Folytatásban:
- 1. Az állványzat felállítása és a biztonság
- 2. Állványzatok – típusok
- 2.1. Homlokzati és építőipari állványok és emelvények
- 2.2. Moduláris, térbeli és ipari állványzatok
- 2.3. Védőállványok és biztonsági állványok és emelvények
- 2.4. Alumínium mobil állványok
- 2.5. Előregyártott lépcsők
- 2.6. Munkaállványok
- 2.7. Védőhálók, fóliák és ponyvák
- 2.8. Emelvények és színpadok különböző rendezvények számára
- 2.9. Emelvények és felvonók
- 3. Állványzat bérlése – bérleti díj
1. Az állványzat felállítása és a biztonság
Az állványzat felállítása megerőltető és veszélyes feladat, ezért azt mindig bízza képzett szakemberekre. Az állványzat használata minden két méter feletti építési munkánál kötelező. A tényleges felállítást megelőzően ki kell jelölni az állványzat összeszerelését és szétszerelését felügyelő személyt, az építési területet megfelelő módon meg kell jelölni és figyelmeztető táblákkal ellátni, valamint védőhálókkal és fényvisszaverő csíkokkal rögzíteni, hogy megakadályozzák az illetéktelen személyek bejutását. Tekintettel arra, hogy sok állványrendszer létezik, azokat mindig szigorúan a gyártó utasításai szerint szerelik fel. Az állványzat sérült részeit azonnal kicserélik. Az előregyártott állványokat rendkívül gyorsan felszerelik: a családi ház homlokzati állványzata alig néhány óra alatt felállítható.
2. Állványzatok – típusok
2.1. Homlokzati és építőipari állványok és emelvények
Ezek a kerek acélcsövekből készült állványszerkezetek tipikus, mondhatni klasszikus változatai, amelyeket speciális rögzítőbilincsek (csavaros tengelykapcsolók: merőleges és forgó) kötnek össze. Az alapszerkezet ezenkívül keretekből is állhat, azonos kísérőelemekkel. Az állványszerkezetek fa idomokból és faragott anyagokból is készülhetnek megfelelő vasalatokkal (szegek és csavarok), rögzítésekkel (fa profilok, vasidomok stb.), alátámasztással (fa gerendák-párnák) és szabályozókkal (fa ékek).
Felhasználás és teherbírás alapján megkülönböztetünk könnyű állványzatokat (homlokzati, munka-, védő...) és nehéz állványzatokat (teherhordó állványzat sokemeletes épületek és műtárgyak, műemlékek vízszintes, ferde és íves szerkezeteihez, hidakhoz, gerendákhoz, födémekhez).
A statikus rendszer szerint az állványzatot részlegesen rögzített csatlakozású rúdrendszerekre és részben rögzített és csuklós csatlakozású keretrendszerekre osztják (ma ezek élvezik a biztonság nagyobb garanciáit).
2.2. Moduláris, térbeli és ipari állványzatok
A moduláris állványzatokat a klasszikus állványokkal ellentétben rozettákkal és ékekkel kötik össze, aminek köszönve még gyorsabban összeszerelhetők. Az ilyen típusú állványzatokat homlokzatokhoz és helyiségekhez, védőelemként, munkaállványként, tartószerkezetként vagy függő állványként is használhatják. Mindenekelőtt épületek felújítására és helyreállítására alkalmasak.
2.3. Védőállványok és biztonsági állványok és emelvények
A kiegészítő védelem a magasban végzett munka során sosem felesleges. A védőállványok és emelvények óvják a dolgozókat, valamint védik az anyagokat és a szerszámokat a kiömléstől, illetve a magasból való lezuhanástól. A védőállványokkal ugyanakkor a szerkezet alatt is védik a járókelőket. Az ilyen típusú állványokat főként az utcán vagy más gyakori helyszíneken, például gyalogos alagutakban, gyaloghidaknál, előtetőknél és alépítményeknél használják.
2.4. Alumínium mobil állványok
A nagy területek lefedésének hatékony módja a mobil állványzat 15 méteres magasságig, viszonylag kis szerkezettel, mivel az állványzatot oda helyezik át, ahol éppen a munka folyik. Főleg olyan épületeknél használják, amelyek belterében a padlózat kellően egyenes, sima és stabil.
2.5. Előregyártott lépcsők
Az állványzathoz való könnyebb hozzáférés érdekében a belső létrák mellett előregyártott lépcsőket használnak, amelyek megkönnyítik az építőanyagok, a felszerelések és a szerszámok felemelését és szállítását. Az építési lépcső lehet az állványzat része, vagy akár önálló toronyként is állhat.
2.6. Munkaállványok
A mennyezeten végzett munkálatok során munkaállványokat használnak. Ezeket gyakran használják templomok, paloták, kastélyok és más tekintélyes történelmi épületek mennyezetének, boltíveinek, fülkéinek, ablakainak és mennyezeteinek felújítására és helyreállítására.
2.7. Védőhálók, fóliák és ponyvák
Speciális védőhálót, fóliát és ponyvát olyankor használnak, amikor az építkezés környékét óvni kell a portól, szennyeződésektől vagy az anyagok esetleges kiömlésétől, lezuhanásától. Ezeket olyan speciális elemekkel helyezik fel az állványzatra, amelyek megakadályozzák az anyag szakadását és biztosítják a munkavégzést minden időjárási körülmény között.
2.8. Emelvények és színpadok különböző rendezvények számára
A szabadtéri koncertekhez általában gyorsan fel- és leszerelhető előregyártott emelvények és szerkezetek szükségesek. Az előregyártott színpadokat különféle koncertekhez, sportrendezvények és egyéb rendezvények pódiumjaként használják.
2.9. Emelvények és felvonók
A nehéz építőanyagok kívánt magasságig történő berakodásához és emeléséhez speciális csörlőket, felvonókat, emelődarukat használnak, amelyek sebessége és teherbírása különbözik egymástól.
3. Állványzat bérlése – bérleti díj
Az állványzat bérleti díja nagyban függ annak típusától és magasságától, az építési terület távolságától és a bérlet időtartamától, ezenkívül magától a szolgáltatótól is. Egy ilyen építmény bérbeadásával vagy használt állványzat vásárlásával sokat takaríthatna meg, elsősorban akkor, ha csak egyszer építkezik. Más építőipari gépek, berendezések, szerszámok bérlésével kapcsolatban is érdeklődjön alaposan. A 10 méter magas (homlokzati) építési állványok beszerzésének, felépítésének és szétszerelésének költsége minden szükséges előkészítő munkával és az állványzat tervezésével együtt négyzetméterenként 760-1500 forintba kerül.