Folytatásban:
1. Milyenek a vinyl padlók?
A vinyl padló elnevezés a PVC, pontosabban a polivinil-klorid rövidítésből származik. A PVC-t, amely klórtartalma miatt nem teljesen ártalmatlan az egészségre, nem mindig használják egyedüli alapanyagként. A vinyl, mint az anyag kereskedelmi neve, más típusú műanyagokat is tartalmaz, például egyre gyakrabban használnak EVA és PEVA anyagokat. Ezek sokkal inkább alkalmasak lakó- és üzlethelyiségekben való használatra.
A vinyl padlók nagyon gyakoriak az üzleti és kereskedelmi épületekben, és mind többször használják házak és lakások berendezésében. A vinylgyártás több mint 50 éves, amelynek technológiája folyamatosan fejlődik. A kínálatban homogén és heterogén vinyl padlóburkolatok is megtalálhatók. A homogén padlóburkolatok egyetlen vinylrétegből állnak, míg a heterogén vinyl burkolatok több réteg különböző anyagból állnak, általában hangszigetelővel vagy ütés- és zuhanáscsillapító réteggel.
2. A vinyl padlók előnyei
A vinyl padló fő előnye, hogy tartós. A vinyl padló vastagabb felső rétege véd az ütésektől. Ezek a padlóburkolatok rugalmasak is. Ez azt jelenti, hogy könnyen ellenáll a padlófelület mozgásának (járás, ugrás, futás...) repedések és látható deformációk nélkül.
A gyártási technológia korlátlan tervezési lehetőségeket nyújt. A vinyl padlók fejlett nyomtatási technikája dombornyomással kombinálva lehetővé teszi a fa, kő vagy más modern textúrák kifejezetten meggyőző utánzatainak a kivitelezését.
A vinyl padlók előnye, hogy a felületük antibakteriális és antisztatikus. Ez azt jelenti, hogy ez a burkolat megfelelő azon személyek számára is, akik különféle allergiában szenvednek.
Karbantartásuk is egyszerű, mert nedvességállóak, ezért nedves ruhával is tisztíthatók.
3. A vinyl padló hátrányai
Annak ellenére, hogy a vinyl nagyon tartós anyag, túlzott terhelés alatt nem a legjobban „viselkedik”. Nehéz tárgyakat, bútorokat és raktári készleteket vagy hasonlókat nem ajánlott vinyl padlóra helyezni. Tehát ez a padlóburkolat nem jó választás raktárakba, műhelyekbe vagy gyárcsarnokokba. A közvetlen napsugárzás és a magas hőmérséklet sem kedvező lehetőség, mert a színe kifakulhat, a magas hőmérséklet viszont deformálhatja. A vinyl ezért nem alkalmas kültéri felületek burkolására. Tekintettel arra, hogy a beltérben nem éri közvetlenül a napfény, ilyen tekintetben nem lesz probléma, így bármilyen helyiségben használható.
4. A vinyl padló fektetése
A vinyl a meglévő padlóburkolatokra, például kerámialapokra és parkettára is fektethető. Ez nagy előny, és lehetővé teszi, hogy otthonában nagyon könnyen felújítsa a padlót. Az új padlót nem ajánlott a régi, idejétmúlt, elhasználódott vinyl padlóburkolatra vagy laminált padlóra helyezni. Ha zavarja a hideg (mint például a kerámialapok), a padló kellemesebbé és melegebbé tétele céljából használhat vinyl padlóburkolatot. Az új építésű ingatlanokban a vinylt közvetlenül az aljzatkiegyenlítőre vagy az esztrichre teheti. Ilyenkor csak a padlófelület megfelelő előkészítésére kell ügyelni.
4.1. A vinyl lerakása – a padló előkészítése
Ha közvetlenül az aljzatkiegyenlítőre vagy esztrichre helyezik, az aljzatnak teljesen száraznak, simának és tisztának kell lennie. Amennyiben repedések vagy bármilyen típusú sérülések vannak rajta, azokat még a munka folytatása előtt ki kell tölteni.
Ha a már meglévő padlóburkolatra (kerámia, parketta) helyezi a vinyl padlót, ellenőrizze, hogy azon nincsenek szögek vagy nedvességnyomok. Távolítson el minden egyenetlenséget és használjon aljzatkiegyenlítőt. Ez azért fontos, mert a hibák és szabálytalanságok az új vinyl padlóburkolaton is látszódnának és érezhetőek volnának. Ha a kerámialapok közötti fugák négy milliméternél keskenyebbek, a padló pedig egészen sima, akkor nincs szükség aljzatkiegyenlítőre. Csak arra ügyeljen, hogy a vinyl panelek illesztései ne essenek egybe a csempék közötti illesztésekkel.
A vinyl fektetésére a legmegfelelőbb anyag a csiszolt rétegelt lemez, amely puhább, melegebb és kellemesebb padlót hoz létre.
4.2. Összepattintható (klikk) vinyl padló lerakása
4.2.1. A vinyl padló lerakása – előkészítés
Javasoljuk, hogy a munka megkezdése előtt ellenőrizze, hogy az összes anyag megfelelő-e. Valójában pakolja ki az összes csomagot, majd rendezze sorba a paneleket úgy, hogy jól lássa őket. Ügyeljen a színek vagy minták egyenletességére, valamint az esetleges mechanikai sérülésekre és hibákra. Nagyon fontos, hogy az anyagot a telepítés előtt hozzá kell szoktatni ahhoz a helyhez, amelyben majd lerakják. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy legalább két napig szobahőmérsékleten kell állnia az adott helyiségben. A vinyl hő hatására megnyúlik, hidegben zsugorodik, így ez idő alatt stabilizálódik. Az anyag ilyen tágulása miatt az is fontos, hogy a szélek mentén legalább 5 milliméteres rés maradjon. Ez azért szükséges, hogy a vinyl a helyiség mikroklimatikus viszonyainak változásai szerint „dolgozhasson és lélegezzen”.
4.2.2. Összepattintható (klikk) vinyl padló lerakása
A padló lerakását mindig a bal sarokban kezdik, majd jobbra és felfelé haladva folytatják. A faltól legalább 5 milliméterre helyezze el a távtartókat, és figyeljen a lapok, illetve a lécek kiigazítására. Rögzítse a teljes sort. Végül ismét tartson minimális távolságot a faltól. Ha végzett a padló lerakásával, távolítsa el a távtartókat. A fennmaradó távolságot megfelelő, úgynevezett szegélylécekkel vagy profilokkal fedik le.
4.3. Vinyl padló lerakása ragasztással
A vinyl padló az aljzathoz ragasztható. Ez megakadályozza a víz behatolását a burkolat alá, ami kiemelt jelentőségű, ha fürdőszobában, WC-ben vagy konyhában – valójában minden olyan helyiségben – használja őket, amelyekben magasabb a nedvességtartalom. Természetesen ilyenkor is, a munka megkezdése előtt, ellenőrizni kell az aljzatot, amelynek teljesen száraznak, simának és tisztának kell lennie. Az aljzatkiegyenlítőt legalább 3 milliméteres vastagságban kell felvinni a felületre. Ezután a ragasztó felvitele következik (legjobb, ha a gyártó által ajánlottat használja), majd végül elrendezik a lapokat vagy tekercseket. Végezetül a padlót még jobban kiegyenlítik, vagyis hengerrel tömörítik.
4.3.1. Vinyl burkolat padlófűtéshez
Padlófűtés esetén a vinyl lerakásánál ügyelni kell arra, hogy a felületi hőmérséklet ne haladja meg a 25°C-ot. A vinyl kiváló hővezetőképességgel rendelkező anyag.
4.3.2. Néhány további megjegyzés
- A munka megkezdése előtt hagyja a vinyl lapokat legalább két napig abban a helyiségben, ahová fektetni fogja.
- Az anyag így alkalmazkodik a mikroklimatikus viszonyokhoz.
- Nagyon fontos, hogy az aljzat, amelyre a vinylt ragassza, száraz, sima és egyenes legyen.
- Ügyeljen a lapok, tekercsek vagy lécek irányára – valamennyit azonos irányba kell fordítani.
- Kövesse figyelmesen a gyártó utasításait.
5. Hol használható a vinyl padló?
A vinyl lapok nedves helyiségekben és padlófűtéssel rendelkező helyiségekben egyaránt alkalmasak. Tekintettel arra, hogy nagyon tartósak és ellenállóak, forgalmas folyosókon, konyhákban és hasonló helyiségekben is megfelelők. A vinyl lépcsőkhöz is használható, azonban befolyásolja a járólapok vastagságát. A vinyl padlóburkolatok mellé megfelelő él-, átmenet- és sarokléceket is árulnak, ezért ne feledkezzen meg a beszerzésükről a többi anyaggal együtt, mert ezek nélkül nem tudja befejezni a munkát.
6. Vinyl padlóburkolatok – árak
A burkolat ára a típustól (lemez, tekercs, lécek), a festéktől, a védőbevonatoktól, valamint a forgalmazótól függ. A PVC padlóburkolatok ára négyzetméterenként általában 5000 és 8000 forint között van. A burkolat fektetése négyzetméterenként 2000 forint körül alakul, vagy annál drágább.