Folytatásban:
1. Támfal alapozása
A tám- és tartófalak ugyan kisebb építmények, de ugyanolyan fontos a megfelelő kialakításuk, mint a nagyobbaké, mivel a biztonság mellett esztétikai funkciójuk is van. Alapozás előtt, vagyis az építkezés megkezdése előtt javasolt a terep pontos elemzése és a statikai számítások elvégzése. Ez különösen az 1,5 métertől magasabb építményekre vonatkozik.
Az építkezés során, akár tartó-, akár támfalról van szó, fontos az alapozás és magának a falnak a találkozásánál a vasalás helyes csatlakoztatása. Ugyanakkor elengedhetetlen a megfelelő vízelvezetés is, hogy a víz ne szivárogjon a fal és a talaj közé. A teljes helyzet és a szerkezet összes jellemzőjének részletes mérlegelése is nélkülözhetetlen, sőt, a pontos terv kidolgozása is lényeges a támfal kialakítása szempontjából.
Ezért a tervezés és kivitelezés során számos tényezőt figyelembe kell venni, beleértve a talaj nyomását a tartó/támfalra, az alap méreteit, a vasalás megfelelő megválasztását és végül a minőségi betont. Ahhoz azonban, hogy a védőfal elsődleges funkciója mellett a környezet díszévé váljon, megfelelő anyagra és beépítési módra van szükség.
1.1. Előkészületek az alapozáshoz
A sáv- vagy más megfelelő alapozás kiépítése egy adott támfalhoz még annál is fontosabb, ha a szerkezet talajterhelés alatti stabilitását szeretnénk biztosítani. Az előkészítés során először egy építési gödröt kell ásni az alapozáshoz, melynek alján kavicságyat kell kialakítani, megfelelően tömörítve a teljes stabilitás érdekében. A kavicságyazatot fagyálló anyagból és megfelelő frakcióból kell kialakítani. A kavicságyazat vastagsága átlagosan 10 és 20 cm között van, sőt esetenként még ennél is több, a konstrukció méretétől függően.
Az ágyazat előkészítése és kiegyenlítése után az alapot betonozzák, amelyet szükség esetén megerősítenek. Az alap méretei a magasságtól függenek, vagyis a beton alapon álló fal méretétől.
1.2. Támfal alapjának méretei
A fal alapozásának szélességét és mélységét az elvégzett mérések, valamint a sávalapozására vonatkozó általánosan elfogadott szabványok szerint határozzák meg. A szélességnek 50-70 cm között kell lennie, a mélység pedig a talaj fagyáspontjától (mélységétől) függ; általában 80-100 cm mélységet határoznak meg. Fontos a támfal megfelelő szélessége és mélysége, mivel a túl keskeny alapozás miatt a fal leülepedhet/bedőlhet, a sekély alapozás pedig télen a víz megfagyását és repedéseket okozhat.
2. Támfal alapjának zsaluzása
2.1. Miért fontos a zsaluzás?
A betongerendás alapok esztrichezéssel készülnek - fa zsaluzat felszerelésével. Nem ajánlott betonalap építése zsaluzás nélkül. Egyes építőipari vállalkozók egyszerűen kihagyják a fazsaluzat beépítését, és közvetlenül az építési gödörbe öntik a betont, ám ez gondot okozhat a továbbiakban.
A zsaluzás természetesen többletköltséget és többletmunkát jelent, amit sokan inkább elkerülnének, de jó zsaluzás nélkül nem lesz jó minőségű, tartós, biztonságos az egész konstrukció. A terep típusától és egyéb tényezőktől függően néha olyan vasalás beépítésére van szükség, amely lehetővé teszi, hogy a beton ellenálljon az erősebb vonó- és húzóerőknek, ami növeli az egész szerkezet stabilitását. A fa zsaluzat alternatívája a fém, amely többször is felhasználható, viszont drágább, ami növeli az összköltséget.
2.2. Vasalt beton a zsaluzatban a tartó/támfal alapozásához
Szükség esetén a betonkeverék kiöntése előtt vasalás kerül a zsaluzatba, amely csökkenti a nyomó- és húzóerőket, így az egész szerkezetet stabilabbá és tartósabbá teszi. A vasalás megfelelő felszereléséhez szaktudásra és tapasztalatra van szükség. Éppen ezért ajánljuk, hogy a munka ezen részét bízza szakemberekre.
3. Dréncső a támfal alapzatában
A vízelvezető csövek, vagy röviden a dréncsövek beépítése nagyon fontos, de gyakran elhanyagolt szerkezeti eleme a támszerkezetnek. Ha azt szeretnénk, hogy az általunk felállítandó tartó/támfal sokáig és minőségben lássa el a rendeltetését, akkor a vízelvezetést sem szabad kihagyni, ahogy a vakolást sem. Nagyobb esőzések során megfigyelhető a falra nehezedő talajnyomás további növekedése. Ezért a normál körülményekre tervezett tartó/támfal valamivel nagyobb is lehet, hogy az extrém terhelésnek is ellenálljon. Elengedhetetlen elemek a fal alján lévő vízelvezető csövek és folyókák is, amelyek lehetővé teszik a támfal mögött, illetve a támfal előtt felgyülemlett víz elfolyását. Ezeket a nyílásokat a faltól egy bizonyos távolságra kell elhelyezni.
A jó vízelvezetés legkönnyebben úgy érhető el, ha nyílásokat hagyunk a vízelvezetéshez; betonfal készítésekor azonban keresztirányú műanyag csöveket helyeznek a zsaluzatba, és egyszerűen betonnal öntik. Ez is mutatja a zsaluzás fontosságát, és azt is, hogy miért nem szabad kihagyni. Így egyenletesen áramlik a víz a feltöltés felőli oldal irányából kifelé, ugyanakkor jelentősen csökkenti a rá nehezedő víznyomást. Mindenesetre a védőfal hátulján egy vízelvezető réteget kell kialakítani, ahol a víz összegyűlik, és a nyílásokon keresztül kifelé távozik.
4. Tám- és tartófalak árai
Az anyag- és munkaköltségeken túl, abban az esetben, ha a támfalnak 1,5 m-nél magasabbnak kell lennie, építési engedélyre is szükség lehet. Ez természetesen növeli a költségeket. Ezenkívül a magasabb támfal alapjainak masszívabbaknak kell lenniük, hogy ellenálljanak a föld nyomóerejének. Mindezeken felül a nehéz vagy nehezen megközelíthető terep is növelheti a költségeket. A munkálatok irányára alapozással és vakolással együtt 30 000-44 000 Forint között mozog négyzetméterenként.
Ha segítségre van szüksége az támfalak kialakításával kapcsolatban, forduljon hozzánk, mi pedig igyekszünk minden kérdésére válaszolni. Weboldalunkon további tanácsokat talál a témával kapcsolatban, valamint felveheti a kapcsolatot az adott téma szakértőivel, kivitelezőkkel, gyártókkal, akikkel együttműködünk, és akik megfelelő ajánlattal válaszolnak ajánlatkérésére.