Folytatás:
1. Villamosvezetékek típusai
Minden otthonban több kilométernyi, különböző célú és funkciójú kábel van. A villanyszerelés vagy vezetékezés hallatán általában olyan vezetékekre gondolunk, amelyek a háztartási gépek és eszközök áramellátását biztosítják, mosogató- vagy mosógépet működtetnek, világítást biztosítanak és ezekhez hasonlók. Azonban ide tartozik még a: telefon, térfigyelő rendszer, riasztó, kaputelefon, számítógépes hálózat, internet és egyéb távközlési kábel is.
Újépítés esetén a villamos terv az építési engedélyezési terv kötelező részét képezi, ezért a megvalósításhoz épületvillamos kiviteli tervre is szükség van. A kábelek lefektetése előtt az építtetőnek el kell készítenie az összes szükséges hornyot és átvezetést. Ezt követi a kábelek, kapcsolók, konnektorok és elosztódobozok felszerelése, a közcélú elektromos hálózatra való csatlakozás, a villanyóra felszerelése és egyéb feladatok. Az elektromos berendezések élettartama legalább 50 év, és utána általában fel kell újítani őket. A berendezések állapota mérésekkel ellenőrizhető, sőt célszerű is annak érdekében, hogy folyamatos áramellátásban legyen részünk és hogy ne érjenek meglepetések.
TAVILL kisfesz Kft. szakemberének tanácsa Hogyan tudunk elektromos áramot spórolni? Vannak-e valami hasznos tippjei? Tóth Tibor ügyvezető, TAVILL kisfesz Kft. |
2. Érintésvédelmi felülvizsgálat
Az elektromos hálózatot a villanyszerelő ellenőrzi mert a kábelek vezetőképessége sokat elmond az állapotukról. Az elektromos vezetékek rendszeres felülvizsgálata feltárhatja azokat a problémás területeket, ahol rövidzárlatok és tűz keletkezhet. Hasonló módon ellenőrzik a villámhárító és a számítógépes hálózat vezetőképességét is. A felülvizsgálatról kiállított jegyzőkönyv hivatalos dokumentum, amely garatnálja a létesítmény biztonságát. Az első ellenőrzést, időszakos ellenőrzések követik: iroda, munkahely, üzlethelyiség esetében 3, kommunális és lakóépületek esetén pedig 6 évente. A villámvédelmi felülvizsgálatot az LPS I és az LPS II osztályú rendszereken 3 évente, egyéb rendszereken 6 évente, illetve az átalakítást, bővítést követően szükséges végezni. Az elektromos hálózaton végzett beavatkozás, például kapcsolók cseréje után soron kívüli elektromos hálózat- és villámhárító-vizsgálatot kell végezni.
3. Villamos hálózat karbantartása
Az elektromos szerelések szakszerű és rendszeres karbantartása biztosítja az előre nem látható áramkimaradások, rendszerkimaradások vagy egyéb gondok kiküszöbölését, különösen az áramfeszültséggel kapcsolatban, ami kihatással van a háztartási gépek élettartamára is. A szakértők szerint így alacsonyabbak lesznek a költségek, hisz ritkábban kell javításokat és hálózatfelújítást végezni. A karbantartás magában foglalja az elektromos alkatrészek időszakos ellenőrzését, a kisebb hibák javítását, a biztosítékok cseréjét és egyéb javasolt karbantartást.
Ha követi ezeket a tanácsokat, a világítás otthonában soha nem fog kialudni.