Folytatásban:
A furnér, illetve CPL/HPL különböző anyagok, amelyeket beltéri ajtóknál használhat. Öntől függ, hogy melyiket válassza. Vannak, akik jobban szeretik a természetes anyagokat, akik számára lényeges a természettel való kapcsolat, míg mások a megjelenést tartják elsődlegesnek, akiknek fontos, hogy az ajtó a többi bútorral harmonikus egységet képezzen. Ugyanakkor olyanok is vannak, akik viszont a hangsúlyt a praktikumra, a tartósságra és a könnyű karbantartásra helyezik.
1. Furnér beltéri ajtók – előnyök és hátrányok
A furnér ajtók töltete forgácslap, méhsejt szerkezetű papír, MDF-lapok, amelyet furnérral borítanak. A furnér vékony falemez, amelyet forgácslapra ragasztanak és valódi fa megjelenést kölcsönöz neki. A furnér ajtókat általában tölgy, juhar és bükk furnérból készítik.
1.1. A furnér előnyei beltéri ajtóknál
A furnér ajtók esztétikai szempontból vonzóak. A furnér vékony felületi réteg, amellyel az egész ajtót beborítják, olyan hatást keltve, mintha tömörfából készült volna. Ezzel két dolgot valósítanak meg: egyrészt elérik, hogy az enteriőr természetes hatást keltsen, másrészt ezen ajtók ára sokkal kedvezőbb a tömörfa ajtókénál. A furnér ajtók ezenkívül viszonylag tartósak is.
1.2. A furnér hátrányai beltéri ajtóknál
A furnér ajtóknál egyik fő probléma, hogy a furnér idővel leválik. Ez általában akkor jelentkezik, ha az ajtó nedvesség hatásának van kitéve, illetve, ha nem megfelelő a karbantartása. A furnér ajtók kevésbé tartósak, mint a tömörfa ajtók.
2. CPL/HPL beltéri ajtók – előnyök és hátrányok
A CPL és HPL rövidítés jelentése folyamatos, magas nyomás alatt több rétegben laminált (CPL-Continous Pressed Laminate/HPL-High Pressed Laminate). Az így kapott fa burkolat nagyon ellenálló a mechanikai sérülésekkel szemben, mint például az ütések és karcolások, így az ajtólap is ugyanezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik. Ízlés dolga, hogy melyik felület tetszik jobban. Nagyon sokféle létezik, különböző színű, szerkezetű és felületű, úgynevezett fa dekor utánzat.
2.1. CPL/HPL ajtók - előnyök
A CPL/HPL ajtók tartósak és hosszú élettartamúak. Szilárd felületüknek köszönve ellenállóak a karcolásokkal, ütésekkel és kopással szemben. Ez azt jelenti, hogy maximálisan megfelelőek a többtagú háztartások számára, amelyekben folyamatos használatban vannak, vagy állandó hatásoknak vannak kitéve. A CPL/HPL ajtók karbantartása is egyszerű. Mivel ellenállóak a nedvességgel szemben, elegendő csak nedves ruhával áttörölni őket, minden speciális vegyszer vagy karbantartás nélkül.
2.2. CPL/HPL ajtók – hátrányok
A CPL/HPL ajtók hátrányának tartják, hogy a furnér ajtókhoz viszonyítva esztétikai szempontból kevésbé vonzóak. Igaz, hogy a CPL/HPL ajtók fautánzatok, ezért hiányzik belőlük a melegség és a fa természetessége. Amennyiben tetszetős és természetes hatású beltéri ajtót keres, akkor nem feltétlenül ilyen típusú ajtót kell választania. A CPL/HPL ajtók ezenkívül kevésbé rugalmasak a furnér ajtókhoz viszonyítva. Ez azt jelenti, hogy nehezebben illeszthetők be különböző méretű és alakú helyiségekbe. Ha flexibilis ajtót keres, akkor a furnér ajtó mindenképpen jobb választás.
3.A beltéri ajtók ára – a furnér és CPL/HPL összehasonlítása
A beltéri ajtók ára anyagtól, mérettől, alaktól és természetesen gyártótól függően változhat. A CPL/HPL ajtólapok ára általában kedvezőbb a furnérból készültnél. Az, hogy milyen felület tetszik inkább, az Ön személyes ízlésétől függ. Nagyon sokféle színű, szerkezetű és felületű furnér van, akárcsak laminált. A CPL/HPL ajtólapok ára négyzetméterenként 11500-27000 forint között mozog, míg a furnér ajtólapok körülbelül 13500-30500 forintba kerülnek négyzetméterenként.
4. CPL/HPL vagy furnér? Milyen beltéri ajtót válasszon?
Saját igényeinek és elvárásainak függvényében választhat furnér vagy CPL/HPL ajtót. Amennyiben tartós és a karcolásokkal, ütésekkel szemben ellenálló beltéri ajtót keres, akkor a CPL/HPL ajtó a jobb döntés. Ha viszont a természetes fához legközelebb álló utánzatot szeretne, a furnér ajtó a megfelelő választás. Emellett az árat is figyelembe kell venni. A CPL/HPL ajtók valamivel olcsóbbak a furnérnál, de az árak márkától, minőségtől és dizájntól függően változhatnak.
Beltéri ajtó vásárlásánál más tényezőket – nagyság, alak, funkcionalitás – is figyelembe kell venni. Ha például fürdőszoba ajtót keres, amely folyamatos nedvességnek lesz kitéve, akkor a CPL/HPL ajtó jobb választás, mert nedvességálló. Ha azonban hálószoba vagy nappali szoba ajtót vásárol, amelyek melegségre és természetességre asszociálnak, érdemes furnér ajtót választani.