Katerória
    A rétegragasztott fa speciális módszerekkel készül, amelynek során javítják annak bizonyos építészeti tulajdonságait, többek között növelik a teherbíró képességét és rugalmasságát. Az ilyen fa kiváló szerkezeti tulajdonságokkal rendelkezik. A rétegragasztott fa tulajdonképpen több deszkarétegből áll, amelyeket magas nyomáson merőleges szálirányban ragasztanak egymásra, így nagy, kompakt paneleket kapnak.
    Szakcikk 58
    ragasztott lemez
    Rendszerünkben van még 44 kivitelező a következő területre Rétegragasztott fa:

    1. Rétegragasztott fapanelek

    1.1. Mi a rétegragasztott fapanel?

    Minden bizonnyal hallott már a rétegragasztott fapanelekről – röviden KLH vagy CLT. Az első rövidítés (Kreuzlagenholz) német, a második (Cross laminated timber) angol eredetű. Ezek masszív előregyártott fapanelek, amelyekkel masszív fafalak építhetők. A fapanelek keresztirányban – merőlegesen – egymásra helyezett fatáblákból készülnek, innét a rétegragasztott fapanel elnevezés. A rétegragasztott fapanelek gyártása folyamán különböző fafajtákat használnak, de leginkább lucfenyőt és tűlevelűeket. A fapaneleket nagyon erős és időálló kötőanyagokkal ragasztják. Ezek méretstabilitást biztosítanak és megakadályozzák a fa csavarodását. 

    1.2. A rétegragasztott fapanelek jobb tulajdonságokkal rendelkeznek

    Valószínűleg felmerül a kérdés, milyen előnyei vannak a rétegragasztott fapaneleknek az egyszerű ragasztott panelekkel szemben? A rétegragasztott fapanel sok mechanikai és építési előnnyel rendelkező modern kompozit anyag. Ha összehasonlítjuk az egyszerű tömör rétegelt lemezekkel, látjuk, hogy a rétegragasztott fapaneleknek jobbak az építészeti tulajdonságaik – rugalmasabbak, szilárdabbak, ennek köszönve nem is deformálódnak. A rétegragasztott fapanelek merőleges száliránnyal elhelyezett, egymáshoz ragasztott fenyő deszkarétegekből állnak, amelyeket különböző méretekben gyártanak. Érdekesség, hogy mindig páratlan számú rétegük van. Különböző fafajtákból készülhetnek, de általában lucfenyőt és tűlevelűeket használnak. A lemezeket nyomás alatt, nagyon erős ragasztókkal ragasztják össze, amelyek méretstabilitást biztosítanak, valamint megakadályozzák a fa csavarodását. Így biztosítják az épület szilárdságát és tartósságát, amely nagyobb terhelést is elbír. Ezért ezt a faanyagot igényesebb, nagyobb méretű létesítmények építésére használják.  

    2. Mire használhatók a rétegragasztott fapanelek?

    Fapanelekből komplett előregyártott épületek építhetők – a legkisebbektől a felhőkarcolókig, habár leginkább egyedileg használják, például a mennyezet, tető vagy falak tartószerkezeteként. A rétegragasztott fapanelek többnyire az ügyfél megrendelésére készülnek, ebben különböznek a klasszikus előregyártott panelektől.

    3. Milyen előnyei vannak a rétegragasztott paneleknek?

    3.1. A rétegragasztott fapanelek használatával változatos építészeti megoldások lehetségesek

    A rétegragasztott fapanelek lehetőséget nyújtanak az épület szabad tervezésére és kialakítására, ezzel együtt a részletek kivitelezése is egyszerűbb lesz. A rétegragasztott fapanelek használatával szerkezeti szempontból kifejezetten igényes projektek tervezhetők és kivitelezhetők, amelyek közönséges faanyaggal nem valósulhatnának meg. 

    3.2. A rétegragasztott fapanelek gyors építést biztosítanak

    A rétegragasztott paneleknek és gerendáknak köszönve az épület építése rövidebb ideig tart, mivel előregyártott elemekkel dolgoznak, amelyeket a terepen szerelnek össze. A helyszínen bárminemű javítások vagy a nyílászárók és más elemek későbbi beépítése is könnyen elvégezhető. Az építkezésen sokkal könnyebb elvégezni az esetleges javításokat vagy a nyílászárók beépítését.

    A teljes kivitelezés általában néhány naptól egy hétig tart. 

                   

    Keresztbe ragasztott fa.jpg
        Rétegragasztott fapanelekből és gerendákból készült szerkezet  

    4. Stabilak-e a rétegragasztott fapanelek?

    A rétegragasztott fapanelek nagy szilárdságot és stabilitást biztosítanak, emellett kiváló általános mechanikai tulajdonságokkal is rendelkeznek. A merőleges száliránnyal elhelyezett, egymáshoz ragasztott fenyő deszkarétegek biztosítják, hogy a faelemek azonos mechanikai tulajdonságokkal rendelkezzenek, és hogy terhelésnél egységesen viselkedjenek. Az ilyen típusú panelekből épült létesítmények földrengés és tűzbiztonság szempontjából rendkívül jók. 

    5. A rétegragasztott fapanelek hőszigetelése és hangszigetelése

    A fa természetes, környezetbarát anyag, amely kellemes hőmérsékletet és hagyományosan vonzó beltéri környezetet biztosít, tekintettel arra, hogy kiváló szigetelő tulajdonságokkal rendelkezik és csökkenti a hőveszteséget, egyúttal energiahatékonyságot is biztosít. A fapanelek diffúzivitást és nyitottságot nyújtanak; emellett kiváló hangszigetelést és hőszigetelést biztosítanak, így az épületben nem keletkezik felesleges hőveszteség.

    6. Masszív rétegragasztott fapanelek: árak

    A rétegragasztott fapanelek irigylésre méltó mechanikai tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett a modern építést teljesen új szintre emelik. Ezért az ilyen típusú anyagok drágábbak: négyzetméterenként körülbelül 11 500 forintba vagy annál többe kerülnek. A nagyobb fesztávú rétegragasztott lucfenyő panelek ára köbméterenként 77 500 forint és 116 500 forint között mozog

     

     

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Rétegragasztott fa?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 44 kivitelező a következő területre Rétegragasztott fa:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül