Folytatásban:
1. A konyha funkciója és berendezése
A modern technológiák fejlődésével a konyhába egyre modernebb gépek, eszközök és berendezések kerültek, míg a bútorok minimalista és funkcionális kialakításúak lettek. Mégis, a legjelentősebb változás a beállításban mutatkozik meg, vagyis annak helyzetében és más helyiségekkel való kapcsolatában. Mindez pedig megváltoztatta ehhez a helyiséghez való viszonyulást is.
1.1. A konyha jelentősége és helyzete egykoron
A konyha régebben egy kisebb, különálló helyiség volt, amelyet egyedül ételkészítésre szántak. Azt, hogy hogyan nézett ki a múltban, látható a gazdagok villáinak vagy apartmanjainak tervein. Itt a konyha el van választva a nagy étkezőtől és a fogadóteremtől, azaz a nappalitól. A szűk polgári és munkáslakásokban azonban a konyha egy volt az étkezővel és a nappalival, és összehasonlíthatatlanul nagyobbnak tűnt.
1.2. A konyha jelentősége és helyzete napjainkban
Napjainkban a konyhát már nemcsak az ételek elkészítésére és tárolására használják, hanem ez a család és a barátok találkozóinak helyszíne is az étkezőasztal körül. Méretét tekintve abszolút világosabbnak és tágasabbnak tűnik. Bizonyos esetekben a nappalit elválasztják a konyhától, és a modern apartmanokban általában az étkezővel és a nappalival kombinálva egy közös teret alkot, amelyet nappalinak neveznek. A konyha, étkező és nappali közös, egy légterű nappalivá alakításának oka a kisebb lakásokban keresendő, amelyekben a külön konyhához és nappalihoz nagyobb területre lenne szükség.
A modern életforma a másik ok. Ez elsősorban az otthontól való távollétet jelenti. Ezért, amikor az emberek már otthon vannak, szükségük van a társasági életre, voltaképpen a közös főzésre és étkezésre. Így a társasági élet és a szórakozás vált a modern konyha tervezésének fő irányelvévé.
2. A konyhaszekrények elrendezése
2.1. Egysoros konyha
Az egysoros konyha – egy sor elem a fal mentén – tekinthető a legegyszerűbb elrendezésnek. Az alapvető konyhai elemek közé tartozik a hűtőszekrény, a szekrény vagy a magas tárolóegység, a mosogató, a fő munkafelület, a főzőlap és a kiegészítő pult. Az egysoros konyha nagyon praktikus és hasznos, feltéve, hogy elég hosszú.
2.2. Párhuzamos konyha
A két ellentétes fal mentén történő soros elrendezést – párhuzamos konyha – általában a hosszú és keskeny konyhákban alkalmazzák, ahol egy hosszú sort két egymással szemben lévő praktikus és funkcionális sorra osztanak; ami azt jelenti, hogy egyik vagy másik oldalról, de minden kéznél van. A konyhában való mozgás így sokkal egyszerűbb. Amikor a sorok rövidek, akkor a mosogatónak az egyik oldalon, a főzőlapnak, vagyis a tűzhelynek a másik oldalon kell lennie. Így egyik sem áll majd a sarokban, ráadásul elegendő munkafelület is lesz közöttük.
2.3. Sarokkonyha
A modern új építésű ingatlanokban a konyhaelemeket gyakran L-alakban helyezik el, ami nem feltétlenül a legkényelmesebb megoldás. Az ilyen típusú konyhák hátránya éppen a sarokelem, amely nem túl praktikus az edények mély fiókjaihoz képest. A nyitott tér és a nappalihoz való csatlakozás esetén gyakran felmerül az étkezőasztal helyének kérdése.
2.4. Félszigetes konyha
Egy félszigetes konyha határozottan gazdaságosabb, mint a sarokkonyha elrendezése. A félszigetes konyha előnye, hogy nincsenek sarokszekrények, viszont további munkafelületet és fiókokat nyernek. Ilyenkor az étkezőasztal helye megfelelőbb, mert szolgálhat a bárrész meghosszabbításaként, vagy a bárszékek el is hagyhatók, és az asztal a félsziget mentén elhelyezhető.
2.5. Szigetes konyha
A szigetes konyhák bizonyos értelemben újdonságnak számítanak a berendezésben; főként modern házakban és lakásokban találhatók. Az ilyen típusú konyhákban a sziget egy főzőlapból és egy mosogatóból áll, míg a másik oldalon egy sor magas elem található, beépített hűtőszekrénnyel, magasban lévő sütővel és további háztartási gépekkel.
Az ilyen konyhákban az elemek elrendezése nagyon funkcionális, nyitott és a társasági élethez tökéletes, mivel a sziget körül rengeteg hely van a közös főzéshez.
3. Színek és anyagok konyhákhoz
A konyhaszekrények elrendezése mellett az anyagok és a színek is nagyon fontosak a konyhaterület és az otthon többi részének összekapcsolása szempontjából. Az anyagok és színek kiválasztását kellő időben, még a tervezési fázisban kell elvégezni, hogy teljes képet alkothasson a leendő konyhaterületről, az anyagok, a formák, a színek és a minták a padlóburkolatokkal, a falburkolatokkal, az ablakpárkányokkal, és nem utolsósorban az ajtókkal való összehangolásával. A konyhának nyugtatónak, ugyanakkor szellősnek és világosnak kell lennie.
3.1. Konyhai frontok
A konyhaszekrények nyitott felületei általában fa vagy más színűek, és sokszor üveget vagy fémet is használnak. A fa előlapok gyakori választás, akár utánzatként, akár furnérként, bár a tömörfa kevésbé gyakori. Óriási lehetőségek vannak, és a tervezés kizárólag az Ön igényeitől és követelményeitől függ. A munkafelületekhez kő, fa, rozsdamentes acél vagy alumínium használható, de laminált munkalapok is. A természetes kő és a ragasztott fa a konyhai berendezések természetes alapanyagai közé tartoznak. A konyhai munkalapok üvegből vagy különböző kompozit anyagok kombinációjából is készülhetnek.
3.2. Munkafelületek a konyhában
Munkafelületekhez laminált, kő, fa vagy rozsdamentes acél használható, míg a konyhai berendezések természetes alapanyagai közé a természetes kő és a ragasztott fa tartozik. A konyhapultok üvegből, kerámiából vagy más kompozit anyagok kombinációjából is készülhetnek.
3.3. Bútorgombok és fogantyúk a konyhában
A tervezés során a konyhai elemekhez különböző színkombinációkat és különféle kivitelezéseket választhat, bár ma már az azonos színű és anyagú felületek a divatosak. A fogantyúkat sem szabad elhanyagolni, amelyek az előlap teljes szélességében használhatók, és lehetnek rejtettek vagy klasszikusak, esetleg rövidek és jól láthatóak. A modern konyhákban a fogantyúkat nem hangsúlyozzák az egyenes, minimalista és csökkentett forma látszatának megőrzése érdekében; így rejtett hornyokat vagy profilokat használnak, amelyek a konyhai elemek és fiókok teljes szélességében átnyúlnak.
4. Rövid konyhai függönyök
4.1. A konyhában lévő függönyök magánéletet biztosítanak
A konyha olyan hely, ahol sok időt töltenek az emberek, akik általában szeretnék megóvni a magánéletüket. A függönyök megakadályozzák azt, hogy kívülről közvetlenül beláthassanak, ami főként akkor fontos, ha a konyha az utcára vagy a szomszédos házra néz.
4.2. Fényszabályozás
A helyiségbe jutó fény mennyiségének szabályozása a konyhában lévő függönyök segítségével lehetséges. Túl sok a fénynél részlegesen vagy teljesen behúzhatók vagy zárhatók, illetve kinyithatók vagy elhúzhatók, hogy világosabb és kellemesebb légkört teremtsenek.
4.3. Rövid ablakfüggönyök mint díszítőelemek
A konyhában lévő függönyök dekorációként is szolgálhatnak. A különböző minták, színek és textúrák lehetőséget kínálnak arra, hogy a konyha megjelenését a személyes preferenciáknak és az egész beltérnek megfelelően alakítsa.
4.4. Rövid ablakfüggönyök
A konyhaablakok különböző időjárási viszonyoknak vannak kitéve, mint például a nap, az eső és a szél. A függönyök az ilyen hatásokkal szemben további védőrétegként szolgálhatnak. Ez meghosszabbítja az ablakok, az ablakpárkányok és a bútorok élettartamát, miközben az ablakok nyitva vannak.
5. Hogyan kell karbantartani a konyhai függönyöket?
A konyhában lévő függönyök könnyen eltávolíthatók és moshatók, ami megkönnyíti a tisztaság fenntartását. A munka még egyszerűbb, ha olyan szövetfüggönyöket választ, amelyekről könnyen eltávolíthatók a foltok és karbantarthatók. Mivel a konyhában elsősorban főznek, a rövid függönyöket gyakrabban kell mosni – optimális esetben minimum havonta egyszer. A konyha általában az otthon szíve, itt jön össze a család, és együtt töltik el az időt. A konyhaablakokon lévő rövid függönyök az egész légkört meleggé, hangulatossá, kényelmessé és barátságossá varázsolhatják.
6. Konyhabútorok ára
6.1. Típuskonyhák ára
A konyha árkategóriája elsősorban a gyártótól, az anyagoktól, a speciális kiegészítőktől, a konyhaszekrények térbeli elrendezésétől és méretétől, a fogantyúktól, a vezetőktől, és hasonló dolgok függ. Különböző katalógusokban nyomon követhető a szabványos konyhai szerelvények ára. Ezek csak konyhai elemeket tartalmaznak, elektromos készülékek nélkül. A típuskonyhákat egyedi árkategóriákba osztják.
Egy tipikus konyha árkategóriája jelentős lehet. Az árak 138 000 forinttól kezdődnek, és akár 986 000 forintig is felmehetnek, vagy attól magasabbak is lehetnek. Az összegek a gyártótól, a márkától, a méretektől, az összetételtől, az anyagoktól, a fogantyúktól, a vezetőktől, a konyhaszekrények elrendezésétől és még sok hasonló tényezőtől függenek.
Ha valakit új konyha berendezésével bízna meg, vagy egy régi egyedi gyártású konyha felújítását tervezi, a daibau.hu oldalon teljesen ingyenesen, gyorsan és egyszerűen kérhet segítséget. Ehhez csak ki kell töltenie a honlapunkon található űrlapot, és a megfelelő ajánlattal rendelkező cégek hamarosan felveszik Önnel a kapcsolatot.