Katerória

    Építkezés saját szervezésben

    Annak ellenére, hogy a saját szervezésben történő építkezés térségünkben hanyatlóban van, még mindig elterjedt. Különösen vidéken, az építkezés legalább egy részét a magánszemélyek még mindig továbbra is önállóan, vagyis saját irányításuk alatt végzik. Tekintettel arra, hogy az ilyen típusú építmények minősége megkérdőjelezhető, ezért azt jogszabályaink korlátozzák. Melyek ennek az előnyei és mik a gyengeségei, az alábbi szövegben megpróbáljuk tisztázni.
    Szakcikk
    epitkezes sajat szervezesben
    Rendszerünkben van még 1096 kivitelező a következő területre Új építésű ház:

    1. Hogyan zajlik saját szervezésben az építkezés?

    Feltehetően sokszor hallotta már ezt a kifejezést, bár bizonyára nem gondolta át, mit is jelent ez valójában. Az önálló házépítés olyan folyamat, amelyben az építkezés minden szakaszát a beruházó vállalja magára. Igaz, ebbe beletartozik a ház tényleges fizikai kivitelezése és tervezése, az ütemterv megszervezése és a munkafolyamat ellenőrzése. Az építkezésben általában családtagok, ismerősök, barátok, szomszédok segítenek, míg az igényesebb kivitelezési munkákhoz profi külső vállalkozókat alkalmaznak.

    építkezés

    A saját szervezésben történő építkezés azt jelenti, hogy a munkálatokat megszervezi, és a barátok, rokonok segítségével kivitelezi, de csak azokat, amelyekhez rendelkezik a szükséges engedélyekkel és megoldásokkal

    2. Építkezés saját szervezésben a törvénnyel összhangban

    Ha saját használatú családi házról van szó, amelyhez megvannak a szakszerűen elkészített projektjei, tervei, minden szükséges dokumentáció, engedély és megoldás, akkor senki sem tilthatja meg, ha úgy dönt, hogy saját maga vagy barátai segítségével vállalja a munkát. Közismert tény, hogy az ember a saját kezűleg készített dolgokra a legbüszkébb. A közműbekötések és a használati engedélyek megszerzéséhez végeredményben szükség lesz minden elvégzett munka szakmai ellenőrzésére. Ha azonban megfelelő dokumentáció nélkül, „feketén építkezik”, tartsa szem előtt, hogy az ilyen jellegű munkák esetében az építési ellenőrök által kiszabott bírság „borsos” lehet.

    építési projekt

    A saját szervezésben végzett építkezés minősége nem tudja elérni a szervezett építkezését

    3. Építkezés saját szervezésben – igen vagy nem?

    3.1. Építkezés saját szervezésben – előnyök

    A leggyakoribb ok, amiért az emberek úgy gondolják, hogy a saját szervezésben történő építkezés a legjobb megoldás, hogy az építési költségek valamivel alacsonyabbak. Való igaz, hogy ha saját maga építi a házát, körülbelül 15-20%-kal kevesebbe kerül, mintha a kulcsrakészen kapná, de lényegében ez ennek az építési módnak az egyetlen előnye. Sajnos a saját szervezésben történő házépítésnek nagyon sok hátránya lehet.

    3.2. Az önálló építésnek nagyon sok hiányossága van

    Régiónkban a saját szervezésben történő házépítés egyes mutatók szerint az elmúlt években visszaesőben van. Számos hiányosság és felmerülő probléma miatt ezt sokan jó hírnek tartják. Ami még rosszabb, hogy sok hiányosság csak a beköltözés után, a használat megkezdését követően jelentkezik, amikor már túl késő.

    Általánosságban elmondható, hogy az önálló építés nem javasolt, mert az sosem érheti el azt a minőséget, mint az a szervezett formában történő építkezéssel vagy kulcsrakész kivitelezéssel megvalósítható. Azok a személyek, akiket kalákába hív, nem szakemberek. Lehet, hogy bizonyos munkákat el tudnak végezni, de nagy valószínűséggel nem ismerik mindazokat a részleteket, amelyek úgymond kulcsfontosságúak a kényelem és az optimális életkörülmények szempontjából. Ilyen például a hőhidak megelőzése vagy a helyes vízszigetelés. Ne hagyja figyelmen kívül azt sem, hogy az építési technikák éppúgy, mint az anyaggyártási technológiák, a beépítési módok, és általában az építőipar is sokat fejlődtek az utóbbi időben. Korszerűbb és jobb lett minden, így azoknak, akik a szakmán kívül vannak (nem szakemberek), nehezebb ilyen tudáshoz és információkhoz jutniuk.

    Az önálló kivitelezés a túl sok idő, erőfeszítés és pénz miatt leggyakrabban kudarcba fullad, amire nem került volna sor, ha a munkát szakemberekre bízzák.

    Farkas-Konstrukt Kft. szakemberének tanácsa:

    1. Melyik évszakban a legjobb felújítást végeztetni?
    Ez nagyban függ az elvégzendő felújítási munkáktól. Belső munkákat, ha fűtött a helyiség az év bármelyik szakában ugyanolyan végezni, kinti munkákat tavasszal, nyáron.
    2. Egy teljeskörű felújításnál mik a munka menetei?
    Teljeskörű felújítás első és legfontosabb lépése a pontos felmérés. Cégünk tételes árajánlat rendszerrel dolgozik, így minden munkafolyamat külön megvan határozva már az árajánlat adási fázisban. Nagyon fontos még, hogy anyagok JUST IN TIME (éppen időben) legyenek a helyszínen. Az anyagtöbblet ne zavarja a végzendő munkákat, vagy épp az anyaghiány ne hátráltassa.
    Teljeskörű felújítás esetén új rétegrendet építünk, lecseréljük a tetőt, új nyílászárókat építünk be, újra szereljük a gépészetet és a villanykábeleket, kívülről hőszigeteljük az ingatlan, kérés esetén külső tereprendezést végzünk, térkövezünk.
    Míg az építés során alulról haladunk felfelé, egy felújítás esetén érdemes( nem kötelező, minden cég máshogy csinálja) felülről haladni.
    Először kicserélni a tetőt, így a későbbiekben már nem ázhatnak az új válaszfalak, újra épített rétegrend sem.
    Ezután a régi rétegrendet kibontjuk, elvégezzük a szükséges bontási feladatokat( főfal átalakítások, nyílászáró kialakítások stb.), kihordjuk a földet, majd érkezik a csőszerelő, megcsinálja a gépészeti alapszerelést.
    A következő a lépés a rétegrend képzés(általános):

    • 20 cm murva
    • 10 cm vasbeton(vasbetonhálóval szerelve)
    • 4 mm vastag bitumen lemez, alatta kellősítővel
    • 2 rétegben 10 cm aljzat hőszigetelés
    • fólia (padlófűtés esetén hőtükrös fólia, 4 mm vastag betonacél),
    • 6 cm esztrich

    Ezután jön a válaszfalazás, nyílászáró cserélés, majd villanyszerelés és az újra vakolás, és el is érkeztünk a fűtéskész állapothoz.
    Természetesen a külső hőszigetelés a nyílászárók beépítése után bármikor elvégezhető.
    Végül álmennyezet építés, burkolás, glettelés, festés.
    3. Milyen típusú engedélyekre és jogszabályi előírásokra kell figyelni az építkezéseken?
    Felújítások során arra érdemes figyelni, hogy tető csere esetén ne változzon a tetőforma vagy például utcai fronti nyílászárócsere esetén (ha van egy „jóakaró" szomszéd és bejelenti) kérhetnek település képi véleményt, annak változtatásáról jóváhagyást.
    Ha az épülethez hozzá akarunk építeni, az már építési engedélyköteles!
    Új építésű ingatlanok építése építési engedély / jóváhagyott egyszerű bejelentéses tervdokumentáció nélkül nem kivitelezhetőek!
    4. Ügyfeleink mért válasszák az Önök cégét?
    Cégünk ügyfeleinek jellemzően fontos a minőség, megbízhatóság és a határidők betartása. Hiszen felújíttatni sokféleképpen lehet, számos cég kínál olcsó, gyors felújítást, szakipari munkákat megfelelő szakértelem nélkül.
    Mi generál kivitelezéssel foglalkozunk, cégünknél az adott szakiparban csak a megfelelő képesítéssel rendelkező ember dolgozik a megfelelő koordináció mellet. Jómagam magasépítő technkius végzettséggel, 7 év építésvezető múlttal és most már 3 év generál kivitelezői múlttal rendelkezem, így a munkák gördülékenyen tudnak haladni, lehető legkevesebb nem várható költséggel a korábban említett tételes árajánlatnak köszönhetően.

    Farkas Roland ügyvezető, Farkas-Konstrukt Kft.

    Annak ellenére, hogy az önálló házépítés valamivel olcsóbb, tudnia kell, hogy a munka felügyelete és megszervezése sok időt vesz igénybe, és sok erőfeszítést igényel Öntől. Érdemes alaposan átgondolni, vajon megengedhet-e magának mintegy 100 órányi intenzív projektmunkát havonta. Vajon megfelelően képzett-e, van-e türelme és hajlandósága felkeresni és alkalmazni szomszédokat, barátokat, ismerősöket, akik bizonyos építési munkákat el tudnának végezni? Vagy keressen mindenhez külső vállalkozót a megfelelő gépparkkal, berendezésekkel, gépekkel és szerszámokkal, speciális és különleges építési munkákhoz.

    Amennyiben úgy dönt, hogy a házépítés folyamatát szakemberre bízza, nem kell azon aggódnia, hogy nem veszi majd ki részét az építkezésben. Legtöbb esetben az engedélyek beszerzése, a kivitelezők megszervezése, a munkavégzés folyamatának felügyelete, a kisebb javítási munkák elvégzése, valamint a folyamatos takarítás továbbra is az Ön feladata marad.

    4. Építkezés saját szervezésben – árak

    Most valószínűleg azon töpreng, valójában mennyibe kerülne az önálló építkezés? A pontos költség nagyon változó. Függ az építkezési rendszertől; annak a terepnek az összetettségétől, amelyen a munkát végzik; a kiválasztott anyagoktól, az építkezés részleteinek összetettségétől és más egyéb tényezőktől. Durva becslés szerint (ha középkategóriás anyagokat számítunk), a házépítés saját szervezésben négyzetméterenként úgy 151 ezer és 265 ezer forint között lehet.

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Rendszerünkben van még 1096 kivitelező a következő területre Új építésű ház:

    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Új építésű ház?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 1096 kivitelező a következő területre Új építésű ház:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül
    Segítség

    Ügyfélszolgálatunk hétköznapokon 8:00 és 16:00 között elérhető. Miben segíthetünk?

    Ajánlatkérés: 36 1 408 8233
    Cégek: 36 1 408 8233