Folytatásban:
A hőszivattyú élettartama
A hőszivattyú technológia más fűtőberendezésekhez és rendszerekhez viszonyítva aránylag újnak számít, hiszen mindössze két évtizede alkalmazzák. A legtöbb készülék nagy hatásfokkal működik a hosszú távú és folyamatos működés ellenére is. A modern hőszivattyúk azonban a korábbiakhoz viszonyítva technológiai szempontból sokkal kifinomultabbak, ezért bátran kijelenthetjük, hogy 30 évig is működőképesek.
A nagy hatásfok elérése és a hosszú élettartam megvalósítása a berendezések meghatározott időközönkénti ellenőrzése és szervizelése nélkül nem lehetséges. Ezek szükségesek a szűrőkből, párologtatókból és kondenzátorokból származó szennyeződések, a nem megfelelően felszerelt csövek, a dugulások és kiömlések észleléséhez és eltávolításához. A készülék elektronikus részeinek tesztelése kiemelt fontosságú, mert ezektől függ az összes többi elem és mechanizmus megfelelő működése.
A hőszivattyú rendszeres ellenőrzésével hosszú távon megelőzheti a nagyobb meghibásodásokat, emellett a készülék élettartamát is meghosszabbíthatja.
A hőszivattyúk rendszeres szervizelése
A hőszivattyú olyan rendszer, amely több, egymással összefüggő részből áll, amelyeknek a maximális hatékonyság eléréséhez összehangoltan és hibátlanul kell működniük. Tisztában kell lenni azzal, hogy a hőszivattyú egyes részei, különösen a kültéri egység, ki vannak téve minden külső hatásnak, vagyis az időjárási viszonyoknak, mint a por, a nedvesség és a nagy hőmérséklet-ingadozások. A szivattyúkat, minden más készülékhez hasonlóan, rendszeresen kell ellenőrizni és karbantartani, hogy a fent említett körülmények között is problémamentesen működjenek.
A hőszivattyúk rendszeres szervizelése a következőket foglalja magában:
- a készülék működésének funkcionális vizsgálata és tesztelése, valamint tényleges működésének ellenőrzése,
- a kültéri egység hőcserélőjének tisztítása,
- az elpárologtató ellenőrzése és a kültéri egység kondenzvíz-elvezetőjének öblítése,
- az elektromos alkatrészek ellenőrzése, ide tartozik a kompresszor, a ventilátorok és a lapátok elektromos motorjának ellenőrzése,
- a rendszer nyomásának ellenőrzése, valamint a hűtőgáz nyomásának szabályozása,
- a csatlakozó csőszigetelések állapotának ellenőrzése,
- a vízszűrők és tágulási tartályok ellenőrzése,
- a használati melegvíz tartály ellenőrzése,
- a hőszivattyú beállításainak ellenőrzése.
A használati melegvizes hőszivattyúk szervizelése
A használati melegvizes hőszivattyúk szervizelése valamivel egyszerűbb a hőszivattyús fűtés javításánál, és a következőket tartalmazza:
- a hőszivattyú működésének funkcionális vizsgálata és mérése,
- az elpárologtató ellenőrzése és a kültéri egység kondenzvíz-elvezetőjének öblítése,
- a hűtőrendszer ellenőrzése, valamint a hűtőgáz nyomásának és mennyiségének ellenőrzése,
- a hőszivattyú elektronikus alkatrészeinek ellenőrzése,
- a magnézium anód ellenőrzése a kazánban.
Hőszivattyú szervizek
A kínálatban nagyon sok, különböző márkájú hőszivattyú van és ennél is több, különféle modell található. Sok márka saját szervizt kínál, amely az adott típusú hőszivattyúhoz egyúttal a legmegfelelőbb is. Hőszivattyú vásárlásakor ezért mindenképpen érdeklődjön az értékesítés utáni szolgáltatásokról is: rendelkezik-e az eladó saját szervizzel, valamint megfelelő tanúsítványokkal a gyártótól.
Gyártótól és forgalmazótól függően nagyon változó lehet az is, hogy van-e határidő, ameddig válaszolnak a hívásra, vagy sort kell várni, ezt is érdemes leellenőrizni. Emellett vannak, akik kiszállási díjat számítanak (helyszínre utazás megtett távolság alapján, oda-vissza út). Amennyiben külföldről vásárolták a szivattyút, akkor egészen más feltételek vonatkozhatnak rá. Mindenesetre azt ajánljuk, hogy vásárlás előtt érdeklődjön, és legyenek tartalék megoldásai arra az esetre, ha a gyártó vagy a forgalmazó nem rendelkezik saját szerviz részleggel.
A hőszivattyúk szervizelése – árak
Mennyibe kerül a hőszivattyú szervizelése? A szervizelés pontos összegét nehéz előre meghatározni. Tartsa szem előtt, hogy a gyártók és a beszállítók eltérő induló árakat kínálnak. Azonkívül, amennyiben rendszeres ellenőrzésről van szó, annak árát az érvényes árlista szerint, vagy esetleg a garancia feltételei szerint kell meghatározni. Vannak olyan gyártók, akik rendszeres tesztelésekhez kötik a termékeik garanciáját, ami különösen a hosszú távúakra érvényes. Másfelől, amennyiben és amikor meghibásodás történik, az alkatrész ára, a befektetett munka, esetleg az határozza meg a költséget, hogy a szerviz milyen távolságra található Öntől.