Folytatásban:
- 1. Beltéri ajtók – különböző tokok
- 2. Bejárati ajtó tokkal – típusok
- 3. Hogyan kell felszerelni az ajtótokot?
- 4. Beltéri ajtók: rejtett tokok
- 4.4. Hangszigetelés és hőszigetelés
- 5. Hogyan építik be a rejtett tokkal rendelkező beltéri ajtókat?
- 6. Beltéri ajtók tokkal: árak
- 7. Beltéri ajtók rejtett tokkal – árak
1. Beltéri ajtók – különböző tokok
A beltéri ajtótokok voltaképpen az ajtókeret részét képezik ajtófélfák és küszöbök nélkül, míg a bejárati ajtóknál teljes keretet használnak, vagyis tokkal, ajtófélfával és küszöbbel rendelkező ajtókeretet. Az ajtótokokat az anyagtól, a felépítéstől és a szerelési módtól függően különböztetik meg. A beltéri ajtólaphoz hasonlóan a tömörfa és a forgácslap a legkeresettebb alapanyag az ajtófélfáknál és a küszöböknél egyaránt. Ezután következnek a PVC, fém (alumínium) keretek és sok más kombináció. Bejárati ajtókhoz mindig a PVC ajánlott, amely jobban ellenáll a külső hatásoknak, mint a fa. Modernebb változatnak számítanak már az alumínium változatban található tokok, míg ár szempontjából ez valamivel drágább választásnak bizonyul.
1.1. Tömörfa ajtótok
A tömörfa váz gyártása és felhasználása logikusabb, mint a forgácslap, legfőképp a szilárdság és a tartósság szempontjából. Az elmúlt években a forgácslap, elsősorban elérhetősége miatt, mint a leggyakrabban használt anyag a modern beltéri ajtók gyártásában vezető helyet foglal el. A forgácslap hátránya, hogy szilárdsága megkérdőjelezhető. A fából készült tok előnye, hogy minden elemet közvetlenül a fába csavaroznak, és bár az ajtólap teljes súlyát hordozza, nem lehet kihúzni.
Fontos, hogy minden fából készült tok kiváló minőségű tömítésekkel rendelkezzen, amelyek rögzítik és illeszkednek az ajtólaphoz, lehetővé téve az ajtó kíméletesebb és halkabb zárását, vagyis az ütéscsillapítást ajtócsapódás közben.
1.2. Milyen típusú ajtók szerelhetők tömörfából készült tokra?
Őszintén szólva, az ilyen típusú tok minden ajtótípusnak megfelel: hagyományos sima, modern, üvegezett, egyszárnyú, tömörfa, valamint fa és üvegajtók egyéb kombinációi, díszítéssel vagy anélkül.
1.3. Beltéri ajtó kerettel: milyen színű tokot válasszunk?
A színválasztás teljes egészében önálló döntés, habár általában az ajtólap színéhez viszonyítva néhány sötétebb vagy világosabb árnyalatot választanak. Így a keret és az ajtólap is kifejezésre jut, az elemek esetleges eltérései pedig könnyebben észrevehetőek. Természetesen az sem árt, ha úgy dönt, hogy az ajtólap és a tok azonos színű vagy mintázatú legyen.
2. Bejárati ajtó tokkal – típusok
A felépítés tekintetében háromféle tok létezik, s ezek mindegyike sajátos tulajdonságokkal rendelkezik és meghatározott rendeltetése van.
2.1. Fix ajtótokok
A fix ajtótokot klasszikus változatnak tartják, és a szabványos vastagságú falakhoz használják. A tok méretei, vagyis az ajtó méretei 9x4,4 centiméter. A fix ajtótok felülete dekoratív szegélyléc.
2.2. Utólag szerelhető, egyúttal állítható ajtótok
Különböző vastagságú és szélességű falakhoz érdemes állítható ajtótokot használni. A lakóhelyiségek felújításakor ugyanis gyakran különböző építészeti hibák bukkannak fel, amelyek elfedésére egyedi ajtót kellene rendelni, ami viszont nagyobb költségekkel jár. Ezért a gyártók arra gondoltak, hogy állítható tokot készítenek, amellyel a hibák építési munkák és nagyobb kiadások nélkül kijavíthatók. Az ilyen típusú ajtótokokat 11 és 25 centiméter közötti szélességben gyártják.
2.3. Utolsó generációs szobaajtók
Nemrégiben jelentek meg a beépített fém tokokkal rendelkező beltéri ajtók modelljei, amelyek a könnyebb felújítás érdekében innovatív megoldást jelentenek a lakások beltéri ajtóihoz.
3. Hogyan kell felszerelni az ajtótokot?
Amellett, hogy az anyag típusában és szerkezetükben különböznek, az ajtótokok az összeszerelés módjában is eltérőek. Két ajtótok típus létezik: azok, amelyeket téglafalba építenek be (nedves beépítés), és azok, amelyeket gipszkarton vagy hasonló lemezekből készült falakba építenek be (száraz beépítés).
3.1. Ajtótok beépítése téglafalba
Nedves beépítéssel valójában azokat az ajtótokokat építik be, amelyeket a klasszikus falazás és vakolás során építenek be a falakba. Ezeket az ajtótokokat a falak vakolása előtt, voltaképpen a falazás során helyezik el, vagy megfelelő nyílásokat hagynak ki számukra. Amikor az ajtókereteket beszerelik ezekbe a nyílásokba, következik a vakolás. Az ilyen ajtótokok, amelyeket leginkább új építésű ingatlanokban használnak, különösen alkalmasak a gipszfalakba és pórusbetonból készült falakba való beépítésre.
3.2. Az ajtótok beépítése gipszkarton falba
A gipszkarton falakat általában válaszfalakként használják, és ajtókat építenek be. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ajtótokot akkor építik be, amikor az építési és vakolással kapcsolatos munka befejeződött. A munkamódszer előnye, hogy sérülés vagy felújítás során könnyen kicserélhető a fal bárminemű bolygatása nélkül.
Szárazvakolatnál kötelezően ügyelni kell arra, hogy megfelelő típusú ajtótokot válasszon. Mivel az ilyen falak általában 2 centiméterrel szélesebbek a szabványos egyrészes tokoknál, kétrészeseket kell választani.
4. Beltéri ajtók: rejtett tokok
Az úgynevezett láthatatlan, rejtett ajtótokok újdonságnak számítanak a piacon. Ahogy a modern építészet a minimalizmusra, az egyenes, tiszta vonalakra törekszik, egyes beltéri ajtógyártók eldöntötték, hogy követik ezt az irányvonalat, és innovatív megoldásra jutottak – rejtett ajtótokot készítenek.
4.1. A rejtett tokkal rendelkező ajtók előnyei
Előnyük, hogy az ajtó teljesen beleolvad a falba – az ajtószárny egy vonalban van a fallal, az ajtótokot pedig habarcs vagy gipszkarton lap fedi. Így az ajtók nagyon elegáns hatást gyakorolnak, szépen illeszkednek az enteriőr minimalista koncepciójába. A nyitást a tolórendszer teszi lehetővé. Ez a megoldás minden szempontból stílusos és funkcionális, mert sokkal kisebb helyet igényel, az ajtószárny mozgási pontja pedig a fal külső vonalára tolódik.
4.2. Hová építhetők be a rejtett tokkal rendelkező beltéri ajtók?
A rejtett ajtótokkal rendelkező ajtók tulajdonképpen minden helyiségben használhatók, akár bejárati ajtóként is. A tok mindenféle falba beépíthető, a válaszfalakba és teherhordó falakba egyaránt. Az egyetlen korlátot a fal vastagsága jelenti, amelynek legalább 6 centiméternek kell lennie.
4.3. Rejtett tokkal rendelkező beltéri ajtók: anyagok
A rejtett tokkal rendelkező beltéri ajtókhoz nagyobb anyagválaszték áll rendelkezésre, mint a klasszikus ajtókhoz, és meglehetősen atipikusak, például beton, kő, fém vagy kerámia. Ezenkívül az ajtóküszöb különféle tapétákkal vagy bőrkárpitokkal burkolható, de akár festhető is.
4.4. Hangszigetelés és hőszigetelés
A rejtett tokkal rendelkező beltéri ajtók hőszigetelése nem különbözik a klasszikus ajtók hőszigetelésétől, habár a hangszigetelés valamivel rosszabb. Többek között tűzvédelmi ajtók is találhatók a piacon rejtett tokkal, amelyek a kutatások alapján 30 perc védelmet biztosítanak.
5. Hogyan építik be a rejtett tokkal rendelkező beltéri ajtókat?
Az ajtólap és alumínium keret felszerelésének folyamata bizonyos fokig eltér a klasszikus ajtók beépítésétől. Fontos, hogy az alumínium profilt beépítsék még a vakolás vagy a gipszkarton telepítése előtt. Ily módon a mesterek számára megkönnyítik a falnyílások lezárását az ajtó helyzetének megfelelően, amely a fallal egy síkban van. Azt ajánljuk, hogy az ajtótok alumínium részeihez ne adjon gipszet, mert ellenkező esetben, az ajtó becsapódásakor felszíni repedések jelentkezhetnek. Az ajtólapot általában közvetlenül a lakók beköltözése előtt szerelik fel.
Az ajtólapot csak akkor kell megvásárolni vagy megrendelni, amikor már minden falnyílással elkészültek, mivel az ajtót így a kész padló és más elemek magasságához megfelelően lehet beállítani.
5.1. Rejtett tok a régi ajtókon?
Valószínűleg kíváncsi arra, hogy milyen az eljárás, amikor a falak már készek, vakoltak, viszont a régi ajtót újra cserélné, amely rejtett tokkal rendelkezik. Az ilyen ajtót, vagyis a rejtett tokot asztalossal készíttetheti el. Amikor beállítják az ajtónyílásba, akkor a fal és a tok közötti réseket kitöltik és vakolják. Az illesztéseket minőségi gittel töltik ki és hálóval erősítik meg, hogy minden szilárd és stabil maradjon. Csak ezt követően rendelik meg az ajtólapokat a fém kerethez.
6. Beltéri ajtók tokkal: árak
A tokok ára az anyag, a nagyság és az ajtó típusa – beltéri vagy bejárati ajtó – függvényében változik. Egy átlagos ajtótok ára 5700-11400 forint/méter, de vannak olyan modellek is, amelyek ára magasabb és lehet akár a 26000 forint/méter is. Minden az anyagtól, annak minőségétől, méreteitől és más jellemzőktől függ.
7. Beltéri ajtók rejtett tokkal – árak
Ha összehasonlítja a klasszikus tokkal rendelkező beltéri ajtók árát a rejtettekkel, láthatja, hogy utóbbiak valamivel drágábbak. A furnérozott beltéri ajtók ára például 38000 és76000 forint között mozog. A rejtett tokkal és kerettel rendelkezők mintegy 19000-38000 forinttal drágábbak, modelltől, mérettől, anyagtól és forgalmazótól függően. Ne feledje, hogy a rejtett tokkal rendelkező ajtók beépítése sokkal munkaigényesebb, mint a klasszikusaké.
A gyártók és forgalmazók gyakran kínálnak a vásárlás mellett ingyenes beépítést is. Így, ha ehhez tud alkalmazkodni, ki tudja várni az ilyen jellegű akciókat – jól jár.