Folytatásban:
- 1. A fém, vagyis bádogtető-burkolóanyagok már régóta nem számítanak újdonságnak
- 2. A fém tetőfedések típusai
- 3. A fém tetőfedések tompítják a hangokat
- 4. A fém tetőfedések nem vonzzák a villámokat
- 5. A fém tetőfedés költséghatékony megoldás
- 6. A fém tetőburkolatok vagy tetőfedő lemezek ellenállnak a rothadásnak és a rovaroknak, ezenkívül tűzállóak is
- 7. A fém tetőfedések vagy tetőlemezek energiahatékonyak
- 8. A fém tetőfedés vagy tetőlemez kiváló a kisebb lejtésű tetőkön
- 9. Az erős jégeső tönkre teheti a fém tetőfedést vagy tetőlemezt
- 10. A fém tetőfedések kivitelezéséhez és javításához általában szakemberekre van szükség
- 11. A fém tetőfedések vagy tetőfedő lemezek újrahasznosíthatók
1. A fém, vagyis bádogtető-burkolóanyagok már régóta nem számítanak újdonságnak
Néhány évvel ezelőttig csak az avantgárd építészek által tervezett exkluzív villákon lehetett fém tetőfedést látni. Most már egészen más a helyzet. Köszönve annak, hogy egyre inkább elérhetőek, valamint a továbbfejlesztett, de olcsóbb gyártási folyamatuknak, ma már a közönséges házakon is megtalálhatók a fém tetőburkolatok. Így a fémtetők egyre gyakoribb és népszerűbb választássá válnak. Úgy tartják, hogy az elmúlt években jelentősen megnőtt a piaci jelenlétük – Magyarországra vonatkozóan nincsenek pontos adatok, Szlovéniában viszont az elmúlt 6 évben közel 15%-os növekedés tapasztalható.
2. A fém tetőfedések típusai
Az ilyen burkolatok első típusa a tetőfedő lemezek, amelyek különböző anyagokból készülhetnek, például alumíniumból, cinkből vagy horganyzott fémlemezből. Ezeket különböző tetőlejtésekhez használhatják. Nehezebb éghajlati viszonyok között műgyantával és ásványi granulátummal védett, horganyzott acéllemezből készült tető is telepíthető. Egy másik lehetőség a hőszigetelő lemezek. Az ilyen lemezek fémlemez rétegből, poliuretán bevonatból és ásványgyapot rétegből készülnek. Végezetül léteznek hőszigetelő épületpanelek, amelyek két fémrétegből állnak, ezek közé üveggyapot vagy kőzetgyapot réteg kerül.
3. A fém tetőfedések tompítják a hangokat
A fémtetőkkel kapcsolatban úgy tűnik, széles körben elterjedt tévhit, hogy amikor eső vagy jégeső esik, a házban minden zörög, zúg, mintha egy harang alatt volna. Ez természetesen nem igaz. Különösen akkor nem valós az előbbi feltételezés, ha a konstrukció a szabványoknak megfelelően készül, és a tetőfedés megfelelően van telepítve – a külső hangok éppúgy hallatszanak, mintha más típusú tetőről lenne szó. A fémtető szilárd alapra kerül, emellett a tetőtér és a szigetelés is hatással van a hangszigetelés minőségére, ezért a lakótérben nem növekszik meg a zajszint.
4. A fém tetőfedések nem vonzzák a villámokat
Lehet, hogy arról is hallott, hogy a fémtetők vonzzák a villámokat – ez nem igaz – sem a tények, sem a statisztikák nem támasztják ezt alá. Ha a villám mégis belecsap egy fémtetőbe, legyen tisztában vele, hogy az kevésbé gyúlékony, mint a hagyományos tetőfedő anyagok. Mivel a fém tetőfedés elektromos vezető, ugyanakkor nem éghető anyag, a használatához és a zivatarok alatti viselkedéséhez kapcsolódó kockázatok miatt ez a legelőnyösebb rendelkezésre álló tetőfedő anyag. Arra, hogy a fémtető miért nem vonzza a villámot, egyszerű tudományos magyarázat van.
Vihar idején a légkörben fellépő elektromos kisülés a talajba kerül, így a fák, telefonoszlopok és más hasonló tárgyak hajlamosak a villámok vonzására. A fémtető az épület elszigetelt része, közvetlen út nélkül a talajhoz. Ezért nincs tudományos oka annak, hogy a villám miért csapjon be gyakrabban egy fémtetőbe, mint a betonba, téglába vagy bármely más tetőfedő anyagba.
5. A fém tetőfedés költséghatékony megoldás
Habár a legtöbb fémtetőre a legjobb betonhoz vagy téglához hasonló garancia vonatkozik (körülbelül 30 év), a gyakorlatból ismert, hogy az ilyen tetőfedések élettartama 50 év, de annál több is lehet. A tapasztalatok alapján most már garantálható, hogy egy fémtető élettartama 40 és 70 év között van. Ebből egyértelműen következik, hogy a ház tulajdonosának, amíg benne lakik, csak kivételes esetben kell felújítania a tetőt.
6. A fém tetőburkolatok vagy tetőfedő lemezek ellenállnak a rothadásnak és a rovaroknak, ezenkívül tűzállóak is
A tűzállóság az egyik fő oka annak, hogy az ilyen típusú tetők napjainkban nagyon népszerűek. Az erdőtüzek kockázatának növekedésével a fém tetőfedés sok országban vezető anyagfajtává vált. Ezenfelül a fém természeténél fogva nem érzékeny a rothadásra vagy penészedésre, sem a rovarok és kártevők hatására. A fémcserepek vagy tetőfedések megfelelő megmunkálás mellett könnyen vezetik a nap melegét, emellett az esővíz is gyorsabban folyik le róluk.
7. A fém tetőfedések vagy tetőlemezek energiahatékonyak
A fémtetők visszaverik a napsugarakat, ami nyáron 10-25%-kal csökkentheti a hűtési költségeket. Olyan éghajlaton, ahol a hűtési költségek magasabbak a fűtési költségeknél, a fényes vagy szemcsés felületű fémtetők növelhetik a felületek visszaverő képességet, valamint az energiamegtakarítást is javíthatják ezáltal.
8. A fém tetőfedés vagy tetőlemez kiváló a kisebb lejtésű tetőkön
Gyakran úgy gondolják, hogy a fémtető csak meredek lejtésű tetőkre alkalmas, annak ellenére, hogy kevésbé meredekekre is kiválóan szolgálhat. Az ilyen típusú tetőfedés cserepekből vagy lapokból áll, amelyeket szegélyezéssel, vagyis az alapvonalhoz képest megemelkedett varratokkal kötnek össze, amelyek a tömítettség és az áthatolhatatlanság érdekében jól illeszkednek. A vízelvezetés biztosításához csak minimális lejtés szükséges.
9. Az erős jégeső tönkre teheti a fém tetőfedést vagy tetőlemezt
Annak ellenére, hogy a fémtetők más tetőtípusok java részénél tartósabbak, és csak minimális karbantartást igényelnek, mégsem elpusztíthatatlanok. A csapadék, mint például a jégeső, károsíthatja a bádogcserepeket, az alumíniumcserepeket és a rézcserepeket vagy lemezeket. Ezek leginkább csak horpadások, de olyan sérülések is keletkezhetnek, mint például a repedések vagy a törött élek. Az acél tetőcserép erősebb és jobban bírja a jégesőt, ezért, ha olyan területen él, ahol gyakrabban fordulnak elő ilyen viharok, ezt mindenképpen tartsa szem előtt. A borsó vagy bab méretű jégeső ritkán okoz gondot, viszont a nagyobb átmérőjű jégeső tönkre teheti a fémtetőt.
10. A fém tetőfedések kivitelezéséhez és javításához általában szakemberekre van szükség
A tetőfedési technikák, a fémszerkezetek telepítése és javítása speciális készségeket igényel. Ha fémtetőt választ, a felmerülő nehézségek megoldására mindenképpen javasoljuk, hogy vegye igénybe szakember szolgáltatását. Szerencsére a fémtetőkkel kapcsolatban nagyon ritkán jelentkeznek problémák.
11. A fém tetőfedések vagy tetőfedő lemezek újrahasznosíthatók
Habár a fémtetők nagyon tartósak, amikor eljön a tetőcsere ideje, hulladékanyagként beválthatók a fémhulladékot újrahasznosító telepeken. A régi bitumen, tégla vagy beton esetében azonban általában nincs más megoldás, mint a hulladéklerakó.