Folytatásban:
- 1. A szekcionált garázskapu nyílásának mérése
- 2. A szekcionált garázskapuk beszerelése
- 3. Vezetősínek szekcionált garázskapukhoz
- 4. Szekcionált garázskapuk – torziós rugók és tömítés
- 5. Miből állnak a szekcionált garázskapuk?
- 6. A szekcionált garázskapuk nyitása és zárása
- 7. Szekcionált garázskapuk – árak
1. A szekcionált garázskapu nyílásának mérése
A szekcionált kapu felszerelése előtt először ki kell mérni a pontos méreteket. A garázskapu méreteit annak a nyílásnak a belső átmérője alapján határozzák meg, amelybe azt beépítik. A garázskapu nyílásának szélességét az egyik oldalsó gerendától a másikig mérik. Nagyon fontos, hogy a kőműves munkák befejeződjenek és minden él elkészüljön, mivel az ajtó beépítése száraz összeszereléssel történik. Ellenkező esetben a mérések nem lesznek pontosak. A nyílás magasságát a padló szélétől a felső gerendáig kell mérni, míg a gerenda szélességét az alsó szélétől a mennyezetig kell mérni.
Ezek szerint, amikor megméri és megadja a méreteket, először a szélesség, azután pedig magasság következik. A garázsnyílás méretei adják az ajtó méreteit, a vezetősínek típusát pedig a mennyezet alatti gerenda szélessége határozza meg.
2. A szekcionált garázskapuk beszerelése
A szekcionált garázskapukat akkor szerelik be, amikor az összes kőműves munka befejeződött, vagyis, amikor egészen elkészült a padló és a falak finom kidolgozása, mivel a kaput szárazon, minden további megmunkálás nélkül építik be. A garázskapuk vezetősínjei az oldalfalakon helyezkednek el, vagyis legalább 9 centiméter szélességű gerendáknak kell lenniük. Ha az oldalsó gerendák nem felelnek meg ennek a szabványnak, akkor fémsíneket adnak hozzá, és ezekre rögzítik az ajtót. Az ilyen típusú beépítés következtében a garázskapu nyílása 18 centiméterrel csökken.
Nagyon fontos, hogy kellően erős támasztékot biztosítsanak, amelyre az emelő torziós rugókat és tömítéseket szerelik fel. A tényleges beépítés előtt kötelezően ellenőrizni kell, hogy nincsenek-e szerelőcsövek vagy hasonló akadályok a gerendák mellett.
A garázsnyílás alakja semmiképpen sem befolyásolja a garázskapu normál mozgását.
Mire kell még figyelni? Megemlítettük a gerendák szélességét, ennek legalább 9 centiméternek kell lennie. Arra is ügyelni kell, hogy sem a mennyezeten, sem a padlón nem lehetnek akadályok. Ha a cement alapú aljzatkiegyenlítőt vagy esztrichet még nem öntötték ki, akkor a garázskapu nyílásának magasságát úgy kell mérni, mintha a padló már elkészült volna. Ez azt jelenti, hogy a teljes mért magasságból le kell vonni a padló vastagságát.
3. Vezetősínek szekcionált garázskapukhoz
A vezetősínek kiválasztásánál a mennyezeti gerenda magassága a legfontosabb. A gerenda minimális magassága 9 centiméter a szekcionált garázskapuknál, míg beépített meghajtással 15 centiméter kell, hogy legyen. Amikor a garázsban nincs elég hely a mennyezeti gerenda körül, vagy egyáltalán nincs is gerenda, a garázskapu továbbra is beépíthető, csak más módon. A beépített gerenda helyett egy másikat adnak hozzá, hogy lefedje az ajtó feletti nyílást.
A mennyezeti gerenda magasságától függően a szekcionált garázskapukhoz a három vezetősín közül egyet választanak. Minden típusú vezetősín meghatározott módon működik, és eltérő tulajdonságokkal rendelkezik.
3.1. Normál mennyezeti gerenda
A normál mennyezeti gerenda minimális magassága általában 37 centiméter. A garázskapu mozgatásához ilyen esetben klasszikus egysínes, torziós rugóval ellátott vezetőket használnak, amelyek elölről a falhoz vannak rögzítve. Ez nemcsak funkcionálisan a legegyszerűbb, de ár-érték arányban is a legjobb megoldás.
3.2. Álmennyezeti gerenda
Az álmennyezeti gerenda 15-37 centiméter magas. Az ilyen gerendához kétsínes, torziós rugóval ellátott vezetősíneket kell használni, amelyeket elölről a falhoz rögzítenek. Ár tekintetében ez a típus a közepes árkategóriába tartozik.
3.3. Alacsony mennyezeti gerenda
Ez a mennyezeti gerenda mindössze 10-15 centiméter magas. Ehhez kétsínes, torziós rugóval ellátott vezetőket kell használni, amelyeket hátulról, vízszintes vezetőkre rögzítenek. Az ilyen típusú vezetősínek a legdrágábbak is.
Megjegyzés: a fenti intézkedések az elektromos meghajtás nélküli szekcionált garázskapukra vonatkoznak. Amikor garázskapu motort is beépítenek, akkor az összes fenti mérethez 6-7 centimétert kell hozzáadni.
4. Szekcionált garázskapuk – torziós rugók és tömítés
A torziós rugók elsődleges feladata az ajtó súlypontjának kiegyensúlyozása. Ezeket a falra helyezik vagy a sínekre, amelyek mentén a vezetők mozognak. A garázskapuk manuális, problémamentes nyitására és zárására torziós rugókat is használnak. A tömítések rugalmasak, és a vezetők külső oldalán, a felső zárórúdon és az alsó lamellán helyezkednek el.
5. Miből állnak a szekcionált garázskapuk?
A szekcionált garázskapuk 42 milliméter vastagságú kétrétegű lamellákból készülnek. A lamellák tűzihorganyzott és lágyított acéllemezből készülnek. Poliuretán habbal vannak feltöltve, ami jó hőszigetelést és hangszigetelést biztosít, és többek között növeli magának az ajtónak a szilárdságát is.
6. A szekcionált garázskapuk nyitása és zárása
A szekcionált garázskapuk függőlegesen mozognak, vagyis függőlegesen nyílnak és záródnak. Így a lamellák egymás után behajlanak és pontosan a garázs mennyezete alá kerülnek. Az ilyen típusú garázskapuk előnye, hogy a garázsban és az előtte lévő összes helyet teljes mértékben kihasználhatják anélkül, hogy a garázskapu funkcióját és rendeltetését veszélyeztetné.
Azt is el kell mondani, hogy a komplett garázskapuk általában három csomagban kaphatók. Az első csomag a szekcionált paneleket, a második a síneket és a vezetőket, míg a harmadik a szerelvényeket tartalmazza. A szekcionált garázskapu vasalatokat iparilag gyártják, ezért minőségük garantált, a kapuk pedig tartósabbak és időállóbbak.
Az általunk leírt eljárást alapvetőnek és fő irányvonalúnak nevezhetjük. Javasoljuk, hogy a garázskapu beépítése előtt vegye fel a kapcsolatot olyan szakemberekkel, akik tudják a dolgukat, és gyorsabban, jobban és precízebben végzik el azt, mint Ön, még akkor is, ha ez a folyamat első pillantásra nem tűnik túl megerőltető feladatnak.
7. Szekcionált garázskapuk – árak
Ha kicsit utánanéz a garázskapuk árának, látni fogja, hogy ezek nagyon eltérőek. Az, hogy mennyibe kerül egy garázskapu, leginkább a méretektől, a típustól, valamint a beépítés módjától függ. Meg kell még említeni a garázskapu vastagságát, valamint a különböző kiegészítőket, mint a szín, a védelem és a biztosítás, a műszaki dolgok, az anyagok, van-e személybejáró ajtó vagy nincs, kézi vagy motoros vezérlésű-e stb.
Megjegyzés: A feltüntetett árak csak irányárak, ezért azt javasoljuk, hogy több gyártónál, eladónál és szolgáltatónál érdeklődjön. Ügyeljen arra is, hogy az ár áfával vagy anélkül értendő-e, és hogy a szállítást és a beszerelést tartalmazza-e vagy sem.
A garázskapuk szállítása és beszerelése általában ingyenes, amikor azt az a személy szereli fel, akitől vásárolja. Vannak azonban kivételek is, ezért vásárlás előtt érdeklődjön alaposan.
7.1. Szekcionált garázskapuk
Egy szekcionált garázskaput vettünk például, amelynek lamellái 4,2 centiméter szélesek, motorral és két távirányítóval működnek.
A 240x200 centiméteres (212,5) vagy 250x200 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapuk ára körülbelül 237 000 forint.
A 300x210 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapu ára 277 000 forint.
A 400x210 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapuk ára 316 000 forint körül mozog.
7.2. Szekcionált garázskapu személybejáró ajtóval
Egy szekcionált garázskaput vettünk például, amelynek lamellái 4,2 centiméter szélesek, motorral és két távirányítóval működik, önzáró és zárható.
A 225x212,5 centiméteres vagy 237,5x212,5 centiméteres személybejáró ajtóval rendelkező szekcionált garázskapuk 277 000 forintba kerülnek, vagy annál drágábbak.
A 300x210 centiméter (212,5) méretű szekcionált garázskapuk ára 277 000 forint körül mozog.
A 400x210 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapuk körülbelül 316 000 forintba kerülnek.