Folytatásban:
Házi biológiai szennyvíztisztítók – típusok és anyagok
A gyártók kétféle biológiai szennyvíztisztító-berendezést kínálnak a piacon: egy szekvenciális biológiai (szakaszos) reaktort (SBR) és egy lebegő részecskeleválasztót (szeparátort). Az ilyen szennyvíztisztítók gyártásához többnyire polietilént és poliésztert használnak, de olykor betonból és rozsdamentes acélból is készülhetnek.
SBR-modell BIO tisztítóberendezések tisztítótelepekhez
A biológiai szennyvíztisztítók első modellje szekvenciális működésen alapul. A szennyvíz kezelése (szanitervíz) tulajdonképpen az egyik kamrában történik, míg a másikban a vízáramlás szabályozása zajlik. Így a szennyvizet 12-24 órán belül megtisztítják, még mielőtt a földalatti áramlásokba kerül.
BIO készülék a lebegő részecskék tisztítására
Ez a készülék szabályozott szennyvízkezeléssel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a telepbe befolyó szennyvíz mennyisége megegyezik az onnan kifolyó mennyiséggel. Ez az üzemmód problémákat és túlterhelést okozhat, illetve, ha a vízáramlás a szokásosnál nagyobb, a csövek eltömődéséhez vezethet.
Kis biológiai szennyvíztisztító – működés
A biológiai szennyvíztisztítók az aerob és anaerob szennyvíztisztítás elvén működnek. A háztartási szennyvíz egy kis tisztítóberendezésbe folyik, és az első részben (szakaszban) kezdik gyűjteni, ami valójában egy iszapgyűjtő (derítő). Egy kompresszorszivattyú segítségével meghatározott mennyiségű szennyvizet szivattyúznak a derítőből egy másik kamrába – a levegőztető kamrába. Ilyenkor az első szelepet bekapcsolják. Egy kompresszoron – mikrobuborékokon keresztül levegőt juttatnak a levegőztető kamrába, ahol a szennyvíz baktériumok jelenlétében tovább bomlik. A levegőellátást egy másik szelepen és membránon keresztül biztosítják és adagolják a kis tisztítóberendezésben.
A fekália teljes mennyiségének lebontásához szükséges idő a tisztító térfogatától függ.
A levegőztetési folyamat után a második kamrában az iszap ülepítési fázisa következik. Ebben a szakaszban a kompresszort kikapcsolják, és a felületen lévő már kezelt vizet elválasztják attól, ami lerakódott. Az utolsó fázis a harmadik szelep aktiválásával kezdődik. Ekkor a kompresszor tisztított vizet szivattyúz a levegőztető kamrából, majd a kezeletlen üledéket a kompresszor segítségével visszapumpálják az iszapgyűjtőbe. Ezután aktiválják a negyedik szelepet. Ez a folyamat körülbelül 0,33 kWh/nap villamosenergia-fogyasztás mellett naponta 4-6 alkalommal megismétlődik. A megfelelő működéshez a vízben literenként 1,5-3 mg tiszta oxigén szükséges.
Biológiai szennyvíztisztítók – árak
A kisméretű biológiai szennyvíztisztítók ára 387000-773000 forint között mozog a mérettől, az anyagoktól, valamint a készülék vagy rendszer típusától függően. Az árat általában a felhasználók (háztartásban élő személyek) száma alapján határozzák meg. Ezekből az adatokból további következtetések vonhatók le a biológiai kezeléshez szükséges berendezés térfogatára vonatkozóan. Tekintettel arra, hogy a tisztítót legalább 15 évre vásárolja, a számításnak tartalmaznia kell a karbantartási költségeket is. Az elektromos alkatrészekkel ellátott tisztítórendszereknél eltérőek a költségek, ugyanis a karbantartást és a szervizelést, vagyis a garanciát is tartalmazza. A mechanikai, voltaképpen biológiai berendezéseknél nincsenek ilyen költségek.
Amennyiben úgy dönt, hogy ilyen rendszereket telepít, a daibau.hu címen felveheti velünk a kapcsolatot. Weboldalunkon további tippeket és tanácsokat talál a témával kapcsolatban, valamint olyan beszállítókat és gyártókat is ajánlunk, akikkel együttműködünk, és akik megkeresésére megfelelő ajánlattal válaszolnak.
Az árakkal kapcsolatban az információkat kalkulátorunkban tekintheti meg.
Mit ajánlanak a szakemberek?
Az anaerob szennyvíztisztító telepek a berendezések új generációjához tartoznak, vagyis olyan anaerob áramlású tisztítórendszerek, amelyek mikrobiológiai flóra baktériumokat használnak a fekáliahulladék tisztítására. Ezek egy kompenzációs aknából (kifolyás előtt kompenzálja a felesleges vizet), egy ülepítő tartályból és egy szűrőmezőből állnak. Ezeknek a mikroorganizmusoknak nincs szükségük oxigénre a működéséhez, és a szerves iszap akár 90%-át is képesek lebontani.
A biológiai tisztítótelepek önellátóak és a gravitációs erőnek köszönhetően, külső energiaforrások nélkül működnek. Hatásukat biológiai készítmények hozzáadásával szabályozzák, amelyek mikrobiológiai flóra aktivátorokat tartalmaznak, és minden rendszerhez (aerob, anaerob vagy növényi) alkalmasak. Hasznosak kempingezéskor és hajózási programokban, valamint a meglévő szennyvíztartályokban lévő üledékek lebontásában.
Az ilyen biológiai szennyvíztisztítókhoz nincs szükség külső energiaforrásra, így nincs szükség éves karbantartásra sem. Két-három évente csak a nem lebomló szervetlen üledékek megelőző kibocsátása szükséges. A rendszer gyártója több tényező függvényében határozza meg a szennyvíztisztító ürítésének gyakoriságát, és ezeket az ajánlásokat be kell tartani.