1. Az építkezés és a felúíjtás rengeteg döntéssel jár és nem egyszerű mindent fontolóra venni. Alapvetően is építkezésben gondolkodott vagy esetleg egy régi ház felújításának lehetősége is fölmerült? Miért döntött végül az építkezés mellett?
Nem gondolkodtam felújításban, mivel sok kompromisszum árán lehet csak jól kijönni egy felújítással, alkalmazkodni kell a meglévő épület adottságaihoz. Újat szerettem volna és mivel építőmérnök vagyok, mindig is álmom volt a lapostetős ház. És ezt is építettünk.
2. Körül tudja írni az építkezés projektjének átfogó volumenét, beleértve az ingatlan méretét és az elvégzett munkák mértékét?
Az ingatlan egy 1000m2-es telken fekszik, alapterülete nettó 215m2 + 65m2 terasz. Építési Műszaki ellenőr vagyok, így amire van jogosultságom, majdnem mindent én csináltam. Kivéve a szerelőbeton , aljzatbeton, vakolás, és glettelés festés. De azért a villamos részből is kivettem jócskán a munkámat, így horonymarás, dobozolás, gipszelés, kábelezés, lámpák felszerelése. Összességében szerintem úgy kb. a 80%-át csináltam én. Gépészettel, hőszivattyúval, szennyvízzel, vízzel kapcsolatos munkákat sem én csináltam. Az ingatlanban hőszivattyú készíti a melegvizet, és padlófűtés van kiegészítő fali fancoil-okkal. És van még egy hővisszanyerős légcserélő rendszer is kiépítve.
3. Mi volt a legelső gondolat, a legelső dolog, amire összpontosított, amikor elhatározta, hogy építkezésbe kezd?
Hogy úgy álljak neki, hogy az épület bekerülési költségének legalább az 1/3-ára meglegyen a pénz, hogy ha bármi történne útközben, legalább egy szerkezetkész, fedett és nyílászáróval bezárt épület legyen, ami nem ázik.
4. Mik voltak a fő célok vagy célkitűzések az építkezési projekttel kapcsolatban?
Az, hogy olyan házat építsünk, ami az otthonunkká fog válni, nem túl elrugaszkodott a mérete, de elég nagy, hogy kényelmes legyen 2 gyerkőccel majd. Illetve fontos tényező volt, hogy tárgyként kezeljem, és ne minden energiám passzírozzam ki magamból az építkezés miatt, hanem legyen mellette élménygyűjtés is. A mottóm az volt, hogy inkább legyen kész, fél évvel később, de nem akarok lemondani utazásokról, nyaralásokról emiatt, hiszen az élmények örökké megmaradnak. Pláne, hogy épp az építkezés kezdetén született meg a kisfiúnk, így fontos volt a vele töltött idő is.
5. A projekt megvalósításához igénybe vette-e építész segítségét, miért gondolja, hogy érdemesebb építészt fogadni? Miben volt a legnagyobb segítségére az építész?
Igen, fontos is nagyon véleményem szerint egy jó építész, akinek az ízlése hasonló a miénkhez. Sokban meg tudja könnyíteni a dolgunkat egy tapasztalt és kreatív ember. Több sémát is készített, mire a végleges forma meglett, és még ezek után is voltak variációk. A legnagyobb segítség számomra, hogy felkértem őt belsőépítészeti munkákra is, így sok helyiséget sokkal könnyebb volt kivitelezni, hogy már láttam pontosan mi, hol lesz. Legjobb példa számomra, hogy tudtuk melyik hidegburkolatot, csempét szeretnénk a fürdőnkbe, de annak elhelyezése, minták és színek szerint nem volt könnyű. És amit fejben elgondoltunk a feleségemmel, hogy ez így jó lesz, ez alapján meglett a terv, és nagyon nem tetszett, végül teljesen más variáció lett.
6. Megosztana olyan forrásokat vagy inspirációs forrásokat, amelyek az építkezés során segítettek a döntéshozatalban?
Nekünk nagyon sok ötletet adott az Instagram és a Pinterest, majd utána az itt látottakat átalakítottunk a mi igényünkre, sokszor a belső építész segítségével. Illetve nyitott szemmel kell járni és nézelődni mindenfele.
7. Milyen dizájnt vagy stílust választott a felépített otthonhoz, és miért?
Nekem, mérnökként, mindig is álmom volt egy lapostetős ház, és a közel minimál stílus. Azért mondom, hogy csak közel, mert nem teljesen fehér és egyszínű minden.
Letisztult és dizájnos házat szerettünk volna a feleségemmel, és kizárólag mindenben olyat, ami nekünk kettőnknek tetszik, hiszen mi fogjuk lakni.
8. Hogyan tervezte meg az építkezés költségvetését? Az eredeti építkezési tervekhez képest drasztikus eltérést figyelt-e meg a költségvetésben?
Mérnökként azért tudom, hogy amit az ember eltervez, annak kb legalább a 20%-ával több lesz, de sokszor inkább 50%. Nálunk is így lett ez a szám. Volt a fejemben valami, de ugye akkor változik nagymértékben az ár, amikor megkezdődik a látszó, végleges elemek megvásárlása, rendelése, és ezen a sok apróságon, hogy akkor már ez is legyen jobb, meg nem azon múlik, ha már ennyit költünk a házra…. Így lehet könnyen másfélszeresére növelni a végén a költségvetést. Pl. nyílászárók, beltéri ajtók, padlóburkolat, falburkolat, hidegburkolatok, szaniterek, bútorok nagyon sokat változtatnak az elképzelt áron.
9. Mi a helyzet a jogszabályi előírásokkal, engedélyekkel és hasonlókkal ebben az esetben, volt-e meglepetés és nehézség ezen a területen?
Nem volt ezzel probléma, tisztában kell lenni mit lehet csinálni, és aszerint megtervezni és megépíteni.
10. Mi alapján és hogyan választotta ki a vállalkozókat, a kivitelezőket, akikkel együtt dolgoztak a projekt során?
Építésvezetői munkám során szerencsémre mondhatom jó szakemberekkel találkoztam, így megtaláltam a megfelelő vállalkozókat. Nálam sok esetben fontosabb volt a minőség az árnál, persze nem elszállva, kértem ajánlatokat több helyről sok esetben. De itt is volt mottóm: Nem az a drága, ha valaki sokat kér egy munkáért, hanem az, ha valaki nem jól csinálja meg, és utána bontani kell.
11. Hogyan priorizálta az építkezés különböző szempontjait, például a funkcionalitást, az esztétikát és a költségvetést?
Nálam ez a 3 mindig előtérbe került, ezek minden esetben fontos tényezők voltak. Mindhármat figyelembe vettük és mérlegeltük. Sok esetben kellett lemondás nem az anyagi szempont, hanem inkább funkcionalitás szempontjából. Itt is van egy konkrét példám: (tapasztalatom nincs még, mert most lett kész, használat során derül ki majd) Minden bútorunk egyedileg gyártott és szerettünk volna mindenhol egységesen a fiókok fogantyúit feketére, de a konyha kivételével máshol nem lett fekete, mert azt mondták, hogy a fekete szinterezés nem örökös, és könnyen fog a körmünk miatt karcolódni, és kiszedni kicserélni nagyon nem egyszerű. Így a legstrapabíróbb a szálcsiszolt alumínium lett mindenhol máshol.
12. A házban végzett munkálatok közül, melyik volt Önök számára a legnehezebb, illetve a legköltségesebb?
A legnehezebb és nem fizikai értelemben írom, hanem inkább most utólagos tapasztalatként, az a belső vakolás. Ha ebben hiba van, az mindent el tud vinni (függőt, derékszöget). És azt javítani már nem is lehet, ha nem vesszük észre idejében, mert a burkoló a csempézésnél nem tud annyit javítani, ha már nem jó az alap, és a festő sem a glettel. A legköltségesebb nekem a komplett hőszivattyús rendszer és hővisszanyerős szellőztető volt. Ez szereléssel, tehát hűtés-fűtés, melegvízzel együtt kiteszi az egész költségvetés több, mint 20%-át.
13. A házban végzett munkálatok közül, melyiket érezte a legközelebb, melyik részét kedvelte a legjobban?
Ha azt nézem, hogy melyik munkát szerettem a legjobban én csinálni, az a homlokzati hőszigetelés volt és az SPC padlóburkolat lerakása.
14. Szembesült-e kudarcokkal, csúszásokkal az építkezés során, és hogyan vészelt át ezeket?
Ezekkel mindig kell számolni és amennyire próbáltam a minimumra csökkenteni a kudarcokat, így is lett bőven, ami fejfájást okozott. Sok esetben kénytelen az ember elengedést tanulni, mert nem létezik, olyan, hogy az egész házban minden hibátlan. (Legalábbis nem az első építkezésnél, lehet hogy a többediknél már igen, de én többet nem akarok).
15. Mi maradt még hátra, min szeretne módosítani?
Amin lehetett, azon menetközben módosítottam, nem lesz már más variálva. Már csak a homlokzat burkolása, színezése van vissza, illetve a külső tereprendezés, térkövezés, kerítés építés. Belülről a bútorokat várjuk és kész minden.
16. A jelenlegi tapasztalatok és ismeretek birtokában mi az, amit másképp csinálna, milyen hibákat kerülne el, amelyek időbe és pénzbe kerültek?
Itt ismét ami egyből nekem beugrik, az a vakolás. ott kell nagyon odafigyelni mindenhol, hogy a függő meglegyen, mert nálam is volt olyan, hogy csak festés után vettem észre a hibát, mert akkor dobta ki a szín, de javítás akkor már nem lehet, vagy csak nagyon nehezen és költségesen.
17. Meg tudná-e osztani a felújítási élmény emlékezetes vagy kiemelkedő pillanatait?
Nagyon sok van, de nekem férfiként például a legnagyobb élmény, amikor először álltam be a garázsomba az autóval, mert nem csak belül lett kész, hanem a térkő is.
18. Mi az a 3 dolog, amire érdemes kifejezetten odafigyelni, esetleg, ami elkerülheti a figyelmünket, de fontos? Mit javasolna olvasóinknak?
Mindenképp fogadjanak belső építészt egyes részekhez, sokat segít és terhet vesz le az ember válláról.
Műszakilag (ami nálam nem volt szempont, mert én csináltam minden ilyet) nagyon figyeljünk oda a szerkezeti munkákra, és én mindig javaslom, még ha nem is kötelező a jogszabály miatt, hogy fogadjanak építési műszaki ellenőrt. Megtérül ez a kifizetett pénz, ha nem lesz annyi hiba és esetleges bontások, javítások. Harmadszorra pedig, hogy mindig számoljanak legalább arra, hogy másfélszerébe fog kerülni, mint amit kitűztek. Mert úgyis így lesz.