Folytatásban:
1. Igazi vagy hamis jázmin?
Több mint 200 féle jázmin létezik a világon. Közös bennük, hogy a kis cserjék közé sorolhatók, általában kúszónövényekről van szó. Érdekességként megemlíthető, hogy a környékünkön sokan összekeverik a jázmint a közönséges jezsámennel, amely, noha kinézetében megtévesztően hasonlít a jázminéra, a hortenziafélék családjába tartozik. Ezért szokták az utóbbit egyesek hamis jázminnak is nevezni. Egy-egy jázminfajta eltérő gondoskodást igényel, és a virágzási idő és a gondozási módok is különbözhetnek egymástól, de összeségében elmondhatjuk, hogy egy egyszerűen nevelhető, igénytelen növény. A továbbiakban megismerhetjük ennek az igazán mutatós, illatos virágnak a fajtáit és azok főbb tulajdonságait.
2. Közönséges jázmin (Jasminum officinale)
Az egyik legnépszerűbb és legkönnyebben termeszthető dísznövényt, a közönséges jázmint nevezik még valódi jázminnak is. A Kaukázusban, Észak-Iránban, Afganisztánban, Pakisztánban, a Himalájában, Indiában, Nepálban és Kína nyugati részén honos. Nyár elejétől egészen a fagyokig virágzik. Sokak szerint virágainak van a világ legcsodálatosabb illata, ami miatt a belőle nyert illóolaj nagyon fontos alapanyaga parfümiparnak. Örökzöld, azaz a hidegebb teleket is átvészeli.
3. Téli jázmin (Jasminum nudiflorum)
A téli jázmin fagytűrő, lombhullató cserje, mely érdekes és értékes fajta, mivel virágait decembertől februárig hozza csupasz ágain. Virágai sárga színben pompáznak, így a szürke és kopár kert díszévé válik a téli időszakban. Magassága körülbelül 1,5 m, viszont támaszték mellett, akár 3-4 méter magasra is felfuttatható.
4. Sokvirágú jázmin (Jasminum polyanthum)
Ez a fajta jázmin eredeti élőhelyén, akár 4-6 méter magasságra is felkúszik. Ha támaszték mellett neveljük, akkor futtatható, de metszeni is lehet, mellyel szép formára alakíthatjuk. Fehér, kissé rózsaszín virágai aprók, fürtökbe csoportosulnak. Illatuk rendkívül erős, a legtöbb jázminhoz hasonlóan.
5. Kúszó jázmin (Solanum jasminoides)
Nevével ellentétben nem rokona a jázminnak. Erőteljes növekedésű, örökzöld növény. Hajtásait hagyhatjuk csüngeni vagy futtathatjuk támrendszerre. Enyhén fagytűrő, ezért érdemes edényes növényként tartani, hogy teleltetését egyszerűbben meg tudjuk oldani. Gyors növekedésű, 4-6 m magasra is felkúszhat. Noha jól tűri a szárazságot, fontos, hogy mindig megfelelő nedvességet biztosítsunk számára eseti öntözéssel.
6. Jázmin, mint élősövény
A jázmin egy-egy fajtájának jellemzőit és nagyságát szem előtt tartva dísznövényként a szabadban vagy szobanövényként, cserépben is tartható. Sok helyen élősövényként is alkalmazzák.
7. Jázmin nevelése cserépben
A legtöbb jázmint cserépben vagy balkonládában is nevelhetjük, viszont ilyenkor alacsonyabb növésű lesz, legfeljebb 1 méteres magasságig kúszik fel. Függőkosárba helyezve, vagy magasabb virágtartón is szép látványt nyújt.
8. Jázmin palánták
A jázminok többsége bármilyen típusú talajban jól érzi magát, napos, de félárnyékos helyen is tartható. Egyszerűen szaporíthatók, legtöbbjüknél ezt a sarjak leválasztásával, gyökereztetésével vagy az ágak dugványozásával érhetjük el. Szinte minden faiskolában, disznövény kertészetben megtalálható a jázmin valamennyi fajtája.
9. Jázmin metszése
Metszést nem minden jázmin faj igényel, de például a téli jázmint érdemes metszeni, mert anélkül nem mutat szépen. A metszést ha lehet, virágzás után időzítsük. A metszéshez nincs szükség speciális szerszámokra; a közönséges kerti metszőolló, sövényvágó is elég lesz. Javasoljuk továbbá, hogy rendszeresen távolítsuk el az elszáradt leveleket, mivel ha felhalmozódnak és rothadásnak indulnak a növényen, akkor különböző növénybetegségek támadhatják meg.