Az építkezés és a saját ház felépítése rengeteg izgalmas és tanulságos élménnyel jár. Mi motiválta Önöket arra, hogy új ház felépítésébe kezdjenek?
Alapvetően olcsóbbnak és kiszámíthatóbbnak tűnt, mint venni egy használt ingatlant és azt felújítani. Az is fontos volt számunkra, hogy ne kelljen kompromisszumot kötnünk, szerettük volna, ha minden a mi elképzelésünknek és igényünknek megfelelő, ezért is döntöttünk emellett.
Körül tudják írni az építkezés projektjének átfogó volumenét, beleértve az ingatlan méretét és az elvégzett munkák mértékét?
A költséghatékonyság jegyében egyikünk testvérével és az ő párjával közösen vásároltunk egy 460m2-es alapterületű telket, melyre egy kétszintes ikerházat képzeltünk el. Ezt megfelezve lett 1-1 77m2 hasznos alapterületű lakás belőle. Az építkezést 2021 nyarán kezdtük és 2022-ben már az új otthonunkban karácsonyoztunk. Ekkor még voltak apró hiányosságok, de ezeket folyamatosan pótoltuk és pótoljuk a mai napig, mert ahogy mondani szokás, egy ház sosem lesz kész, mindig van ott mit csinálni.
Mi volt a legelső gondolat, a legelső dolog, amire összpontosítottak, amikor elhatározták, hogy építkezésbe kezdenek?
A potenciálisan megtakarítható összegre összpontosítottunk, de az építkezés során kiderült, hogy nem biztos, hogy jó, ha ez motivál minket. Hamar kiderült, hogy a számításainkon többször és talán nem is kedvezően, de módosítanunk kell.
Mik voltak a fő célok vagy célkitűzések az építkezési projekttel kapcsolatban?
Egy a saját elképzelésink szerint és az ízlésünknek megfelelő ingatlan kialakítása. Két főre készült a lakásunk, és minden a kettőnk kényelmét szolgálja. A szobák száma, azok kialakítása, funkciója, berendezése egyaránt. Talán viccesen hangzik, de a tervek rajzolása is egy tévével kezdődött, mivel akkora televíziónk van, hogy nem minden falra férne fel, ezért a nappalink tervezését ott kezdtük, hogy hol legyen majd a tv.
Kényelmünket szolgálja még a konyhasziget kialakítása, melyet úgy álmodtunk meg, hogy konkrétan egy karnyújtásnyira van a hűtő, így mikor vacsorázunk, fel sem kell állnunk, ha kiakarunk valamit venni a hűtőszekrényből. Fontos volt egy dolgozószoba is, mivel mindketten sokszor otthonról dolgozunk, így többféle opcióból választhatunk, hogy aznap hol akarunk meetingelni, e-mailezi. Akár a nappaliban a konyhaszigeten, akár a dolgozószobában is megtehetjük ezt.
Amennyiben igénybe vettek külső segítséget, mi alapján és hogyan választottak építészt, kivitelezőket és egyéb szakembereket az építkezéshez? Milyen nehézségekbe ütköztek a kiválasztás során és mi az, ami könnyen funkcionált?
Minden szakembert ajánlások alapján választottunk, de mindegyikkel csak a probléma volt. Nagyon szomorú, de az asztaloson kívül nem is ajánlanék senkit. Máshogy csinálnám, ha újra kezdhetném. Természetesen nem minden ajánlás lehet rossz, de nem húznám az időt olyan szakemberrel, aki nem jó, csak azért, mert valakinek az ismerőse vagy akár családtagja, Ha valaki nem válik be, újat kell keresni, és bátran nemet kell mondani.
Milyen dizájnban készült az otthon? Mi jellemzi a színvilágot, a terek méretét, a bútorokat? Mi játszott szerepet a döntéshozatalban?
Nem tudnék egy konkrét dizájn meghatározni. Az otthonosságra törekedtünk, a visszafogott, természetes színekre. Kerültünk mindent, ami számunkra rideg vagy hivalkodó hatást kelt. Több helyen megjelenik a fa. Fa mintás a hidegburkolat, ami annyira megtetszett nekünk, hogy a fürdőbe is ezt választottuk.
A harmóniát úgy próbáltuk megteremteni, hogy nem választottunk különböző mintájú és színű csempéket vagy burkolatokat. Így például mindkét emelet fürdőszobájában ugyanazon termékcsalád mellett döntöttük, csak a színeket variáltuk.
A falak egyszerű, fehér színűek, melyeket a képek és festmények dobnak fel. A korábban említett fa minta megjelenik még a konyhabútoron, a lépcsőn és az ajtókon is. Az otthonunk legmeghatározóbb eleme a konyhabútor, igyekeztünk színben ehhez passzoló elemeket választani a lakás többi részében is.
Hogyan tervezték meg az építkezés költségvetését? Az eredeti építkezési tervekhez képest drasztikus eltérést figyeltek-e meg a költségvetésben?
A költségek megtervezésében az építész segített, ez kivételesen egész pontosra sikerült. A COVID okozta áremelkedések miatt viszont kb. 20%-kal magasabb lett a végeredmény, mint terveztük.
Első volt a költségvetés, ezt követte a funkcionalitás és az esztétika. Hiába szép valami, ha semmire sem használható praktikusan.
A házban végzett eddigi munkálatok közül, melyik volt Önök számára a legnehezebb, illetve a legköltségesebb és melyik részét kedvelték a legjobban?
A legköltségesebb az épületgépészet volt, a legkedveltebb pedig a burkolás, mert ott volt igazán látványos a közeledés a célok felé.
Milyen kihívásokkal néztek szembe az építkezés során, amelyekre esetleg nem számítottak?
Számos olyan szabályozásbeli körülmény volt, amelyről nem tájékoztattak minket a tervezők, kivitelezők és ők sem foglalkoztak vele. Ezeknek utólagosan megfelelni finoman szólva is kihívásos és stresszes.
Mik a tervek a jövőre való tekintettel? Milyen munkálatok maradtok még hátra? Van-e esetleg olyan része a háznak, amelyet módosítani szeretnének?
Szerencsére tényleg minden részét úgy terveztük meg, hogy nem szeretnénk módosítani semmin. Hamarosan a kertrendezésé lesz a főszerep, ez még hátra van.
Hogyan tervezték meg a kertet és az udvart? Milyen fontos tényezőket vettek figyelembe a kert tervezése során (növények elrendezése stb.). Milyen Önök számára az álomkert?
Ez a rész még hátra van, a tervezés előtt állunk, de a letisztultság mellett a funkcionalitásra itt is szeretnénk kiemelt hangsúlyt fektetni. Figyelembe kell azt is vennünk, hogy már egy tacskó is része az életünknek, így az otthonunknak is, ezért az ő igényeit is figyelembe kell venni. Gondolok itt a szép, zöld fűre, amiben hempereghet, vagy a színes virágágyásra, amit majd kiáshat.
A meglévő tapasztalatok jegyében, milyen tanácsokat és javaslatokat adnának azon olvasók számára, akik építkezni szeretnének és mi az, amit Önök most már másképp végeznének?
A legfőbb tanácsom, hogy találják meg a lehető legjobb tervezőt, aki nem csak a ház tervezésében segíthet majd, hanem akár azt is részletesen eltudja magyarázni, hogy milyen engedélyekre lesz majd szükség a későbbiekben, és hogy ezek miatt mire figyeljenek már a tervezés során is. Mi ezt mindenképp másképp csinálnánk.
Forrás: Instagram @aeotthon