Katerória

    Csapadékelvezető csatornák és folyókák

    A cikket több mint 891+ felhasználó tekintette meg
    A vasrácsokkal borított, összeillesztett beton félkör alakú elemekből csatornákat készítenek, amelyek segítségével elvezetik az udvarokból, kertekből, játszóterekről, utakról és hasonló helyekről felszíni vizeket, a csapadékot. A csatornák mélyebb öntvények, a folyókák sekélyebbek, ezért az igénynek, vagyis a terep kitettségének megfelelően választják és helyezik el őket. Mindkettő általában betonból készül, de lehet fémből is, azaz vasból vagy acélból. Maguk a csatornák kiásása előtt először meg kell határozni azok méretét, helyzetét és irányát, valamint a bennük lévő csatornák/folyókák, az alap és a támasztékok méreteit.
    Szakcikk 891
    vizelvezeto csatorna
    Rendszerünkben van még 337 kivitelező a következő területre Árokásás, csatornázás:

    1. Csapadékelvezető csatornák/folyókák

    1.1. Az esővíz befogadására szolgáló csatornák/folyókák helyzete

    A csapadékelvezető csatornákat vagy folyókákat, illetve bármely más vízelvezető csatornát pontos számítások alapján kell elhelyezni, mert csak így tudják biztosítani a felületekről a megfelelő vízelvezetést és a föld kiszáradását. Egyáltalán nem mindegy, hogyan és hol helyezik el őket. A legjobb, ha a vízelvezetési tervet tervező készíti el, aki azt is figyelembe veszi, hogy a szomszédok és a környéken élők hogyan oldották meg a problémát. Nem csak az a fontos, hogy a víz ne folyjon a házunk felé, hanem az is, hogy a környező épületek felé se folyjon. A legjobb, ha lehetőség szerint a csatornákat úgy irányítják, hogy a víz a lehető legtávolabb kerüljön a környező épületektől.

    1.2. A csatornák/folyókák karbantartást igényelnek

    A vízelvezető csatornákat karban kell tartani. Függetlenül attól, hogy betonról vagy fémről van szó, mindenféle hulladék felhalmozódhat bennük. A nagyobb darabok fennakadhatnak a fémrácsokon, de a kisebb darabok áthaladnak és eltömődést okoznak; levelek és az ún. a zöldhulladék a leggyakoribb ok, ami miatt dugulás keletkezhet. Éppen ezért a csatornáknak, illetve folyókáknak olyannak kell lenniük, hogy a rácsok szerszám nélkül nyithatók és zárhatók legyenek. Ez sokkal könnyebbé, egyszerűbbé és gyorsabbá teszi a tisztítást. Ősszel naponta takarítani kell, különösen akkor, ha gyakran esik az eső és buja a növényzet uralja udvarunkat.

    2. A csapadékelvezető csatornák/folyókák beépítése

    A vízelvezető csatornák építésénél, valamint a legtöbb mélyépítési elemnél először a jelölést, illetve a nyomvonal meghatározását kell elvégezni, majd az ásási munkálatokat, valamint az aljzat, jelen esetben a beton előkészítését. A csatorna alapját képező betont a megfelelő vastagságban öntik ki, amely által egy bizonyos lejtést biztosítanak. Ha szükséges, az alapot acél merevítőrudakkal vagy merevítőhálóval kell megerősíteni. Az alap megfelelő előkészítése után a csatornák vagy folyókák beépítése következik. A fektetés mindig a kifolyócső pontjától kezdődik, ahol a vízelvezető csövek és az oldaltámaszok vannak felszerelve. A talaj típusától függően a csatorna deformációját további erősítő hálókkal akadályozhatjuk meg. Ha az erősítő hálót polivinil, azaz PVC fóliával borítjuk be, még jobb védelmet biztosíthatunk. Ha minden elemet megfelelően beépítettünk, a csatornát további betonnal öntik ki. A munkák utolsó fázisában a legfontosabb a végső áramlás elhelyezése úgy, hogy annak felső profilja 3-5 mm-rel a csatorna felett legyen.

    csatorna.jpg

    A csatorna őszi karbantartása a lehullott levelek miatt szükséges

    3. Beton csatornák/folyókák

    A beton ereszcsatornák vagy vízelvezető folyókák speciális szálakkal megerősített betonból készülnek, a SIST EN 206-1 vagy a SIST 1026 szabvány szerint. Az ilyen elemek ellenállnak a fagynak és a só jelenlétének, mivel a betonhoz speciális adalékanyagot adnak az ellenállóképesség növelése érdekében.  A csatornák felső oldalán fémrácsok találhatók, de ha nem olyan felületen helyezzük el őket, ahol közlekedünk, akár gyalogosan, akár autóval, akkor ajánlott nyitva hagyni, mert így elkerülhető az eltömődés és a túltelítődés. A folyókák sekélyebb és nyitott, rács nélkül elemek. A hulladék azonban gyorsabban halmozódik fel bennük, így a nyitott vízelvezető csatornák több karbantartást igényelnek.

    4. Rozsdamentes acél csatornák/folyókák

    A fém ereszcsatornák vagy ereszcsatornák többnyire rozsdamentes acélból készülnek, mert kiváló ellenállóképeséggel rendelkezik a nedvességgel, a faggyal és a sóval szemben. Valamivel drágábbak a betonnál, de ellenállóbbak és tartósabbak is. Ami az esztétikát illeti, mind a beton, mind a fém csatornák felső oldalán fémrács található, így ugyanúgy néznek ki.

    Egy méter 100 mm szélességű közúti folyóka öntöttvas rácsokkal együtt, horganyzott véglapok nélkül körülbelül 38.165 forint. 

    Ha kérdése akadna a vízelvezető csatornákkal kapcsolatban, forduljon hozzánk bizalommal, felkeressük a megfelelő szakembert az Ön számára. Weboldalunkon további tanácsokat talál a témával kapcsolatban, valamint összekötjük önöket az adott téma szakértőivel, gyártókkal, akik a megfelelő ajánlattal válaszolnak keresletére.

    Az árinformációkat a „Kalkulátor” menüpont alatt tekintheti meg.

    Az Ön Daibau.hu csapata

    891
    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Árokásás, csatornázás?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 337 kivitelező a következő területre Árokásás, csatornázás:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül