Az építkezés és a saját ház felépítése rengeteg izgalmas és tanulságos élménnyel jár. Mi motiválta Önt arra, hogy új ház felépítésébe kezdjen?
A férjem már párkapcsolatunk előtt is szeretett volna egy családi házat. Családjának sokat köszönhetünk, hiszen a telek az ő tulajdonukban volt. Mivel a terület már adott volt így nem volt kérdés, hogy új ház felépítésébe kezdjünk.
Mi volt a legelső gondolat, a legelső dolog, amire összpontosított, amikor elhatározta, hogy építkezésbe kezd?
Mindenképpen fontosnak tartottam, hogy közös célunk a család és otthonteremtés olyan körülmények között folyjon le, hogy az ne menjen a kapcsolatunk rovására. A házzal kapcsolatban az a célunk, hogy az összkép egy olyan otthont mutasson ahol az ember szívesen éli le az életét. Melegséget és szeretet zár magába.
Nagyon szeretnénk egyszer, de azt jól csinálni. Így a cél nem gyorsan és egy bizonyos keretből kijönni a végén.
Természetesen a minőség alatt nem a luxust értem, de ha időtállóbb egy adott alapanyag vagy minőségibb egy bútor, akkor inkább gyűjtünk.
A projekt megvalósításához igénybe vette-e építész segítségét, miért gondolja, hogy érdemesebb építészt fogadni? Miben volt a legnagyobb segítségére az építész?
Természetesen igénybe vettünk. A ház tervének megalkotásához kértünk segítséget, amit egyáltalán nem bántunk meg. Sok jó tanácsot kaptunk és sokkal átláthatóbb, gyorsabb folyamat egy ház megtervezése, ha szakember készíti. Szabványok és praktikák felkutatása rengeteg időt vett volna igénybe, nem szólva a háztervezés aprólékos kivitelezéséhez számítógépen.
A kezdeti részeknél rengeteg segítséget kaptunk és szakemberajánlást. Tartjuk a mai napig a kapcsolatot, ha bármi kérdésünk van, mindig rendelkezésünkre áll, de már belejöttünk mi is a dolgokba.
Milyen szakemberekkel dolgoztak együtt és mik a tapasztalatok? Volt-e esetleg olyan része a projektnek, amelyet saját maguk végeztek?
Teljes mértékben olyan munkaerők dolgoztak, akik hozzáértő szakemberek. A férjem földmunkával foglalkozik, így az alapásást ő végezte egy akkori társával. Később majd az udvart is ő fogja alakítani. Édesapám villanyszerelő így ő is nagyon sokat segít a munkájával. Vannak a családban és barátok között is többen, akiknek rengeteget köszönhetünk, mert nagyon sokat segítettek/segítenek. Nem vagyunk mi személy szerint specialisták így, ha sokszor segítettünk is munkák elvégzésében hozzáértő mindig volt velünk.
Milyen dizájnt vagy stílust választott a folyamatban lévő otthonhoz, és miért?
Egyhangúan egy meleg, barátságos otthont szerettünk volna. Szakértői tanácsadás keretein belül a mediterrán/country stílus állt közel az elképzeléseinkhez. Azóta pár dolog változott, volt amiben eltértünk ezektől a stílusoktól, de ezeket a változtatásokat is úgy tettük meg, hogy az összhangban legyen a meglévő dolgokkal.
Hogyan tervezte meg az építkezés költségvetését? Az eredeti építkezési tervekhez képest drasztikus eltérést figyelt-e meg a költségvetésben?
Mivel a ház elég nagynak számít és tudtuk, hogy nem lesz 1-2 éven belül kész így nem is készítettünk költségvetést. Egy-egy aktuális részre csináltunk kiadási tervet. Próbáltuk az igényeinket a legköltséghatékonyabban kivitelezni. Ezekhez képest volt, ahol több vagy éppen kevesebb lett a kiadás így nagyjából ugyanúgy jöttek ki a pénzügyi lépések.
Hogyan priorizálta az építkezés különböző szempontjait, például a funkcionalitást, az esztétikát és a költségvetést?
Első sorban az esztétika és a funkcionalitás volt a legfőbb szempont, utána a pénzügy jött ezek közül a sorban. Mindegyik szempontot figyelembe kellett vennünk és a szerint álltunk egyes folyamatokhoz.
A házban végzett eddigi munkálatok közül, melyik volt Önök számára a legnehezebb, illetve a legköltségesebb és melyik részét kedvelte a legjobban? A beköltözésen kívül, melyik az feladat, amelyet nagyon vár már?
Nagyon meggyűlt a bajunk a kőművesekkel és sajnáljuk, hogy mindenki mással gördülékenyen ment a munkavégzés, rájuk sajnos sosem tudtuk egyhangúan azt mondani, hogy rendben volt minden. Amelyik részét nagyon kedveltük az a tetőfedés. Végre ház formája lett az otthonunknak és sokat tudtunk segíteni is. Ami nagyon messzinek tűnt számunkra az az árnyékolástechnika. Az egy olyan cél volt, ha egyszer eljutunk odáig akkor elégedettek leszünk. Ez év elején el is készültünk vele, így nagyon boldogok vagyunk. Mivel az kész, jelenleg a lakberendezési részét várom a legjobban.
Szembesült-e kudarcokkal, csúszásokkal az építkezés során, és hogyan vészelte át ezeket?
Természetesen találkoztunk, de számoltunk is vele. Az elején nehezen viseltük, hiszen első alkalommal kellett csalódnunk ilyen téren. Kezdetben türelmesek voltunk, de később már tudtunk, hogy rajtunk múlik minden. Már megtanultuk, hogy a mi házunk épül így nekünk kell tennünk azért, hogy gördülékenyen menjenek a dolgok.
Mikor indult a projekt és hol tart most az építkezés, mi maradt még hátra? Mikorra várható a befejezés?
2021-ben kezdődött minden. Az építésszel 2021 tavaszán vettük fel a kapcsolatot, a tényleges munka pedig októberben kezdődött és azóta is tart. Még elég sok minden van hátra, de már többet tudhatunk késznek. Reméltük, hogy a 2024-es karácsonyt már ott tudnánk tölteni, de egyre jobban kezd kirajzolódni a helyzet és inkább 2025 tavaszát mondanám biztosra.
A jelenlegi tapasztalatok és ismeretek birtokában mi az, amit másképp csinálna, milyen hibákat kerülne el, amelyek időbe és pénzbe kerültek?
Amikor a falakat rakták a megígért „3 hét maximum a munka!" kijelentésből az lett, hogy áprilistól novemberig rakták a falakat, ami sokat kivett a lendületünkből és a szakemberekbe vetett hitünkből. Ezen kívül utólag biztosan a gépi vakolást választanánk, mert pénzben és időben is sokkal szerencsésebben jártunk volna.
Mi az a 3 dolog, amire érdemes kifejezetten odafigyelni, esetleg, ami elkerülheti a figyelmünket, de fontos? Mit javasolna olvasóinknak?
Ez sok helyen egyértelmű szokott lenni, de talán a beszerzések előtt mindig legalább 3 helyről érdemes árajánlatot kérni. Ugyanígy a szakembereknél is érdemes odafigyelni erre. Már a tervek készítése során érdemes vizualizálni a helységeket és több szempontot, élethelyzetet összevetni, hogy az megfelelő lesz e mind méretben mind pedig berendezésben.