Folytatásban:
- 1. Kész parketták
- 2. Klasszikus tömörfa parketta
- 3. Lamella parketta
- 4. Ipari parketta vagy élkötegelt parketta
- 5. Padlópanelek
- 6. Svédpadló
- 7. Hajópadló
- 8. Parketta árak
- 9. Parkettázás
- 10. A klasszikus parketta javításának költségei
- 11. A klasszikus parketta olajozásának az ára
- 12. Egyéb parkettafajták felújításának a költségei
1. Kész parketták
1.1. Mit értünk kész parketta alatt?
Amikor az elsőrangú kidolgozásról, a szépségről, az ütésállóságról, az antisztatikusságról, a könnyű karbantarthatóságról, a padlófűtésre való alkalmasságról és a színtartósságról van szó, a kész parkettákat tekintik a legjobb választásnak. Ugyanakkor olyan parkettatípusnak tartják, amely elfogadható áron kínál kiváló minőséget. Ezek gyárilag feldolgozott parkettafajták és típusok, amelyek azonnal beépíthetők.
1.2. A kész parketták nagyon ellenállóak
A többrétegű lakkbevonatnak köszönhetően a kész parketták nagyon kopásállóak, emellett lerakásukat követően azonnal használhatóak. A két- és háromrétegű parketták a felső réteg vastagságában különböznek egymástól – 2,8 millimétertől 14 milliméterig –, ami igen jelentős minőségi különbséget jelent, bár az alsó rétegek mindkét esetben 90°-os szögben kapcsolódnak egymáshoz a stabilitás, illetve a szerkezet szilárdságának biztosítása érdekében. A háromrétegű kész parketták felső rétege, függetlenül attól, hogy melyik változatról van szó, általában 3-4 milliméter vastagságú, azaz mindegy, hogy milyen fafajtáról és milyen megmunkálásról van szó. A középső és alsó rétegeket általában tűlevelűekből, pontosabban a stabilitás érdekében egymásra rakott deszkákból vagy lécekből készítik, habár vannak olyan változatok is, amelyek furnérlemezzel készülnek. A kész parketta alsó, harmadik rétege a teljes szerkezet további stabilitását biztosítja és annak megerősítésére szolgál, valamint arra, hogy a parketta jobban bírja a hőmérséklet-ingadozásokat.
1.3. A kész parketta lerakása és karbantartása
A kész parkettákat kétféleképpen fektetik le: úszó kivitelben, vagy az alapra ragasztva. A kész parkettából készült parketta vagy panelek a hosszabb éleken speciális kiegészítésekkel, úgynevezett hornyokkal rendelkeznek, amelyeknek köszönhetően klikk-rendszerrel kapcsolódnak egymáshoz. A kétrétegű kész parkettákat viszont általában az alapra ragasztják. A kétrétegű kész parketta vastagsága körülbelül 10-14 milliméter. Mivel vékonyabbak és többrétegűek, ezért alkalmasak a padlófűtés fölé. Az ilyen parkettáknál jelentkezik a legkisebb hőveszteség, emellett gyorsan és egyszerűen lerakhatók, ezenkívül azonnal használhatók is.
A kész parkettatípusok nem igényelnek csiszolást, sem gyalulást, így nem keletkeznek és nem is maradnak porszemcsék a helyiségekben.
2. Klasszikus tömörfa parketta
2.1. A tömörfa parketta időtlen eleganciát képvisel
A klasszikus masszív parketták minőségük és magas áruk tekintetében már első pillantásra különböznek a többi ilyen típusú terméktől mindazon vásárlók számára, akik értenek a padlóburkolatokhoz és tudják, hogyan kell értékelni a fapadlók különlegességét. Szépségükkel és eleganciájukkal egyetlen más típus sem hasonlítható össze, ezért is magas az áruk.
2.2. Nagy ellenállás és tartósság
A klasszikus tömörfa parkettákat különféle fafajtákból állítják össze, ezért a mintázatuk, illetőleg a mintáik egységesek és homogének lehetnek, vagy eltérőek és élénk színűek, változatos árnyalatokkal és tónusokkal. Ha a klasszikus tömörfa parkettát megfelelően rakják le és kezelik, élettartama rendkívül hosszú lehet. Padlóburkolatként évtizedekig vagy akár évszázadokig is eltarthat. Már maga a név is azt jelzi, hogy ez a fajta parketta kizárólag tömörfából készül, amelynek köszönve rendkívül jó hőszigetelő, ugyanakkor kényelmes és kellemes közlekedést biztosít.
2.3. Klasszikus masszív parkettafajták
Mindenekelőtt meg kell említeni a klasszikus masszív kezeletlen parkettákat, bár vannak ilyen típusú kész parketták is. A legfőbb különbség köztük az, hogy a lerakás után a klasszikus kezeletlen tömörfa parkettát kiegészítő kezelésnek kell alávetni, ami lehet olajozás, lakkozás vagy viaszozás. Lehetőség van színezésre (alapozóval) vagy tonizálásra különböző árnyalatú lakkok kiválasztásával, akár magasfényű vagy matt megjelenésről legyen szó.
A kész klasszikus tömörfa parkettákat már a gyártás során lakkozzák, úgyhogy azonnali használatra alkalmasak.
2.4. Hogyan kell lerakni a klasszikus tömörfa parkettát?
A klasszikus tömörfa parketta lerakásakor rendkívül fontos, hogy figyelembe vegyék a magasságot, ügyeljenek mind az aljzat szintjére, mind a végső magasságra, mivel a deszkák vastagsága körülbelül 22 milliméter. A lécek oldalán csapok és hornyok vannak, amelyek segítenek a pontos és hatékony beállításban. Ezeket általában az aljzathoz ragasztják, amely emellett hozzájárul a beépített padlóburkolat szilárdságához is, nagyobb teherbíró képességet biztosítva számára.
2.5. A klasszikus tömörfa parketta használata és karbantartása
A klasszikus tömörfa parkettákat élettartamuk során többször – egyeseket akár ötször is – megújítják csiszolással, gyalulással, lakkozással és olajozással. Mivel a klasszikus masszív parkettákat kivételes tartósság jellemzi, nagyon forgalmas közösségi terek, de családi lakóépületek padlóburkolataként is használhatják.
2.6. Padlófűtés
A klasszikus tömörfa parkettát jó szigetelőképessége miatt nem ajánljuk padlófűtéshez, ugyanis a fa könnyen deformálódhat és megrepedhet. Ha mégis úgy dönt, hogy megvásárolja, akkor a vékonyabb klasszikus masszív parketták egyikére, például akár 10 milliméter vastagságú padlófűtéses alapra kell helyezni, de ügyelnie kell arra, hogy a padló hőmérséklete nem haladhatja meg a 26 °C-t.
3. Lamella parketta
3.1. Megoldás kedvező áron
A lamella parkettákra jellemző, hogy úgy néznek ki, mint egy lécekből vagy deszkából összeállított mozaik, illetve lamellák. Az ilyen típusú parketták tartós padlófelületek, tekintettel arra, hogy az alsó oldalon egy speciális hálót helyeznek el, amely megtartja a teljes szerkezetet, ezenkívül a lerakást is megkönnyíti.
3.2. A legelterjedtebb típus a lamella parketta
Az egyik leggyakrabban használt padlóburkolat a lamella parketta, mivel ezek megfizethetők, egyszerűen felszerelhetők és könnyen helyreállíthatók. A lamella parkettákat leginkább tölgyből, bükkből vagy kőrisfából készítik.
3.3. Erőteljes, élénk lamella parketta dekorok
A különféle mozaikmintás faszerkezetek megszépítik az egész teret, harmonikussá és természetessé téve azt. Az ilyen típusú parkettákat általában úgy helyezik el, hogy sakktáblára hasonlítsanak, amelyeknél a padló textúrája és szerkezete kerül előtérbe. Természetesen attól függően, hogy a megrendelő mit szeretne, a parkettalapok bármilyen egyéb módon is lerakhatók, és ily módon konkrét geometriai, figurális vagy mozaikminta kapható.
A kész dekorok és minták mellett a lamella parketta lerakásának más kombinációi is léteznek. Az utóbbi években folytonosan növekszik a kereskedők által „angol hímzésnek” nevezett modell iránti kereslet, ahol a parkettalécek ugyanabba az irányba haladnak. Ekképpen az egész helyiség egy teljesen új dimenziót kap, a parketta ezen változata pedig új és felfrissült megjelenést.
Az említett minta mellett ismertté vált a párhuzamos sorban való lerakás, a dupla angol minta, az ónémet minta és a halszálka minta.
3.4. A lamella parketta karbantartása
A lamella parkettára a könnyű karbantartás jellemző, mivel az ilyen padlófelületek ápolása teljesen igénytelen. Az egyes lamellák körülbelül 16 centiméter hosszúak, szélességük körülbelül 2,5 centiméter, vastagságuk pedig körülbelül 8 milliméter. A méretektől függően bizonyos éghajlatváltozások minimális tágulást vagy összehúzódást eredményeznek, de szinte soha nem jelennek meg látható rések vagy hézagok. A lamella parketták nyersnek számítanak, ezért lerakásuk után csiszolni, gyalulni, polírozni, olajozni vagy lakkozni kell őket. Az ilyen típusú parkettához a lakk jobb választás, mivel ezáltal még inkább hangsúlyozható a fa szerkezete, amely magas vagy matt fényű lehet. A lamella parketta a lakóépületek minden helyiségében lerakható.
3.5. A lamella parketta és a padlófűtés
A klasszikus tömörfa parkettákkal ellentétben a lamella parketták alkalmasabbak esztrichre és padlófűtésre. Az egyes lécek vastagságának és elhelyezésének kulcsszerepe van. A megfelelő ragasztó kiválasztására is különösen oda kell figyelni, olyan fajtát és típust érdemes választani, amely hosszabb ideig is ellenáll a magasabb hőmérsékletnek.
A lamella parketta kedvező áron beszerezhető, emellett karbantartása is egyszerű
4. Ipari parketta vagy élkötegelt parketta
4.1. Tömör padlóburkolat elfogadható áron
Padlóburkolatnak számítanak az úgynevezett ipari vagy élkötegelt parketták is, amelyek az utóbbi időben egyre népszerűbbek, köszönhetően tartósságuknak, vonzó megjelenésüknek és megfizethető áruknak. Az élkötegelt vagy ipari parketta moduláris elemként sok deszkából áll.
4.2. Szilárdság, tartósság és alacsony árak
Az ipari parkettákat a lamella parketta alacsony árának és a klasszikus tömörfa parketta szilárdságának és tartósságának tökéletes kombinációjának tartják. Az ipari vagy élkötegelt parketta különlegessége, hogy gyártásához olyan egzotikus fafajokat használnak, mint a teak és a wenge fa Ázsiából. A széles körben elterjedt parkettáktól még abban is különbözik, hogy az ipari parketta gyártása során a léceket nem egymás mellé fektetik, hanem egymás mellé helyezik „élre” és kötik, amitől a parketta olyan erős és ellenálló lesz, hogy ipari létesítményekben is nyugodtan használható. Természetesen, mivel vastagabb, mint a szabványos parketta, többször is felújítható. Az ilyen típusú parkettáknál a rendszeres olajozás elengedhetetlen, mivel csak így kapják meg a felületek a trópusi régiókra jellemző tompa fényt és melegséget.
4.3. Az ipari parketták lerakása, karbantartása és használata
Az ipari vagy élkötegelt parkettákat masszív, 20-30 centiméter hosszú, 1-3 centiméter széles és 1-2,2 centiméter vastag falécekből készítik. A masszív léceket kötegelik, ami lehetővé teszi, hogy könnyen, gyorsan, tisztán és egyszerűen lerakhassák. Az ilyen típusú parketta rendkívül jól tolerál mindenféle hőmérsékleti és éghajlati változást – szinte soha nem zsugorodik vagy tágul, nem deformálódik, nem változtatja meg tulajdonságait, formáját, megjelenését. Emiatt nagyon előnyös forgalmas nyilvános helyeken. Ezek a tulajdonságok azonban, amelyek megkülönböztetik a többi típustól, magáncélokra is alkalmassá teszik. Elsőrendű tartóssága és színvilága miatt az ipari parketta egyre keresettebb mind a lakások, mind a házak padlóburkolataként. Másrészt ugyancsak ezekben az években az ipari megjelenésű, két- vagy háromrétegű kivitelben készülő kész parketta iránti kereslet is folyamatosan növekszik.
4.4. Ipari parketta és padlófűtés
A legfeljebb 10 milliméter vastagságú ipari parketták alkalmasabbak a padlófűtési rendszer fölé történő lerakásra az alacsonyabb hőveszteség és a deformáció kockázata miatt. Ami a padlófűtést illeti, ha már eldöntötte, hogy azzal fűt, és az ipari parketta tetszik a legjobban, akkor mindenképpen érdemes vékonyabb kész parketta utánzatot vásárolni, ugyanis ezek a típusok jobban ellenállnak a hőmérsékletnek és a környezeti változásoknak.
5. Padlópanelek
5.1. Mik a padlópanelek?
A padlópanelek különlegessége, hogy a felszínük már kezelt, azaz polírozott, lakkozott vagy olajozott, és azonnal beépíthető.
5.2. A dekoráció gazdagsága és bősége
A piacon valóban óriási a választék a különféle dekorok (természetes fafajták utánzata) és minták, valamint a parketta felületek különleges színei, árnyalatai és tónusai között. Így kétségtelenül könnyű lesz megtalálni pontosan azt, amelyik a legmegfelelőbb az otthoni bútorokhoz és berendezési tárgyakhoz.
5.3. Miből állnak a padlópanelek?
Hosszú deszkák jellemzik, amelyek bármilyen rendeltetésű helyiségbe lerakhatók. A tartóréteg tűlevelűekből készül, míg az aljára 4 milliméter vastag lamellákat ragasztanak. Az ilyen parkettából készült padló nagyon hasonlít a kész parkettához, kivéve azt, hogy a deszkák hosszabbak – 120 és 240 centiméter közöttiek. Éppen ezeknek a hosszabb deszkáknak köszönhetően a padlópanelek nagyobb helyiségekbe is megfelelőek.
A háromrétegű padlópanelek padlófűtéses helyiségekbe is alkalmasak.
5.4. A padlópanelek lerakása
Az ilyen típusú parkettákat kétféleképpen lehet lerakni: úszó (lebegő) kivitelben vagy az aljzatra ragasztva. A háromrétegű parkettát úszó padlóként klikk-rendszerrel szerelik fel. Ez azt jelenti, hogy a kész parkettaelemek illeszkedési oldalai összerakás után mechanikai zárrendszerként működnek és így sorba kerülnek egymás mellé. Azonban ezek nem érnek egészen a falig, mert ott marad egy pár milliméteres perem, amelyre a peremléceket helyezik. A táblák méretéből adódóan a padlópanelek lerakása rendkívül gyors és egyszerű, ezért annak használata közvetlenül annak lerakása után lehetséges.
5.5. Hogyan tartják karban és ápolják a padlópaneleket?
Ami az ilyen típusú parketták karbantartását és ápolását illeti, nyilvánvaló, hogy nem igényesek. Amennyiben lakkozott, akkor még a gyártás során többször bevonták és szárították, így maga a lakk felületi védőrétegként működik. Ha olaj típusú, akkor szükség szerint lehet felújítani. Fontos, hogy a megújítás nem a teljes felületen történik, hanem csak ott, ahol szükséges. A védőréteget mindkét esetben saját kezűleg helyreállíthatja, ugyanis rengeteg kész, vízbázisú vagy olajbázisú lakk létezik a piacon, csak a gyártó utasításait kell követni.
Mindenesetre, ha betartja a karbantartási és ápolási utasításokat, a padlópanelek hosszú időn át fogják Önt szolgálni, eleget téve funkciójuknak.
6. Svédpadló
6.1. Mi a svédpadló?
Ez egy kész parkettatípus, vagyis tömörfából készült, tehát masszív, de nagyobb méretű parketta. Míg a többi parkettafajtánál deszkákról, lécekről vagy lamellákról beszélünk, addig itt olyan deszkákról, táblákról, amelyek akár 60-240 centiméter hosszúságúak, 11-20 centiméter szélességűek és 1,4-2,2 centiméter vastagságúak is lehetnek. A svédpadló különösen nagy helyiségekben ajánlott, ahol a deszkák nagyobb méretei és szépsége előtérbe kerül. Erre a célra a leggyakrabban használt fafajták a tölgy és a kőris.
6.2. A svédpadló rusztikussága
A svédpadló megjelenésében felülmúlhatatlan, amely természetességével és színességével tűnik ki. Ez a rusztikus padló megjelenésében minden más padlóburkolatot felülmúl, ezért stílbútorokkal kombinálva működik a legjobban. A múltban az ilyen típusú masszív parketta csak kastélyokra, templomokra, rezidenciákra és más középületekre volt jellemző. Napjainkra viszont a rusztikus padlóburkolatok használata kibővült, így mindinkább jelen vannak a lakóterekben, valójában olyanokban, amelyek a hagyományos, meleg és kényelmes otthonok jellemzői irányába hajlanak.
6.3. A svédpadló tartóssága, hőszigetelése és lerakása
A rusztikus svédpadló masszív, ezért nagyon tartós és hosszú élettartamú, ezenkívül kiváló hőszigetelő is. Régebben a svédpadlót szögekkel rögzítették, viszont napjainkban már ragasztással helyezik az alapra. Az ilyen típusú padlók felületét speciális fapadlókhoz készült termékekkel tartják karban és ápolják.
6.4. Svédpadló és padlófűtés
Többnyire minden rusztikus padlótípus, így a svédpadló is, alkalmas padlófűtésre. Az utóbbi időben rusztikus padlónak számít minden nagyobb méretű, egész deszkából összeállított kész parketta, amely két- vagy háromrétegű lehet. Ezeknek a padlóburkolatoknak a lerakása gyors és egyszerű feladatnak számít.
7. Hajópadló
7.1. A hajópadló masszív, nagy méretű parketta
A hajópadló egy másik kifejezés, amely masszív padlóburkolatot vagy nagyobb méretű kész parkettát jelöl. A deszkák vagy táblák hosszúsága 1-5 méter, szélességük 9-14 centiméter és vastagságuk 1,2-1,8 centiméter. A rusztikus padlóburkolathoz hasonlóan a hajópadló is alkalmas nagyobb helyiségekbe, hiszen csak így kerül előtérbe ezeknek a deszkáknak a mérete, az értéke és a szépsége. Ezen tulajdonságai miatt a hajópadló a legdrágább típusokhoz tartozik.
7.2. Masszív hajópadló használata
A masszív hajópadlóhoz általában tűlevelű fajokat, köztük lucfenyőt, fenyőt és vörösfenyőt használnak. A hajópadló nagyon gyakori választás faházak és tetőterek padlóburkolataihoz, amelyeknél a falakat és a mennyezetet is fával borítják. Az ilyen kombinációk megjelenése a hajópadló hozzáadásával válik teljessé. Napjainkban minden olyan kész parketta, amely nagyobb méretű deszkákból áll, hajópadlónak számít.
7.3. A hajópadló lerakása és a deszkák mérete
A hajópadló deszkái nagyméretűek és 1-5 méter között változnak. A hajópadló leginkább a nagyobb helyiségekben jut kifejezésre, mint például a csarnokok és dísztermek, ahol mérete, szépsége és értéke a bútorok mennyisége miatt nem kerül háttérbe. Gyorsan és egyszerűen lerakható, majd a munka befejezése után azonnal használható.
7.4. A hajópadló karbantartása és ápolása
Masszív kialakítása ellenére tartósság, hosszú élettartam, stabilitás és természetesen egy nagyon fontos tulajdonság – a helyreállítás lehetősége – jellemzi. A hajópadló ápolása és karbantartása meghatározott időközönként vagy szükség szerint csiszolással, polírozással, lakkozással és olajozással történik, szükségszerűen speciális, csak ezt a célt szolgáló eszközökkel. Összetételét tekintve a hajópadló tulajdonképpen háromrétegű és kétrétegű parketta. Karbantartásukra az egyik lehetőség, hogy már gyárilag ecseteléssel, lakkozással és olajozással kezelték őket.
A hajópadló azon padlóburkolatok közé tartozik, amelyek nem a legalkalmasabbak a padlófűtés fölé történő beépítésre. A masszív deszkák vastagok, ezért a hő nehezen jut át a csövekből a helyiségbe, míg a fa idővel deformálódik. Vannak olyan típusok, amelyeket kifejezetten padlófűtéshez terveztek, ezért vásárlás előtt feltétlenül tájékozódjon alaposan.
8. Parketta árak
A meglévő padlóburkolattól függően a parketta árak négyzetméterenként 3000 és 16 000 forint között mozognak, sőt még ennél is drágábbak. Az ár az anyag típusától, a munka terjedelmétől és a kiválasztott mestertől függ – a burkolók átlagos órabére körülbelül 5000 forintot tesz ki.
8.1. Klasszikus parketta
A klasszikus tömörfa parketta ára szállítással, ragasztással/fektetéssel, csiszolással, lakkozással négyzetméterenként körülbelül 11 000-14 000 forint között mozog.
8.2. Kész parketta
A kétrétegű kész parketta beszerzésének és lerakásának az ára négyzetméterenként 8000-10 000 forint között alakul.
8.3. Lamella parketta
A szállítás, ragasztás, csiszolás és lakkozás ára négyzetméterenként 7000-9500 forint között van.
8.4. Ipari vagy élkötegelt parketta
A parketta szállításának, ragasztásának, beépítésének, csiszolásának és lakkozásának ára négyzetméterenként 8000-11 000 forint körül alakul.
8.5. Rusztikus faparketta
A rusztikus tömörfa parketta ragasztása, szállítása és beépítése négyzetméterenként 11 000-16 500 forint között mozog.
9. Parkettázás
A parkettázás irányára ragasztással és szabványos lakkok használatával négyzetméterenként 3000-4000 forintba kerül.
10. A klasszikus parketta javításának költségei
A klasszikus parketta felújításának ára négyzetméterenként, amely tartalmazza a csiszolást, a hézagok kitöltését és a lakkozást 2 rétegben, 3500-5500 forint körül mozog.
11. A klasszikus parketta olajozásának az ára
A parketta javításának ára, amely magában foglalja a 2 rétegben történő csiszolást, a hézagok kitöltését és az olajozást, négyzetméterenként körülbelül 3000-5000 forintba kerül.
12. Egyéb parkettafajták felújításának a költségei
Az egyéb parkettafajták felújításának ára, amely magában foglalja a csiszolást, a hézagok kitöltését és a lakkozást, vagyis a 2 rétegben történő olajozást, négyzetméterenként 4000 forint körül mozog.