Folytatásban:
1. Fürdőszoba – mennyezetig érő csempék – igen vagy nem?
Modern fürdőszoba – A fürdőszobában a kerámia lapokat a mennyezetig kell rakni vagy sem? A jó hír az, hogy valójában nem hozhat rossz döntést, bármit választ, biztosan nem téved! Azonban olyan döntést hozhat, amelyik az Ön igényeinek és prioritásainak a legjobban megfelel. Ha tudja, mi a fontos az Ön számára, könnyebben fog dönteni. Minden fillérre vigyáznia kell, vagy a luxus érdekli bármennyibe is kerül? Esetleg a válasz valahol a kettő között van?
Költség szempontjából a burkolói munkák három típusra oszthatók. Minél nagyobb a csempék négyzetmétere, annál nagyobb a kiadás. Logikus! Néhány további tényezőt is szükséges azonban figyelembe venni, amelyekkel a továbbiakban foglalkozunk.
1.1. Kerámiai burkolólapok csak a padlón – a legolcsóbb megoldás
Amikor a költségvetés korlátozott, ez gyakori választás. Ilyenkor a prioritás egy szép, takaros és rendezett otthon a lehető legalacsonyabb áron. Mivel a falak nagy részén nem lesznek kerámialapok, ezeket védőbevonatokkal kell kezelni és festeni is kell. Ez is költség, de sokkal alacsonyabb, mint a csempék beszerzése és ragasztása. Ezzel a változattal drámaibb, kifejezőbb hatás kelthető a színekkel. Így, ha megunta az eredetit, vagy meggondolja magát, könnyen változtathat az egész koncepción. Az alacsony ár nem jelenti azt, hogy le kell mondania az esztétikáról és a stílusról!
Ezt a változatot támasztja alá, hogy az utóbbi években a minimalista, csak kerámia burkolatú fürdőszobák is divatosak. A fürdőszobák napjainkban gyakran a hálószobákkal közös helyiség részét képezik.
1.2. „Lábazat” – a kerámialapok használata szegélylécként
A fürdőszobában egy másik lehetőség a burkolásra, amely magában foglalja a teljes padló és a falak alsó széleinek burkolását, illetve „lábazat” készítését a fürdőszoba teljes kerületén körülbelül 10 centiméteres magasságig. Egy ilyen megoldás lényegesen megkönnyíti a padló tisztítását, ugyanis a fal alsó része nem szennyeződik a tisztítás során. A falak további részét speciális mosható falfestékkel átfestheti. A könnyebb és gyorsabb napi karbantartás érdekében ez a megoldás kifejezetten üdvözlendő a nappali mellett található vécéknél, amelyeknél a mennyezetig való csempézés csak felesleges kiadást jelentene.
1.3. Csempék a fal magasságának feléig – közepes költséggel járó lehetőség
Retro fürdőszoba – Ez a burkolati stílus a múlt század 80-as és 90-es éveinek fürdőszobáira jellemző. Akkoriban a dekoratív szegélycsempék nagyon népszerűek voltak. Ez a változat napjainkban már nem igazán divatos, azonban gyerekfürdőszobákban gyakorlati okokból még mindig használják.
1.4. Kerámialapok a mennyezetig – legdrágább lehetőség
Modern, minimalista fürdőszoba – A padlótól a mennyezetig való burkolás a legelterjedtebb, és feltehetőleg a legfényűzőbb is, amelynek eredménye egészen meglepő lehet. Ez egyúttal a legdrágább lehetőség is, és a fürdőszobája 10 év múlva is ugyanolyan jól fog kinézni, mint az első napon. A csempék tartósak, és ha úgy dönt, hogy a padlótól a mennyezetig ragasztja őket, akkor olyan minőségi fürdőszobafelújítást választ, amely kiállja az idő próbáját.
2. Mennyezetig érő kerámialapok – előnyök
A luxus és a gazdagság érzését keltik. A fürdőszobák napjainkban nem kizárólag kiszolgáló helyiségek, mára már személyes menedékké, pihenési hellyé váltak. Ezért igény is van arra, hogy szépek legyenek, minőségi dekorációval és berendezéssel készüljenek.
Minden nagyobbnak tűnik, így a padlótól a mennyezetig érő kerámialapok kis fürdőszobákba is kiváló választásnak bizonyulnak.
A gyakoribb meszelés költségei kizártak jelenleg és a jövőben is. Csak a mennyezet marad, amely rendszeres felújítást igényel.
A csempék könnyen karbantarthatók, így fürdőszobája sok év használat után is megőrzi az elsődleges luxus megjelenést.
3. Mennyezetig érő kerámialapok – hátrányok
Magas költségek. A burkoláshoz szükséges anyagok és a munkaerő sokkal drágábbak a meszeléshez képest. Az egyszerű meszelés, vagyis a falak meszelése, azonban vízálló bevonatok nélkül nem javasolt, ugyanis ilyenkor minden felület sokkal érzékenyebb, emellett a karbantartása is nehezebb lesz.
Másrészt az ilyen fürdőszoba kórházszerűnek és hidegnek tűnik. Ne feledje, hogy ha nem kellő gondossággal választja ki a csempe színét és stílusát, akkor az meglehetősen ridegnek és kevésbé vonzónak tűnhet. Ahhoz, hogy ezt elkerülje, érdemes építész vagy belsőépítész tanácsát kérni, vagy szakszalonokat felkeresni, ahol segítenek a csempék kiválasztásában.
Egyenetlen falak. A régebbi házakban a falak csempézése, különösen a nagy formátumú kerámialapoknál problémás lehet, mert a falak gyakran nem egyenletesek vagy egyenesek. Ha az otthonának falai ilyenek, akkor ezek kiegyenlítése lényegesen megnöveli a felújítási költségeket.
4. Fürdőszoba – a csempék ára
A fürdőszoba csempe ára alapvetően megegyezik a padlólapok árával, amennyiben úgy dönt, hogy mindenhol egyforma lesz. A legtöbb vásárló ezt a lehetőséget választja. Egyébként vannak csúszásgátló padlólapok is, amelyek valamivel drágábbak, habár ezek a biztonság és a védelem szempontjából mindig előnyösek. A fali csempék kiválasztásakor a végösszeg leginkább a gyártótól függ, valamint attól, hogy a csempét melyik osztályba sorolták és milyen alakú. További tényezők a méret, az anyag, a színek, a textúrák, a forma, függetlenül attól, hogy a beltér vagy a kültér burkolására szolgálnak-e, és természetesen függ a szakembertől, a burkolótól is. A nagy formátumú csempék vagy a mozaikcsempék drágábbak, mint a hagyományos csempék. A közepes minőségű, különböző méretű csempék ára négyzetméterenként 1500-4500 forint között mozog. Ne feledkezzen meg arról sem, hogy a csempe árához hozzá kell adni a lerakás költségeit is. A szabványos méretű burkolólapok ragasztása négyzetméterenként 2700 és 3800 forint között mozog.