Folytatásban:
- 1. Átszellőztetett homlokzatok
- 2.. Mire valók az átszellőztetett homlokzatok?
- 3. Átszellőztetett homlokzatok: előnyök
- 4. Az átszellőztetett homlokzatok felszerelése
- 5. Az átszellőztetett homlokzatok és a hőszigetelés
- 6. Az átszellőztetett homlokzatoknál használt homlokzatburkolatok fajtái
- 7. Az átszellőztetett homlokzatok ára
1. Átszellőztetett homlokzatok
1.1. Mi az átszellőztetett homlokzat?
Az átszellőztetett homlokzat a faltól elválasztott homlokzat. Anyagi szempontból drágább verzió, mint a kontakt homlokzat, amelynek rétegeit egymásra helyezik és vakolással fejezik be. Ezért nagyon ritkán található családi házaknál, inkább irodaházakban vagy üzletközpontokban megszokott. A fő különbség a kontakt homlokzattal szemben a légrés, amelyet a hőszigetelés és az utolsó homlokzati réteg között hagynak. A befejező anyag típusától függően a homlokzati burkolat fizikailag nem érinti a külső falat, sem a hőszigetelést.
Az átszellőztetett homlokzatnál a homlokzati burkolatot néhány centiméter válassza el a hőszigeteléstől. Így légrés keletkezik a fal és a homlokzati burkolat között.
1.2. Hol használnak átszellőztetett homlokzatokat?
Az átszellőztetett homlokzatokat jobb minőségűnek és tartósabbnak tartják, ezért különösen alkalmasak üzletközpontok, irodaházak számára, tekintettel arra, hogy a befektetők mindig szívesebben válasszák a karbantartási költségek hosszabb távú csökkentését. Az átszellőztetett homlokzat az igényesebb telepítés miatt valamivel drágább a hagyományos kontakt homlokzatoknál, ezért kevésbé kifizetődő családi házaknál. Mindennek tetejébe, ha a kontaktmentes homlokzathoz drágább anyagokat is használnak, mint a természetes kő, a beruházás összege többszörösen is megnövekszik.
2.. Mire valók az átszellőztetett homlokzatok?
Az átszellőztetett homlokzatok szerkezetében a légrés elsődleges feladata, hogy eltávolítsa a nedvességet, amely a tél folyamán az épületből átmegy a környezetbe. A légrés így biztosítja a szellőzést vagy a vízgőz belülről kifelé történő áthatolását, amikor ez szükséges. Az így készített légrés nyári időszakban megakadályozza a helyiségek túlmelegedését, télen pedig azok túlságos lehűlését. Mivel a meleg levegő könnyebb, az felszáll, míg a hideg levegő nehezebb, és az lefelé, a föld irányába esik – ezért a homlokzati szellőzésre hagyott térnek az alsó és a felső részén is megfelelő nyílásokkal kell rendelkeznie. Az átszellőztetett homlokzatok légrésének bemenete és kimenete övhálóval védett, amely megakadályozza a különböző rovarok és állatok adott rétegben való tartózkodását.
3. Átszellőztetett homlokzatok: előnyök
Habár az ilyen jellegű beruházások az igazat megvallva, kicsit drágábbak, az átszellőztetett homlokzatoknak több előnye van a kontakt homlokzatokkal szemben, és ezért a befektetés nagyon is megéri. Az előnyei közé tartozik a tartósság, vagyis a hosszabb élettartam, jobb minőség, és mindenekelőtt az irigylésre méltó energiahatékonyság. Az átszellőztetett homlokzatok előnyei között van még a mechanikai ellenállás (ütésállóak), a tűzvédelem és az alacsony fajsúly, valamint a jó hangszigetelés.
Ami az évek során a homlokzat legnagyobb előnyének bizonyulhat, az egyszerű karbantartás, az esetleges javítások és felújítások, hiszen nem lesz szükség bontásra vagy a szerkezetbe való behatolásra. Az átszellőztetett homlokzat mögött utólag is el lehet vezetni minden vezetéket, gyakorlatilag annak bármilyen megbolygatása nélkül.
Az átszellőztetett homlokzatrendszert a könnyűszerkeztes építésnél is lehet használni, ahol a hőszigeteléshez természetes anyagokat használnak (farostból készült lemezek, cellulózpelyhek és hasonlók).
4. Az átszellőztetett homlokzatok felszerelése
Az épület külső teherhordó falára (AB fal) fém alszerkezetet helyeznek. Ezután következik a hőszigetelés kivitelezése, amelyet speciális rögzítőelemekkel (hornyokkal) rögzítenek a fal felületére. A hőszigetelésnek elég elasztikusnak kell lennie, hogy a külső fal minden egyenetlenségéhez tökéletesen tapadjon. A hőszigetelést a továbbiakban membránnal vagy fóliával kell bevonni, amely megóvja majd a víztől, a nedvességtől és a portól. Ezzel egyidejűleg lehetségessé válik a vízgőz felszínre jutása, amely ezt követően a légrésen keresztül elpárolog.
5. Az átszellőztetett homlokzatok és a hőszigetelés
Az átszellőztetett vagy kontakt nélküli homlokzatoknál fontos, hogy olyan hőszigető anyagot válasszon, amelyik nem szívja be a nedvességet, ugyanakkor páraáteresztő. Általában üveggyapotot vagy kőzetgyapotot használnak, ritkábban EPS (expandált polisztirolt) vagy XPS (extrudált polisztirolt).
6. Az átszellőztetett homlokzatoknál használt homlokzatburkolatok fajtái
Az átszellőztetett homlokzatok végső burkolata bármilyen anyagból készülhet. Nagyon gyakori anyag a szálcement, de lehet tégla, bádog vagy fa is. Amikor fa homlokzatburkolatról van szó, akkor a vörösfenyő ajánlott azzal, hogy beépítésnél figyelni kell arra, hogy az alszerkezetre páraáteresztő fólia kerüljön. A természetes vagy mesterséges kő, a kerámia lapok és hasonlók, mind népszerű homlokzati burkolóanyagok. A burkolatot minden esetben jól fel kell erősíteni az alszerkezetre, mert csak ily módon tud ellenállni az időjárás hatásainak.
7. Az átszellőztetett homlokzatok ára
Mennyibe kerül az átszellőztetett homlokzat? Az átszellőztetett homlokzat kétszer-háromszor drágább, mint a hagyományos, és ezért igazi ritkaságnak számít családi házaknál. Az átszellőztetett homlokzat ára mindenekelőtt függ a vastagságtól és a hőszigetelés fajtájától, az alépítmény anyagától, a homlokzati burkolóanyagtól, és mindenképpen a kivitelezőtől is.
7.1. Átszellőztetett homlokzat alumíniumból
A befektető által választott alumínium kompozit panelekből készült átszellőztetett homlokzat ára tájékoztató jelleggel, amely tartalmazza a 15 cm vastag ásványi gyapot szigetelés beépítését az alumínium alépítményre, legalább 4 cm átmérőjű légréssel, körülbelül 26000 forint négyzetméterenként.
7.2. Átszellőztetett homlokzat kőből
A természetes kőből készült faragott, rejtett alépítményre akasztott homlokzat ára, minden rögzítőanyaggal és vasalattal, 15 cm-es kőzetgyapot szigetelés kidolgozásával, négyzetméterenként körülbelül 29700 forint.
7.3. Átszellőztetett homlokzat téglából
A befektető által választott könnyűelemes tégla homlokzat ára tájékozató jelleggel, amely magában foglalja a 15 cm vastag ásványgyapot szigetelés beépítését és a megfelelő rendszerrögzítést az alumínium alépítményre, körülbelül 22300 forint négyzetméterenként.
7.4. Szálcement átszellőztetett homlokzat
A befektető által választott szálcement kompozit panellekből készült átszellőztetett homlokzat ára, amely magában foglalja a 15 cm alumínium szerkezettel és 4 cm légréssel rendelkező ásványi gyapot szigetelést, négyzetméterenként körülbelül 18500 és 33400 forint között mozog.