Katerória

    A kanapé kiválasztása és elhelyezése

    Sokan elhamarkodottan döntenek arról, hogy új kanapét vagy ülőgarnitúrát vásárolnak, ugyanakkor nem gondolják meg eléggé, hogy milyen alakú vagy színű legyen, és milyen anyagból készüljön. Az impulzusvásárlások általában közvetlenül a nappali mérése után történnek. Ez gyakran az egyetlen olyan tevékenység, amelyet a vevő a vásárlást megelőzően elvégez. Általánosságban elmondható, hogy kevesen tudják pontosan, hogyan kell ilyen jellegű döntést hozni. Alapvető tény, hogy a kanapé valójában az egyik legméretesebb, legnagyobb bútordarab, ezzel együtt a legszembetűnőbb is, és minden szempontból a legnagyobb figyelmet igénylő is.
    Szakcikk 77
    Fehér kanapé
    Rendszerünkben van még 320 kivitelező a következő területre Nappali bútor:

    1. A kanapé mérete és formája 

    1.1. A kanapé hossza

    Vásárlás előtt le kell mérni a nappali, valamint a kanapé vagy sarokkanapé, illetve a 2 vagy 3 üléses kanapé számára előrelátott hely méreteit. Figyelembe kell venni a minimális és maximális távolságokat, ezenkívül azt is ellenőrizni kell, hogy van-e elegendő hely a kanapé összeszereléséhez, függetlenül attól, hogy szabványos méretű darabról vagy moduláris ülőgarnitúráról van-e szó. Minden méret a sorozattól és a modelltől függ, ezért vásárlás előtt mindig érdemes figyelmesen elolvasni a műszaki leírásokat. Emellett a nappali alaprajzát is sokkal könnyebb lesz megfelelő arányban felvázolni, mivel így a helyszínen ellenőrizheti, hogy a kiválasztott kanapé megfelelő méretű-e. Eközben a falaktól való távolságra is ügyelni kell, valamint megfelelő szélességű szabad átjárókat kell biztosítani. A legtöbb erre szakosodott szalonban számítógépes vázlatkészítést és 3D-s modellek készítését is kínálják. Ez nagyban megkönnyíti a tájékozódást és a jobb térbeli ábrázolást, vagyis a valós tér megjelenésének elképzelését.

    Fontos, hogy még a kanapé megvásárlását megelőzően különféle elrendezésű és méretű modelleket próbáljon ki, figyelembe véve a megvilágítást, valamint a helyiség összképét.  

    1.2. A kanapé ülésmagassága

    A kanapé háttámlájának magassága ugyanolyan fontos, mint a hosszúsága. A lakóépületekre vonatkozó szabvány szerint a legkisebb szabad belmagasság 250 centiméter. Ahol a szabványosnál alacsonyabb a mennyezet, érdemes alsó háttámlával rendelkező kanapét választani, ugyanis így a helyiség nem csökken vizuálisan. Az ilyen kanapéknál az üléskényelmet valamivel magasabb párnákkal lehet javítani. Különös figyelmet kell fordítani azokra a kanapékra, amelyeket a szoba közepén helyeznek el. Ezeknél általában a fal felé néző hátsó, látható oldalnak is szép formájúnak kell lennie.

    2. A kanapénak összhangban kell lennie a szobával 

    Annak ellenére, hogy az ülőgarnitúrát, legyen szó két-, háromszemélyes vagy sarokkanapéról, a nappali legnagyobb és legjelentősebb bútoraként tartják számon, mégsem szabad eltúlozni annak nagyságát. A túlméretezett kanapé vásárlásával csak feleslegesen túlterheli a teret, és akadályozza a körülötte való mozgást. A sarokkanapét a falaktól mindig kissé távolabb kell elhelyezni, ideális esetben annyira, hogy az egész körbejárható legyen. A kanapé körüli helyet kihasználhatja, például virágcserepet vagy állólámpát tehet oda, a szabad mozgás pedig nagymértékben megkönnyíti a porszívózást és a takarítást.

    Kétüléses-kanapé.jpg
                        Az, hogy mennyire kényelmes a kanapé, nagyban befolyásolja az Ön elégedettségét 

    3. Ülőgarnitúra, sarokkanapé, kanapé vagy heverő?

    3.1. Sarokkanapék

    Ha sarokkanapé vásárlásán gondolkozik, azt tanácsoljuk, hogy a döntése meghozatalakor legyen óvatos. Az ilyen bútor bizonyos esetekben elsőrangú választás lehet, bár az emberek általános életkörülményeit figyelembe véve, ez legtöbbször túl terjedelmes, túl nagy lehet. A sarokkanapék nagy, nyitott terekben megfelelőek, amelyeknél a nappali gyakran egy nagyobb tér része a konyhával és az étkezővel együtt. Ilyen belső térben a sarokkanapék előtérbe kerülnek és jól mutatnak. Habár vizuálisan többnyire válaszfalként működnek, eközben a hely elég tágas marad. Mindazt, amit a nagy és nyitott nappalikkal kapcsolatban említettünk, a kicsi, szűk helyiségekre egyáltalán nem érvényes. Ezeket a sarokkanapé minden értelemben egyszerűen teljesen elzárná.

    Egy másik aranyszabály, amelyet sokan nem tartanak be, hogy a sarokkanapét sosem szabad a panorámaablak elé tenni, ugyanis ez teljesen elzárja a kilátást és megakadályozza a fény behatolását a térbe.
    Sarok-kanapé.jpg
    Kisebb helyiségekhez a sarokkanapék nem megfelelőek 

    3.2. Kanapék két-, három vagy többüléses kialakításban

    A két- és háromüléses kanapék tulajdonképpen a kanapék klasszikus modelljei, ugyanis az egy sorban lévő üléseket kartámaszok határolják. A modern dizájn darabok voltaképpen többülésesek. Olyan ülésekből állnak, amelyek tetszés szerint és igény szerint modulokként összeszerelhetők és szétszedhetők, háttámla vagy heverő hozzáadásával bal vagy jobb oldalon. Ha klasszikus kanapé mellett dönt, aligha tévedhet, az ugyanis minden nappaliba beleillik – csak a színt és a méretet kell okosan kiválasztania.

    3.3. Kanapék

    A kanapék a székek és fotelek mellett a legkisebb ülőalkalmatosságok. Általában szerényebb méretekkel és magasabb lábakkal rendelkeznek, ezért kifejezetten alkalmasak kisebb nappalikba, amelyekben nincs szükség nagy, masszív modellekre, amelyek lezárnák vagy leválasztanák ezeket a helyiségeket a lakás többi részétől. Nagyon sokféle kanapé van a kínálatban a piacon. Az utóbbi években különösen népszerűek voltak a bársonybevonatú kanapék. 

    Szófa-fotel.jpg
      A kisebb nappalikban jól mutatnak a meghosszabbított együléses kanapék, kisebb fotelekkel vagy stílusos székekkel kombinálva 

    3.4. Heverők

    A nagyobb kanapék jó kiegészítői a heverők. A heverő voltaképpen egyik végén a fej számára kissé magasított, támlátlan, rugózott, kárpitozott ülő és egyszemélyes fekvőbútor. Kiváló szolgálatot tesz, amikor napközben szeretné kinyújtóztatni a lábát, félig ülve olvasna vagy félig fekvő helyzetben tévét nézne. Számtalan változatuk létezik. Egyes modellek inkább ágyra, míg mások fotelekre hasonlítanak, mégis elég kényelmesek a pihenéshez. Ezért nem fog hibázni, ha heverő mellett dönt. Mivel méretüket tekintve szerényebbek, egy vagy két fotellel kombinálva kiváló megoldás jelentenek kisebb nappalikban, illetve helyettesíthetik a kanapét. 

    Heverő.jpg
      A heverők ideálisak pihenésre vagy ülőgarnitúrák kiegészítésére 

    4. Ülőgarnitúrák

    4.1. Háromüléses kanapé oszmánnal

    Az ülőgarnitúra összeállítását a térbeli adottságokhoz, az Ön esztétikai kritériumaihoz és kényelmi követelményeihez kell igazítani. A modern életforma, pontosabban a kortárs életterek koncepciója egyre kevésbé kedveli a háromüléses és kétüléses kanapékból, valamint fotelekből álló klasszikus kompozíciókat, mivel az ülőgarnitúrák a pihenés helyévé váltak, nem pedig a vendégek fogadására szolgálnak. Éppen ezért különböző modellek kaphatók mély ülésekkel, háttámlákkal és kapaszkodókkal, valamint tartozékokkal, amelyek a lábakhoz emelhető és süllyeszthető hosszabbítók, vagy egy oszmán, mint egész darab, amelyen elég kényelmesen lehet ülni és feküdni.

    Az ülőgarnitúrák legnépszerűbb modellje a háromüléses kanapé oszmánnal, amely elsősorban alvásra szolgál. 
    Háromüléses-kanapé.jpg
    A háromüléses kanapék vagy moduláris többüléses kanapék lábtartozékokkal kényelmesebbek 

     4.2. Sezlonok

    Ezt a különleges ágytípust sezlonként (chaise longue) ismerik. Ez egy nagyon sajátos bútordarab, hiszen az ókor óta nagyon sok változata van, valójában egy többé-kevésbé stilizált hosszúkás fotel. A sezlon különlegessége, hogy nem a garnitúra része, és mint ilyen a beltér önálló eleme lehet. Ha nincs elég hely a nappaliban, akkor azt javasoljuk, hogy válasszon olyan sezlont, amelynek a lába kihúzható vagy megemelhető, és kapaszkodó is lehet rajta az egyik vagy akár mindkét oldalon. Mindenesetre elég kényelmes lesz, és marad hely a zavartalan mozgásra is.

    4.3. Puffok és lábtartók

    A puffok és lábtartók, mint a kanapék gyakorlati tartozékai, a vendégek számára önálló kiegészítő ülőalkalmatosságként vagy a fáradt lábak pihentetésére szolgáló lábtartókként használhatók. A puffok és lábtartók a kanapé ülésével azonos méretűek, bár nem feltétlenül, de kisebbek is lehetnek, csak háttámlák és karfák nélkül.

    Heverésző-fotel.jpg
       Kis nappalikban a sezlonok vagy fotelek puffokkal együtt ideális megoldást jelenthetnek 

    5. A kanapék anyaga és színe

    A kanapé méretének, alakjának és lehetséges kiegészítő alkotóelemének a meghatározása után az anyag és a szín kiválasztása következik. 

    5.1. PU hab

    A poliuretán hab olyan anyag, amelyet szinte minden gyártó használ. Tekintettel arra, hogy az ilyen modellek könnyebben formázhatók, általában a kifinomultabb organikus formákhoz használják. Poliuretánból készült modell vásárlásakor figyelni kell annak minőségére, tekintettel arra, hogy a kanapénak éveken át tartósnak kell lennie. Az ár a minőség első és legjobb mutatója, ezért inkább tartósabb anyagból valamivel drágább kanapét válasszon. Azokat tartják a legjobb minőségű poliuretán haboknak, amelyek könnyen alkalmazkodnak a test alakjához és miután felkelt, gyorsan visszatérnek az eredeti helyzetbe. 

    5.2. Színes bútorszövetek

    Bármilyen kanapét választ és vásárol, a színnek feltehetőleg fontos szerepe lesz és rendkívül fontos, hogy összhangban legyen az enteriőrrel. Kis helyiségekben érdemes világosabb kárpitot választani, amely nem csökkenti vizuálisan a teret. A kicsit nagyobb és világosabb nappalikban intenzívebb és sötétebb színek mellett is dönthet. A bútorszövet típusának és színének kiválasztásakor fontos a gyakorlati oldalt, vagyis a karbantartás nehézségeit is figyelembe venni. 

    5.3. Bőr

    A bőrkanapéknak megvannak az előnyeik és hátrányaik. A bőr különleges hangsúlyt ad a nappalinak és gazdagítja azt. Másfelől rendszeres karbantartást igényel, hacsak nem egy rusztikusabb változat mellett dönt, amelynek karbantartása egyszerűbb, emellett különleges értékkel gazdagítja a környezetet. Hátrányai közé tartoznak a bőr mechanikai tulajdonságai – nyáron meleg, télen hideg, ezért mindig érdemes ágytakarót használni. 

    5.4. Textíliák

    Amikor a kanapék színéről és anyagairól beszélnek, tulajdonképpen a kárpitozásra gondolnak, de valójában a huzatok teszik könnyebbé és egyszerűbbé a karbantartást. A pamuthuzatok közvetlenül a mosógépben moshatók, míg más típusú bútorszöveteket vegytisztításra visznek. A textiltakaró szinte minden világos szín és árnyalat esetén kötelező, mert az ilyen kárpit nagyon gyorsan és könnyen piszkolódik. Általánosságban elmondható, hogy inkább válasszon kevésbé érzékeny textíliákat, cipzáras huzatokat, amelyeket egyszerűen lehúznak és kimosnak, valamint sötétebb színeket, mivel azok tartósabbak. 

    6. Kanapé – árak 

    A kanapék ára nagyon sok tényezőtől függ, beleértve a formát, a méreteket, az anyagokat, a színeket, a gyártókat, a sorozatot, modelleket stb. A bútorszalonokban az ülőgarnitúrákat általában komplettben árulják, ami kedvezőbb lehet, mintha egyes darabokat vásárolna, például egy-, két-, három- vagy többszemélyes kanapékat.

    Az árkategória valóban nagy. A legalacsonyabb árkategóriába tartozó klasszikus kanapék alapváltozataira 79 000-237 000 forintot érdemes szánni. A középkategóriába a 395 000 forint körüliek tartoznak, míg a legdrágább változatok 1 184 000 forintig terjednek. A piaci árak annyira eltérőek, hogy ez is csak tájékoztató jellegű értékelés. Minden a gyártótól, az anyagoktól és a tervezőtől függ. A híres tervezők, építészek és neves gyártók modelljei és sorozatai elérhetik a szinte hihetetlen 3 946 000 forintot, vagy még ennél is drágábbak lehetnek.

    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Jó kivitelezőket keres a következő település területén Nappali bútor?

    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 320 kivitelező a következő területre Nappali bútor:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül