Folytatásban:
1. Típusház előregyártott elemekből
Az előregyártott elemekből készült típusházak modelljei általában elismert szolgáltatók, azaz panelházak gyártására és építésére szakosodott cégek katalógusaiban találhatók. Az előregyártott elemekből készült típusházak vásárlására vonatkozó döntés egyik fő oka még mindig az építészeti projekt, pontosabban a tervek és rajzok elkészítésének megtakarítása, valamint az olcsóbb kivitelezés. Ez azonban sokszor egészen rossz irány az ingatlan-választásnál, amely az elkövetkező évtizedekben Önnek, de talán a következő generációnak is otthona lesz. Az előregyártott elemekből készült típusházakkal kapcsolatban a legnagyobb gond, hogy nehezen alakíthatók a helyszín sajátosságaihoz, valamint az Ön igényeihez és vágyaihoz.
2. Típustervek
A típustervek alapos vizsgálata és működőképességük valós életben történő bemutatása után megállapítható, hogy valójában nem létezik készház típusterv. Az előregyártott elemekből készült típusházak gyakorlatilag úgy vannak megtervezve, hogy mindenkinek megfeleljenek. Amikor azonban egy kicsit jobban elemzik az egyes modelleket, gyorsan belátják, hogy nem lehet egy adott felhasználóhoz igazítani. Minden típustervet egyaránt a vevő követelményeihez, igényeihez és lehetőségeihez, valamint ahhoz a környezethez (helyhez) kell igazítani, ahol a leendő otthon épül.
2.1. Amikor nem lehetséges típusházat építeni előregyártott elemekből
Egyes területeken az előregyártott elemekből készült típusházak építése a területi tervek miatt nem valósulhat meg, ezek ugyanis pontosan meghatározzák az épület végső megjelenését és azt, hogy miképpen kell azt a terepviszonyokhoz igazítani. Ez azt jelenti, hogy pontosan meghatározzák az épület méreteit, vagy legalábbis arányait, a tető lejtését, a homlokzat típusát, a nyílászárókat és hasonlókat. A befektetők különösen a fokozottan védett területeken szembesülnek ilyen szigorú követelményekkel, legyen szó védett természeti élőhelyekről, történelmi egységként védett területekről vagy kulturális műemlékekről. Az ilyen helyeken történő építkezésre, felújításra vonatkozó speciális feltételek az illetékes önkormányzati hatóság által a helyszínre vonatkozóan kiadott tájékoztatóból láthatók.
3. Típusház előregyártott elemekből: hátrányok és előnyök
3.1. Az előregyártott elemekből készült típusházak hátrányai
Az esetek 99 százalékában előfordul, hogy a megrendelő az építésszel együttműködve hozzáfog az előregyártott elemekből készült típusházak szabványos tervének módosításához. Sokaknak nem tetszik a leendő otthon személytelen, általános megjelenése, amely a késztermékként kínált előregyártott elemekből készült típusházaknál meglehetősen elvárt és jellemző. Fontos, hogy a leendő készház az adottságai mellett az Ön életmódjához, igényeihez, szokásaihoz igazodjon, egyébként nem érezné jól magát benne. Már az első pillanattól kezdve tisztában kell lennie azzal, hogy ez egy hosszú távú, akár egy életre szóló döntés, és hogy holnap, vagy ha bármikor meggondolja magát, nem tudja csak úgy kijavítani vagy megváltoztatni. A készház szabványos kialakításának a megrendelő igényeihez való igazítása végül a helyiségek teljes működésképtelenségéhez és térbeli problémákhoz vezethet, a projekt kivitelezhetetlenné válik, azaz a tervek és számítások statikus szempontból fenntarthatatlanná válhatnak.
Gyakran előfordul, hogy az egyeztetést követően a vevő végül egy egyedi gyártású készház mellett dönt, ahol a háztervezés a koncepcionális megoldással, a vevő kívánságainak és igényeinek teljes körű figyelembevételével kezdődik. Arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy az előregyártott elemekből készült típusházak tervének változtatásai és módosításai jelentős többletköltségekkel járnak.
3.2. Az előregyártott elemekből készült típusházak előnyei
Az előregyártott elemekből készült típusházak fő előnye minden bizonnyal az alacsony ár. Ide tartozik a gyors és egyszerű tárgyalási és vásárlási folyamat az első találkozástól az építkezésen át a beköltözésig, ugyanis minden terv előre elkészül, és az építési engedély is gyorsan igényelhető. Az építkezés során gyakorlatilag nincsenek előre nem látható problémák, hiszen ilyen házat már többször építettek, az építészeknek pedig lehetőségük volt arra, hogy a kezdeti hibákat menet közben kijavítsák.
4. Az előregyártott elemekből készült típusházak olcsóbbak
Az előregyártott elemekből készült típusházak előnyei közé tartozik, hogy olcsóbbak az építési terveik. Mivel a terveket előre elkészítik és megrajzolják, standard kiegészítőket használnak és a helyiségek kialakítása is szabványos – ezért olcsóbb a kivitelezés, emellett lényegesen kevesebb egyeztetéssel és bonyodalommal jár. Ez végső soron legalább 5800000 forint megtakarítást eredményez.
4.1. Az előregyártott elemekből készült típusházak dokumentációjának ára
Ha koncepcionális építészeti projektet készít és elkészíti az építési engedély beszerzési tervét, akkor is pénzt takaríthat meg. Az előregyártott elemekből készült típusházak építéséhez (vagyis a kezdeti projekttől a kivitelezésig) szükséges teljes építési dokumentáció ára 761000-1141000 forint között van. Az egyedi gyártású készházak árai nagyon különbözőek, és attól függenek, hogy milyen mértékű változásokat kíván az ingatlanon végrehajtani. Ha csak néhány elemet vagy részt kíván átalakítani – azaz csak részben változtatna, akkor a felár 380000 és 761000 forint között alakul. Ha viszont teljesen egyedi előregyártott szerkezetről van szó, amelynél mindent újra kell rajzolni és számolni, mintha téglaépület lenne, az árak 5800000 forinttól kezdődnek.
4.2. Az előregyártott elemekből készült típusházak építési költsége sokkal alacsonyabb lehet
Az előregyártott elemekből készült típusházak árának csökkenése jelentős részben összefügg azzal is, hogy lényegesen kevesebb koordinációs munka szükséges, valamint az építészeti megoldás is sokkal egyszerűbb, mivel a kínált kereteken kívül gyakorlatilag lehetetlen rajta változtatni. Az előregyártott elemekből készült típusházak építészeti projektjei általában véve egyszerűek és logikusak, ami kevésbé igényes statikai megoldásokat (fesztávolság, szerkezetek) igényel, a tervezés során kevesebb változtatást eszközöl az épületen, emellett kevesebb koordinációt és adaptációt az építés során. Egyszóval, minél egyszerűbb a projekt, annál alacsonyabb az ár is.
Az előregyártott elemekből készült típusházak építéséhez elvileg szabványos és megfizethető anyagokat és kiegészítőket használnak, ami még olcsóbbá teszi az építkezést négyzetméterenként.
5. Szóval, mit válasszunk?
A nagyobb beruházás és a többletköltségek ellenére mégis ajánlott készház, sőt egyedi építészeti projekt mellett dönteni, ahol a készházat az Ön igényeihez és elvárásaihoz igazítják. Amikor előregyártott elemekből készült típusházakról, vagyis a hozzájuk tartozó projektekről van szó, akkor a belső terek kialakítása és az építészeti tervezés úgy történik, hogy funkcionális értelemben minden az élethez és a munkához szükséges és szokványos elemet tartalmazzon, viszont nem alkalmazkodnak az Ön életstílusához. Még egyszer érdemes megjegyezni, hogy az otthon építése hosszú távú befektetésnek számít, és annak építészetét az ott tartózkodó személy(ek)hez kell igazítani. Ki szeretné élete hátralévő részét egy olyan rosszul működő létesítményben leélni, amely semmiképpen sem megfelelő számára?
6. Az előregyártott elemekből készült típusházak ára az egyedi gyártású házakhoz viszonyítva
Az előregyártott elemekből készült típusházak ára függ a gyártótól, illetve a forgalmazótól, a lakóterület méreteitől, a ház stílusától, a tető, valamint a tetőfedés típusától, az építési szakasztól, ezenkívül az építési és szerkezeti tervtől is. Az előregyártott elemekből készült típusházak ára akár 20%-kal vagy még többel alacsonyabb lehet, mint egy egyedi készház ára.