Folytatásban:
1. Különböző ereszképzések
Az eresznek többféle formája létezik, vagyis inkább a képzés módja az, ami különböző. Először is gondosan meg kell választani az anyagot - vízállónak és kellően rugalmasnak, de megfelelő szilárdságúnak kell lennie. Egy másik fontos szempont a kivitelezés módja, azaz úgy kell elvégeznünk a beépítést, hogy ne keletkezhessenek ún. hőhidak. Megkülönböztethetünk csüngő szarufavéges ereszkialakítást, illetve gerendavéges ereszkialakítást, az utóbbit általában deszkaborítással rejtenek el.
1.1. Gerendavéges ereszkialakítás
A klasszikus eresz alsó oldalán láthatók a szarufavégek, míg a szarufa felett levő réteg ugyanaz, mint a tető többi részén. A gerendák közötti látható részek többnyire deszkázottak. Egy ilyen eresz segítségével az épület hagyományosabbnak tűnik, és jobban illeszkedik a környezetbe.
1.2. Csüngő szarufavéges ereszképzés
A csüngő szarufavéges ereszképzések ké¬szülhetnek felső deszkaborítással (látszó szarufavéges), alsó deszkaborítással, illetve alsó vízszintes deszkaborítá¬sú, ún. „dobozos” kialakítással. Ebben az esetben először az alkonstrukció készül el, többnyire alumíniumból vagy horganyzott lemezből. Erre kerül a burkoló anyagok valamelyike, melyre több fajta anyagot használhatnak. Korábban általában gipszrost vagy gipszkarton lapokat használtak, de ezek nem bizonyultak megfelelőnek, mivel magukba szívják a nedvességet. Jó alternatív megoldásként a hőszigetelő anyagokat alkalmazzák, nevezetesen a bentonitot vagy a fragmacel lemezeket, Styrodur-t, extrudált polisztirolt vagy hasonlókat. Akár dekorvakolattal is bevonhatjuk őket. Általában fontos, hogy a lapok, illetve a használt anyagok vízállóak, könnyűek, teherbíróak és könnyen megmunkálhatók legyenek.
2. Eresz védelme és festése
Az eresz, valamint a ház minden külső részének hosszú élettartama szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő védelem. Amint észrevesszük, hogy a szín megváltozott vagy hámlik, haladéktalanul el kell végezni a javítást. Az eresz festése a fa vagy gipszkarton felületi rétegének védelme miatt fontos. Rendszeres festés esetén elég egy-két réteg, viszont, ha ez elmarad, több rétegre és erősebb védelemre lesz szükség. A legrosszabb esetben a sérült fa elemeket, borítást is ki kell cserélni.
Javasoljuk, hogy ne halogassuk az eresz javítását, annak érdekében, hogy elkerüljük a sérülések további terjedését és ezáltal a magasabb költségeket. A legnagyobb megtakarítást négy-hat évenkénti rendszeres karbantartással érhetjük el, mivel általában időnként elég egy-egy réteget felvinni a megfelelő védelem elérése érdekében.
Ha segítségre van szüksége az adott témakörrel kapcsolatban, az eresz kialakításában gondja akadt, forduljon hozzánk és megkeressük a megfelelő szakembert, aki orvosolni tudja a problémát. A Daibau.hu oldalon további tanácsokat talál az eresz készítésével kapcsolatban, valamint azokat a beszállítókat és gyártókat is felkeresheti, akikkel együttműködünk, és akik megfelelő ajánlattal válaszolnak megkeresésére.