1. Garázskapuk – típusok
A nyitásmód alapján a garázskapukat a következő csoportokra osszák:
1.1. Szekcionált billenő garázskapuk
Az ügyfelek leggyakrabban szekcionált garázskapukat vásárolnak. Az ajtók különböző szélességű lamellákból, vagyis olyan részekből állnak, amelyek a vezetősíneken csúszva a mennyezetig emelkednek, illetve ereszkednek le. A szekcionált garázskapuk további szigeteléssel akár 4,2 centiméteres vastagságúak is lehetnek. A mennyezet alatt az ajtó szerkezete minimális helyet foglal el, így a garázs teljesen nyitott lehet és jó megvilágítással rendelkezhet.
A szekcionált garázskapuk legkevésbé áteresztőek, vagyis a legjobb szigetelést biztosítják beltérben, mivel mind a négy oldalon elasztikus, mindenféle időjárási viszonynak ellenálló tömítőszalaggal vannak bevonva. Az ilyen típusú garázskapuk szinte bármilyen nyílásba beépíthetők, így a garázst és az előtte lévő helyet is teljes mértékben kihasználhatja. Sőt mi több, a szerkezetüknek köszönve körülbelül 15 centiméterrel több hely marad, mint a toló garázskapuknál, így a parkolás is sokkal könnyebb és egyszerűbb.
A modern típusú szekcionált garázskapuk megfelelő védelmet nyújtanak a betörés ellen is. Ha az ajtót erőszakkal próbálják meg felemelni, az automatikusan lefékeződik, ily módon megakadályozva azt, hogy bárki bejuthasson a garázsba. Az ajtózár mechanikus, tehát áramszünet esetén is működik.
1.2. Oldalra futó szekcionált garázskapuk
Ez a garázskapu a szekcionált billenő garázskapukhoz hasonlóan mozgó alkatrészekből, vagyis különböző szélességű lamellákból áll. Ezek a nyitásmódban, valójában a nyitás irányában különböznek egymástól, mivel ezek a garázskapuk nem emelkednek, hanem oldalirányban, közvetlenül az épület fala mellett csúsznak, de szegmensenként (általában függőlegesen) is és egészben is nyithatók. Az ilyen típusú garázskapuk kiválóan alkalmasak alacsonyabb garázsokhoz, vagy azon garázsoknál, amelyek már rendelkeznek valamilyen szerkezettel a mennyezeten.
1.3. Rolós garázskapuk
Ahogyan a nevük is jelzi, ezek a garázskapuk felemelkednek, tulajdonképpen egy dobozban egy rúdra tekerednek fel, és emiatt több helyet igényelnek. Ehhez a típushoz tartozó garázskapuk vízszintesen elhelyezett, általában 10 centiméter széles lamellákból állnak. A rolós garázskapuk attól függően, hogy hol van több hely, vagy az ügyfél kívánsága szerint befelé vagy kifelé is tekerhetők.
1.4. Billenő garázskapuk
A fém, billenő garázskapuknál fontos elmondani, hogy „egy darabban”, egyszerre mozognak, nem úgy, mint a szekcionált, részenként nyíló és emelkedő, illetve leengedhető garázskapuk. Éppen ezért több helyet igényelnek elöl, míg bent a garázsban kevesebb fény van. Hátrányuk viszont, hogy rosszul tömítenek, ezért csak olyan épületekben alkalmasak, amelyek nem fűtöttek, emiatt pedig sem a hőszigetelés, sem a világítás típusa nem lényeges.
1.5. Kétszárnyú garázskapuk
Az ilyen típusú garázskapu két szárnyból áll, amelyek kifelé nyílnak és zsanérokon lógnak. Ez klasszikus, régebbi ajtótípusnak számít; amelynél a jobb hőszigetelés érdekében szárnyak is hőszigeteltek. A kétszárnyú garázskapukat a régebbi épületekhez és speciális helyzetekben ajánlják.
2. Garázskapuk – anyagok
A modern garázskapuk általában a legközismertebb anyagból, tűzihorganyzott fémlemezből készülnek. A fémlemezeket, hogy minél jobban alkalmazkodjanak a kültérhez, további megmunkálásnak vetik alá, festhetők vagy különféle természetes anyagokat utánzó fóliákkal bevonhatók. A PUR habot (poliuretán) elsősorban töltésre, vagyis szigetelésre használják, és nyomás alatt töltik. Így az rugalmas marad, emellett ellenálló a különböző időjárási viszonyokkal szemben. Garázskapukhoz ritkán használnak fát, tekintettel arra, hogy karbantartása munkaigényesebb, emellett a légköri hatásokkal szemben sem eléggé ellenálló. Viszont az alumínium és a PVC sokkal gyakoribb, mert tartósabbak, ellenállóbbak, ugyanakkor könnyen karbantarthatóak.
3. Garázskapuk – árak
Az, hogy mennyit fog fizetni egy garázskapuért, több tényezőtől függ – a méretektől, az anyagoktól, a beépítés módjától, a mozgatási módtól (emelés/süllyesztés, billentés, szárnyas vagy tolómozgás, mechanikus vagy automata), a zár megválasztásától, a kapu vastagságától, vagyis, hogy szigetelt-e vagy sem, és természetesen a forgalmazótól.
Megjegyzés: Az árak a gyártótól és forgalmazótól függően nagyon eltérőek lehetnek. Ügyeljen arra, hogy az ár áfával vagy anélkül van-e feltüntetve, ezenkívül a szállítás és a szerelés benne van-e az árban.
3.1. A szekcionált garázskapuk ára
- lamellák vastagsága: 4 centiméter,
- motoros meghajtás két távirányítóval;
- a 240x200 centiméteres (212,5) vagy 250x200 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapuk ára 228500 forint körül mozog,
- a 300x210 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapuk ára 266500 forint körül mozog,
- a 400x210 centiméteres (212,5) szekcionált garázskapuk ára 305000 forint körül mozog.
3.2. A szekcionált garázskapu ára személybejáróval
- lamellák vastagsága: 4 centiméter,
- személybejáró (ajtó), alacsony küszöb,
- önműködő ajtózárás,
- biztonsági kapcsoló,
- motoros meghajtás két távirányítóval;
- a 225x212,5 centiméteres vagy 237,5x212,5 centiméteres szekcionált garázskapuk személybejáróval 266500 forintba vagy annál többe kerülnek.
3.3. A rolós garázskapuk ára
- szigetelt lamellák,
- automatikus nyitás,
- kézi nyitás vészhelyzet esetén;
- a 240x210 centiméteres vagy 250x210 centiméteres rolós garázskapu ára 266500 forint körül van.
3.4. A klasszikus billenő garázskapuk ára
- szigetelés nélkül;
- a 240x210 centiméteres vagy 250x210 centiméteres klasszikus billenő garázskapuk ára 114000 forint körül van.
3.5. A kétszárnyú garázskapuk ára
- szigetelés nélkül;
- a 240x210 centiméteres vagy 250x210 centiméteres kétszárnyú garázskapuk ára 152500 forint körül mozog.