Folytatásban:
1. Kisfeszültségű vezetékek
A lakóépületekben általában kisfeszültségű, 250 V-ig terjedő vezetékek vannak, az erősebbeket, amelyek 600 V-ig terjednek, csak az ipar használja. A házaknál a telekommunikációs berendezések kábelei és vezetékei is számításba jönnek, amelyek nem haladják meg az 50 V váltófeszültséget és a 120 V egyenfeszültséget. Ezek közé tartoznak a telefon, a kaputelefon, az antennák, a biztonsági eszközök, az internet és hasonlók.
2. Az elektromos vezetékeket alaposan meg kell tervezni!
Különbséget kell tenni a vezetékek és a hálózatok között. Az elektromos hálózatok a házon kívül vannak, és csak az építési engedély megszerzésére vonatkozó projektben az elektromos berendezések tervezője által meghatározott speciális csatlakozáson keresztül lehet rájuk csatlakozni.
A villanyszerelés megkezdése előtt villanyszerelési projektet kell készíteni, amely a tervező feladata. Ha van egy pontosan és alaposan meghatározott terv, akkor a munkák kivitelezésére könnyebben, egyszerűbben kérhet ajánlatot, és egyúttal elkerülhetők az utólagos költségek is. A tervezet elsősorban azért kötelező, hogy az elektromos vezetékeket később javítani, módosítani, korszerűsíteni lehessen.
A projektdokumentáció költsége négyzetméterenként 3800-5700 forintot tesz ki, ami a kivitelezés összköltségét tekintve még alacsony kiadásnak számít.
3. Villanyszerelési munkák
Villanyszerelésnél a munkát durva szerelésre és finomszerelésre osztjuk. A durva munkálatok közé tartozik a falak áttörése, furatok és csatornák vésése a kábelek és csövek elhelyezése.
4. Az elektromos vezetékek típusai
A klasszikus, valamint a korszerűsített elektromos vezetékek között választhat. A klasszikus villanyvezetékek lehetnek süllyesztettek vagy elosztókkal, vagy elosztó szekrénnyel. Vannak padló alatti elektromos vezetékek is. A rejtett elektromos vezetékek telepítése a falak alján található csatornákon keresztül történik. Ez sokkal egyszerűbb, habár a csatornák vakolattal nem takarhatók el, így esztétikai szempontból gyengébb megoldásnak számítanak.
4.1. Kábelek és vezetékek
A vezetékek és kábelek minden bizonnyal az elektromos hálózatok alapvető elemei. A kábelek elosztása csövek és csatornák segítségével történik. A telepítés során kerülni kell a kábelek keresztezését, valamint a csipeszek és fogók használatát. Egy átlagos házban 500-1000 méternyi különböző kábel található.
A kábelvédő csöveket habarcsba, betonba vagy a padlóba helyezik. A vezeték mindig vízszintes vagy függőleges irányban fut, sosem átlósan. A vezetékek a könnyebb beépítés és javítás miatt mindig a falban a padló fölött 20-120 centiméter magasságban haladnak. Telepítésük legrövidebb irányban csak a mennyezeten, födémben lehetséges.
A tápellátáshoz pp/y kábelt használnak, míg a kábeltévéhez vagy internethez FTP CAT5 kábelt. A nagyfrekvenciás jelek továbbításához koaxiális kábel szükséges.
A kábelek csatlakoztatását úgynevezett dózisokban végzik. Számíthat arra, hogy egy villanyszerelő 100-150 csatlakozódobozt szerel fel. Ezeket csatlakozóknak is nevezik.
4.2. Elosztószekrények
Az elosztószekrények a ház elektromos vezetékeinek a csomópontjai. Jól elhelyezve lehetővé teszik az irányítást és a karbantartást, emellett mindenképpen hozzájárulnak a háztartás tagjainak biztonságához. Az elektromos szekrények fémből készülnek és tűzállóak. Emeletenként egy található, amelyekbe áram-védőkapcsolók, automata biztosítékok és főkapcsolók vannak beépítve.
Speciális rendszerekhez, mint például a videó megfigyelő vagy riasztóberendezés, külön szekrény ajánlott. Egy átlagos ház elektromos vezetékeihez 3-5 elosztószekrényre lesz szükség, amelynek ára darabonként 38000-76000 forint.
4.3. Kapcsolók és aljzatok
A jól elhelyezett kapcsolók szerepe kulcsfontosságú a világítás és a készülékek praktikus és funkcionális vezérléséhez. Számukat és helyzetüket az épületvillamossági kiviteli terv tervezője határozza meg.
A kapcsolókat a padlótól 105 centiméterre, az aljzatokat viszont 30 centiméterre szerelik fel. A munkaterületeken, például a konyhában és a fürdőszobában az aljzatoknak ennél valamivel magasabban kell lenniük, a padló felett 115 centiméterrel. Többféle kapcsoló létezik. Ezekkel kapcsolatban tervezőjével vagy kivitelezőjével egyeztessen. Megkülönböztetünk összecsukható, mikro-, húzó-, roto- és érzékelő kapcsolókat, valamint egypólusú vagy kétpólusú kapcsolókat. A kapcsolókat körülbelül 120 centiméter magasságban szerelik fel.
5. Elektromos vezetékek – árak
Az elektromos vezetékek telepítésének az ára mindig attól függ, mennyire munkaigényes. Ha a klasszikus, a kaputelefon és az olyan intelligens telepítések, mint az érzékelő aktiválása, távirányító vagy a beállított időpontban történő be-/kikapcsolás nélküli telepítés mellett dönt, akkor az elején biztosan pénzt takarít meg. Az egyszerű villamos vezetékek ára négyzetméterenként 3800 forint körül van. Ebben az esetben egy átlagos házban ez 380000 és 760000 forint között lenne, vagyis négyzetméterenként 5700 és 7600 forintot tenne ki. A közepes kategóriájú telepítésekért valamivel többet, 760000-1140000 forint körüli összeget kell fizetni.