Folytatásban:
1. Vízvezeték csövek: horganyzott csövek, rézcsövek vagy fémcsövek
Az egykor szinte állandóan használt horganyzott vascsövek, amelyek régi épületekben még mindig megtalálhatók, nagyon sok negatív tulajdonsággal rendelkeznek. A réz jobb választás, mivel ellenálló a korrózióval szemben, emellett ellenáll a magas nyomásnak és hőmérsékletnek, nem áraszt szagot és a víz ízét sem változtatja meg. A felsoroltak miatt, a rezet még mindig használják, főként a központi fűtési csövekhez. A horganyzott vas olcsóbb megoldás, azonban kevésbé ellenálló a rozsdával szemben, ezenkívül az élettartama is korlátozott. A fémcsövek tartósak, viszont hajlamosak a törésre és repedésre; másrészt, mivel nem hajlíthatók, nehezebb beépíteni őket, mint a PVC csöveket.
2. Műanyag vízvezeték csövek
A fémcsöveket gyakran műanyag csövekre cserélik, mivel sokkal több pozitív tulajdonsággal rendelkeznek. A műanyag csövek nagyobb hőmérsékleti terhelést viselnek el. A műanyag csövek élettartama is hosszabb, karbantartási költségük alacsony, könnyebben beépíthetők, szerelhetők, hajlíthatók, tekercselhetők, és kevesebb ellenállást nyújtanak a vízzel szemben. Végül, de nem utolsósorban nincs lehetőség rozsdásodásra, ezenkívül egyaránt ellenállóak a savakkal és a bázisokkal/lúgokkal szemben.
A vízvezeték hálózatot napjainkban leginkább műanyag csövekből alakítják ki. Amikor 20ºC-ig terjedő hőmérsékletű víz folyik át rajtuk, általában kemény polivinil-kloridból (PVC) készülnek, melegvíznél viszont főleg klórozott polivinil-klorid (CPVC) csöveket használnak.
A térhálósított polietilén csövek (a műszaki neve PEX csövek, cross-linked-polyethylene) magánházak vízvezeték szerelésénél is használhatók, tekintettel arra, hogy az ilyen speciálisan megerősített polietilén megakadályozza, hogy az oxigén a vízbe jusson. A közcélú vízhálózatok vízvezetékei többnyire polietilénből készülnek. A műanyag csövek különböző anyagok rétegeiből is készülhetnek, mivel így egyesítik azok kívánt tulajdonságait.
2.1. A PVC vízcsövek hátrányai
- A napfényre való érzékenység – a PVC vízcsövek érzékenyen reagálnak a napfényre, mert annak hatására az anyag megrepedhet. Ezért védeni kell őket.
- A korlátozott szilárdság – a PVC vízcsövek gyengébbek a fém vízcsöveknél, emiatt telepítésüknél óvatosan kell eljárni, ügyelve arra, hogy ne legyenek kitéve nagy terhelésnek. A PVC vízvezeték csövek beépítésénél figyelembe kell venni, hogy a hajlítás miatt apró repedések keletkezhetnek, amelyek nehezen észlelhetők.
- A környezetre gyakorolt hatás – a PVC vízcsövek a természetben nagyon nehezen és lassan lebomló anyagokból készülnek. Emiatt a nem környezetbarát tulajdonságuk miatt a PVC-t – miután a használati idejük letelt, vagy kicserélték – az előírt módon ártalmatlanítani kell, vagy pedig újrahasznosítani.
2.2. PVC vízvezeték csövek szerelése
- A felület előkészítése – azokat a felületeket, amelyekre beépítik a PVC csöveket, szükséges előkészíteni. A felületnek tisztának, simának és száraznak kell lennie.
- A PVC csövek vágása – a PVC csövek fűrészlap vagy PVC vágó segítségével vághatók. Vágás előtt meg kell jelölni a vágás pontos helyét.
- Csatlakozók szerelése – a PVC csövek csatlakoztatására speciális csatlakozókat, úgynevezett gyűrűket használnak, amelyeket a csövek végére helyeznek. A csatlakozók felszerelése előtt ellenőrizni kell, hogy a csöveket megfelelően elhelyezték-e és méreteiket pontosan meghatározták-e.
- Tömítés – miután a PVC csöveket megfelelően felszerelték, tömítőanyaggal vagy szigetelőszalaggal le kell zárni őket. Ez megakadályozza a szivárgást a vízellátásból.
- Tesztelés – a vízvezeték-szerelvények használata előtt ellenőrizni kell, hogy nincs-e valahol szivárgás. Az ellenőrzést speciális teszteszközök segítségével végzik.
3. Vízvezeték csövek – szigetelés
A vízvezeték csöveket megfelelően kell szigetelni, attól függetlenül, hogy milyen anyagból készülnek. A hideg víz felmelegedése megakadályozható megfelelő típusú és vastagságú szigeteléssel, valamint meggátolható a meleg víz lehűlése is.