1. ÉPÍTŐIPARI KOORDINÁCIÓ
Az építési munkahelyen, amikor a munkát egy vagy több vállalkozó végzi, biztonsági és egészségvédelmi koordinátort neveznek ki. Az építési munkahelyen a biztonsági és egészségvédelmi koordinátort a megrendelő vagy a projektvezető jelöli ki.
1.1. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatai a projekt előkészítési szakaszában
A projekt előkészítési szakaszában a biztonsági és egészségvédelmi koordinátor koordinálja a különböző munkaszakaszokat, amelyeket a munka építészeti, műszaki, technológiai vagy szervezési szempontjairól való döntéskor egyidejűleg vagy meghatározott sorrendben kell elvégezni. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor felelős a terv és a munkaterv, valamint az egyes feladatok elvégzéséhez szükséges határidők, a biztonsági és egészségvédelmi terv készítéséért, amelynek meg kell felelnie a projekt összes jellemzőjének, és amely megfelelő biztonsági és egészségügyi adatokat tartalmaz, amelyeket minden további munka során figyelembe kell venni. Ugyanakkor a biztonsági és egészségvédelmi koordinátor felelős a szükséges költségekért, az építési munkahelyen történő biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos intézkedések végrehajtásáért, valamint a beruházó és a projekt többi résztvevőjének tanácsadásáért a munkavégzéssel kapcsolatos kérdésekben a biztonság és egészség tekintetében.
1.2. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladatai a projekt megvalósítási szakaszában
A projekt megvalósítási szakaszában a munkavédelmi koordinátor részt vesz az egyes munkafázisok tervezésében, miközben dönt a műszaki vagy szervezési szempontokról, részt vesz az egyes munkafázisok (amelyek egyidejűleg vagy egymást követően folynak) biztonságos befejezéséhez szükséges határidők meghatározásában, ezáltal biztosítva a munkavállalók biztonságát és egészségét, akár ideiglenes vagy mobil építkezésről van szó. Ez biztosítja a munkáltatókra, egyéni vállalkozókra vonatkozó előírások betartását. Ugyanakkor biztosítja a kivitelező biztonsági terv szerinti munkáját is. A koordinátor feladatai közé tartozik az is, hogy az építési területen minden esetleges változtatás a megadott tervek és dokumentáció szerint történjen. Mindezekről és minden más lényeges dologról köteles a kivitelezőket tájékoztatni a sérülések és egészségügyi problémák megelőzése érdekében. A koordinátor egyúttal felelős a munkafolyamatok biztonságos végrehajtásáért és a tervezett tevékenységek ütemezéséért is. Végezetül az ő kötelessége gondoskodni arról, hogy csak olyan személyek lépjenek be az építkezési munkaterületre, akik ott munkaviszonyban állnak vagy különleges belépési engedéllyel rendelkeznek.
A koordinátornak kötelessége rögzíteni minden olyan intézkedést, amelyet a biztonsági és egészségvédelmi terv nem ír elő, és amelyeket a munkavállalók biztonságának és egészségének biztosítása érdekében végre kell hajtani. A biztonsággal és egészségvédelemmel kapcsolatos tevékenységekről és intézkedésekről szóló könyvnek mindig elérhetőnek kell lennie minden vállalkozó és munkavédelmi felügyelő számára az építkezésen.
1.3. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor jelenléte az építési munkaterületen
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátornak jelen kell lennie az építkezés megnyitásakor, minden új vállalkozó általi munkakezdéskor, valamint minden különösen veszélyes munka megkezdésekor. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor köteles részt venni az összes koordinációs értekezleten, amelyeket hetente többször is össze lehet hívni, attól függően, hogy mennyi alvállalkozó és hány munkás van az építkezésen. Amikor 5-50 munkás tartózkodik az építkezésen, a biztonsági és egészségvédelmi koordinátornak legalább hetente egyszer jelen kell lennie, 50-100 munkás esetén heti két alkalommal. Ha 100 vagy annál több munkás tartózkodik az építkezésen, akkor a biztonsági és egészségvédelmi koordinátornak legalább heti három alkalommal ott kell lennie.
2. BIZTONSÁGI ÉS EGÉSZSÉGVÉDELMI TERV
A biztonsági és egészségvédelmi terv az épületek építésére vonatkozó projektdokumentáció részét képezi, amelyet a megrendelő már az épület építésének megkezdése előtt biztosított. A biztonsági és egészségvédelmi terv tartalmazza az építkezésen végzett összes tevékenység pontos sorrendjét, a munkavállalók és a kivitelezés környezetében lévők biztonságára és egészségére különösen nagy veszélyt jelentő munkákkal kapcsolatos intézkedéseket, a tevékenységek időbeli lefolyásának, az építkezés előrehaladásának megfelelően megállapított munkavédelmi intézkedéseket az egyidejű vagy egymás utáni munkavégzésből adódó kölcsönös veszélyeztetés elkerülése céljából.
2.1. A biztonsági és egészségvédelmi terv célja és tartalma
A biztonsági és egészségvédelmi terv segítségével kialakítják az építési területen dolgozók biztonságát és egészségét biztosító szabályokat. A biztonsági és egészségvédelmi terv szabályai csak egy, meghatározott építési munkahelyre vonatkoznak. Emellett az építkezési munkahely közelében minden lehetséges tevékenységet kötelező figyelembe venni. A biztonsági és egészségvédelmi tervnek az építési folyamat minden résztvevője számára elérhetőnek kell lennie az építési munkaterületen. Ezt úgy kell elkészíteni, hogy az egész építési terület jól áttekinthető legyen. A biztonsági és egészségvédelmi tervnek meg kell határoznia a különösen veszélyes munkákkal kapcsolatos intézkedéseket. Ezenkívül az építési területen bekövetkezett változások esetén a biztonsági és egészségvédelmi tervet ki kell egészíteni és felül kell vizsgálni. A biztonsági és egészségvédelmi terv tartalmazza az építési terület költségeinek felmérését, valamint a közös intézkedések végrehajtását a munkahelyi biztonság és egészségvédelem céljából.
Természetesen nem lehet minden veszélyt előre látni, azonban a projekt összes résztvevőjének biztonsága és védelme érdekében kell, hogy legyen egy szabálykönyv a várható kockázatokkal szembeni intézkedésekről, valamint az alkalmazási és érvényességi határidőkről.