A technikai kő a kifejezetten esztétikus, elegáns és mindenek előtt kifinomultan gazdag kinézete mellett kiváló fizikai tulajdonságokkal is rendelkezik. Mindezek miatt bizton állíthatjuk, hogy egyike a legsokoldalúbb és legszebb alapanyakonak, amelyeket konyhai pultok készítésére használnak. A műkő tulajdonságairól és a belőle készült konyhai lapok gyártási folyamatáról szakemberekkel beszélgettünk. A gyartási folyamat során leginkább Dekton és Silestone köveket használnak, amelyek összetétele és gyártása némileg különbözik.
A Dekton ultrakompakt anyag, amelyet különböző építési igényeknek megfelelően tereveztek. Fő összetevői az üveg, kerámia és kvarc. Egy fejlett technológiai eljárással gyártják, amely azt a folyamatot utánozza, amit a természet évmilliók óta végez. Az anyagok és ásványok keverékét a centrifugális silóból először egy szállítószalagra terítik, ami néhányezer tonnás préseléshez vezet, ez egyik legnagyobb a világon. Azért van szükség ilyen magas nyomásra, hogy a keverékből minden levegőt kinyomja, kivezesse, és hogy tömör, nem porózus anyag jöhessen létre. A préselés befejeztével a szárítási folyamat következik, meghatározott hőmérsékleti intervallumokban, ezt nagyon részletesen elmagyarázták a szakemberek.
A Silestone gyártása hasonló, de az anyagok nagyban különböznek mind összetételükben, mint az ásványokban. A Silestone 94% kvarcból és 6% kötőanyagból áll, szín és antibakteriális termékek hozzáadásával. A kvarc természetes anyag, és többféle ismert, amelyek színben különböznek, de a technikai pultokhoz csak a legjobbakat használják. Ez egy kifejezetten szilárd anyag, amely a gránitnál is keményebb és Mohs-féle keménységi skála szerint a 7/10-es szintet is eléri. Összehasonlításként, a világon a legkeményebb kő a gyémánt, amely eléri a 10/10-es szintet. A Silestone gyártása hasonló a Dektonéhoz: az őrölt kvarcot és a kötőanyagokat először egy a lap nagyságával megegyező vibrációs asztal fölé feszítik, majd ezt a pasztát rezgéseknek és nyomásnak vetik alá, hogy megszabaduljanak a légbuborékoktól. Így egy tömör massza jön létre, amit 90-120°C-ra melegítenek egy ideig, hogy beinduljon a kémiai reakcó a kötőanyaggal. Ezután következik a szárítási folyamat, ami 24 órán át tart, majd végül a megfelelő méretre történő vágás és csiszolás.
A természetes kő kifejezetten elegáns és gazdag kinézete mellett, a konyhapultok készítésére használt mindkét típusú technikai kő kiváló fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, ezért is kaptak tanúsítványt az építészetben való használatra is. Az extrém magas nyomás mellett történő préselés miatt, amelynek hatására a légbuborékok távoznak a keverékből, a vízfelszívó képessége nullára csökkent – tulajdonképpen az ilyen pult nagyon stabil. Ez azt jelenti, hogy nem tágul és zsugorodik a hőmérsékleti különbségekre. A technikai kő ugyancsak nagyon ellenálló a mechanikai sérülésekkel szemben, mint az ütések és vágások, makacs foltok (olaj, bor…) és magas hőmérséklet, amelyek kifejezetten gyakoriak a konyhában a forásban lévő víz és forró edények miatt. Mivel az UV-sugárzással és hőmérsékleti különbségekkel szemben is nagyon ellenálló, kiváló kültéri használatra is, mint a lapcsők vagy homlokzat burkolata. A kő külső használatra való egyedi felszíni kezeléséről a szakemberek azt mondták, hogy ha a követ kitéve a csapadéknak vagy medence mellett kültéren használják, akkor azt csúszásmentessé kell tenni, és így már csúszásmentes alapként használható.
Az utóbbi időben különösen divatosak a monolit konyhapultok, ami azt jelenti, hogy a mosogató és annak környéke úgy néz ki, mintha ugyanabból a darabból lennének „vájva”, így a pult és a mosogató öntöttnek tűnik, mintha egymás folytatásai lennének. Az ilyen dizájn kifejezetten elegáns, a technikai kő pedig egyike azon kevés anyagoknak, amelyekkel ez elérhető. A felhasználástól és kívánt vastagságtól függően három méretben érhetők el: 12, 20 i 30 mm. A környezetbarát és fenntartható anyagok kedvelői számára van ECO vonal is, amely 75%-ban újrahasznosított nyersanyagot és 25%-ban megújuló anyagokat, mint az üveg vagy kerámia tartalmaz, míg kötőanyagként kukoricagyantát használnak. Minden technikai kőből készült termék rendkívül könnyen tisztítható – csak rongyra és vízre van szükség, minden hozzáadott vegyszer nélkül.
Mindent összevetve egyértelmű, hogy a szakértők véleménye szerint a konykapultok és fürdőszobai pultok egyik legkorszerűbb alapanyaga jelenleg a technikai kő. Ez főként a különleges és fényűző kinézete, összetett szerkezete és a felületről való fényvisszaverése miatt van, ami a konyhának különleges bájt kölcsönöz. Választhat egy kifejezettebb, látható kőszerkezet vagy egy egyszerű és egyenletes kinézetű felület között. Negyven különféle árnyalatú létezik a fehértől, a krémszínűn, bézsen át egészen a sötétebbekig és feketéig, de vannak nagyméretűek is, hogy látszatra egész felületet kapjunk minél kevesebb átmenettel és illesztéssel.
Ha tervei közt szerepel a fürdőszoba felújítás, illetve a konyhapult vásárlás, melegen ajánljuk, hogy technikai kőből készült munkalap mellett döntsön, amely kielégíti a legigényesebb vásárlók szükségleteit is és szavatolja a legmagasabb esztétikai és fizikai tulajdonságokat.