Folytatásban:
1. Mit értünk másodlagos tetőfedés alatt?
1.1. A páraáteresztő fólia másodlagos tetőfedés
A másodlagos tetőfedés tulajdonképpen egy páraáteresztő fólia, vagyis egy védőfólia, amely a párát átereszti, a vizet azonban nem engedi át. A páraáteresztő fólia többek között kiegészítő szélvédelemként is szolgál, mivel védi a szerkezetet, valamint a belső teret a szél behatolásától és az ebből következő hőmérséklet-ingadozásoktól. A másodlagos tetőfedés elsődleges célja a nedvesség szabályozása, emellett a hőtől is védelmet nyújt.
1.2. A páraáteresztő fólia elvezeti a vízgőzt
Azonfelül, hogy megakadályozza azt, hogy a víz bejusson a szigetelésbe, az elsődleges és legfontosabb feladata a kondenzvíz eltávolítása a tető alsó részéről, valamint biztosítja a nedvesség szabályozott átjutását. Utóbbi különösen az épületen belül keletkezett nedvességre vonatkozik. Ez miért lényeges? A csapadékvíznek az épületbe történő behatolását vízszigeteléssel akadályozzák meg. A nagy hőmérséklet-különbségek miatt, elsősorban télen, a szerkezet belső részén pára jelenhet meg. A páraáteresztő fólia lehetővé teszi, hogy ez a pára belülről kifelé haladjon, ezáltal megakadályozva a páralecsapódást és a szerkezet komolyabb károsodását.
1.3. A páraáteresztő fólia nélkülözhetetlen
A másodlagos tetőfedés beépítése földrajzi térségünkben szükségszerű, tekintettel arra, hogy a hazánkban jelenlévő kontinentális éghajlatra a viszonylag csapadékos telek jellemzőek, meglehetősen alacsony éjszakai hőmérsékletekkel. Éppen ezért az épületeket erősebben kell fűteni, ami elsősorban gőz képződéséhez és lecsapódásához vezet. Ennek következtében a páraáteresztő fólia minden tető szükséges alkotóeleme.
2. Hogyan kell felszerelni a másodlagos tetőfedést?
2.1. A másodlagos tetőfedés professzionális beépítést igényel
Tehát, a másodlagos tetőfedés egy speciális páraáteresztő fólia, amelyet a tető hőszigetelése fölé helyeznek. Ahhoz azonban, hogy megfelelően működjön – vagyis a célszerűen szolgáljon –, szabályosan kell telepíteni.
A tetőfedés tervezése és beépítése során kiemelt figyelmet kell fordítani a páraáteresztő fólia beépítésére. Belülről nézve, a nedvesség áthalad a hőszigetelésen, ezután a másodlagos tetőfedésen, és a felszínre tör. Amennyiben a másodlagos tetőfedés működése nem megfelelő, és nem engedi át a nedvességet, akkor a pára alulról csapódik ki. Ekkor a szigetelés a másodlagos tetőfedés alatt átnedvesedik, és ezzel együtt az épület szerkezete is nedvessé válik, ami rothadáshoz, vagy akár penész és gombák megjelenéséhez is vezethet.
A nem megfelelően elhelyezett páraáteresztő fólia, amelynek hézagai nincsenek lezárva, elkezd elválni az aljzattól, és már nem szolgálja a célját.
2.2. Az illesztések ragasztása
Különösen lényeges, hogy az illesztések, vagyis, a másodlagos tetőfedés fóliacsíkjai közötti varratok jól össze legyenek ragasztva, mert ellenkező esetben a nedvesség ellenőrizhetetlenül áthaladhat rajtuk. Emellett azon helyeken, ahol a fólia nincs megfelelően ragasztva, hőáthatolás következhet be, és ezáltal akár 40%-kal nagyobb energiavesztesége is lehet.
3. Melyik a legjobb páraáteresztő fólia?
A másodlagos tetőfedést általában könnyű és rugalmas fólia formájában készítik, amelyből igazán gazdag választék található a piacon. Különböző fóliák közül választhat, mint például Omega, Stamisol, Bramac Flex, Universal, Tyvek stb. A fóliák helyett azonban mind közkedveltebbekké válnak a különféle védőlapok, például az Agepan, amelyet farostokból készítenek. Tekintettel arra, hogy minden szerkezet egyedi, azt ajánljuk, hogy a fólia kiválasztása és beszerelése előtt kérje ki szakember véleményét.
4. Páraáteresztő fólia – specifikációk
A páraáteresztő fóliák mindig rendelkeznek a gyártótól származó specifikációval, így ezen leírás alapján válasszák ki a megfelelőt a megmunkálandó tetőhöz.
4.1. Mekkora a másodlagos tetőfedés ellenállása?
Annak a levegőnek az ellenállását, amelyen a vízgőz áthalad, a termékeken „Sd”-vel (páradiffúziós egyenértékű légréteg vastagság) jelölt érték alapján határozzák meg. Például, ha az Sd=1, akkor az egy 1 méter vastagságú levegőréteg ellenállásával egyenlő. A másodlagos tetők Sd értékei nagyon különbözőek, többnyire Sd=1 és Sd=0,02 m között mozognak.
4.2. Milyen súlyú a páraáteresztő fólia?
Ezen védőfólia felszerelésekor meghatározzák az anyag négyzetméterenkénti tömegét is. A másodlagos tetőfedések súlya is nagyon különböző. Leginkább 120 és 800 g/m2 között van, de lehetnek ezen a tartományon kívül is.
4.3. Az UV-sugarak hatása
A már említett értékek mellett azt is meghatározzák, hogy a másodlagos tetőfedést mennyi ideig lehet kitenni napfénynek anélkül, hogy az elsődleges tulajdonságait megváltoztatná, még az UV-sugarak hatására sem. A páraáteresztő fólia nem olyan réteg, amelyet közvetlenül ki kellene tenni az UV-sugárzásnak, mint például a vízszigetelés.
5. Páraáteresztő fólia – árak
A páraáteresztő fólia a tetőépítés költségeinek csupán kis részét teszi ki, de az árak különbözőek, négyzetméterenként 380-760 forint között vannak.