Folytatásban:
1. Hogyan zajlik saját szervezésben az építkezés?
Feltehetően sokszor hallotta már ezt a kifejezést, bár bizonyára nem gondolta át, mit is jelent ez valójában. Az önálló házépítés olyan folyamat, amelyben az építkezés minden szakaszát a beruházó vállalja magára. Igaz, ebbe beletartozik a ház tényleges fizikai kivitelezése és tervezése, az ütemterv megszervezése és a munkafolyamat ellenőrzése. Az építkezésben általában családtagok, ismerősök, barátok, szomszédok segítenek, míg az igényesebb kivitelezési munkákhoz profi külső vállalkozókat alkalmaznak.
A saját szervezésben történő építkezés azt jelenti, hogy a munkálatokat megszervezi, és a barátok, rokonok segítségével kivitelezi, de csak azokat, amelyekhez rendelkezik a szükséges engedélyekkel és megoldásokkal
2. Építkezés saját szervezésben a törvénnyel összhangban
Ha saját használatú családi házról van szó, amelyhez megvannak a szakszerűen elkészített projektjei, tervei, minden szükséges dokumentáció, engedély és megoldás, akkor senki sem tilthatja meg, ha úgy dönt, hogy saját maga vagy barátai segítségével vállalja a munkát. Közismert tény, hogy az ember a saját kezűleg készített dolgokra a legbüszkébb. A közműbekötések és a használati engedélyek megszerzéséhez végeredményben szükség lesz minden elvégzett munka szakmai ellenőrzésére. Ha azonban megfelelő dokumentáció nélkül, „feketén építkezik”, tartsa szem előtt, hogy az ilyen jellegű munkák esetében az építési ellenőrök által kiszabott bírság „borsos” lehet.
A saját szervezésben végzett építkezés minősége nem tudja elérni a szervezett építkezését
3. Építkezés saját szervezésben – igen vagy nem?
3.1. Építkezés saját szervezésben – előnyök
A leggyakoribb ok, amiért az emberek úgy gondolják, hogy a saját szervezésben történő építkezés a legjobb megoldás, hogy az építési költségek valamivel alacsonyabbak. Való igaz, hogy ha saját maga építi a házát, körülbelül 15-20%-kal kevesebbe kerül, mintha a kulcsrakészen kapná, de lényegében ez ennek az építési módnak az egyetlen előnye. Sajnos a saját szervezésben történő házépítésnek nagyon sok hátránya lehet.
3.2. Az önálló építésnek nagyon sok hiányossága van
Régiónkban a saját szervezésben történő házépítés egyes mutatók szerint az elmúlt években visszaesőben van. Számos hiányosság és felmerülő probléma miatt ezt sokan jó hírnek tartják. Ami még rosszabb, hogy sok hiányosság csak a beköltözés után, a használat megkezdését követően jelentkezik, amikor már túl késő.
Általánosságban elmondható, hogy az önálló építés nem javasolt, mert az sosem érheti el azt a minőséget, mint az a szervezett formában történő építkezéssel vagy kulcsrakész kivitelezéssel megvalósítható. Azok a személyek, akiket kalákába hív, nem szakemberek. Lehet, hogy bizonyos munkákat el tudnak végezni, de nagy valószínűséggel nem ismerik mindazokat a részleteket, amelyek úgymond kulcsfontosságúak a kényelem és az optimális életkörülmények szempontjából. Ilyen például a hőhidak megelőzése vagy a helyes vízszigetelés. Ne hagyja figyelmen kívül azt sem, hogy az építési technikák éppúgy, mint az anyaggyártási technológiák, a beépítési módok, és általában az építőipar is sokat fejlődtek az utóbbi időben. Korszerűbb és jobb lett minden, így azoknak, akik a szakmán kívül vannak (nem szakemberek), nehezebb ilyen tudáshoz és információkhoz jutniuk.
Az önálló kivitelezés a túl sok idő, erőfeszítés és pénz miatt leggyakrabban kudarcba fullad, amire nem került volna sor, ha a munkát szakemberekre bízzák.
Farkas-Konstrukt Kft. szakemberének tanácsa: 1. Melyik évszakban a legjobb felújítást végeztetni?
Ezután jön a válaszfalazás, nyílászáró cserélés, majd villanyszerelés és az újra vakolás, és el is érkeztünk a fűtéskész állapothoz. Farkas Roland ügyvezető, Farkas-Konstrukt Kft. |
Annak ellenére, hogy az önálló házépítés valamivel olcsóbb, tudnia kell, hogy a munka felügyelete és megszervezése sok időt vesz igénybe, és sok erőfeszítést igényel Öntől. Érdemes alaposan átgondolni, vajon megengedhet-e magának mintegy 100 órányi intenzív projektmunkát havonta. Vajon megfelelően képzett-e, van-e türelme és hajlandósága felkeresni és alkalmazni szomszédokat, barátokat, ismerősöket, akik bizonyos építési munkákat el tudnának végezni? Vagy keressen mindenhez külső vállalkozót a megfelelő gépparkkal, berendezésekkel, gépekkel és szerszámokkal, speciális és különleges építési munkákhoz.
Amennyiben úgy dönt, hogy a házépítés folyamatát szakemberre bízza, nem kell azon aggódnia, hogy nem veszi majd ki részét az építkezésben. Legtöbb esetben az engedélyek beszerzése, a kivitelezők megszervezése, a munkavégzés folyamatának felügyelete, a kisebb javítási munkák elvégzése, valamint a folyamatos takarítás továbbra is az Ön feladata marad.
4. Építkezés saját szervezésben – árak
Most valószínűleg azon töpreng, valójában mennyibe kerülne az önálló építkezés? A pontos költség nagyon változó. Függ az építkezési rendszertől; annak a terepnek az összetettségétől, amelyen a munkát végzik; a kiválasztott anyagoktól, az építkezés részleteinek összetettségétől és más egyéb tényezőktől. Durva becslés szerint (ha középkategóriás anyagokat számítunk), a házépítés saját szervezésben négyzetméterenként úgy 151 ezer és 265 ezer forint között lehet.