Folytatásban:
1. Milyen anyagból készüljön az ablakpárkány?
Léteznek fa, kő, PVC és alumínium ablakpárkányok is. Ezeknek az elemeknek az ára a választott anyagtól függően nagymértékben változik. A kőből és alumíniumból készült ablakpárkányok a legtartósabbak. Ezzel szemben a fa ablakpárkányok melegséget és otthonosságot sugároznak, viszont kültéri alkalmazásuk nem javasolt. Az ablakpárkányok beépítése a választott anyagtól függetlenül hasonlóképpen történik.
2. Az ablakpárkányok beépítése: a nyílás helyes mérése
Az ablakpárkány méreteinek meghatározásánál az ablaknyílás méreteit is figyelembe kell venni, nem elég csak magát az ablakot lemérni. Mivel az ablakpárkány oldalai a habarcsba kerülnek, az ablaknyílás szélességének és hosszúságának a mérésénél mindkét oldalán 2-3 centimétert rászámolnak. Az ablakkeret és a fal széle közötti távolság mérésével határozzák meg az ablakpárkány megfelelő szélességét. Végül a szélességhez (mélységhez) még 4 centimétert hozzáadnak, mivel az az ablakpárkány széleinek szabványos mérete.
3. Az ablakpárkány beépítése
Az ablakpárkányok beépítése előtt érdemes pontosan megjelölni a párkány lapjának a közepét és az ablakkeret közepét egy kőműves ceruzával. Az nagyon hasznos lesz a későbbiekben, az ablakok és az ablakpárkányok beállításánál. Az ablakkeret alatt a falon helyezzen el egy az ablakpárkány vastagságával megegyező deszkát (2 centiméter vastagságút). Ehhez általában hungarocellt vagy kemény purhabot használnak.
3.1. Poliuretán hab használata
Először a deszka hátsó részét töltik meg purhabbal, majd az oldalakat balról és jobbról, végül a közepét 10-15 centiméterenként mindenhol. Ezután az ablakpárkányt beillesztik az ablakkeret alatti nyílásba, középre tájolva elhelyezik, majd szükség szerint igazítják, döntik. Mintegy fél óra múlva ellenőrizni kell a dőlésszöget és a még nyitott részeket szükség szerint fel kell tölteni purhabbal. Olykor előfordul, hogy a hab tágul, ezáltal felemeli a párkányt, vagyis a hajlásszöget csökkenti. Ekkor nem marad más, mint levágni a felesleget, majd a deszkát visszaállítani az eredeti helyzetbe. Vízimértékkel ellenőrizze, hogy a kivitelezés rendben van-e.
3.2. Építési ragasztó használata
Az építőiparban általában különféle cementragasztókat és természetes vakolatokat használnak természetes kötőanyagként. Amennyiben ezek helyett az építési ragasztó használata mellett dönt, tartsa szem előtt, hogy az aljzatot először jól meg kell tisztítani, majd 5-10 centiméterenként cseppenként adagolni a kötőanyagot. Ezután helyezik az ablakpárkányt az ablakkeret alá és állítják be annak lejtését – ugyanakkor a beállításnál a jelzésekre is ügyelni kell. Annak érdekében, hogy mindent helyesen állítson be, használjon vízimértéket. Az ablakpárkány egyenesen és szilárdan álljon az ablaknyílásban, ellenkező esetben azt műanyag alátétek hozzáadásával kell beállítani.
A belső ablakpárkányokat egyenes vonalban építik be, mert azok tárgyak, növények tárolására vagy ülőhelyként vannak előlátva, míg a külső ablakpárkányoknak éles szögben kell lenniük, hogy a víz lefolyhasson róluk.
4. Az ablakpárkányok beépítésének az ára
Az ablakpárkányok beépítésének az ára méterenként 2 000-3 500 forint között alakul. Az anyag ára viszont nagyon különböző és széles skálán mozog. A PVC lapok ára így méterenként 800-3 000 forint között változik, míg a természetes gránit ára méterenként 17 500-21 500 forint között alakul. Tartsa szem előtt, hogy az ilyen jellegű munkákat csak ritkán végzik az ablakok beépítésétől vagy a felújítás során történő cseréjétől függetlenül, ezért a vállalkozókkal tárgyalhat a teljes árról.