Folytatásban:
1. Az ereszcsatornák méretei – csapadékmennyiség, a tető nagysága és hajlásszöge, az ereszcsatornák mennyisége
Az ereszcsatornák mérete mindenekelőtt a várható csapadékmennyiségtől, valamint a tetősík méretétől és alaprajzától függ. A vízelvezető csövek és ereszcsatornák mérete attól is függ, hogy hány darabot telepítenek, és milyen szerkezetet készítenek.
A méretek hozzávetőlegesen kiszámíthatóak, ha úgy tekintjük, hogy 1m2 tetőfelülethez 1 cm csatornafelület szükséges.
Például, ha a tetősík alapterülete 150 m2, 150 cm2 átmérőjű ereszcsatorna szükséges, ami körülbelül 168 mm vagy Ø165 jelent. Ez a számítási mód csak megközelítőleges, csupán azért, hogy legyen elképzelés, milyen nagyságrendről van szó. Amikor új építésű ingatlant építenek, az ereszcsatorna méretét megfelelő számításokkal kell meghatározni.
2. Az ereszcsatorna méretei – pontos számítás
A megfelelő méretezés előtt ki kell számítani a tető területét, meg kell tervezni a vízfolyás irányát, valamint az ereszcsatornák helyzetét. Amikor az objektum építése folyamán megkezdik az ereszcsatornák méretezését, figyelembe kell venni a magyarországi átlagos csapadékmennyiséget is. Voltaképpen az 5 perc alatt lehulló maximális csapadékmennyiséget veszik alapul ötéves intervallumban.
Magyarországon az évi átlagos csapadék 500-800 mm volt az 1991-2020 közötti időszakban, de egyes tájak között jelentős eltérések vannak az évi összegben, van, ahol az 1000 millimétert is eléri.
Tehát, elsősorban a tető alaprajzának méreteit kell ismernünk, majd az adott helyre jellemző csapadékmennyiséget. Ha a tetőterület 150 m2 és az ingatlan Közép-Magyarországon található, a csapadékvíz-elvezetési tényező értéke 8,53 l/s. Ezzel kapcsolatban az Országos Meteorológiai Intézet honlapján találnak információkat.
2,5 és 3 közötti vízfolyásnál elegendő Ø100; 3,5 és 4 között Ø125; 4,5 és 6 között Ø150; valamint 6,5 és 7 között Ø160.
A következő feladat kiszámolni a 8,53 l/s áramlásnál az ereszcsatorna átmérőjét. Példánkban az ereszcsatorna mérete megközelítőleg körülbelül Ø180.
A projektdokumentáció keretében az állóvíz mennyiségére és az ereszcsatorna méreteire vonatkozó pontos számításokat az építészmérnök vagy tervező végzi az építési engedély kézhezvételét követően.
3. Az ereszcsatorna alakja és méretei
A meteorikus vizet a tetőről az ereszcsatornákba vezetik, majd az innét leggyakrabban a lefolyócsöveken keresztül a szennyvízcsatornába folyik. Az ereszcsatornák alakjukat tekintve félkörívesek vagy négyszögletesek lehetnek.
3.1. Félköríves ereszcsatornák – méretek
Hazánkban leggyakrabban a félköríves ereszcsatornákat használják, különböző méretben, amelyeknél a kiterített szélességet mérik. „A kiterített szélesség” szakkifejezés a vízelvezető csövek és ereszcsatornák méreteinek számításához. Ha a félköríves csövet összelapítanák, vagyis kiegyenesítenék, megkapnák az úgynevezett kiterített szélességet. A szabvány szerinti ereszcsatornák minimális kiterített szélessége 25 cm, de vannak 28 cm, 33 cm, 40 cm és 50 cm kiterített szélességűek is. Az ereszcsatorna maximális hosszúsága 600 cm.
3.2. Négyszögletes vagy négyszög szelvényű ereszcsatornák
A négyszögletes ereszcsatornák megközelítőleg azonosak a félköríves ereszcsatornák méreteivel, amelyek kiterített szélessége 25 cm, 28 cm, 33 cm, 40 cm i 50 cm. A négyszögletes ereszcsatornák azonban némileg különböznek a félköríves ereszcsatornáktól, mivel a négyszög szelvényű ereszcsatornákat úgy készítik, hogy azok egyúttal az eresz peremét is képezzék, vagyis a tető burkolatát. 10-15 centiméterrel a tetőfedés alá kerül. A négyszögletes ereszcsatornát a vízfolyás irányába szerelik fel.
4. Szabvány szerinti ereszcsatorna méretek
Kiterített szélesség 25 cm – ereszcsatorna átmérője 11,6 cm – ereszcsatorna keresztmetszete 52,8 cm2.
Kiterített szélesség 28 cm – ereszcsatorna átmérője 13,3 cm – ereszcsatorna keresztmetszete 69,5 cm2.
Kiterített szélesség 33 cm – ereszcsatorna átmérője 15,7 cm – ereszcsatorna keresztmetszete 96,8 cm2.
Kiterített szélesség 40 cm – ereszcsatorna átmérője 19,2 cm – ereszcsatorna keresztmetszete 144,7 cm2.
5. Az ereszcsatorna nagysága és a tetőterület
Az ereszcsatorna és a lefolyócső átmérőjének a tetőterülethez megfelelőnek kell lennie. Ha a tető körülbelül 25 m2, akkor ahhoz elegendő a 7 cm átmérőjű ereszcsatorna és 5 cm átmérőjű vízelvezető (lefolyó) cső. Ha a tetőterület 100 m2-nél nagyobb, akkor ahhoz 10 cm vagy annál nagyobb átmérőjű ereszcsatorna és 12,5 cm vagy annál nagyobb átmérőjű lefolyócsövek szükségesek. Ahhoz, hogy az esőzés során keletkező túlfolyást megakadályozzák, az ereszcsatorna külső peremének egy-két centméterrel alacsonyabban kell lennie a belső peremhez viszonyítva. Az esésnek a lefolyócső irányába fél-egy centiméternek kell lennie folyóméterenként.