Folytatásban:
1. Konyhai páraelszívók – milyen típusok ismertek?
Minden szag-, illetve páraelszívő közös jellemzője, hogy beépített motorral rendelkeznek a gőz és szag elszívására, ezen kívül tisztító szűrőkkel és praktikus lámpával is felszereltek. A páraelszívók különböznek teljesítményük, vagyis a szívóképességük erejét tekintve, s ezzel összhangban méreteik is különbözőek. A páraelszívó teljesítőképességét a megtisztítani kívánt helyiség méretei szerint kell meghatározni. Azonban a dizájn és a fajták a gyártótól függően változhatnak. Másfelől különböznek abban is, hogy hová szerelik fel őket és abban is, hogy rendelkeznek-e elvezetővel vagy sem. Vannak falra vagy mennyezetre szerelhetők, kivezető csővel vagy anélkül, de a legújabb modelleknél lehetőség van a programozásra és távirányítóval történő működtetésre is. Egyesek rögzítettek, mások kihúzhatók, léteznek egy vagy több szűrővel rendelkezők – mindnek megvannak az előnyei és hátrányai. Azt, hogy melyik páraelszívó kerül kiválasztásra a konyhában, leginkább a tervezett helytől és elhelyezkedéstől függ.
2. Beépített páraelszívó kivezetéssel
Mondhatni, a hagyományos páraelszívó a tűzhely vagy főzőlap fölé beépített. Akkor válasszák, amikor lehetőség van a gőz elvezetésére, pontosabban annak a külső környezetbe történő kivezetésére a kivezető csövön keresztül. Úgy működik, hogy beszívja a gőzt és a szagokat, átvezeti azt a csövön keresztül a szűrőig, ami megtisztítja, szűri ezeket és úgy engedi ki. Legtöbb esetben az ilyen szűrő mosható akár kézzel, akár mosógépben.
2.1. Beépített konyhai páraelszívó – árak
Az ilyen, hagyományos páraelszívók ára 18500 és 74000 forint között mozog.
3. Kihúzható páraelszívó levegő elvezetéssel
A kihúzható (úgynevezett rejtett vagy teleszkópos) páraelszívó nagyon hasonló a beépítetthez. A különbség abban van, hogy szükség szerint kihúzhatja és visszatolhatja, így kevesebb helyet foglal. Ez különösen kényelmessé teszi a szűk vagy kisméretű konyhákban, amelyek a használati tárgyak számára egyébként is kevés tárolóhellyel rendelkeznek. A páraelszívót egyszerűen csak – mint egy fiókot – ki kell húzni a pultból, majd a főzés befejezését követően visszatolni elsődleges helyzetébe.
3.1. Kihúzható konyhai páraelszívó – árak
Ezeknek a rejtett vagy teleszkópos, kihúzható konyhai páraelszívóknak az ára 37000 és 185500 forint között van.
4. Kivezetés nélküli páraelszívó
Amennyiben valamilyen oknál fogva nem használható a hagyományos modell, a piacon találhatók kivezetés nélküli páraelszívók, vagyis olyanok, amelyek a levegő keringetése elvén működnek. Ez különösen azokban az épületekben hasznos, ahol a lakások összezsúfoltak, a szomszédok pedig egyébként is rálátnak egymás ablakaira. Az ilyen berendezés hasonló elven működik – beszívja a gőzt, de nem bocsátja ki. Az erős szűrők segítségével a felhasznált levegőt megtisztítja és kibocsátja a helyiségbe. Érthető, hogy a szűrőnek fontos szerepe van, ezért rendszeresen kell tiszítani és évente legalább egyszer cserélni. Egyébként ezek úgynevezett szénszűrők.
4.1. Páraelszívóknál használatos szénszűrők
A karbon filterrel, szénszűrővel ellátott konyhai páraelszívók tisztítják a levegőt és visszaengedik azt a helyiségbe. A szénszűrő eltünteti a helyiségben keringő levegőből a kellemetlen szagokat. Ha átlagban naponta egy órahosszáig főz, ajánlott, hogy ezt a szűrőt legalább évente egyszer cserélje.
4.2. Szénszűrő – árak
A szénszűrők ára 3000 és 13000 forint között változik.
5. Páraelszívó konyhasziget fölé
A konyhaszigetek egyedi kihívást jelentenek ennek a berendezésnek a beépítéséhez, mert a helyiség közepén vannak, és nem a fal mellett. Ha a főzőlap a konyhaszigeten található, kérdés, hogyan lehet beépíteni a páraelszívót úgy, hogy funkcionális, ugyanakkor esztétikai szempontból is elfogadható legyen. A nagyméretű modellek vizuális szempontból teljesen bezárhatják a teret és csökkenthetik az átjárhatóságot és a kommunikációt az otthon többi részével.
5.1. Mennyezetre szerelhető konyhai páraelszívók
Általában akkor szerelnek fel a mennyezetre páraelszívót, amikor a konyhában főzőlappal rendelkező konyhasziget van. Ezek a modellek nagyon hasznosak, mert nem zavarják a szabad mozgást a konyhasziget körül. Tekintettel arra, hogy beépített lámpával rendelkeznek, plussz fényforrásként is szolgálnak. Ezért különösen megfelelőek professzionális és vendéglótóipari egységek konyháiban. Tartsa azonban szem előtt azt is, hogy méretük és helyzetük miatt valamennyire takarják a kilátást és a helyiséget. Ezért sok vásárló más fajtát választ.
5.2. Pultba építhető páraelszívó
Ezt a típusú páraelszívót a pultba építik és a beszívott levegőt a padlócsövön keresztül vezetik el. Ez nagyobb teret biztosít az ételkészítéshez és szabad kilátást nyújt. A pultba építhető páraelszívók ezért kiváló választást jelentenek esztétikai szempontból, mert a fali, illetve mennyezetre szerelhetőkkel szemben sokkal kevésbé szembetűnőek. Másfelől, tekintettel arra, hogy kisebb méretűek és gyengébbek, otthoni használatra alkalmasak, professzionális célokra nem. Mondhatni, egyetlen hibájuk az árukban keresendő – nagyon drága modellekről van szó, mert amilyen kifinomult tervezésűek, ugyanolyan kifonomultak működésük tekintetében is.
5.3. Pultba építhető páraelszívók – árak
A mennyezetre szerelhető páraelszívók ára valamivel magasabb a hagyományos modelleknél, tekintettel arra, hogy ezek tervezési szempontból sokkal igényesebbek, mert minden oldalról láthatók. Az áruk 111500 és 223000 forint között mozog, míg a pultba építhető páraelszívók 223 ezer és 743 ezer forint közötti összegbe kerülnek.
6. Fali páraelszívók
A fali páraelszívóknál nincs szükség a csövek csatlakozására a mennyezeten vagy padlón keresztül, így felszerelhetők a fal közepére a tűzhely vagy főzőlap fölé. Az elvezető csatorna egyenesen, vízszintes irányban fut a falon, nem a megszokott függőleges irányban.
6.1. Fali páraelszívók – árak
Ezen modellek ára általában 18500 és 297000 forint között mozog.
7. Sarokba helyezhető páraelszívók
Ez a különleges páraelszívó típus a konyhasarkokban történő beépítésre szolgál. Így kiválóan ki lehet használni a helyiség egyébként üres részeit és ez a berendezésnél még előnyt is jelenthet. A felső sarokelemek általában a kevésbé használatos holmik tárolására szolgálnak, mert nehezebben hozzáférhetőek és kevésbé áttekinthetőek. Ezért a sarokba helyezhető felső konyhaelembe épített páraelszívó kiváló funkcionális és dizájner megoldás is.
7.1. Sarokba helyezhető páraelszívók – árak
A sarokba helyezhető páraelszívók ára 204 ezer és 260 ezer forint között van.
8. A páraelszívók tisztítása
A páraelszívók tisztításához valamilyen higított tisztítószer vagy ablaktisztító szer használható. Ne használjon agresszív súrolószereket, mert ezek nyomokat hagynak a műanyagon és az alumíniumon. Figyelmesen olvassa el a gyártó használati utasítását és tartsa be azt, mind beépítéskor és használatkor, mind tisztítás és karbantartás esetében.