A legrégebbi műemlék – a színház épülete.
Szentgotthárd legrégebbi műemléke a színház épülete, amely a középkori monostor alapjain épült fel: a franciaországi Trois Fontaines-ből 1184-ben érkező ciszterci szerzetesek egy tekintélyes méretű, kora gótikus stílusú templomot és kolostort emeltek itt Nagyboldogasszony és Szent Gotthárd tiszteletére.
A háromhajós, félköríves szentélyű templom, amelynek hosszússága megközelítőleg 44 m és latin kereszt alaprajz jellemezte, nem rendelkezett harangtoronnyal, a déli oldalán pedig egybeépült vele a monostor. A mohácsi csata után toronnyal és vizesárokkal megerősítve a végvári vonal része lett. A szerzetesi élet 1556-ban megszűnt, az Árpád-kori épület pedig 1605-ben semmisült meg: egy stájer parancsnok felrobbantatta a hajdúcsapatok közeledésekor.
Később a romokon egy új, kisebb templomot szenteltek fel, majd - miután a szomszédos barokk templomot felépítették - ezt magtárként hasznosították tovább, innen a különleges elnevezése is: Magtártemplom. Ma a városi színház épülete, amelyet úgy alakítottak ki 1988-ban, hogy a déli fala megegyezik az 1184-es templom falával és a középkori maradványok (pl. déli kapu, könyvespolc, oltár) is láthatók.
Nagyboldogasszony templom
A városi színháztól néhány lépésnyire Magyarország egyik legnagyobb és legszebb barokk temploma helyezkedik el, a Nagyboldogasszony templom, amelynek tervezését Franz Anton Pilgram építésznek köszönhetjük. A munkálatokat viszonylag hamar elvégezték, hiszen 1748-ban tették le a templom alapkövét, 1764-ben pedig már sor kerülhetett a templom megáldására, még a munka befejezése előtt. Páratlan freskói és szobrai mellett különös figyelmet érdemelnek a dúsan díszített kórus, a nemes vonalú padok és a sekrestye öltözőszekrényei, amelyeket Kaspar Schrezenmayer laikus testvér egy életen át faragott.
Egy említésre méltó érdekesség, hogy a templom tornyában található Nyugat-Magyarország legnagyobb harangja, amely közel 40 mázsát nyom. A templom a teljes felújítást követően újra régi fényében ragyog. Az épületegyütteshez tartozik a kolostorépület, amely különböző hivataloknak ad otthont, de közösségi helyiségei ma is megtekinthetők: beléphetünk a díszes apáti fogadószobába, az egykori társalgóba és ebédlőbe is. A szerzetesek mindennapjait bemutató, többnyelvű tanösvény a kolostorkertben található: a nyitott kódex megjelenésű információs táblák, érdekes leírások és rekonstruált látványrajzok segítségével mutatják be a ciszterek monostorbeli életét.
Digitális megoldások a Pável Ágoston Múzeumban
Szentgotthárd városának megannyi látnivalója közül cikkünkben említést nyert többek között a Pável Ágoston Múzeum is, amely hat különböző tárlattal és több ezer néprajzi tárggyal várja látogatóit. A helyszínen megismerkedhetünk a Rába-vidéki szlovénok életmódjával, de egy ipartörténeti utazás sem maradhat el.
A hagyományos kiállítási elemek mellett látványos bemutatókkal, digitális programokkal és egyéb interaktív megoldásokkal is találkozhatunk, amelyek szinte életre keltik a történelmünk egyes szakaszait, mint például a nemzetközi szinten is nagy horderejű, 1664. évi szentgotthárdi csatát. A csatát lenyűgöző módon bemutató, interaktív, egyedi fejlesztésű digitális terepasztal egy domborzati makett segítségével idézi fel a harc korabeli helyszínét, és egy multimédiás vezérlő szoftvernek köszönhetően, mi magunk irányíthatjuk a vizuális animációt.
Az események élethűen jelennek meg a terepasztalon, kiegészítve azokat hang- és fényhatásokkal. Olyan audiovizuális élményben részesülhetünk, amelynek keretein belül egy valós képet kaphatunk az ütközetben résztvevőkről, a hadvezérekről, a korabeli fegyverekről, a csapatmozgásokról, a helyszínekről és az előzményekről, valamint összességben az eseményekről egészen a vasvári béke megkötéséig.
Fontos kihangsúlyozni, hogy innen ered a Szentgotthárdi Hadiösvény útja, amely a szentgotthárdi csata helyszínein kalauzolja végig az érdeklődőket, az interaktív játék ráadásul több nyelven is elérhető.
Szentgotthárd Spa & Wellness
A néhány napos szentgotthárdi kirándulás programjából nem maradhat ki a lazítás sem, amelyet a Szentgotthárd Spa & Wellness élményfürdő biztosít. A kikapcsolódni vágyó vendégek egy valóságos mediterrán környezetbe csöppenhetnek bele, hiszen a termálfürdő hatalmas üvegkupolája alatti pálmafák, banánfák és az egész évben zöldellő növények különleges hangulatot kínálnak. A 2008-ban építőipari nívódíjat szerzett épület az a hely, amely a ködös téli napokon is elhozza a nyári hangulat melegét.
Az egész évben nyitva tartó spa, wellness- és gyógyfürdő eleget tesz minden generáció igényének, mivel a kül- és beltéri medencéken túl, garantált a szórakozás a csúszdák szerelmeseinek is. A komplexum további extra szolgáltatásokat nyújt az aktív kikapcsolódás híveinek, akik a fürdőzés mellett kipróbálhatják a szaunaparkot, a wellness-, az uszoda-, valamint a fitnesz részleget. A szórakozást követően pedig nincs is tökéletesebb a fürdővel közvetlenül egybeépült Gotthard Therme Hotel & Conference**** szállodában történő kényelmes pihenésnél.
TimeTourist – Időutazó Múzeum
Végül, de nem utolsó sorban pedig egy igazi kuriózum következik, az egykori ciszter udvarházban kialakított TimeTourist – Időutazó Múzeum. Mindig is foglalkoztatta a történelem, a múlt felfedezése, a kérdés, hogy milyen lehetett régen? Az interaktív élménymúzeum egyedülálló időutazásra invitálja a kirándulókat, akik öt különböző történelmi korszakba utazhatnak vissza: többek között, a cikkünkben korábban említett szentgotthárdi csata idejébe, ahol beléphetnek Montecuccoli sátrába, de dolgozhatnak Széll Kálmán miniszterelnöknek, valamint olyan nevezetes személyekkel folytathatnak beszélgetést, mint a városalapító III. Béla királlyal.
A technológiának köszönhetően a virtuális világban az érzékszervekre ható légkör fokozza az élményhatást, ugyanakkor a történelmi valóság felelevenítéséhez a korhű és a nívós díszletek is hozzájárulnak.
A látogatók igényeit kiszolgáló „feketéző”, vagyis kávézó az épület fogadóterében várja kedves vendégeit, amely kiállítási- és rendezvénytérként, valamint városi információs pontként is működik.