Folytatásban:
1. Elektromos hálózatok: elektromos hálózatok az új építésű ingatlanokban
A projektdokumentáció kötelező része minden kivitelezés megkezdése előtt az épületvillamossági kiviteli terv. A kivitelezés során, amennyiben vakolás előtt a szokásos beépítés mellett döntött, először meghatározzák a szerelvények helyét és a vezetékek nyomvonalát, beépítik vezetékek rendezett elhelyezésére szolgáló védőcsöveket. Ezután következik a kábelezés, az elosztódobozok/szekrények beépítése, valamint a kapcsolók és aljzatok beépítése. A házban lévő elektromos vezetékek csomópontjai az elosztódobozok, amelyekben található a FID kapcsoló (ÉV relé), az automatikus biztosítékok és a főkapcsolók.
A biztonság növelése céljából a szakértők videó megfigyelő rendszerhez vagy riasztóberendezéshez független, különálló elektromos szekrény beépítését javasolják. Végezetül beszerelik a kapcsolókat, az aljzatokat és a világítótesteket.
2. Mik tartoznak az elektromos hálózatokhoz?
Az elektromos hálózatok több olyan elemet tartalmaznak, amelyek az épületen keresztül lehetővé teszik az elektromos áram átvitelét. Ezek az elemek a főelosztó, a kapcsolótábla, a vezetők és vezetékek, az aljzatok, a kapcsolók, a biztosítékok, a csatlakozódobozok, a padló- és fali rozetták, valamint a földelés. A felsorolt elemek egy szinkronizált rendszer részeként működnek, hogy biztosítsák az elektromos berendezések biztonságos és hatékony működését, valamint az elektromos berendezések és a világítás áramellátását az épületen belül.
3. Hogyan ismerjük fel a hibákat?
Jó lenne, ha mindig figyelne azokra a jelekre, amelyek figyelmeztetnek arra, hogy valami nincs rendben az elektromos hálózatokkal. Amikor az egész házban, vagy csak egy részén hirtelen elmegy az áram, az utalhat az elektromos hálózat hibájára. Amikor a készülékek vagy berendezések meglepetésszerűen kikapcsolnak vagy leállnak, lehet, hogy a teljesítmény nem elegendő, vagy hiba van a vezetékekben. Amennyiben azt tapasztalja, hogy az aljzatok, a kapcsolók vagy az elektromos berendezések egyéb részei túlmelegednek, ezek a jelek is problémákra utalnak. A túlmelegedés szigeteléskárosodást is okozhat, ami viszont tűzveszélyes.
Az elektromos vezetékek és szerelések problémáira utalhat az is, amikor bedugja a dugót a konnektorba vagy felkapcsolja a kapcsolót, és szikra vagy zúgás kíséri. A rossz elektromos csatlakozás vagy a sérült vezeték is kiválthatja a szikrázást.
Egy másik figyelmeztető jel többek között, hogy gyakran „kidobja” a biztosítékot. Ez jelezheti a hálózat túlterheltségét vagy a rendszer rövidzárlatát is. Hívjon villanyszerelőt akkor is, amikor a fényforrások halványak vagy az izzók csökkentett teljesítménnyel világítanak, ez ugyanis a feszültséggel vagy az elektromos energia áramlásával kapcsolatos gondokra utalhat.
4. Az elektromos hálózat felújítása vagy korszerűsítése
A házban lévő elektromos hálózatok, minden egyéb dologhoz hasonlóan, idővel elhasználódnak vagy a különféle külső és belső hatások következtében megsérülnek, ez pedig komoly tűzveszélyt jelent. Tekintettel arra, hogy az elektromos hálózatok nem láthatók, állapotukat csak speciális mérőműszerekkel lehet mérni, ellenőrizni, amelyhez pedig tapasztalt villanyszerelőt kell alkalmazni. Az elektromos hálózatok élettartama általában meghaladja a 30 évet, amelyek teljes vagy részleges felújítását akkor is elvégezheti, ha valamilyen okból változtatna a kapcsolók, lámpák vagy egyéb elektromos csatlakozások elrendezésén. Egy ház elektromos hálózatának teljeskörű felújítása körülbelül 3-5 napot vehet igénybe. Ez magában foglalja az elektromos hálózatok cseréjét és/vagy korszerűsítését (a kábelek meghosszabbítása, a teljesítmény növelése, a feszültség biztosítása vagy a vezetékek helyének megváltoztatása), a kapcsolók és aljzatok cseréjét, az olvadó biztosítékok lecserélést automata biztosítékokra, valamint a hálózati hibák felkutatását és kiküszöbölését.
4.1. Új elektromos hálózatok: minden a tervezéssel kezdődik
Kezdje el az elektromos hálózatok felújításának vagy korszerűsítésének tervezését. Határozza meg az igényeit, majd elemezze a meglévő eszközöket. Fontolja meg, hogy szüksége van-e több dugaszoló aljzatra, kapcsolóra, lámpára vagy más eszközre. Érdemes villanyszereléssel foglalkozó szakemberrel konzultálni, aki a tervezésben is segítségére lehet.
4.2. Minőségi anyagok választása
Válasszon minőségi elektromos anyagokat, például vezetékeket, aljzatokat, biztosítékokat, valamint kapcsolókat. Győződjön meg arról, hogy megfelel-e az összes anyag az előírásoknak és szabványoknak, emellett összhangban van-e az Ön igényeivel.
4.3. Az elektromos energia kikapcsolása
Bármilyen munkát tervez az elektromos hálózaton, annak megkezdése előtt mindenképpen kapcsolja ki az áramot azon a területen, ahol a felújítást vagy a bővítést végzik. Így biztonságos munkakörnyezetet biztosít és az áramütés veszélyét is kiküszöböli.
4.4. Régi elektromos hálózatok eltávolítása
A régi elektromos hálózatokat, beleértve a vezetékeket, aljzatokat, kapcsolókat és további, már feleslegessé vált alkatrészeket, le kell választani és szét kell szerelni. Ügyeljen arra, hogy betartsa az ilyen típusú hulladékok biztonságos ártalmatlanítására vonatkozó szabályokat.
4.5. Új elektromos hálózatok: telepítés
Az új vezetékeket, aljzatokat, kapcsolókat, biztosítékokat és a további elemeket a tervnek és az előírásoknak megfelelően kell telepíteni és bekötni. Minden vezetéket megfelelően kell csatlakoztatni, szigetelni és olyan módon rögzíteni, amely garantálja a biztonságos használatot.
4.6. Tesztelés és ellenőrzés
Az új hálózatokat a telepítést és csatlakoztatást követően tesztelni kell azzal céllal, hogy minden megfelelően működik-e. Le kell ellenőrizni az aljzatok, a kapcsolók, a világítótestek és egyéb eszközök működését, hogy megfelelően vannak-e csatlakoztatva, van-e valamilyen hiba, esetleg felmerült-e bármilyen probléma.
4.7. Elektromos hálózatok és dokumentáció
A munka befejezését követően a villanyszerelőnek át kell adnia Önnek az építési kivitelezési projektet, amelyen az elektromos hálózat minden eleme be van rajzolva és egyértelműen meg van jelölve. Habár sok villanyszerelő inkább kerüli ezt, nagyon fontos, mivel ezen látható a vezetékek elosztásának iránya, valamint a csatlakozási pontok a falakon, padlókon és mennyezeten. Ha nem rendelkezik ezzel a tervvel és információkkal, akkor következő alkalommal, amikor a falba vagy mennyezetbe fúr, megszakadhat egy vezeték, és ami még rosszabb, áramütést okozhat! Amennyiben saját kezűleg végzi az elektromos szerelést, ezt a tervet Önnek kell elkészíteni, vagy legalább a falak és a mennyezet lezárása előtt készítsen fényképeket az adott állapotról.
5. Az elektromos hálózatok élettartama
A megfelelően kivitelezett és karbantartott elektromos hálózatok több mint 30 évig tarthatnak. A megfelelő karbantartás alatt értendő a dugaszoló aljzatok, világítótestek, biztosítékok, kapcsolók és más alkatrészek rendszeres szemrevételezéses vizsgálata azzal a céllal, hogy a kopás, sérülés vagy egyéb problémák jeleit időben észleljék. A túlzott melegedésre, oxidációra vagy repedésekre kiemelt figyelmet kell fordítani.
6. Az elektromos hálózat karbantartása
Megfelelő karbantartás mellett igaz, hogy az elektromos vezetékek elöregednek, de nem kopnak el, kivéve az esetleges túlmelegedést a nyitott csatlakozásoknál. Az otthoni vezetékek állapota méréssel ellenőrizhető. Erre a célra érdemes gyakorlott villanyszerelő szolgáltatásait igénybe venni, aki rendszeres mérőműszeres ellenőrzéseket is végezhet, emellett az elektromos hálózatok egyéb elemeinek esetleges javítását is elvégezheti.