Folytatásban:
1. Vízelvezetés telepítése
A vízelvezető rendszer megfelelő telepítése az egész épület körüli vízelvezető csatorna kiásásával kezdődik, amely arra szolgál, hogy a csapadékot elvezesse a ház közvetlen közeléből. A vízelvezető csatorna mélyebben kell, hogy legyen mint az alap vagy az alaplemez alsó széle. A csatorna kiásásakor granulátumot vagy frakciót öntenek bele, amelyre aztán geotextíliát helyeznek. A vízelvezető csöveket bizonyos szögben a geotextília fölé helyezik. A granulált vízelvezető réteget általában 15-20 cm vastagságban töltik fel. A geotextília megakadályozza, hogy a föld, homok vagy hasonló anyag kerüljön a kavicságyba vagy a csövekbe. A vízelvezető dréncsöveket általában legfeljebb 1 m-re helyezik el a ház teherhordó falaitól. A vízelvezető csövek szétvezetését és a megfelelő helyeken való elhelyezését követően a kiásott csatornákat adalékanyaggal vagy frakcióval, általában kaviccsal töltik fel.
Ezek a csövek a legtöbb esetben PVC-ből vagy PE-ből készülnek, átmérőjük 5-20 cm, az épülettől és az elvezetendő víz mennyiségétől függően. Valamennyi ház vízelvezető rendszerének legfontosabb elemei a tisztítóaknák, amelyekből egyet-egyet az épület minden sarkánál elhelyeznek. Ha a vízelvezető rendszer elkészült és a csövek be vannak kötve, a megfelelően kialakított lejtésiránynak köszönhetően a víz, a csapadék a csatornába vagy a tartályba folyik az épület mellől.
A vízelvezetés a meglévő épületek körül is kialakítható, és bár a munkafolyamat pontosan ugyanaz, mégis nagyobb költségekkel jár az utólagos beépítés. A kész ház körüli munkálatok során újra fel kell ásni a területet, illetve még az ásási munkálatok előtt mindent el kell távolítani, ami az épület mellett található - növények, beton, burkolt utak és minden hasonló.
A ház körüli vízelvezetés minden előfeltételét és megfelelő végrehajtását az európai DIN 4095 szabványnak (a vízelvezető rendszerek kialakítását és méreteit meghatározó német szabvány) megfelelő építési előírások szabályozzák, és utalnak a ház beépítése feletti és alatti építési munkákra.
2. Zúzott kő és egyéb frakció a vízelvezető rendszerekhez
Vízelvezető rendszerekhez általában 1,5-10 cm közötti frakciót használnak. A folyami kavics a legjobb választás, mivel alakja lekerekített, így egy-egy kavics között annyi hely van, ami éppen elég ahhoz, hogy a csapadékvíz átfolyjon rajta. A salak kavics sok esetben dugulást okozhat a rendszerben, amely miatt megnő az áradás esélye, víz kerülhet a létesítménybe, illetve alá.
3. Milyen vízelvezető csövek léteznek?
A lakóházak vízelvezetőrendszeréhez általában két féle csövet használnak: egy- és kétrétegű csöveket.
3.1. Szimplafalú dréncsövek tekercsben
Ezek a bordázott csövek kör alakúak, és 50, 65, 80, 100, 125, 160 és 200 mm átmérőjűek, és mivel rugalmasak, 50-200 m hosszú tekercsben árusítják őket. A tekercsben lévő cső hosszát az ügyfél igényei szerint határozzák meg, illetve vágják méretre.
Az egyrétegű vízelvezető csövek bordázottak, mivel ez a kialakítás kellő szilárdságot biztosít, tartósabbak és rugalmasabbak. A csövek tömege a hosszukhoz viszonyítva minimális, mivel egy 200 m hosszú és 50 mm átmérőjű tekercs mindössze 30-35 kilogrammot nyom.
3.2. Egyrétegű merev dréncső
Az egyrétegű merev vízelvezető csöveknél fontos figyelmet fordítani a sajátos alakjukra. Ha megfigyeljük a cső keresztmetszetét, látható, hogy alagútszerű a kialakítása, azaz a cső felső része lekerekített, míg az alsó trapéz alakú. A cső peremén hosszirányban kialakított hornyok és keresztirányú bevágások találhatók, négy-négy a cső minden 22 mm-én.
Ezeken a cső peremén lévő hosszanti hornyokon keresztül beszivárog a vízelvezető rétegen áthaladó víz a keresztirányú bevágásokba, onnan a csőbe, ami így végigáramlik a cső trapéz alakú, lapos alján, egészen az összefolyókba, illetve a csapadékelvezetőkbe.
3.3. Kétrétegű dréncsövek
A kétrétegű vízelvezető csövek értelemszerűen két rétegből állnak - belül simák, kívül pedig bordázottak. A sima belső réteg jobb vízáramlást tesz lehetővé, mivel így a csapadék, illetve talajvíz akadálymentesen át tud haladni a csövön. Ezeket a csöveket főként nagyobb területeken használják nagy mennyiségű víz elvezetésére.
A sima belső réteg gyorsabb vízáramlást tesz lehetővé, ezért gyakran használják utak, nagy területek és közlekedési létesítmények, például alagutak, töltések, kereszteződések, vasutak, kifutópályák és hasonlók vízelvezetésére. A kétrétegű vízelvezető csövek nagy sűrűségű polietilénből (PE-HD) készülnek.
4. Dréncsövek ára
Mennyibe kerülnek a különböző dréncsövek? A vízelvezető rendszer ára függ az objektum méretétől, a terep és a munkálatok igényességétől és terjedelmétől, a felhasznált anyag fajtájától és mennyiségétől és természetesen a kivitelezőtől is.
Egy átlagos ház vízelvezető rendszere anyaggal és munkadíjjal együtt 6 000 és 10 000 Ft/m között mozog, új építésű házak esetében.
Ha úgy dönt, hogy a fent említett vízelvezetőrendszerek közül szeretné valamelyiket beépíteni, a Daibau.hu weboldalunkon felvehetik a kapcsolatot vízvezeték szerelő partnereinkkel, és árajánlatot, tanácsot kérhet a kivitelezőktől. Weboldalunkon további tanácsokat találnak a témával kapcsolatban, valamint azokat a beszállítókat és gyártókat is felkeresheti, akikkel együttműködünk, és akik megfelelő ajánlattal válaszolnak az Ön keresletére.