Katerória

    Epoxi műgyanta: epoxi padló, epoxi bevonat, árak 

    A cikket több mint 1300+ felhasználó tekintette meg
    Az epoxi padlókat elsősorban gyári részlegeknek és raktáraknak, illetve ipari létesítményeknek szánták, azonban egyre gyakrabban használják a lakóépületeknél, főleg olyan helyiségekben, ahol fokozott karbantartásra és tisztításra van szükség, mint amilyenek a garázsok, műhelyek, konyhák, előcsarnokok, előszobák, folyosók stb. Ma már a padlók védelmére is vékony epoxi bevonatot használnak.
    Szakcikk 1300
    epoxy gyanta
    Rendszerünkben van még 155 kivitelező a következő területre Műgyanta (epoxy) padló:

    1. Epoxi műgyanta

    Az epoxi padló alapja az epoxi műgyanta, valamint a különböző adalékanyagok, mint például a zúzott kő vagy a granulátumok (kvarc, illetve közönséges homok vagy más), valamint keményítőt is adnak hozzá. A műgyanta a keményítővel kémiai reakcióba lép és polimer kötőanyagot hoz létre. Gyakran az epoxi műgyantához más fokozó anyagokat is hozzáadnak, attól függően, hogy milyen kinézetű és funkciójú lesz a kész padló. Az utóbbi években nagy népszerűségnek örvend a vízes bázisú epoxi műgyanta, amely környezetbarátabb és nem káros az emberi egészségre.

    Az epoxi műgyantához különféle pigmenteket is lehet adagolni, hogy különféle színű és árnyalatú padlót kapjunk. Ügyes és precíz kivitelezéssel különféle mintákat is kialakíthatunk.  A kőadalékok, granulátumok és más szemcsés anyagok által fog kialakulni a padló végleges kinézete, az érdes matt-tól a magasfényű, teljesen sima felületig.

    2. Epoxi padlók jellemzői

    Az epoxi padlók igenn ellenállók, úgy a mechanikus, mint a vegyi sérüléseknek, mint amilyenek a vegyszerek, savak és tisztítószerek. Ugyanúgy ellenállók a nyomásnak és a hajlításnak, így olyan helyiségekben lehet alkalmazni, ahol gyakori a terhelés és a használata.

    2.1. Epoxi padlók a lakásokban

    Az epoxi padlók egyre népszerűbbek a magánszemélyek körében is. A lakásban különösen tiszta, szikrázó és modern hatást keltenek, és nagyon keresettek a minimalista stílus kialakításakor. Amellett, hogy ez a padlóbevonat különösen szép, antiszeptikus is és könnyen tisztán tartható.

    2.2. Epoxi bevonatok a garázsokban - árak

    A garázsok padlójának kivitelezéséhez egyre keresettebbek az epoxi bevonatok, mivel a vele kezelt padlók szilárdak és tartósak, ellenállóak a szennyeződésnek és vegyszereknek, mint amilyenek az olajok és a kerozin anyagok. Epoxi padlókat lehet alkalmazni a kis- és nagy garázsokban is. Hogy a gépjármű gumiabroncsa minél jobban tapadjon a padlóhoz, az epoxi műgyantába csúszásgátló anyagokat is hozzáadnak. Az ilyen padló 4800 Forintba kerül négyzetméterenként.

    2.3. Kültéri epoxi bevonatok

    A magas fokú ellenálló képessége miatt, az epoxi padlókat kültéri használatra is javasolják, mint amilyenek a teraszok és balkonok. Ebben az esetben legfontosabb a padló vastagságának előlátása, mivel számolni kell a terheléssel és teherbírással. Ha a padló közvetlenül érintkezik a csapadékkal, vagy nedvességnek van kitéve, a padló anyagába csúszásgátlót kell keverni.

    3. Epoxi bevonat

    Több féle epoxi padló és padlóöntési módszer létezik, amelynek kiválasztása attól függ, hogy mekkora lesz a várható terhelés és a használati gyakorisága. Például, normális terhelés várható a lakóegységekben és itt elegendő a kb. 2 mm vastagság, míg a gyárrészlegekben gépek, felszerelés, szerszámok, rakodógépek és hasonlók terhelik a padlót, ezért a javasolt vastagság legalább 3-4 mm. Ha nagyobb terhelés várható, arányosan kell növelni a padlóburkolat vastagságát.

    3.1. Epoxi bevonat csempékhez

    Abban az esetben, ha nem megoldható, hogy beton fogadófelületre terítsük az epoxi műgyantát, a műgyantázás kivitelezhető csempeburkolatra is. Ehhez fontos, hogy megbizonyosodni arról, hogy a meglévő burkolat kifogástalan állapotban van, illetve, hogy az epoxi réteg felvitele előtt, a jobb tapadás érdekében kell-e alapozót használni.

    3.2. Epoxi műgyanta betonra

    A műgyanta a beton impregnálására is kiválóan alkalmas, mivel a műgyanta behatol a betonpórusokba és feljavítja a mechanikai ellenállóképességét, felületi szilárdságát. Ezzel az eljárással egy terhelhetőbb és tartósabb felületet alakítunk ki. Az epoxi réteg csökkenti a beton szívóképességét is, így az anyagfelhasználás is csökkenhet a továbbiakban.

    3.3. Epoxi műgyanta ára

    Az epoxi műgyanta jól kötődik a fához is, ezért kiválóan alkalmas a repedések javítására és a felszíni hibák eltakarásához, de az utóbbi időben bútorok készítésére, illetve azok díszítésére is előszeretettel használják.

    Legérdekesebben a fa és az átlátszó, illetve színezett műgyanta kombinációja hat. A fához használt epoxi műgyanta folyékony állagú, ezért öntőformába vagy - öntőkeretbe kell beleönteni. Az ilyen műgyanta áttetsző, habár festékanyagokkal színezhető is. Az áttetsző hatás úgy érhető el, hogy 0,05-0,5% pigmentet adunk az epoxi műgyantába, a telt szín eléréséhez az összemért gyantához viszonyítva maximum 5%-nyi színezőt használnak. Az epoxi műgyanta gyorsan köt, a rétegek vastagsága pedig függ a gyanta fajtájától, a levegő hőmérsékletétől, a nedvességtől és az öntőformától. Miután az epoxi megkötött, csiszolható, illetve magasfényűre polírozható.

    3.4. Önterülő epoxi padló

    Az önterülő epoxi padló olyan kétkomponensű, epoxi bázisú, színes ásványi őrleménnyel gazdagított műgyanta bevonat, amely ellenáll a káros és agresszív vegyi anyagoknak, a mechanikai terhelésnek, ebből kifolyólag pedig az ipari létesítményekben is időtálló és strapabíró aljzatként funkcionál, és legalább 1-5 mm vastag kell, hogy legyen.

    3.5. Epoxi habarcs

    A javításokhoz és felületkiegyenlítésekhez alkalmazott műgyanta habarcs általában a műgyanta és tűzi szárított kvarchomok keverékéből áll, amelyet olyan felületekre használnak, ahol specifikus igényeknek kell eleget tenni, a vastagsága pedig 3-5 mm-ig terjed. A legmegterheltebb felületeknél az epoxi esztrich vastagsága elérheti az 1-2 cm-t is.

    4. Epoxi padló kiöntése

    Az epoxi padlót csak homogén, száraz, sima és kemény aljzaton lehet kiönteni, legyen az kő, hidegburkolat, beton vagy más padlóburkoló anyag. Az epoxi padlót leggyakrabban beton alapra öntik. 
    A beton megfelelő szilárdságú, keménységű és nedvességű (3- 5%) kell, hogy legyen. Meg kell várni, hogy a beton teljesen megkössön vagy gyorsan száradó esztrichet kell használni. A betont megfelelően elő kell készíteni, csiszolást vagy homokfúvást kell alkalmazni.

    Ezután az epoxi keveréket közvetlenül a betonra, több rétegekben kell felvinni. Az első réteg egészen vékony, épp, hogy csak bevonja a felületet, illetve, tömíti a pórusokat. A második réteg  már vastagabb, egytől néhány milliméter vastagságig, a várható terheléstől függően. A harmadik réteget szükség szerint viszik fel, általában nagy terhelés és állandó használat esetében. A befejező védőréteg mindig áttetsző.

    Epoxy bevonat
    Az epoxi bevonat modern kinézetet kölcsönöz a belső térnek.

    5. Epoxi műgyanta ára

    Mennyibe kerülnek az epoxi padlók? Az epoxi bevonat ára függ a vastagságától és fajtájától, általában 4 000-6 000 Forintba szokott kerülni négyzetméterenként.

    1300
    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Műgyanta (epoxy) padló?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 155 kivitelező a következő területre Műgyanta (epoxy) padló:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül