Katerória

    A lépcsők tervezése: a lépcső mélysége és magassága

    Minden egyszintesnél nagyobb épület fontos szerkezeti elemének tekintik a lépcsőket. A beltéri lépcsők elsődleges funkciója az emeletek közötti magasságkülönbségek áthidalása. A lépcsők a szint teljes magasságát, kifejezetten az emberi test arányaihoz igazodva, azaz méretezve, kisebb magassági egységekre osztják. A lépcsők tervezésénél különös figyelmet kell fordítani a szintek közötti magasságra, minden lépcsőfok magasságára és mélységére, a szintek közötti szabad térre, amely kihat az egész szerkezet dizájnjára is. Jelen cikkünkben kiemelt figyelmet fordítunk a lépcsők tervezésével és azok méreteivel kapcsolatos tudnivalókra. 
    Szakcikk 469
    lépcső méretezése
    Rendszerünkben van még 147 kivitelező a következő területre Falépcső:

    1. Mi befolyásolja a lépcsők méreteit és tervezését?

    Első pillantásra lehet, hogy nem úgy tűnik, de a lépcsőkkel kapcsolatban bizonyos szabályokat be kell tartani. Első helyen a biztonság áll, mert a nem megfelelően beépített, voltaképpen rosszul tervezett és helytelenül kiszámított lépcsők veszélyt jelentenek. Két döntő tényező van hatással a lépcsők méretére. Az első az emberi test arányai, amelyek időtlen idők óta a további tervezés alapjául szolgáltak. A másik fontos tényező, amely a méretezésre és a külső megjelenésre, azaz a lépcső alakjára egyaránt hatással van, a rendelkezésre álló tér. 

    1.1. Az emberi test arányai

    Itt tulajdonképpen az emberi test arányairól van szó, amelyek a kényelmes és mindenekelőtt biztonságos mozgás minimális feltételeinek meghatározásához szolgálnak alapul. Lássuk, milyen egy átlagos lépcsőhasználó? Különféle felmérések és számítások alapján meghatározták, hogy egy átlagos magasságú és súlyú ember, amikor lefelé és felfelé halad, álló helyzetben 60-90 cm szélességet és 35 cm hosszúságot foglal el, míg járás közben, 75 cm-t, míg egy lépés átlagos hosszúsága 63 cm. A lépcső magasságának 180-200 cm-nek kell lennie, hogy ne üsse bele a fejét a boltozatba.

    1.2. A rendelkezésre álló tér

    A rendelkezésre álló tér egy másik fontos tényező, amely elsősorban a lépcső kialakításra van hatással. Amennyiben több hely áll rendelkezésre, az előírt minimális követelményeknek megfelelőnél nagyobb méretű lépcsőt is megengedhet magának. Minél nagyobb a tér, annál több lehetősége van, hogy praktikus és funkcionális lépcsőházat tervezzen, amely jobban összekapcsolódik a beltér többi részével és gazdagabbá teszi azt. A kutatások azonban azt mutatják, hogy az ügyfelek többsége azért, hogy minél kevesebb helyet foglaljon el, kisebb méretű lépcsőt szeretne. Arra viszont csak kevesen gondolnak, hogy a mindennapi használat során az ilyen lépcsők kevésbé lesznek kényelmesek és biztonságosak, különösen a napjainkra jellemző felgyorsult élettempó miatt. 

    Ha csak egy mód van rá, inkább valamivel nagyobb méretű lépcsőket válasszon, mert azokon sokkal biztonságosabb és kényelmesebb lesz a közlekedés. 

    2. Mit mondanak a számítások?

    Minimális meghatározott követelmények érvényesek minden lépcsőtípusra, amelyeket a tervezés során figyelembe kell venni. Nincs is annál kellemetlenebb, mint mondjuk a nagyon sekély vagy keskeny lépcsőfokok, vagy a túl magas és meredek lépcsők, a túl keskeny vagy túl széles lépcsők, és bármi hasonló, ami megnehezíti a közlekedést (járást) felfelé vagy lefelé, különösen teli kézzel. Az ideálisan arányos lépcsők megfelelő méretarányban készülnek.

    Lépcső tervezése.jpg
    A lépcsőfok ideális magassága 17-21 cm

    3. A lépcsők méreteinek kiszámítása – a lépcsőfokok szélessége

    A lépcső szélessége, azaz a korlátok közötti fesztáv az egyik legfontosabb méret. Ez alapján lehet dönteni a tér és az egész épület rendeltetéséről. A lépcső szélessége annak az épületnek a típusától függ, amelyben a szerkezet helyet kap.

    3.1. A minimális szélességet a lépcsőfok számítása határozza meg 

    75 cm

    A beltéri lépcsőfokok minimális előírt szélessége 75 cm. A 75-80 cm széles lépcsőfokok a kisebb tetőterekre vagy melléképületekre jellemzőek. Ezeknél szükséges takarékoskodni a hellyel, vagy egyáltalán nincs is hely, így még azt is ki kell alakítani. Nem árt észben tartani, hogy az ilyen típusú lépcsők valóban szűkek, éppen ezért a lakóegységekben nem ajánlottak a mindennapi használatra. 

    3.2. Szabvány szerinti lépcsőméretek

    90 cm

    A családi házakban a lépcsők szabvány szerinti szélessége 90 cm. Leggyakoribbak a 90-100 cm méretűek, mert ezeken könnyű és biztonságos a közlekedés, emellett két ember is egyszerűen elhaladhat rajtuk egymás mellett. 

    3.3. A lépcsők szélessége középületekben

    120 cm

    A legfeljebb 6 emeletes épületekben, ahol kevesebb mint 20 lakás vagy egyéb helyiség található, a szabványos lépcsőszélesség 120 cm. Más szóval: a 120cm szélességű lépcső maximum 100 személy számára van előlátva. 

    150 cm

    A 6 emeletesnél magasabb épületekben a lépcsők szélessége 150 cm, és maximum 200 ember mozgását teszik lehetővé. 

    180 cm

    A 180 cm szélességű lépcsők 200 és 300 fő közötti férőhelyes középületekben és egyéb üzletházakban alkalmasak.

    210 cm

    210 cm lépcsőszélesség olyan középületekben és üzletházakban alkalmas, amelyek 300 és 400 fő közötti férőhellyel rendelkeznek.

    4. A lépcsők méreteinek kiszámítása – a lépcsőfokok magassága

    A lépcsőfokok magassága 17 és 21 cm között változik. A 21 cm egyúttal a maximális megengedett magasság is, amely viszonylag kényelmes és biztonságos közlekedést biztosít. Vannak tetőterek, ahol takarékoskodni kell a hellyel, ezeknél 22 cm vagy akár 23 cm lépcsőmagassággal is találkozhat. Habár ezek inkább létrára, semmint valódi lépcsőre hasonlítanak, a közlekedés pedig az idősek és gyerekek számára nagyon nehéz és kockázatos rajtuk. A beltéri lépcsők szabvány szerinti magassága 17,5 cm. 

    5. A lépcsők méreteinek kiszámítása – a lépcsőfok mélysége

    Az elfogadott normák szerint a lépcsők, azaz a járólap (lépcsőfellépő) minimális mélysége 23 cm. A lépcsőfellépő ideális mélysége meghatározásának alapszabálya az emberi láb hossza. Ezt a logikát követve, tekintettel arra, hogy a felnőttek lábfeje általában hosszabb, a lépcsőfok szabvány szerinti mélységnek 27 és 30 cm között kell lennie.

    6. A lépcsők méreteinek kiszámítása – a lépcső hajlásszöge

    A lépcső hajlásszögét automatikusan megkapja a lépcsőfok magasságának és mélységének meghatározásával. A lépcsőfokok mélysége és magassága közötti ideális arányt, és ennek megfelelően a biztonságos és könnyed járáshoz szükséges ideális lejtőt (hajlásszöget) azonban számításokkal kapjuk meg. Elméleti szempontból az ideális hajlásszög 30°. A hajlásszög kiszámításánál egy speciális egyenletet kell használni: 2 x m + sz = 63 cm  (m=magasság, sz=szélesség). A fenti képlet alapján megállapíthatjuk, hogy lépcsők esetleges alacsonyabb magasságával nagyobb mélységre, azaz területre lesz szükség. Így a túl alacsony lépcsők nem jelentenek jó megoldást, ugyanis a szükségesnél nagyobb helyet foglalnak el. 

    A lépcsők méreteinek meghatározására szolgáló képlet egyúttal alapvető adatokkal is szolgál a lépcsőfokok számáról és azok minimálisan szükséges hosszáról, szélességéről és magasságáról. Leegyszerűsítve: ezzel a képlettel ideális és kényelmes lépcsőket tervezhet, amelyek a szabványokkal összhangban vannak. 
    Pihenő tervezése.jpg
    A lépcsőknél a szabályos és pontos számítás elengedhetetlen, mert csak így használhatók biztonságosan és kényelmesen

    7. A lépcsőpihenő tervezése

    A lépcsőpihenő fontos szerepet játszik olyankor, amikor a lépcsők alaprajza rövidebb a szükséges magasságkülönbségnél, amelyet át kell hidalni. A pihenő használata akkor is nélkülözhetetlen, ha a lépcsőkar tizennyolcnál több lépcsőfokot tartalmaz. Előírás szerint a minimális mélységnek legalább 90 cm-nek kell lennie, ami egy családi ház esetében általános méret. Más szóval: a pihenő mélységének a lépcsők szélességével, azaz a lépcsőkar szélességével azonos méretűnek kell lennie.  

    8. Lépcsőkorlát

    Szabály szerint minden lépcsőt fel kell szerelni korláttal. Ez a járás (közlekedés) során biztonságot és támaszt nyújt, ami mindenekelőtt az idősek számára fontos. A korlát ideális magassága – a lépcső aljától mérve – 85 és 95 cm között van. A korlát és a lépcső között lévő lefolyókra is külön szabály vonatkozik. Bármilyen típusú nyílás maximális megengedett mérete 15 cm. 

    9. Tűzlépcsők

    A toronyházakra és más középületekre jellemző zárt, tűzlépcsőknél fontos betartani azt a szabályt, hogy az ajtók ne a lépcső felett nyíljanak, hanem ez az ellenkező irányban történjen.

    9.1. Az egyes lépcsőfokok között megengedett méretkülönbségek

    A lépcső tervezésénél és méretének kiszámításánál először a szerkezet keretét készítik el. Miután meghatározzák annak méreteit, következik az egyes lépcsőfokok nagyságának és a hajlásszögének a kiszámítása. Eközben figyelni kell arra, hogy valamennyi azonos vagy legalábbis lehetőség szerint majdnem azonos méretű legyen. Az úgynevezett jó gyakorlati szabványok szerint maximum 6 mm eltérés engedélyezett. Biztonsági szempontból az a legjobb, ha semmilyen tekintetben sincsenek eltérések, mert így a legmegbízhatóbb a lépcsőkön való közlekedés. 

    469
    Szerző: Daibau Magazin

    Hasznos volt a cikk?


    Lakberendezési ötletek

    Magazin - legújabb lakberendezési ötletek és szakértői tanácsok otthona berendezéséhez.

    Rendszerünkben van még 147 kivitelező a következő területre Falépcső:

    Díjmentes felhasználás
    Helyi kivitelezők
    Jutalék levonása nélkül