Folytatásban:
1. Miért olyan fontosak az építkezés kivitelezésének a fázisai?
Az épületek, házak építése mindig szakaszosan zajlik. Mindegyik építkezés öt kivitelezési egységre oszlik, amelyek egymást követik. A stabil és szilárd épület az egyes építési fázisok kivitelezésének minőségétől függ, ezért nagyon fontos, hogy mindegyiket gondosan megtervezze. Emiatt házépítés során javasoljuk az építész, okleveles kivitelező és természetesen építésvezető jelenlétét. A új építésű ház költsége tulajdonképpen az összes egyedi munkának és szolgáltatásnak az összege, amely százalékban is meghatározható. Az egyes építési fázisok ára és időráfordítása a választott építési rendszertől (falazás/vázas építés) is függ.
A Wtr Generál Kft. szakemberének tanácsa
2.Milyen típusú projekteken dolgozik a cég, és milyen méretűek ezek általában? 3.Milyen módszereket alkalmaznak az ügyfél-elégedettség és minőségi munka biztosítása érdekében? 4.Hogyan kezelik a projektmenedzsmentet, a határidők betartását és az esetleges problémák kezelését a munkafolyamat során? Ürményi Viktor ügyvezető, Wtr Generál Kft. |
2. Az 1. építési szakasz kezdete
Az összes tervdokumentáció elkészítését követően, miután megszerezte az építési engedélyt, megkezdőthetnek az első munkálatok, amelyek az építés 1. szakaszának részét képezik. A kivitelezés első fázisa minden olyan munkálatot tartalmaz, ami a terep és az építési terület előkészítéséhez szükséges. Ez magában foglalja a leendő épület helyének kitűzését és a munkagödör kiemelését is. Ezt követi az alapozás, vagyis a projekttől függően a sávalapozás vagy a lemezalap beépítése. A földmunka és a ház alapozása a házépítés teljes költségének körülbelül 3%-át teszi ki.
3. Építési munkálatok 2. és 3. fázisa
A földmunkák befejeztével következnek azok a munkálatok, amelyek már a ház, illetve annak szerkezetének kialakítását, építését foglalja magába. A kivitelezés második és harmadik ütemében a pincefödém öntése, a födémek kiépítése, valamint a tetőtér és a tetőszerkezet kialakítása szerepel. A harmadik szakaszban a tetőn végzett összes munka befejeződik. Az építkezés második és harmadik szakasza az összköltség mintegy 42%-át teszi ki. Az új építésű házak esetében a második és harmadik ütem legnagyobb költségei a szerkezeti elemek, a falak és a födémek, amelyek kb. az összköltség 32%-át teszi ki.
4. Az építés utolsó fázisai – 4. és 5.
A költségek legnagyobb részét, az összköltség 53%-át, a kivitelezés negyedik és ötödik szakasza teszi ki. Ez a két fázis magában foglalja az összes vezeték, berendezés beépítést, a padlók, aljzatok kiöntését, az ácsmunkákat, a homlokzatok és a belső falak vakolását, valamint az egyéb finommunkálatokat, amelyek által a házat már használatba vehető. A vezetékek és berendezések költsége a legnagyobb arányú az utolsó fázis költségeiben és akár 11% is lehet. Azt is fontos tudni, hogy a teljes építés, sőt, az egyes fázisokhoz szükséges költségek és idő nagyban függ az építési mód megválasztásától (előregyártott házak, téglaházak, faházak stb.).
5. Építési fázisok építési típus szerint (tégla- vagy fém vázas házak)
Előregyártott kivitelben a könnyűszerkezetes ház előre elkészített és kész építőelemekből épül fel, melyeket a helyszínen szerelnek össze. Az ilyen kivitelezés és annak fázisai is gyorsak, hiszen a földmunka elvégzése után a helyszínen az előregyártott épületelemek összeszerelése következik. Az első ütem és a betonozás kivételével a többi fázis és munkálat sokkal tisztább az ilyen házak építése során, mivel nincs szükség nedves és más, por alapú anyagokra, így kevesebb rendetlenséggel, piszokkal jár.
A klasszikus építési módot nedvesnek is nevezik, mivel nagy mennyiségű építési vizet viszünk be az építkezés során az egyes elemekbe, így az épületben lévő kötőanyagokból folyamatosan párolog a felhasznált víz, ami akár káros is lehet a berendezési tárgyakra, az épületben tárolt gépekre stb. Ezért a klasszikus építési módnál bizonyos időre van szükség az egyik építési fázisból a másikba való átmenet során, hogy a víz teljesen elpárologjon a szerkezetből. Egy ilyen házépítés több időt igényel, és az építési fázisok a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt elhúzódhatnak.
Ha segítségre van szüksége, kérdése van a házépítéssel kapcsolatban, habozás nélkül forduljon hozzánk. Weboldalunkon további tanácsokat talál a témával kapcsolatban, valamint felveheti a kapcsolatot az adott téma szakértőivel, kivitelezőkkel, gyártókkal, akikkel együttműködünk, és akik megfelelő ajánlattal válaszolnak keresletküldésére.