Folytatásban:
- 1. Mit kell tudni a használati melegvizes hőszivattyúkról?
- 2. Milyen előnyei vannak a használati melegvizes hőszivattyúknak?
- 3. Beruházás a használati melegvizes hőszivattyúba
- 4. Milyen teljesítménye legyen a használati melegvizes hőszivattyúnak?
- 5. Mennyibe kerülnek a használati melegvizes hőszivattyúk?
- 6. Hőszivattyúk a helyiségek fűtésére és vízmelegítésre
- 7. Hőszivattyúk a helyiségek és a víz fűtésére és hűtésére, valamint szellőztetésre
1. Mit kell tudni a használati melegvizes hőszivattyúkról?
A használati melegvizes hőszivattyúk olyan innovatív berendezések, amelyek megújuló energiaforrásokat használnak a háztartási helyiségek és a víz fűtésére. A hőszivattyúkra jellemző elven működnek. A környezetből (levegő, föld és víz) a természetes fizikai folyamatok során hőt vonnak ki, amelyet a fűtési rendszernek, azaz a melegvíz előállításához továbbítanak, így biztosítva a természetből származó energia hatékony felhasználását, csökkentve más források felhasználását, a káros gázok kibocsátását és a költségeket.
2. Milyen előnyei vannak a használati melegvizes hőszivattyúknak?
2.1. A használati melegvizes hőszivattyúk energiahatékonyak
A használati melegvizes hőszivattyúk fő előnye valószínűleg a magas energiahatékonyság. Ez ugyanannyi megtermelt hő mellett alacsonyabb villamosenergia-fogyasztást jelent, amelynek eredményeként melegvíz fűtési költségei is jóval alacsonyabbak lehetnek.
2.2. Nem károsítják a természeti környezetet és környezetbarátok
A hőszivattyús technológia az egyik leginkább környezetbarát és fenntartható technológia a piacon. A használati melegvizes hőszivattyúk működéséhez megújuló természeti erőforrásokat használnak, mint például a levegő, a víz vagy a föld. Szemléltetésként említhető az a tény, hogy akár 60%-kal is csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást.
2.3. A használati melegvizes hőszivattyúk tartósak
A használati melegvizes hőszivattyúk emellett megbízhatóak és tartósak, hiszen kevesebb mozgó alkatrészt igényelnek, ami pedig meghosszabbítja élettartamukat. Megfelelő karbantartással és rendszeres szervizeléssel akár 20 évig vagy annál hosszabb ideig is tökéletesen működnek.
3. Beruházás a használati melegvizes hőszivattyúba
3.1. Átlagosan mennyi energiát lehet megtakarítani?
A használati melegvizes hőszivattyú használatával elért megtakarítás sok tényezőtől függ, például a földrajzi elhelyezkedéstől, az épület méretétől és szigetelésétől, valamint a választott energiaforrástól is. A megtakarítás mégis 30% és 50% között mozoghat a hagyományos fűtési rendszerekhez képest. Ez a jelentős különbség az energiafogyasztásban az üzemeltetési költségek nagyfokú csökkenéseként hosszú távon keresztül is érezhető.
3.2. Mikor kifizetődő a használati melegvizes hőszivattyú?
A használati melegvizes hőszivattyúkat a beszerzési ártól, az energiaforrástól és az üzemeltetési költségektől függően rövid – átlagosan körülbelül 6 év – beruházási megtérülési idő jellemzi. Nem kevésbé fontos figyelembe venni az állami támogatások felvételének lehetőségeit, amelyek felgyorsíthatják a beruházás megtérülési idejét.
A használati melegvizes hőszivattyúkba való befektetés majdnem kétszer kevesebb a napkollektorokhoz képest. Ugyanakkor nincs gond az energiával – például télen, amikor kevesebb napsütéses nap van, még mindig van meleg víz.
4. Milyen teljesítménye legyen a használati melegvizes hőszivattyúnak?
Egy átlagos négytagú család napi 200 és 300 liter közötti melegvizet használ, vagyis fejenként 50-60 litert. A használati melegvíz hőmérséklete általában 40°C körül van. Ilyen mennyiségű víz felmelegítéséhez a kívánt hőmérsékletre 10-14 kWh villamos energia szükséges. A használati melegvizes hőszivattyúkat úgy tervezték, hogy 6-8 kWh energiát vegyenek fel közvetlenül abból a helyiségből, amelyben vannak, és azt a víz melegítéséhez szükséges energiává alakítsák át. Ezért a helyiséget, ahol a hőszivattyú található, 3-5°C-kal lehűtik. A használati melegvizes hőszivattyúk a meleg víz előállítása mellett pincék, kamrák vagy műhelyek hűtését is lehetővé teszik, amelyekben alacsonyabb hőmérsékletre van szükség.
5. Mennyibe kerülnek a használati melegvizes hőszivattyúk?
A használati melegvizes hőszivattyúk ára több tényezőtől függ, de elvileg 580 000 és 1 161 000 forint között mozog. Az árat befolyásoló legfontosabb tényezők közé tartozik a készülék kapacitása, az áramforrás, a beépített technológiai kiegészítők és a márka. A hőszivattyúba történő beruházás magában foglalja a beszerzés, a telepítés és a meglévő fűtési rendszer beállításának esetleges költségeit.
6. Hőszivattyúk a helyiségek fűtésére és vízmelegítésre
Az egész ház fűtése energetikai szempontból teljesen más feltételeket teremt, mintha kizárólag a használati víz fűtéséről lenne szó. Ilyen esetekben a szivattyút általában padló-, fal- vagy mennyezeti fűtési és hűtőrendszerhez kell csatlakoztatni. Ez azt jelenti, hogy magasabb hőmérsékletre, valójában 50-60°C hőmérsékleti szintre van szükség ahhoz, hogy a hőszivattyú teljesítménytényezője alacsonyabb legyen. A rendszernek rendelkeznie kell egy tartállyal, átfolyószivattyúval a használati melegvízhez és néhány más elemmel is.
A rendszer beállításánál ügyelni kell arra, hogy sehol ne keresztezzék egymást, nehogy meleg víz kerüljön a hűtőrendszerbe és fordítva.
A lakás fűtésére és hűtésére szolgáló hőszivattyúk, valamint a használati melegvíz sokkal többe kerülnek, mivel az egész házat ellátják. Három típus áll rendelkezésre: levegő-víz, víz-víz és föld-víz. A legolcsóbb levegő-víz hőszivattyúért 774 000 és 1 935 000 forint közötti összeget kell fizetni.
7. Hőszivattyúk a helyiségek és a víz fűtésére és hűtésére, valamint szellőztetésre
Igen, létezik olyan típusú szivattyú is, amely egyszerre rendelkezik az összes funkcióval: a ház fűtése és hűtése, meleg víz, visszanyerő és szellőztetés. Alacsony energiafelhasználású épületeknél és passzívházaknál mind gyakrabban használnak szellőztető és visszanyerő rendszerrel rendelkező hőszivattyúkat. A friss levegő az egészséges környezet nagyon fontos tényezője. Kiszámolták például, hogy a konyhában naponta körülbelül tizenötször, a fürdőszobában és a WC-ben körülbelül hétszer kell levegőt cserélni, míg a kevésbé használt folyosókat, helyiségeket napi öt-hat alkalommal kell szellőztetni. Az integrált visszanyerő rendszerrel rendelkező szivattyú egyszerre szellőztet és fűt is.
A rekuperációs rendszer a helyiségek használt levegőjének hőjét használja fel a külső környezetből érkező friss levegő felmelegítésére.
Az ilyen szivattyúk általában 300 liter használati víz felmelegítésére beépített tartállyal rendelkeznek, és a téli mínuszokban további elektromos fűtőtesttel. Ebben az esetben a szivattyú úgy működik, hogy a használt levegő kiáramló hőjével felmelegíti a használati vizet, ismét a visszanyerő szivattyúnak köszönhetően.
A rekuperációs szellőzőrendszer a rekuperátoron kívül a levegőt elvezető PVC csőrendszerből, a lefolyó és levegő befúvó rácsokból áll, amelyeknek legalább 2 méter távolságra kell lenniük, valamint egy kollektorból és fűtőtestből. Ezek, amikor a hőmérséklet a kritikus szint alá csökken, felmelegítik a hideg levegőt.
A hőszivattyúkat mind jobban fejlesztik, és az új műszaki megoldások egyre elterjedtebbek, ezért azt tanácsoljuk, hogy a végleges döntés meghozatala előtt tájékozódjon és ellenőrizze, hogy melyik rendszer lenne a legmegfelelőbb az Ön otthona számára.