetben | ||
Páraelszívó (kürtös, teleszkóposos, kihúzható, szabadonálló, menyezeti, falra szerelt, szarokba) | Dekorációs | |
Beépíthető | ||
Kivezető cső nélkül | ||
Kivezető csővel |
MOSOGATÁS | Mosogató: | kétmedencés szárítóval |
egymedencés gyümölcsmosós csepegtetős | ||
konyhamalaccal | ||
kiegészítő elemekkel: vágódeszka, csepegtető | ||
Csaptelep: | 1vezérlésű keverőcsap | |
2vezérlésű keverőcsap | ||
kihúzható kézizuhannyal | ||
kihúzható kézizuhany nélkül | ||
szűrővel | ||
szenzoros | ||
MELEGVíZ | tartály | |
bojler | ||
HULLADÉK | Szelektálja a hulladékot? | |
Mi találhatóü a mosogató alatt? | hulladékgyűjtő | |
tisztítószerek | ||
ÉTKEZÉS | Hány személyes az asztal? | |
Milyen kell, hogy legyen? | gyors étkezésre alkalmas | |
reggelizőpult | ||
kihúzható asztal | ||
minden étkezésre, vendégfogadásra | ||
klasszikus ebédlőasztal | ||
sarokülővel | ||
normál magasság | ||
munkafelület folytatása | ||
VILÁGíTÁS |
Milyen lesz a világítás? | A függő elemek aljába beépített |
LED | ||
Reflektorok | ||
Csempébe beépített | ||
LED szalagok |
6.2. Helyes mérés
A részletes, pontos és precíz mérés nagy jelentőséggel bír a tervek, rajzok készítésekor, hiszen hozzájárulhatnak számos olyan nehézség elkerüléséhez, amelyek legtöbbször csak a konyha összeszereléskor jelentkeznek.
Minden falról és rögzített elemről vázlatot kell készíteni, például az ajtók, ablakok, fűtőelemek, mélyedések/kiemelkedések és hasonlók. Minden elektromos, víz- és szennyvízvezetéket (konnektort, kapcsolót, vezetéket) be kell rajzolni. A szélesség mellett a magasságra is szükség van. Minden mérés három magassági ponton történik, a padló és a mennyezet között. Ezt a mértéket közvetlenül a falon kell megtenni, de előnyösebb a faltól 60 cm-re is megtenni. Így megtalálják a derékszögtől való lehetséges eltéréseket. Végül az ablakoktól, ajtóktól és egyéb építészeti elemektől a beépítési csatlakozásokig minden távolságot meg kell mérni. Ha nyitott konyhán dolgozik, jó, ha felvázolja a tér többi részét, amelyek együtt alkotják az egészet (étkező és nappali).
6.3. Konyha terv
Amikor egy konyhát rajzol, mint bármely más helyiséget, nagyon fontos, hogy megértse azt és hogy jól tájékozódjon a térben. A rajzokat saját kezűleg is elfogadhatja, de ha nem biztos abban, hogy mit és hogyan kell csinálni, akkor mindenképpen érdemesebb építészt, lakberendezőt vagy egy bútorszalonban dolgozó szakértőt megbízni a konyha pontos alaprajzának elkészítésével.
7. Konyhai berendezés
7.1. Szükséges konyhai felületek
Egy kéttagú háztartásnak minimum 3 m teljes hosszúságú konyhára van szüksége, minden további tagnak plusz 40 cm kell számolni. A konyha teljes hosszából 60 cm jut a hűtőre és a főzőlapra. A mosogató és a főzőlap legalább 30 cm-re legyen a faltól vagy a magas elemtől. Az átlagos munkafelület 80 cm.
A konyha felállításakor figyelembe kell venni az összes lehetséges építési vagy egyéb korlátozást; például az ajtónyitás iránya, a radiátor helyét és így tovább.
7.2. Munka háromszög
A konyhának öt alapvető funkciója van: ételek tárolása és elkészítése, főzés és sütés, edények és tartozékok tárolása, mosás. A funkciókat az ételkészítés logikai sorrendjében kell elrendezni, vagyis ahogyan a konyhában működünk. A kiindulópont ezért mindig a három fő pont - a hűtőszekrény, a főzőlap és a mosogató - távolsága által alkotott munkaháromszög legyen. A köztük lévő teljes távolság nem haladhatja meg a 6,6 m-t.
7.3. Elemek mérete
A konyhai zökkenőmentes működés érdekében javasolt, hogy a padlón és a falra szerelt szekrények közötti távolság minimum 50 cm legyen. A páraelszívónak magasabban kell lennie - legalább 60 cm-re a munkalaptól, és ha gázt főz, akkor teljes 75 cm-re. A padlóelemek két sora vagy egy vonal és a fal közötti távolság 90-120 cm legyen. 135 cm-es távolságot kell tervezni, ha étkezőasztal is van a konyhában. Ha a mosogató az ablak alatt van, akkor látni kell, hogy a csap nem zárja el az ablak nyílását.
Páraelszívó magassága - indukciós tűzhely | 60 cm a munkalap felett |
Páraelszívó magassága - gáztűzhely | 75 cm-rel a lemez felett |
A konyha és a sziget közötti távolság | 90-120 cm |
A konyha és az asztal közötti távolság | 135 cm |
A konyhapult standard magassága 86-100 cm. A magasságot a felhasználókhoz kell igazítani. Leggyakrabban 92 cm körül kell, hogy legyen. A kerekesszékesek számára a pultot 70-85 cm-re kell leengedni.
7.4. Kényelmes konyha, ergonómia
Az ergonómikus konyhák azok, amelyekben a készülékek és háztartási berendezések biztonságosak, kényelmesek, kellemesek és könnyedek. Mondjuk:
- az alsó elemekben a polcok helyett a fiókok jobb láthatóságot és könnyebb kezelést tesznek lehetővé,
- a végéig kihúzható fiókok jobb láthatóságot és könnyebb hozzáférhetőséget tesznek lehetővé,
- a lengcsillapítós ajtók és fiókok megkönnyítik a tartozékok használatát, csendesek és nem okoznak rezgést.
7.5. Világítás
A nagyobb biztonság és a könnyebb konyhai munka érdekében nagyon fontos a fénytestek elrendezése és a megfelelő intenzitású világítás is. Annak érdekében, hogy a munkalap egyenletes és jól megvilágított legyen, választhat a függőelemek aljába integrált világítás, vagy az egyre népszerűbb beépíthető spot-lámpák vagy a teljes hosszon végigfutó LED szalagok között. Egy másik lehetőség a rögzített és látható csuklós lámpák, amelyek szükség szerint mozgathatók és bizonyos pontokat is megvilágítanak. Függesztett szekrények vagy polcok esetén a fali reflektorok vagy lámpák is kényelmesek lehetnek.
7.6. Konyhai eszközök
A konyhai gépek hatékony és hosszú távú működéséhez a beépítési hely mellett elegendő helyet kell biztosítani a szellőzéshez vagy a szellőzőnyílásokhoz.
8. A konyha kialakítása és a helyiségbe való illesztése
A konyha tervezése során először figyelni kell annak a helynek a jellemzőire, amelyben a konyha található. Megvizsgálunk néhány alapelvet és azok változatait.
8.1. Egysoros konyha
Ha a konyhának szánt helyiség egy kisebb és szűk hely, és ugyanakkor csak egy fal áll rendelkezésre, akkor a lineáris konyha, azaz a sorban lévő konyhaelemek az egyetlen megoldás. Előnye a padlótól a mennyezetig hatékonyan kihasználható tér, gyengesége pedig a kevés munkafelület. A konyhai elemeket általában közvetlenül a hűtőszekrény mellett helyezik el, ezt követi egy magas elem és egy tárolóhely, egy mosogató, egy közepes munkalap, egy főzőlap és egy másik tárolóhely. A lineáris konyha két párhuzamos sorban is elhelyezhető, ha a teljes szélessége 210 cm. Ezután már csak a munkaháromszög pontjaira kell figyelni - az egyik oldalon a főzőlap, a másik oldalon a hűtőszekrény és a mosogató.
8.2. Sarokkonyha
Ha a konyhaszekrények részére két szomszédos fal áll rendelkezésedre, akkor L-alakú konyhát is csinálhat, a sarokkonyha könnyen összeilleszthető, sőt, zökkenőmentesen átmegy étkezővé vagy nappalivá. A magas elemek (hűtőszekrény, sütő és magas szekrény a tároláshoz) az egyik vagy a másik sor elejére vagy végére mennek. Közöttük az elemek a következő sorrendben helyezkednek el: munkafelület, mosogató, központi munkalap, főzőlap és egy másik munkafelület. A mosogató és a főzőlap ellentétes oldalakon kell hogy legyen és soha nem a sarkokban. A sarok a sarokkonyha leggyengébb pontja. Itt jön be a sarokpadló elem, általában roto-polcokkal.
8.3. U alakú konyha
Ez a konyha csak a sarok bővítése. Könnyen beilleszthető a térbe és átmegy az étkezőbe. Ebben az esetben a sorozat magas elemekkel kezdődik (hűtőszekrény, magasra épített sütő és magas tárolószekrény), azzal, hogy a munkafelület közvetlenül a hűtőszekrény mellett és a sütő közelében legyen, hogy el tudja helyezni, amit kivesz az egyik vagy másik eszközből. A szomszédos falon az átlagos munkafelület mellett található a főzőlap, és a harmadik falon egy mosogatóval és egy másik munkafelülettel végződik. Az elemek ilyen elrendezése követi az ételkészítés természetes sorrendjét. Ennek a formának a gyengesége a két sarok, amelyben csak sarokelemek helyezhetők el. Ne válassza ezt az elrendezést, ha nincs legalább 1,2 m távolság a szembe levő elemek között.
8.4. Konyha reggelizőpulttal
A félszigetes vagy reggelizőpultos konyha alapvetően ugyanaz, mint az "U" konyha, csak itt az egyik kar szabad, vagyis nincs a falhoz építve. Ez a sarok tulajdonképpen a szabad tér felőli hely, és kiegészítő felületként szolgálhat az ételkészítéshez, de egyben olyan hely is, ahol a háztartás tagjai gyorsan étkezhetnek. Ennek a formának a gyengesége a két sarok, amelyben csak bizonyos elemek helyezhetők el.
8.5. Konyhai sziget
Ha konyhája egy tágas, nyitott terű, az étkezővel és a nappalival egy egészet alkotó hely, akkor a konyhasziget az optimális megoldás. Ebben a formában a magas elemeket leggyakrabban a falhoz helyezik, az összes többi pedig a szigetbe kerül, így ez egy teljesen funkcionális elrendezés - főzéshez és társasági élethez egyaránt. Ha azonban nem rendelkezik ilyen helyiséggel, mindenképpen válasszon más konyhai elrendezést, mivel a szigetnek legalább 90 cm-re kell lennie a többi elemtől. Bár a konyhasziget bármilyen méretű lehet, valahogy mégis van egy íratlan szabály, hogy akkor sem jó, ha 90 cm-nél rövidebb. Egyszerűen elveszíti formáját, mert általában van benne egy mosogató és egy főzőlap, ami mellett kell, hogy legyen legalább egy munkalap, a másik oldalon pedig a hűtő és a magas elemek.
Konyhai sziget szélessége | 90 cm |
Konyhai sziget magassága | 85-95 cm |
Konyhai sziget minimális hossza | 100 cm |
8.6. Egyedi konyha
Ha pontosan tudja mit akar és van egy kész terve rajzokkal, akkor itt a megfelelő pillanat, hogy mestereket hivjon!
9. Összeszerelés ára
Ha a bemutatóterembe sorozatgyártású konyhát rendel, szinte mindig a szállítás és az összeszerelés is benne van, mint kiegészítő szolgáltatás. Ha ez nem része a megállapodásnak (vagy esetleg más módon vásárolta meg a konyhát), akkor szakképzett mesteremberre lesz szüksége. A megfelelő összeszerelés ugyanolyan fontos, mint a minőségi anyagok és a kivitelezés. Egy szakképzetlen és tapasztalatlan szerelő a legdrágább konyhát is tönkreteheti, míg egy ügyes mesterember tudja, hogyan hozza ki a legtöbbet egy átlagos termékből. Maga a szerelés előtt minden szerelési csatlakozásról gondoskodni kell, így ehhez is szakemberekre lesz szükség.
De ha egyedi konyha mellett döntött, amelyet a tervező tervei szerint egy kiváló szerelők rak össze szükség lesz egy asztalosra is aki elkésziti a butort. Irreálisnak hangzik, de még ma is vannak olyan tervezők, akik egyben kézművesek is és bútorokat készítenek. Ha talál egyet, csak bízza ügyes kezére, és várja a meglepetést!
A beépített sütő csatlakoztatása | 8000 Ft |
Az páraelszívó csatlakoztatása | 8000 Ft |
Beépített mosogatógép csatlakoztatása | 8000 Ft |
Csaptelep szerelése | 6000 Ft |
Csap beépítése véséssel és vakolással 2 m-ig | 20 000 Ft |
Konektor beépítése, 2 m | 4000 Ft |
9.1. Egyedi konyha készítése
Mielőtt kiválasztaná a legmegfelelőbb asztalost, jó lenne ha több ajánlatot is összegyűjtene. Így először is tudni fogja, hogy az általuk kért ár reális és versenyképes-e. Mindenképpen kérjen referenciát az asztalostól, és esetleg nézze meg a korábbi projekteket. Amikor úgy dönt, hogy mesterembert alkalmaz, kössön vele szerződést minden részlettel - anyagok, mennyiségek, munka ára, szállítási mód és határidő, valamint fizetési feltételekről.
9.2. Mesterek
- Részben vagy teljesen felújítja a konyhát? - Egyedül választja ki a szükséges felszerelést? - Sürgős? |
- Teljesen megváltoztatná az elrendezést? - A felújítás űemlékvédelem alatt álló épületben történi? - Szükséges-e a tartószerkezeten is változtati valamin? - Megváltoztatná a víz- és villanyvezetékek helyét? |
- Kisebb változásokat szeretne az elemek elrendezését illetően? - Segítségre inkább az anyag, szín és mintaválasztáskor lenne szüksége? |
- Új konyha vagy teljes felújitás? - A konyha, a nappalival és az ebédlővel egy téret alkot? - Szakember segítségét csak a konyha funkcionális kialakításához szeretné kérni vagy az egész helyiséghez? - Szeretné, ha valaki felügyelné és koordinálná a munkákat? - Szeretné szakértő segítségét kérni a gépek kiválasztásakor a boltokban, online vagy az asztalosnál? |
Mit ajánlunk? | Mit ajánlunk? | Mit ajánlunk? | Mit ajánlunk? |
BEMUTATÓTERMI SZAKTANÁCSADÓT | ÉPíTÉSZT | LAKBERENDEZŐT | ÉPíTÉSZT + LAKBERENDEZŐT |
vagy | + | + | + |
ASZTALOST, ha egyedi bútort szeretne | ASZTALOST, ha egyedi bútort szeretne | ASZTALOST, ha egyedi bútort szeretne | ASZTALOST, ha egyedi bútort szeretne |
+ | + | + | |
(projekttől függ) Vízvezeték és villanyszerelőt, szobafestőt, gipszkartonozót, hideg és melegburkolót, stb |
(projekttől függ) Vízvezeték és villanyszerelőt, szobafestőt, gipszkartonozót, hideg és melegburkolót, stb |
(projekttől függ) Vízvezeték és villanyszerelőt, szobafestőt, gipszkartonozót, hideg és melegburkolót, stb |
(projekttől függ) Vízvezeték és villanyszerelőt, szobafestőt, gipszkartonozót, hideg és melegburkolót, stb |
9.3. Fa, kő, inox és egyéb pultok
LAMINÁLT | KŐ (pl. gránit) | MŰKŐ | KERROCK | FA | ÜVEG | INOX | |
TARTÓSSÁG | gyenge | kiváló | kiváló | gyenge, csiszolással felújítható | gyenge, csiszolással felújítható | viszonylag tartós | nagyon tartós |
TAKARíTÁS, KARBANTARTÁS | igényes | egyszerű | egyszerű | relatív igényes | igényes | egyszerű | egyszerű |
ALAPANYAGA | melamin réteggel bevont forgács vagy MDF lapok | gránit | természetes kőpor és műgyanták keveréke | metakrilát és alumínium-hidroxid kompozitja | többrétegű tömörfa vagy fa furnér ragasztva forgácslapra vagy MDF | edzett, színes üveg | rozsdamentes acél |
HŐÁLLÓSÁG | nem | igen | igen | nem | nem | nem | igen |
ÜTÉSÁLLÓSÁG | nem | igen | viszonylag egyszerű | nem | nem | igen | viszonylag egyszerű |
VEGYSZER ÉS FOLTÁLLÓSÁG | viszonylag | igen | igen | nem | nem | igen | igen |
SZíN ÉS MINTAVÁLASZTÉK | széleskörű | viszonylag széles | széles | széles | szűkkörű | széleskörű | / |
10. Modern konyhák – trendek 2020-ban.
A konyhatervezési trendek gyorsan változnak, annak ellenére, hogy több mint tíz évente vásárolunk újat. A klasszikus fehér konyhák krómozott szerelvényekkel és rozsdamentes acél készülékekkel időről időre újra divatba jönnek. Az új trendek általában merészebbek, esztétikusak és funkcionálisak, ezért válasszon modern konyhát!
10.1. Konyha és fal színei
Az elkövetkező időszakban a semleges színek természetes árnyalatai dominálnak majd, mint amilyen a zsálya, de az erősebbek is, mint a mélyvízkék, a benzinzöld vagy a szénfekete. Egzotikusabb kombinációk is várhatóak, a hangsúlyos a narancssárgán van, amely más intenzív és merész, de sötét tónusokkal keveredik. A sötét tónusok immár harmadik éve kapnak fontos szerepet a divat színpalettáján. A következő trend a kétszínű konyha lesz. Az élénk színek, mint a sáfránysárga, meleg természetes anyagokkal és olyan árnyalatokkal, mint a terrakotta, réz, arany, henna vagy gyömbér, szinte ellenállhatatlannak tűnnek.
10.2. Eklektikus konyha
Egyre népszerűbb trend az eklektikus konyha. Valójában az antik, klasszikus és kortárs komponensek keveréke, amely a szerkezetek és textúrák változatos skáláját kínálja. Egy eklektikus konyha illeszkedik egy régi polgári stílusú otthonba, egy modern városi lakásba, de egy tengerparti környezetbe is.
10.3. Konyhai elemek - rejtett helyek a tároláshoz
Amióta a helyiségek egybenyitásának ötlete annyira elfogadottá vált, felmerült néhány gyakorlati kérdés, például, hogy hol tartsa azokat a dolgokat, amelyeket nem akar, hogy mások lássanak. Ugyanez a helyzet a nyitott konyhával. A keresett megoldás lehet a praktikus kamra egyedi konyhai elemek formájában, valamint a nagyméretű beépített szekrények vagy a modulként ki- és behúzható, szabadon álló szekrények. Ideális helyek száraz élelmiszerek, konyhai eszközök, szerszámok, készülékek és ritkábban használt dolgok tárolására.
10.4. Integrált főzőlap
Az üvegkerámia lapok vagy fém főzőlapok minden valószínűség szerint már a múlté. A kő- vagy kerámiapultba épített indukciós lemezek vagy gázégők abszolút sikert aratnak. Ezek a főzőlapok valóban teljesen egybe vannak építve, olyannyira, hogy ha nem főz rajtuk, nem láthatja őket, hacsak nem nézi meg közelebbről. Az egész konyha ezért egységesnek, egyenes vonalúnak és teljesen redukáltnak tűnik. Ha pedig főz, akkor gyakorlatilag egyhelyen készíti el és főzi az ételt.
10.5. Konyhai csaptelepek
Ma már a króm és a rozsdamentes acél mellett a legkülönfélébb anyagokból, hihetetlen színekben - a bársonyos mattfeketétől a rézvörösen át az aranyig és az élénk aranyig - választható csaptelep. Többféle fém közül választhat, és elemenként elrendezheti, hogy ellensúlyozza a fémpolcokat. A fém meleg fénye kiegészíti a legmodernebb konyhák felületeinek merész mintázatát.
10.6. Okos konyha
Javában zajlik az okoseszközök, alkalmazások, segédeszközök fejlesztése. A konyhák, mint környezetünk minden része, egyre okosabbak és függetlenebbek. Számítások szerint így a modern embernek az egyre felgyorsult élettempó mellett egy kicsit több ideje jut önmagára, a technika és a technológia segíti a mindennapi feladatait, és általánosságban elmondható, hogy minden más elérhetőbb, egyszerűbb és könnyebb lesz.
10.7. Inspiráció a konyhákhoz
Hogy végül milyen lesz a konyhája, az teljesen egyéni döntés kérdése. A speciális magazinok, katalógusok lapozgatása, az interneten való keresés és a saját kollázsok készítése különféle mintákból, amelyek tetszenek, segíthet az ötletek megtalálásában. Amikor elkezd gondolkodni egy felújításon vagy egy teljesen új konyhán, nézzen körül, írj le, rajzolja le vagy vázoljon mindent, amivel találkozik, amíg össze nem áll a mozaik, ami első és második pillantásra is tetszeni fog. Ezután térjen át a munka gyakorlati részére.
Ha egyedi konyha mellett dönt, felveheti velünk a kapcsolatot a daibau.hu címen. Weboldalunkon további tanácsokat talál a témával kapcsolatban, valamint beszállítókat és gyártókat, akikkel együttműködünk, és akik megfelelő ajánlattal válaszolnak megkeresésére.
Hozzávetőleges árakat kalkulátorunkban találhat.