Folytatásban:
1. Hóterhelés és a hófogók
Az, hogy a lehullott hómennyiség miatt mekkora terhelés hárul az ereszre, leginkább az épület földrajzi helyzetétől és tájolásától, a tengerszint feletti magasságtól, valamint a tető lejtésétől függ.
2. Zónánkénti átlagos csapadékmennyiség
Ha érdekli, hogy csapadékmennyiség szempontjából melyik zónában található az Ön épülete, azt a meteorológiai szolgálat honlapján megtalálja. Létezik olyan táblázat, amelyben először meg kell keresni a régiót, vagyis azt, hogy melyik zónában tartózkodik, majd a tengerszint feletti magasságot, valamint az átlagos hómennyiséget, pontosabban a négyzetméterenkénti terhelést.
3. A hófogók telepítése
3.1. Mikor kell felszerelni a hófogókat?
Rendkívül lényeges, hogy megfelelő időben, még a tető munkálatai folyamán felszereljék a hófogókat. Ha idő előtt telepítik, később le kell őket szerelni. Ezért a hófogókat utolsóként telepítik, amikor már a tető teljesen elkészült. Elrendezésük különféleképpen lehetséges, függ a tető lejtésétől, a hófogó rögzítési módjától, típusától, tetőburkolattól és a várható hómennyiségtől.
3.2. Milyen távolságokra kell egymástól felszerelni a hófogókat?
A hófogók telepítésénél különös jelentősége van annak, hogy ismerjék az adott hely átlagos csapadékmennyiségét, illetve a hó sűrűségét. A felgyülemlett hó sűrűsége területenként változik, és természetesen függ a földrajzi helyzettől is. Régiónkban a hó sűrűsége 10 és 60 kg/m3 között váltakozik, de ha a hó nedvesebb vagy megfagy, akkor nagyobb lesz. A tető északi részén mindig tovább megmarad a hó, ami gondot okozhat, emellett a tető szelesebb oldala is problémás, ugyanis a szél több havat hord ide.
A tető északi és szeles oldala általában nehezebb és nem egyforma a terhelésük.
4. Hófogók: milyen típusok vannak?
4.1. Hófogórács
A kevésbé meredek tetőknél használják ezt a típust, ahol a csapadék tovább megmarad. Ott is alkalmazzák, ahol a tetőn a hó súlya az átlagosnál kisebb és ezzel együtt kevésbé problémás.
4.2. Pontszerű hófogók
Nagyobb hajlásszögű tetőknél ajánlott a használatuk, de még jobb, ha a pontszerű hófogót és a hófogórácsot kombinálják. Ezeknél a tetőknél a hócsuszamlás esélye nagyobb, így nagyobb veszélyt is jelentenek.
4.3. Hófogócserép
Végül, de nem utolsósorban vásárolhat hófogócserepet is. Ez tulajdonképpen speciális alakú/formájú cserép, amely megkönnyíti a gyors tetőfedést. Használata kifejezetten a kisebb lejtésű tetőknél ajánlott, mivel ezekről a hó és a jég nehezebben tud lecsúszni.
5. Hófogók készítésére alkalmas anyagok
Vásárláskor különböző anyagból készült, különféle alakú és méretű hófogók közül választhat. Jelenleg főként fémből és rozsdamentes acélból gyártanak hófogókat, habár léteznek műanyag változatban is. A fém hófogók használata javasolt, mert sokkal tartósabbak a műanyagoknál. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy az eresz a ház olyan része, amely a hófogókkal együtt leginkább ki van téve az időjárási viszonyoknak, a hónak, esőnek, erős napfénynek. Ha azt szeretné, hogy a hófogók évtizedeken át tartósak legyenek, és csak akkor kelljen őket cserélni, amikor magát a tető burkolatát is cserélik, mindenképpen érdemes fém hófogókat választani.
6. Hófogók – árak
A hófogókat a bádogosok telepítik, akik az ereszcsatornák és szegélyek felszerelésével foglalkoznak, az áraik pedig annak függvényében alakulnak, hogy milyen típust és anyagot választ. Szaküzletekben is vásárolhat hófogókat, de ott általában korlátozott a választék.