Folytatásban:
1. Vízvezeték csövek
1.1. Vízvezeték csövek a házban
A vízvezeték csövek a vízellátó hálózat részét képező csövek, amelyek az egyes háztartásokat látják el vízzel. A vízvezeték csövek a közüzemi infrastruktúra részét képezik, és a lakások, házak és társasházak berendezéseinek részei. Ezek a csövek nem tartoznak a padlófűtési vagy mennyezeti hűtési rendszerbe, bár a víz átfolyik rajtuk.
1.2. Kinek a tulajdonában vannak a vízvezeték csövek?
Az utak, a mély- és magasépítésű, valamint az egyéni közhálózati csatlakozású építmények alá fektetett vízvezetékek a közüzemi vízszolgáltató társaságok tulajdonában vannak. A vízmérőt a bekötés előtt egyedi épületekre vagy lakóegységekre szerelik fel, és a vízmérőtől a tulajdonos házáig vezető összes berendezés az ő tulajdona. Tömbházakban a tulajdonos felelős a lakásban lévő vezetékekért, a vízmérő pedig általában az épület előtti aknában van.
2. Vízmérő és egyéb készülékek
2.1. Főszelep
Azon a ponton, ahol véget ér a közcélú infrastruktúra vezetékeihezhez való csatlakozás és a ház vezetékei kezdődnek, egy főszelepet szerelnek fel a víz nyitására vagy zárására az egész épületben. Ez a szelep biztonsági szelep, és nagyon ritkán használják, leggyakrabban csővezeték meghibásodása esetén, amelynek javításához el kell zárni a vizet a központi kerékagynál.
2.2. Vízmérő
A főszelep mellett van egy vízmérő, egy olyan készülék, amely köbméterben méri a fogyasztást. A havi vízdíj számításának alapja a vízmérővel mért elfogyasztott víz mennyisége. A tulajdonosok a mérő segítségével ellenőrizhetik és rögzíthetik a ténylegesen felhasznált víz mennyiségét és a belső vízvezetékek tömítettségét. Javasolt, hogy időnként saját maga ellenőrizze a vízmérőt és annak állapotát; mert elromolhat, és ellenőrizetlen vízelfolyáshoz vezethet. A nagyobb fogyasztás, azaz a nagyobb vízhozam, és nem a tényleges fogyasztás miatt lényegesen magasabbak lesznek a számlán lévő összegek.
2.3. Redukciós szelep
A vízmérő melletti vízellátó csövön van a redukciós szelep, amely biztosítja a megfelelő víznyomásszintet a csövekben. A nem megfelelő nyomás károsíthatja a csöveket vagy tönkreteheti a beépített eszközöket. Az otthoni berendezésre a redukciós szelepen kívül olyan berendezés is felszerelhető, amely ellenőrzi és meghatározott vegyszerekkel szabályozza a víz keménységét.
3. Házi vízvezeték
Az otthoni vízvezeték fő része a vízcsövek, amelyeket függőleges vagy vízszintes vezetékként szerelnek fel. A vízszintes csöveket a padlóba vagy a mennyezetbe fektetik le, és fontos számukra, hogy megfelelő lejtésük legyen. Ha a túl nagy távolság vagy egyéb építészeti akadály miatt nem tervezhető lejtés, akkor a víz áramlását ösztönző/segítő szivattyúkat szerelnek be. A függőleges vízcsövek a falakban, magában a szerkezetben vagy a szigetelésben találhatók.
4. Vízvezeték csövek szerelése
A vízvezetékeket falakba és padlókba, illetve mennyezetbe vagy elosztótáblákba kell beépíteni. A fölé, azaz a falak elé vagy a födém alá nyitott szerkezetként elhelyezett csővezetékek (álmennyezetek) könnyebben karbantarthatók és javíthatók, mivel nincs szükség a szerkezet szilárd részeinek fúrására, bontására. A rejtett vezetékrendszert azonban továbbra is sokkal gyakrabban alkalmazzák magánházaknál, míg a nyitott konstrukciókat inkább középületekben, illetve olyanokban alkalmazzák, ahol a mennyezet magas vagy nyitott. A vízcsövek készülhetnek fémből, de egyre gyakrabban használnak műanyag csöveket, amelyek tartósabbak és nem rozsdásodnak. Ráadásul a műanyag vízcsövek valamivel könnyebben cserélhetők, kevésbé repednek és ritkábban szivárognak.
Amennyiben úgy dönt, hogy felszereli vagy kicseréli a vízvezetékét, forduljon bizalommal megbízható vízvezeték szerelő szakembereinkhez, a daibau.hu címen. A témához kapcsolódóan tanácsokat talál weboldalunkon, de olyan szolgáltatókat és gyártókat is figyelmébe ajánlunk, akikkel együttműködünk, és akik megfelelő ajánlattal válaszolnak megkeresésére.