Folytatásban:
A kémény tisztítása
Magas széntartalmú tüzelőanyag égetésekor nagy mennyiségű korom szabadul fel, amely lerakódik a kémény belső felületére. Különböző belső és külső tényezők hatására, ezek a lerakódott szennyeződések tüzet idézhetnek elő. Világos, hogy rendszeres tisztítással és karbantartással ez a veszély elkerülhető, ezért azt ajánljuk, hogy mindenképpen egyeztessen rendszeres időközönként a kéményseprőkkel.
A kéményseprő kézi vagy gépi úton elvégzi a kémény tisztítását, ellenőrzi és méri a készülékek és berendezések fő- és segédalkatrészeinek károsanyag-kibocsátását, emellett a helyes használatukat illetően is biztosan tud tanácsot adni. A tiszta égéstermék-elvezető csövek jobban elvezetik a füstöt (ahogy mondani szokták, „jobban húznak”). Ez növeli a fűtőanyag-hatékonyságot és a teljes rendszer hatékonyságát. Ugyanakkor kevesebb káros gáz keletkezik és kisebb a kibocsátás is. Mindkettő jobb a környezetnek és a pénztárcának is. Íme, a kéményseprők valójában ezzel foglalkoznak.
A fűtőtestek első ellenőrzése
Az újonnan beépített fűtési rendszereknél szükséges az eszközök és berendezések iniciális tesztje, a készülék összes alkatrészének és elemének, valamint a levegő bevezetésére és az égéstermék-elszívására szolgáló vezetékeknek az ellenőrzése. Egyúttal azt is megállapítják, hogy az üzemeltetés és karbantartás valamennyi műszaki feltétele teljesül-e.
Ezáltal biztosítják a berendezés biztonságos működését és az optimális égést. Ezt az első tesztelést általában a gyártó vagy forgalmazó végzi, akitől a rendszert vásárolta, illetve aki azt felszerelte. Egyes cégek hosszútávú garanciát adnak a felszereléshez és beépítéshez, de csak azzal a feltétellel, hogy legalább évente egyszer ők végezhessék a karbantartást.
Kéményellenőrzés évente
A fűtési és égéstermék-elvezető rendszereket évente legalább egyszer ellenőrizni kell. A rendszeres ellenőrzés csökkenti a tűzveszélyt, csökkenti a füstgázmérgezés lehetőségét vagy a környezetvédelemmel kapcsolatos kockázatokat. A szervizelést végzők felhívják a figyelmét minden sérülésre vagy hiányosságra a rendszerrel vagy az alkatrészekkel kapcsolatban. Amennyiben észrevesz valamit, ami Ön szerint nem megfelelő, javasoljuk, hogy még az adott határidő előtt hívjon kéményseprőt vagy szerelőt, és kérjen tanácsot. Mindig tartsa szem előtt, hogy családja biztonsága az első. Másfelől vannak olyan biztosítók, amelyek nem ismerik el a kártérítési igényt, amennyiben nem rendelkezik bizonyítékkal a rendszeres karbantartásról.
A kéményseprést legjobb és legpraktikusabb az éves szervizzel együtt elvégezni.
A kémények, fűtőberendezések és szellőzőnyílások tisztítása
A legalapvetőbb és legismertebb kéményseprőipari szolgáltatás a kémények tisztítása. Ennek nélkülözhetetlen eszköze a hosszú és hajlított drótkefe, habár a mesterek bizonyára más eszközöket is használnak. A jól kitisztított kémény nagyobb biztonságot és tűzvédelmet nyújt, emellett jobb levegőáramlást is biztosít, amellyel növeli az égés hatékonyságát és az egész rendszer élettartamát. Talán hihetetlenül hangzik, de bebizonyosodott, hogy a kéményen belül minden milliméter üledék 3-5%-kal növeli az energiafogyasztást. Ön is elismerheti, hogy ez egyáltalán nem elhanyagolható
Szilárd tüzelőanyaggal (például szénnel) történő fűtésnél szezononként akár négyszer, míg biomasszával történő fűtésnél kétszer szükséges a tisztítás. Ha tüzelőanyagként fűtőolajat vagy gázt használ, akkor fűtési szezononként egy tisztítás javasolt. Évente egyszer meg kell tisztítani a levegő bevezetésére és az égéstermék-elszívására szolgáló szellőzőnyílásokat is.
A kátránylerakódások eltávolítása
A tüzelőanyag égése folyamán a jó levegő bevezetés javítja annak kihasználtságát, ezzel egyidejűleg több hőt szabadít fel és kevesebb korom képződik. A berendezésekben a tüzelőanyag tökéletlen égése okozza a korom- és kátránylerakódást. A kátránylerakódás mechanikai úton vagy égetéssel távolítható el. Ez leginkább a tüzelőanyag helytelen felhasználásának (nedves fa, hulladék), az elégtelen légáramlásnak (nincs szellőzőnyílás vagy új ablaktömítés), a rossz égésnek vagy a nem megfelelően méretezett rendszernek (kályha vagy kazán, kisebb vagy nagyobb, mint az adott négyzetméterhez szükséges) vagy helytelen tüzelési módnak (a szükségesnél több tüzelőanyag kiöntése vagy elhelyezése) a következménye.
A füstgáz kibocsátás mérése
Amennyiben gázzal vagy fűtőolajjal fűt, akkor a füstgáz kibocsátást szezononként legalább egyszer meg kell mérni. Ezáltal ellenőrzik a teljes rendszer, az égéstér, a kísérő berendezések, levegő bevezetés és égéstermék-kibocsátás működését. Ha bebizonyosodik, hogy az égés nem megfelelő, hogy a kibocsátás megnövekedett, hogy túl nagyok a veszteségek vagy más szabálytalanságok fedezhetők fel, a kéményseprő tanácsot ad, hogy a továbbiakban mit kell tennie. Azt javasoljuk, hogy késedelem nélkül, a legrövidebb időn belül végezzen el minden javítást mind a saját, mind mások biztonsága érdekében.