Katerória

    Hogyan működik a hőszivattyú? Milyen hőszivattyút válasszunk?

    A háztartásokban felhasznált energia 77%-a tér és víz fűtésére és hűtésre megy el. Jól látható, hogy a fogyasztás arányában a jelenlegi energiaárak szerint a költségek is igen magasak. Az otthoni klíma költsége drasztikusan csökkenthető hőszivattyú beépítésével. Mik azok a hőszivattyúk? Hogyan működnek hőfelvevés szempontjából, és milyen megtakarítást tesznek lehetővé? Íme a válaszok:
    Szakcikk 74
    Hőszivattyú
    Rendszerünkben van még 494 kivitelező a következő területre Hőszivattyú, hőszivattyús fűtés:

    1. Hogyan működnek a hőszivattyúk?

    A hőszivattyúban gőzfolyamat megy végbe, ami ellentétes a hőerőművekben zajló villamosenergia-termelési folyamattal. A hőt a hőerőművekben mechanikai munkává alakítják át az elektromos generátorok meghajtására. Hőszivattyú mechanikai munkát végez, hogy a hőt magasabb szintre emelje, mondjuk +10°C-ról +50°C-ra. A hűtőközeg, amely általában valamilyen gáz, alacsonyabb nyomáson és alacsony hőmérsékleten elpárolog, amikor a környezet hőjét fogyasztja. Ezzel szemben magasabb nyomáson és magasabb hőmérsékleten lecsapódik, majd hőt továbbít a fűtési rendszerbe.

    A befektetett villamos energia és a természetes forrásból nyert hőenergia közötti különbséget a hőszivattyú teljesítménytényezőjének (COP érték) nevezzük. Minél nagyobb a COP érték, annál hatékonyabb a szivattyú.

    A fűtésre és hűtésre szolgáló hőt talajkollektorok, talajszondák segítségével a talajvízből, az épület melletti talajból, de akár a levegőből is el lehet vonni. A hőszivattyús kompresszor összenyomja és felmelegíti a gázt, amely átadja a hőt a rendszerben lévő közegnek – általában víznek vagy levegőnek. A teljesítménytényező fontos információ a hőszivattyúval kapcsolatban, amely a bemeneti és a kimeneti energia arányát jelenti.

    Hőszivattyú-grafika.jpg

    2. A hőszivattyúk működése a hőforrás szerint

    A meghajtó energia típusa szerint a hőszivattyúk három nagy csoportra oszthatók: víz-víz, föld-víz és levegő-víz. A szóösszetételben az első szó jelzi, hogy honnan származik a hő, a második szó pedig azt, ahol lefolytatják. Így a hő kinyerésének forrásában különböznek egymástól, viszont az energiahordozó mindig, minden típusú szivattyú esetében a víz. Azonban különböző okok miatt nem lehetséges minden helyszínen választani mindhárom készüléktípus közül. Ezért először egy vizsgálatot és elemzést kell végezni, majd eldönteni, hogy melyik változat lenne a legcélszerűbb minden szempontból, és aszerint választani.

    A környezeti feltételek és a háztartás igényei mellett természetesen van egy költségvetés is, amit be kell tartani. Mindenesetre azt javasoljuk, hogy kérje szakember segítségét, mivel nem tudja egyedül elvégezni az egész munkát. Az Ön által választott szolgáltató elkészíti a tervet és a projektet, elvégzi a szükséges földmunkákat, építési és szerelési munkákat, majd később gondoskodik a karbantartásról és szervizelésről is.

    A hőszivattyúval történő fűtés nagyobb kezdeti befektetést igényel, de hosszú távon messze a legolcsóbb.

    2.1. Víz-víz hőszivattyúk

    A víz-víz hőszivattyú a talajvízből vagy felszíni vízből vonja ki a hőt és továbbítja azt a fűtési rendszer csöveiben lévő víznek. Az ilyen típusú hőszivattyúk teljesítménytényezője 5,2-6,2 között változik.

    2.2. Levegő-víz hőszivattyúk

    A levegő-víz hőszivattyú hőt vesz fel a környező levegőből, majd átadja azt a fűtési rendszer vizének. Az ilyen típusú hőszivattyúk teljesítménytényezője 3,4-4 között változik.

    2.3. Föld-víz hőszivattyúk

    A föld-víz hőszivattyú összegyűjti a hőt a talajból és átadja azt a fűtési rendszer vizének. Az ilyen típusú hőszivattyúk teljesítménytényezője 4,4-5 között mozog.

    3. Hogyan működnek a hőszivattyúk? – megtakarítások 

    A hőszivattyúk villamos energiával működnek. Voltaképpen csak a kezdeti működéshez van szükségük elektromos áramra, de akkor is háromszor-ötször kevesebb energiát fogyasztanak, mint a többi hagyományos készülék vagy berendezés. Ennek a kezdeti fogyasztásnak köszönhetően a szivattyúk tovább működnek, és többszörös mennyiségű hasznos hőt termelnek fűtésre vagy hűtésre. Összehasonlítva a hőszivattyús fűtést a fűtőolajos fűtéssel, a megtakarítás két és féltől négyszeres lesz. Minél alacsonyabb a hőszabályozáshoz szükséges hőmérséklet, a hatásfok annál magasabb lesz.

    A hőszivattyúk elsősorban nagy felületek alacsony hőmérsékletű fűtésére alkalmasak, mint például a falfűtés, a mennyezetfűtés vagy leggyakrabban a padlófűtés.

    4. A hőszivattyúk hatékonysága: milyen hőszivattyút válasszunk?

    Ha a hőszivattyú alacsonyabb teljesítményen működik, mint amelyre optimálisan tervezték, akkor a hatásfoka alacsonyabb lesz. Ezért a hőszivattyú vásárlása és beszerelése előtt fontos meghatározni az otthona energiaigényét, a fűtési rendszert (például van-e radiátor vagy padlófűtés), és milyen közeg áll rendelkezésre: víz, föld vagy levegő? Döntéshozatal előtt konzultáljon a hőszivattyús rendszerek szakértőivel, akik tanácsot adnak és végigvezetik Önt az egész folyamaton.

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Hőszivattyú, hőszivattyús fűtés?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 494 kivitelező a következő területre Hőszivattyú, hőszivattyús fűtés:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül