Folytatásban:
1. A házban lévő helyiségek elrendezése, vagyis az alaprajz
Az épületben lévő helyiségek elrendezését számos tényező befolyásolja, mint például a tájolás vagy elhelyezkedés, a természetre vagy más épületekre néző kilátás, jogi korlátozások, az ügyfél igényei és kívánságai stb. Ezért minden ház alaprajza legalább egy kicsit más, eltérő, hiszen a hely és az emberek is mindig mások. Az előre meghatározott alaprajzú épületek, a típusházak megoldást jelentenek, de ezek gyakran egyéb más problémával járnak együtt. Nem gyakran történik, hogy ugyanaz az előre meghatározott alaprajz illik minden helyszínre, és a helyiségek elrendezése sem feltétlenül felel meg minden ügyfélnek. A típusház vásárlása nagyobb kihívást jelenthet, mint az egyedi tervezésű, hiszen egy ilyen épület olyan kompromisszumokat igényel, amelyek olykor nem lehetségesek. Ha az alaprajz és a ház elkészítéséhez építészt alkalamaz, akkor valójában egy olyan tervet választ, amely minden tekintetben egyedi, jobban megfelel az Ön igényeinek és vágyainak, mint bármilyen előre meghatározott projekt lehetne.
1.1. A ház tájolásának megfelelő alaprajz
Az első „főbb” tényező, amely befolyásolja a tervezést, vagyis a ház alaprajzát, a tájolás. Amikor az épületet elhelyezik/felépítik a helyszínen, az a cél, hogy a homlokzat minél nagyobb része délre nézzen. Amennyiben ez nem lehetséges, ügyelni kell arra, hogy legalább a nappali és az étkező legyen így tájolva. Így elérhető, hogy azok a helyiségek, ahol a legtöbb időt töltik, kapják a legtöbb fényt és hőt. Ha a helyszín bizonyos korlátai miatt ez a tájolás nem lehetséges, akkor próbálja meg elérni, hogy a háznak az említett része legalább „megfogja” a nyugati napot. A hálószobák északon vagy keleten helyezkedhetnek el, mivel a nap nagy részében nem tartózkodnak bennük. Az északi tájolás azt is lehetővé teszi, hogy a szobák hűvösebbek legyenek a nyári hónapokban, mert ide soha nem süt be közvetlenül a nap, ami alvás szempontjából nagyon kedvező. Ez azonban nem vonatkozik a gyerekszobákra, mert ezekben a gyerekek lányegesen több időt töltenek, és nem csak éjszaka, alvás közben.
1.2. A ház elhelyezkedésének megfelelő alaprajz
Amennyiben adottak a feltételek, és a lehető legtöbbet szeretné kihozni a természetes környezetből, vagy valami másból, amit kifejezetten kedvezőnek tart, akkor semmiképpen sem szabad kihagyni azt a lehetőséget. Ha a ház a természetben van, akkor nagy valószínűséggel a beltér és a kültér összekapcsolása lesz az optimális megoldás. Ha egyes pontokról szebb a kilátás, mint másokról, a házat úgy kell tájolni, hogy azok a helyiségek, ahol a legtöbb időt töltik, ebbe az irányba nézzenek. Ily módon kiélvezheti a ház minden előnyét.
1.3. A terep hatása a ház alaprajzára
A helyiségek elrendezését a terep korlátai is befolyásolják; így például ha a ház dombon van, akkor az épület elhelyezkedése és a helyiségek elrendezése nem lehet ugyanaz, mint a síkságon. Ha az épület egy dombon van és például a felső oldalról megközelíthető, akkor érdemes úgy változtatni az elrendezésen, hogy a nappali az étkezővel és konyhával lehetőleg azon a magasságon legyen, és alattuk, a földszinten kapjon helyet a hálórész és a kijárat a hátsó udvarra.
2. Az megrendelő/ügyfél kívánságai
Természetesen a ház alaprajzának elkészítésénél ugyanilyen fontos tényező a megrendelő kívánsága. A terepviszonyoknál is fontosabb lehet a helyiségek elrendezése szempontjából az ügyfél életmódja, a háztartásban élők szokásai, napi munkakörük. Egyes családok szorosabban kötődnek egymáshoz, és több időt töltenek együtt, míg mások a magánéletet értékelik, vagy egyszerűen csak olyan tempóban élnek, amelyben többet vannak egymástól távol, és mindezt a ház alaprajzában is meg kell jeleníteni. Ily módon, amikor a családtagok együtt akarnak lenni, a terek nyitottak és összefüggőek lehetnek, vagy amikor a háztartás tagjai a magánszférát preferálják, akkor több különálló egység van az épületben.
3. A ház alaprajza: a helyiségek optimális elrendezése
A ház alaprajzánál általában az az íratlan szabály az irányadó, hogy a nappali a földszinten, a hálószobák az emeleten találhatók. A földszinten a felületek déli vagy nyugati tájolásúak. Javasoljuk, hogy a ház alaprajzát úgy alakítsák ki, hogy ezek a terek nyitottak legyenek és összekapcsolódjanak; tegyük fel, hogy a nappali az étkezővel folytatódik, ez pedig a konyhában ár véget.
A konyha és az étkező korábban külön helyiség volt, míg a modern trendek a nappalival egy egység kialakítását támogatják. Így, aki ebédet főz, az is vigyázhat a gyerekekre, vagy beszélgethet más családtagokkal, vendégekkel. A konyha gyakran egy fülkében van elhelyezve, de önálló elem is lehet, amely konyhaszigettel a lakótér központi részévé válik.
Az alaprajzon általában az első emeletre tervezik a hálószobákat, ahol a családtagoknak több magánszféra jut. Északra vagy keletre nézhetnek, mert a lakók kevesebb időt töltenek itt. Fontos azonban, hogy a gyerekszobák délre vagy nyugatra nézzenek, mivel a gyerekek sok időt töltenek itt játékkal, tanulással, barátkozással stb.
Más helyiségek, mint pl. fürdőszoba és a mosdó, kisegítő helyiségek, mint kazánház, raktárhelyiségek, irodák, garázsok stb. általában kevesebb figyelmet kapnak, mert a lakók rövidebb ideig tartózkodnak ott. A ház alaprajzát tehát úgy alakíthatjuk ki, hogy azok is északi tájolásúak legyenek. Némelyiknek nincs is szüksége nappali fényre, vagy jobb, ha egyáltalán nincs is a hőmérséklet és élelmiszertárolás miatt, mint a kamrákban, pincékben, illetve kazánházakban.
4. A szobák alaprajza
Az egész ház alaprajzánál nem kevésbé fontos az egyes szobák alaprajza. Egy jó építész nem csak a ház egészével foglalkozik, hanem alaposan átgondolja a szobákat is, vagyis azt, hogy hogyan lesz mindegyik egyedileg megtervezve. A szoba alaprajzának olyannak kell lenni, hogy a kihasználtság optimális legyen, így a gardróbok, ágyak, mint a legnagyobb elemek a legmegfelelőbb helyeken legyenek, akárcsak a munkasarkok. A kisebb szobák kompakt megoldásokat igényelnek, míg a nagyobbak nyitottabbak és szabadabb kialakításúak lehetnek. A kialakítást nagyban befolyásolják a bútorok is, amelyeket kifejezetten a helyiségeknek megfelelően érdemes kiválasztani, mert nem minden bútor fér el minden helyiségben.
Amennyiben szakszerű tervrajzot készíttetne, forduljon hozzánk bizalommal a daibau.hu oldalon. A témában számos hasznos tanácsot kínálunk weboldalunkon, valamint olyan szakembereket – szolgáltatókat és kivitelezőket –, akikkel együttműködünk, és akik megkeresésére megfelelő ajánlattal válaszolnak.
Az árakról bővebb tájékoztatást az árkalkulátor segítségével kaphat.
A daibau.hu csapata a rendelkezésére áll