Folytatásban:
1. Az átriumházakról
Az átriumház általában földszintes és introvertált, befelé forduló tájolású. Az introvertált (befelé forduló) szó építészeti szempontból azt jelenti, hogy nem nyit a környezet irányába, hanem úgy tűnik, hogy önmagában zárt, a közepén egy belső udvarral. Ez a belső udvar vagy latinul átrium, a házon belül kapcsolatot kínál a természettel, ugyanakkor kihangsúlyozza a magánszférát és az intimitást. Amennyiben menedékre vágyik, nem szeretne vagy nincs ideje sem kisebb, sem nagyobb a fölterület művelésére, azonban mégis saját kertet és házat szeretne, erre az átriumház kitűnő megoldás. Ugyanígy indokolt ez az építési stílus akkor is, ha a telek egy sűrűn lakott településre van beszorítva, Ön pedig birtokon belül a maga ura szeretne lenni. Ez a háztípus általában közepes területű, nettó 120-150 négyzetméter lakótérrel rendelkezik.
2. Az átriumházak jellemzői
2.1. Az átriumházak előnyei
Az átriumháznak nagyon sok előnye van, ezért világszerte nagyon népszerű, habár nálunk még mindig kevésbé van jelen a hagyományos, önálló családi házakkal szemben. Az átriumház biztosan legnagyobb előnye a közvetlen kapcsolat a természettel és az épület minden részével. Az ilyen típusú ház ideális megoldásnak bizonyul érettebb életkorban, tekintettel arra, hogy fölszintes, és ebből kifolyólag nincsenek lépcsők. A tervrajz mindig úgy készül, hogy a legtöbbet hozza ki a telek nyújtotta lehetőségekből. A hagyományos átriumházakat U vagy L alakban tervezik. Legfőbb jellemzőjük a terasz vagy átrium, amely az épület alakja miatt keletkezik.
2.2. Az átriumházak hátrányai
Az átriumházaknak sokkal több előnye van, mint hátránya, de mindenképpen tudni kell utóbbiakról is mielőtt házat vásárol. Tekintettel arra, hogy az ilyen típusú házak sűrűn lakott településekre, elsősorban városokra lettek előlátva, illetve specifikus, általában szabálytalan alakú telkekre, így ez valószínűleg azt is jelenti, hogy nem lesz lehetőség kiegészítő elemekre, mint például medencék, pavilonok vagy hatalmas kertek. Azzal is tisztában kell lennie, hogy esetleg egy parkolóhelyre számíthat, arra is a külső udvarban. Természetesen, ha városon kívül, saját birtokon él, akkor a parkolás megoldása egyáltalán nem lesz lényeges.
3. Milyen méretű lehet az átrium?
Az átriumházak többségének általában akkora területű udvara van, vagy kicsit nagyobb, mint az épület alaprajza. A lakórész 120-150 négyzetméter között van, a belső udvar területe ezzel arányos méretű lehet. Az átriumház a kerttel együtt elegendő kikapcsolódási lehetőséget nyújt a természetben, mégha bizonyos mértékben korlátozottan is.
4. Átriumházak – árak
Nagyon sokan meglepődnek, hogy az egyszintes átriumházak drágábbak az azonos méretű egyemeletes házaknál. Ez miért van így? Ezek a házak több nyitott térrel rendelkeznek. A tető és az alaplemez is nagyobb. A külső terület is nagyobb, amely komoly szerepet játszik az energiahatékonyságban. Anyagi szempontból az átriumháznak akkor van értelme, ha a területe nem túl nagy. Az áruk általában 298700 és 392100 forint között van négyzetméterenként.